دولت آمریکا توسعه رمز ارز لیبرا را متوقف خواهد کرد؟

هفته گذشته جلساتی در مجلس سنای آمریکا برگزار شد تا وضعیت رمز ارز جدید فیسبوک موسوم به لیبرا (Libra) مورد بررسی قرار بگیرد. با این حال، با توجه به این که فیسبوک سابقه خوبی با نهادهای قانونی ندارد، به نظر می‌رسد که تعداد مخالفان پروژه‌ جدید این شرکت از موافقان آن بیشتر است. حال سوال اصلی این است که آیا توسعه‌ رمز ارز لیبرا متوقف خواهد شد؟

0 113

آیا دولت آمریکا توسعه رمز ارز لیبرا را متوقف خواهد کرد؟بحث و جنجال درباره رمز ارز لیبرا همچنان ادامه دارد و روزبه‌روز داغ‌تر می‌شود. جلسه هفته گذشته کنگره ایالات متحده نشان داد که بسیاری از سیاست‌مداران آمریکایی نسبت به جنبه‌های ایمنی پروژه رمز ارز فیسبوک تردید دارند. فیسبوک هم در پاسخ اعلام کرد که آماده‌ی همکاری با قانون‌گذاران است و می‌خواهد با آن‌ها گفتگو کند تا چارچوب‌های لازم برای فعالیت این پروژه مهیا شود.

با این حال، درست پیش از ایراد سخنان اعضای کنگره در جلسه هفته گذشته، پیش‌نویس لایحه‌ای تقدیم کنگره شد که از ورود شرکت‌های بزرگ تکنولوژی به حوزه‌ی اقتصاد جلوگیری می‌کند. اکنون سوالی که مطرح شده این است که آیا دولت آمریکا می‌تواند پروژه لیبرا را متوقف کند؟

ادعاهای قانون‌گذاران علیه لیبرای فیسبوک: رسوایی‌های نقض حریم خصوصی، خبررسانی نادرست و قتل عام

در حال حاضر فضای قانون‌گذاری در ایالات متحده نسبت به لیبرای فیسبوک حالتی خصمانه دارد و حتی دونالد ترامپ هم با اعلام این که «رمز ارز فیسبوک پایداری و قابلیت اطمینان بسیار کمی دارد»، در مخالفت با رمز ارز این غول بزرگ شبکه‌های اجتماعی، برای اولین بار نسبت به رمز ارزها واکنش نشان داد. دونالد ترامپ هفته گذشته با ارسال چند توئیت به اهمیت و ارزش دلار آمریکا پرداخت و با بانک‌های مرکزی بسیاری هم‌نظر بود که ورود لیبرا را تهدیدی برای قدرت ارزهای ملی خود می‌دانند. به گفته‌ ترامپ:

اگر فیسبوک و سایر شرکت‌ها می‌خواهند به بانک تبدیل شوند، باید به دنبال چارچوب‌های فعالیت بانکی باشند و مثل سایر بانک‌های ملی و بین‌المللی از همه‌ی قوانین بانک‌داری تبعیت کنند. ما در آمریکا تنها یک ارز واقعی داریم و این ارز حالا قوی‌تر، اعتمادپذیرتر و مطمئن‌تر از هر زمان دیگری است. ارز ما با اختلاف زیاد برجسته‌ترین ارز سراسر دنیاست و همیشه به همین شکل باقی خواهد ماند. نام این ارز دلار ایالات متحده است.

از دیگر مخالفان فیسبوک می‌توان به کمیته‌ی بانک‌داری سنا و کمیته‌ی خدمات مالی مجلس آمریکا اشاره کرد. اکثر این مخالفت‌ها از درگیری فیسبوک در رسوایی‌های بزرگ حریم خصوصی نشأت می‌گیرد. نشریه‌ی وال استریت ژورنال چند روز قبل از جلسه بررسی پروژه لیبرا در سنا در گزارشی اعلام کرد که این غول بزرگ دنیای تکنولوژی با کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FTC) به توافقی ۵ میلیارد دلاری رسیده تا این رقم را بابت تخلفات خود در موضوع کمبریج آنالیتیکا و چند مورد دیگر به عنوان جریمه بپردازد.

جلسه‌ کمیته‌ بانک‌داری که در تاریخ ۱۶ ژوئیه در کنگره برگزار شد، نشان داد که تغییر دادن نظرات قانون‌گذاران در رابطه با فیسبوک کار سختی خواهد بود. برای مثال، سناتور شرود براون (Sherrod Brown) از ایالت اوهایو در خلال نطق خود اتهامات «خبررسانی نادرست» و «کمک به قتل عام» را به فیسبوک وارد کرد. در این‌جا منظور از قتل عام وقایعی است که چند ماه پیش در میانمار اتفاق افتاد.

در ادامه وقتی براون از دیوید مارکس، مدیر کیف پول رمز ارزی فیسبوک موسوم به Calibra، پرسید که «آیا واقعا فکر می‌کنید مردم باید پولی که به زحمت درآورده‌اند را به دست فیسبوک بسپارند؟» مارکس گفت که فیسبوک «هیچ دسترسی ویژه‌ای نخواهد داشت». این‌جا بود که سناتور براون صحبت وی را قطع کرد و گفت: «آقای مارکس، خودتان حقیقت را بهتر می‌دانید.»

براون در ادامه گفت لیبرا مثل «دستورالعملی برای افزایش توان شرکت‌ها بر بازارها و مصرف‌کنندگان است.» این اظهار نظر در کنار اظهارات سایر نمایندگان از جمله سناتور واترز که با توجه به سابقه‌ی ناخوشایند فیسبوک خواستار توقف توسعه‌ لیبرا شده، به نظر بی‌ارتباط با ورود طرح «خارج نگه داشتن شرکت‌های بزرگ فناوری از حوزه اقتصاد» نیست. در این لایحه آمده است:

پلتفرم‌های ابزاری بزرگ نمی‌توانند رمز ارزی داشته باشند که قرار است به طور گسترده به عنوان مدیومی برای تبادل، واحد حساب، ذخیره‌سازی ارزش یا سایر کاربردهای مشابهی که توسط هیئت فرمانداران سیستم رزرو فدرال تعیین شده استفاده شود.

در ادامه‌ی این لایحه آمده که «پلتفرم‌های ابزاری بزرگ» شرکت‌های تکنولوژی هستند که سالانه بیش از ۲۵ میلیارد دلار درآمد دارند.

این لایحه چقدر برای لیبرا خطرناک است؟

آیا این لایحه در نهایت تصویب شده و باعث می‌شود که فیسبوک دیگر نتواند روی لیبرا کار کند؟ کنستانتینوس استیلیانو، استادیار قوانین و مقررات رقابت در دانشگاه لیدز، در این رابطه تردید دارد. او می‌گوید:

این لایحه در وضعیت فعلی خود نمی‌تواند چیزی فراتر از یک حرکت مشقی باشد. هیچ حمایت سیاسی گسترده‌ای پشت آن نیست و بیشتر به نظر می‌رسد که به خاطر مخالفت با فیسبوک و شرکت‌های بزرگ فناوری مطرح شده است. هیچ ریسک مشهودی وجود ندارد که این لایحه قصد رفع آن را داشته باشد، و ایالات متحده معمولا خیلی مراقب است که تا ضرورتی برای پیشگیری از آسیب وجود نداشته باشد، دست به قانون‌گذاری نزند.

از دیدگاه استیلیانو، غول‌های تکنولوژی در حال حاضر بزرگ‌ترین لابی‌کنندگان آمریکا هستند و علی‌رغم سخت‌گیری‌های اخیر (مثل جریمه‌ی ۵ میلیارد دلاری FTC)، عملیات‌های تجاری آن‌ها دست‌نخورده باقی مانده است. او توضیح داد که چرا به نظرش این لایحه مناسب و معقولانه نیست:

ممنوعیتی کامل مثل لایحه‌ای که هم‌اکنون مطرح شده، اقدامی افراطی و از نظر زمانی نامناسب است. منطقی است که قوانین، میان فعالیت‌های بانکی و غیربانکی تمایز قائل شود (برای مثال لایحه‌ی «شرکت‌های مالک بانک» را ببینید که مانع از ورود این شرکت‌ها به حوزه‌ی فعالیت‌های غیربانکی می‌شود)، اما این بحث با شرایط موجود فیسبوک شباهتی ندارد. کنترل لیبرا بسته به این که قانون به دنبال چه چیزی باشد با روش‌های ملایم‌تر ممکن است. اگر مقصود آن‌ها ثبات اقتصادی است، قانون می‌تواند مکانیزم‌های نظارتی اعمال کند؛ اگر مقصود حریم خصوصی است، آن‌ها می‌توانند برای جمع‌آوری، استفاده و اشتراک‌گذاری اطلاعات قانون وضع کنند؛ اگر مقصود جلوگیری از افزایش بیش از اندازه‌ قدرت فیسبوک است، قانون ضد قیومیت (ضد تراست) وجود دارد. ممنوعیت کامل در این برهه‌ زمانی اتفاقی نادرست است.

با این حال، ویلیام مک‌کورمیک، مدیرعامل شرکت Pure Knot و مشاور حوزه‌ بلاک چین، می‌گوید سابقه‌ ناخوشایند فیسبوک در ارتباط با قانون‌گذاران و، به طور کلی، دولت می‌تواند مانع بزرگی پیش روی این شرکت باشد:

جلسه‌ امروز سنا بدون شک نشان می‌دهد که فیسبوک پیش از قانع کردن قانون‌گذاران آمریکا مبنی بر این که آن‌ها هم باید نقشی در عرضه‌ی رمز ارزها داشته باشند، باید در زمینه‌ی قوانین ضد پولشویی (AML) و تبعیت از قانون کارهای زیادی انجام دهد. شرکت‌های رمز ارز موفق، برای تبعیت از قانون طرح و برنامه‌های بلند مدت زیادی دارند. فعالیت شرکت‌های مختلف در چند سال اخیر راهنمای خوبی برای مسیر پیش روی فیسبوک است، اما باید دید که آن‌ها از اتفاقات گذشته درس می‌گیرند یا نه.

جان تودارو، رئیس بخش تحقیقات Tradeblock، هم قبلا در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که این غول بزرگ شبکه‌های اجتماعی احتمالا آماده‌ی پذیرش ریسک ورود به درگیری با قانون‌گذاران نخواهد بود:

فیسبوک همچنان به موجب جمع‌آوری اطلاعات، حریم خصوصی و مالیات تا حد زیادی مورد هدف قوانین و مقررات دولتی قرار دارد. درخواست‌های دولت برای توقف پروژه لیبرا احتمالا باعث می‌شود فیسبوک وارد نزاع با قانون‌گذاران شود.

دیوید مارکس در جدیدترین توئیت خود به تایید همین فرضیه پرداخت است. مدیرعامل کالیبرا پس از این جلسه در صفحه توئیتر خود نوشت: «تا زمانی که نگرانی‌های قانون‌گذاران به طور کامل برطرف نشود، پروژه را راه‌اندازی نخواهیم کرد.» او همچنین گفت که هدف فیسبوک تبعیت از قانون FinCEN در بحث توزیع استیبل کوین لیبراست.

با این همه، بحث و گفتگو درباره رمز ارزها در سنا می‌تواند اتفاق خوبی برای صنعت کریپتو باشد، چون باعث شناخت بیشتر مردم نسبت به این فضا می‌شود. برای نمونه، رهبر اقلیت‌های مجلس آمریکا، کوین مک‌کارتی، اخیرا در مصاحبه‌ای با CNBC ضمن تحسین بیت کوین به انتقاد از استیبل کوین لیبرا پرداخته بود. علاوه بر او، یکی از جمهوری خواهان نماینده سابق کنگره به نام ران پاول هم گفته بود که حامی رمز ارزها و فناوری بلاک چین است چون او ارزهای رقابتی را دوست دارد.

کریس مارسزالک، مدیرعامل Crypto.com، در گفتگو با کوین‌تلگراف گفت:

به نظر می‌رسد فقط یک مسئله است که دولت آمریکا و فیسبوک بر سر آن توافق دارند: رمز ارزها آینده‌اند. شدیداً معتقدم که فیسبوک راهی قانونی برای استفاده از این فرصت عظیم پیدا خواهد کرد.اگر با لیبرا نشود، حتما از طریق سرمایه‌گذاری یا با کمک ادغام و اکتساب (M&A) این کار را خواهد کرد

استیلیانو می‌گوید دولت آمریکا نمی‌خواهد پیغام خصمانه‌ای علیه صنعت رمز ارزها ارسال کند:

آمریکا در حال رقابت با سایر کشورها (از جمله سوئیس، سنگاپور، بریتانیا و چین) است تا به پایتخت دارایی‌های رمز ارز تبدیل شود. ممنوعیت شرکت‌های معتبر از ورود به دنیای رمز ارزها پیام بسیار خصمانه‌ای برای مردم ارسال می‌کند. اتخاذ این تصمیم برای این صنعت اصلا هوشمندانه نیست، چون در این صنعت مزایای معمول بازار آمریکا (مثل قوانین و زیرساخت‌ها) نه تنها مفید تلقی نمی‌شود بلکه مضر است.

سناتور واترز در روز دوم این جلسه، سخنرانی خود را با این ادعا آغاز کرد که «فیسبوک مشابه Equifax الگویی از ناتوانی را در حفاظت صحیح از اطلاعات خصوصی کاربران نشان داده و به بازیگران متخلف روسی اجازه داده تا امکان خرید و نمایش هدفمند تبلیغات را داشته باشند.» زمان نشان خواهد داد که آیا فیسبوک می‌تواند قانون‌گذاران آمریکایی را قانع کند یا نه، اما ظاهرا ابزارهای زیادی در اختیار قانون‌گذاران وجود دارد که می‌تواند به آن‌ها در جلوگیری از ادامه فعالیت لیبرا کمک کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.