قانونی شدن استخراج بیت کوین به نفع ایران است

بیت کوین و ماینینگ پدیده‌ای است که در جهان در حال گسترش است. ایران به دلیل قیمت برق ارزان، یکی از کشورهایی است که در استخراج بیت کوین بسیار سود آور محسوب می‌شود. به گفته وزیر اطلاعات و فناوری ارتباطات، اگر استخراج بیت کوین تحت نظارت قانونی انجام شود می‌تواند برای کشور سود آوری داشته باشد.

0 97

قانونی شدن استخراج بیت کوین به نفع ایران است : ایران به دلیل قیمت برق ارزان، یکی از کشورهایی است که در استخراج بیت کوین بسیار سود آور محسوب می‌شود است. بهای هر کیلو وات ساعت برق در ایران حدود 0.6 یک سنت است و این در حالیست که همین میزان برق در ایالات متحده 12 و در آلمان 35 سنت است.

قبلا در ایران خرید و فروش رمز ارز به دلیل مبارزه با پولشویی و سرمایه گذاری تروریسم ممنوع بود. اواخر ماه ژوئن سال 2019 پس از آنکه گزارش دولت درباره افزایش مصرف برق منتشر شد، 1000 استخراج کننده ارز توقیف شدند.

اما بعدا دولت ایران در موضع خود تجدیدنظر کرد و تصمیم گرفت تولید رمز ارز را تحت کنترل خود قرار بدهد. در اعلامیه اتاق بازرگانی، صنایع و معدن و کشاورزی ایران آمده است که به دلیل آنکه ایران سعی می‌کند عملکرد شرکت های روبه افزایش استخراج‌کننده بیت کوین در کشور با قوانین داخلی مطابقت داشته باشد، کمیسیون اقتصادی دولت ایران مکانیزم استخراج رمز ارز را به تصویب رساند.

افزون برآن، ایران در قالب قانونی کردن فعالیت در عرصه استخراج رمز ارز، تعرفه خاصی در رابطه با مصرف برق وضع می کند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر اطلاعات و فناوری ارتباطات ایران در این باره گفت:

ما در ایران می‌توانیم فارم هایی (مزرعه) را داشته باشیم که تحت قوانینی در آنها اقدام به استخراج بیت کوین شود و این موضوع اگر تحت نظارت قانونی انجام شود می‌تواند برای کشور سود آوری هم داشته باشد، قطعا در زمان هایی که پیک مصرف برق نیست می توان از این موضوع بهره برد و کی پی های نت ورک برق کشور می‌تواند افزایش پیدا کند، اما طبیعتا باید این فارم ها را در نزدیکی نیروگاه های برق در نظر گرفت که ظرفیت توزیع و انتقال برق کشور مصرف نشود و همچنین باید برای برق آنها تعرفه ای مناسب و مجزا تعیین شود که آب پشت سد ها و برق کشور که با سوخت های فسیلی تولید می شوند و سرمایه ملی اند به حراج نرود و قطعا قانونی شدن بیت کوین می‌تواند به کنترل آن در کشور کمک کند».

 

قانونی شدن استخراج بیت کوین به نفع ایران است

دکتر سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، نیز درباره موضوع ماینینگ بیت کوین بیان کرد:

من بسیار خوشحالم که با این پدیده به صورت منطقی برخورد می‌کنیم چرا که همیشه در برابر ورود پدیده های نو ظهور مقاومت می کنیم و با یک روش اشتباه پدیده ها وارد کشور می شویم و بعد از چندین سال اشتباه را متوجه می شویم و در صدد اصلاح آن بر می آییم. اما با بیت کوین روش خوبی در پیش گرفته شده و در دولت یک دستور العمل برای آن ایجاد شد و در کمیسیون اقتصادی این موضوع بررسی می شود و اقدامات اولیه آن صورت گرفته است. قطعا اگر با همین روش پیش برویم اتفاق خوبی در این مسیر را شاهد خواهیم بود و علت آن این است که بیت کوین یک پدیده ای است که بالاخره در جهان شیوع خواهد یافت و هر کشوری بنابر ظرفیتی که دارد و با توجه به قیمت های انرژی در آن کشور قابلیت استخراج بیت کوین را دارد. ماین کردن (استخراج) این رمز ارز در همین مدت کوتاهی که وارد کشور شده در بسیاری از مناطق رخ داده است.

ترس ما از این بود که اگر جلوی ماین کردن را در این مناطق بگیریم این موضوع به منازل منتقل شود چرا که اگر وارد منازل و زیر زمین ها شود کنترل آن بسیار مشکل خواهد شد. بنابراین موضوع بیت کوین، ماین کردن آن، فارم های این عمل و تعرفه برق آن باید شفاف و مشخص باشد تا بتوان بر آن نظارت کرد، استخراج بیت کوین در ایران به هر صورت به صرفه است یعنی حتی با تعرفه برق جدید هم ماین کردن آن صرفه دارد و بنده اعتقاد دارم که این موضوع در کشور رشد خواهد کرد.

وی در رابطه با ورود شرکت های دیگر کشور ها برای ماین کردن بیت کوین در ایران گفت:

اگر قیمت تعرفه های برق مشخص شود هر شرکتی می‌تواند وارد شود و ما مشکلی نخواهیم داشت اما قطعا باید تعرفه جدید برای آن اعمال شود و البته این موضوع برای شرکت های ایران هم صدق می‌کند و تصور من این است که در داخل ایران استقبال خوبی از این موضوع خواهد شد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.