چرا باید به جای پول رایج از بیت کوین استفاده کنیم؟

بیت کوین برجسته‌ترین رمز ارز یا کریپتوکارنسی در جهان است و نزدیک به ده سال از خلق آن توسط ساتوشی ناکاموتو می‌گذرد. از این رو می‌توان رسما بیت کوین را پدیده‌ای موفق دانست، حتی اگر هنوز جای پیشرفت‌هایی به منظور جا باز کردن میان همه‌ی مردم را داشته باشد. ولی با وجود موفقیت این رمز ارز غیر متمرکز و همتا به همتا (P2P)، هنوز بسیاری از افراد برای رفتن به سمت بیت کوین تردید دارند. در این مطلب قصد داریم با آوردن 9 دلیل توضیح دهیم که چرا بسیاری از مردم بیت کوین را به پول نقد ترجیح می‌دهند.

0 106

دلیل استفاد از بیت کوین جای پول رایج

چرا باید به جای پول رایج از بیت کوین استفاده کنیم؟

پنهان کردن ثروت

در اینجا قصد نداریم سخنان انتقادآمیز دونالد ترامپ را درباره‌ پول‌شویی به وسیله‌ بیت کوین و رمز ارزها تکرار کنیم؛ با این وجود روشن است که اگر کسی به جای پول رایج از بیت کوین استفاده کند، می‌تواند دارایی‌های مالی خود را از چشم همه پنهان سازد.

مردم به دلایل گوناگون دوست ندارند دولت‌هایشان بفهمند آن‌ها چه دارند و چه ندارند. در چند سال گذشته قوانینی به تصویب رسیده که عملا به رازداری بانک‌ها پایان می‌دهد و همین مساله برخی میلیاردرهای جهان را بر آن داشته تا با تبدیل پول‌های خود به بیت کوین میزان دقیق دارایی‌های خویش را پنهان نمایند.

در حقیقت امروزه بیت کوین و دیگر کریپتوکارنسی‌ها می‌توانند همان نقشی را بازی کنند که در گذشته بانک‌های بزرگ سوییسی بازی می‌کردند و پول‌های افراد اَبرثروتمند را از چشم همگان پنهان می‌ساختند. در این میان حتی اگر شما فرد پولداری نباشید باز هم ممکن است بخواهید میزان دقیق دارایی‌های خود را پنهان کنید. بیت کوین امکان انجام این کار را به شما می‌دهد، ولی در روزگار کنونی این کار دیگر با پول‌های رایج امکان‌پذیر نیست.

ایفای نقش بانک برای کسانی که به بانک دسترسی ندارند

کسانی که در کشورهای پیشرفته و صنعتی زندگی می‌کنند ممکن است از یاد ببرند که برخی مردم جهان هنوز هم به خدمات بانکی دسترسی ندارند. چرا؟ زیرا از دید بانک‌ها این دسته از مردم منابع مالی کافی ندارند تا هزینه‌ خدمات بانکی خود را بپردازند (چون این افراد پول چندانی ندارند، دادن خدمات به آن‌ها در مجموع سودی ندارد). از این رو بیت کوین برای مردم محروم از بانک یک موهبت محسوب می‌شود و می‌تواند مشابه همان سرویس‌ها را در اختیار آنان بگذارد.

چرا باید به جای پول رایج از بیت کوین استفاده کنیم؟

نکته‌ی دیگری که این ویژگی‌ را باز هم بهتر می‌کند این است که رمز ارزها در زمینه‌ مالی بسیار تخصصی هستند و به همین خاطر می‌توانند سرویس‌های بانکی ویژه‌ای را در اختیار افراد محروم از بانک قرار دهند. این خصوصیتی است که در استلار (Stellar) و بلاک چین آن شاهد هستیم. درباره‌ اعتبار استلار هم همین بس که شریک بزرگی مانند IBM دارد. وجود چنین غولی به عنوان پشتیبان بیانگر آن است که استلار آینده‌‌ روشنی در پیش دارد.

بیت کوین همتا به همتاست

بیت کوین در حقیقت نخستین راه‌اندازی موفقیت‌آمیز یک رمز ارز غیر متمرکز و همتا به همتا بر مبنای بلاک چین است. به همین خاطر بیت کوین به افراد امکان می‌دهد بدون نیاز به واسطه به عنوان ضامن تراکنش (کاری که بانک انجام می‌دهد) بین خود پول رد و بدل کنند. این یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بیت کوین است و به لطف آن مردم می‌توانند ضمن پنهان نگه داشتن هویت خود تراکنش انجام دهند. روشن است که در پلتفرم‌های رایج برای پرداخت مانند پی‌پال (PayPal) چنین کاری ممکن نیست.

بیت کوین غیر متمرکز است

میزان عدم تمرکز یا پراکندگی بیت کوین بسیار بالاست. بیت کوین مرجع مرکزی ندارد. این خود یک مزیت است زیرا دیگر هیچ مقام یا سازمانی نمی‌تواند به تشخیص خود امکان انجام تراکنش با بیت کوین را از شما بگیرد. از سوی دیگر، پول نقد پیوسته به وسیله‌ بانک‌های مرکزی کشورها کنترل می‌شود. در حقیقت این بانک‌ها به آسانی می‌توانند جلوی دسترسی شما به دارایی‌هایتان را بگیرند.

چرا باید به جای پول رایج از بیت کوین استفاده کنیم؟

در بیت کوین اما چنین چیزی امکان ندارد. شما واقعا صاحب بیت کوین‌های خود هستید. شما این کوین‌ها را روی کیف پول سخت‌افزاری ذخیره کرده‌اید و کسی نمی‌تواند آن را از شما بگیرد. می‌توانید به دلخواه خود این پول‌ها را نگه دارید و یکی از «دارندگان» (HODLERS) باشید یا می‌توانید در خریدهای خود آن‌ها را پرداخت کنید. در حقیقت تنها کسی که بر بیت کوین‌های شما کنترل دارد خودتان هستید.

امکان تکثیر وجود ندارد

بیت کوین مبتنی ‌بر فناوری بلاک چین است. بلاک چین یک تکنولوژی است که برای ذخیره‌سازی و ارسال اطلاعات به صورت غیر متمرکز ساخته شده است. از دید فنی باید گفت بلاک چین یک دیتابیس پراکنده یا توزیع شده است که در آن کاربرها اطلاعات را ارسال کرده، آن‌ها را تایید می‌کنند و در فاصله‌های زمانی مشخص در بلوک‌هایی ذخیره می‌نمایند.

این بلوک‌ها به هم متصل هستند. در حقیقت با استفاده از کریپتوگرافی یا رمزنگاری به هم وصل شده و به شکل یک زنجیره در می‌آیند؛ به همین خاطر است که به مجموعه‌ آن‌ها بلاک چین یا زنجیره‌ بلوکی می‌گویند. این پیوند و به کارگیری کریپتوگرافی، امنیت اطلاعات موجود در بلوک‌ها را تامین می‌کند. به این ترتیب می‌توان از بلاک چین به عنوان یک بایگانی پراکنده و امن برای تراکنش‌ها استفاده کرد؛ آن‌ هم برای همه‌ تراکنش‌هایی که از ابتدای راه‌اندازی سیستم انجام گرفته‌اند. به این ترتیب تکنولوژی بلاک چین نیاز به واسطه را از بین برده است.

وجود این معماری به بلاک چین ویژگی تغییرناپذیری داده و زمانی که تراکنشی تایید شد دیگر امکان کنسل کردن آن وجود ندارد. همچنین امکان تثیر و کپی‌ کردن نیز وجود ندارد. این ویژگی امنیت بسیار بالایی را برای تراکنش‌ها به همراه دارد و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پول‌های رایج یعنی کنترل بانک‌ بر آن‌ها را از بین می‌برد.

پرداخت‌های آنلاین آسان و ناشناس

پرداخت پول به صورت آنلاین و با استفاده از کارت اعتباری همیشه راحت و بی‌دردسر نیست. از سوی دیگر همه‌ی اطلاعات مربوط به آن آشکار است و چیزی پنهان نمی‌ماند. برای انجام این پرداخت‌ها معمولا فرد باید مشخصات خود را وارد کند (یا از امکانات مرجعی که قبلا مشخصات خود را در آن ثبت کرده استفاده کند). این درحالی است که ممکن است فرد نخواهد اطلاعات خود را به اشتراک بگذارد. در حقیقت با اینکه شما چیزی برای پنهان کردن ندارید، اما باز هم می‌خواهید حریم خصوصی خود را داشته باشید. بسیاری از افراد دوست دارند در نهان و بدون اینکه شناخته شوند خرید کنند.

چرا باید به جای پول رایج از بیت کوین استفاده کنیم؟

پول‌های رایج، این سطح از حریم خصوصی را برای مردم فراهم نمی‌کنند زیرا بانک‌ها همه چیز را درباره‌ خریدهایی که کرده‌اید می‌دانند. بیت کوین این مشکل را حل می‌کند و به کمک آن شما می‌توانید ضمن حفظ حریم شخصی خود به آسانی خرید آنلاین انجام دهید.

البته همه‌ تراکنش‌هایی که شما انجام داده‌اید در بلاک چین بیت کوین ذخیره می‌شود. ولی آنچه که در لیست می‌آید تنها آدرس کیف پول شماست. اگر به کسی نگویید که این آدرس متعلق به شماست هیچ کس نمی‌فهمد شما با بیت کوین‌های خود چه کرده‌اید.

کاهش ریسک برای بازرگانان

بیت کوین برای مشتریان خود چند مزیت مهم به ارمغان می‌آورد. افزون بر این، برای بازرگانانی که استفاده از آن را برمی‌گزینند هم ویژگی‌های بسیار مهمی دارد. یکی از مشکلات بازرگانان این است که افراد ابتدا خرید می‌کنند و سپس می‌کوشند به دلایل گوناگون در بانک‌های خود پرداخت این خریدها را کنسل کنند.

با وجود بیت کوین دیگر چنین مشکلی وجود نخواهد داشت. بازرگانان تنها برای تایید شدن تراکنش‌ها صبر می‌‌کنند و این کار هم تنها چند ثانیه طول می‌کشد. پس از آن که تراکنش تایید شد، امکان بازگشت عملیات وجود ندارد. در حقیقت همان گونه که گفتیم، اگر تراکنشی در بلاک چین نوشته شود دیگر امکان پاک کردن یا تغییر دادن آن وجود ندارد. این ویژگی یک تضمین اضافی برای بازرگانان ایجاد می‌کند و نسبت به پول نقد برای آن‌ها یک مزیت بزرگ است.

سرمایه گذاری

بیت کوین با اینکه نخستین رمز ارز دنیاست ولی عمر زیادی ندارد و به همین خاطر دچار نوسانات زیادی می‌شود. این ناپایداری زیاد در سرتاسر بازار کریپتوکارنسی دیده می‌شود. شما به عنوان یک فرد می‌توانید بیت کوین را برای سرمایه گذاری برگزینید و از امکان سود زیادی برخوردار شوید. کسانی که در سال 2013 بیت کوین خریده‌اند اکنون میلیونرهای بیت کوین هستند (و اگر بیت کوین خود را فروخته باشند سود هنگفتی به جیب زده‌اند).

چرا باید به جای پول رایج از بیت کوین استفاده کنیم؟

از این رو می‌توان بیت کوین را یک شتاب‌ دهنده‌ در راه ثروتمند شدن دانست. ولی نباید خود را گول بزنیم. افراد بسیاری هستند که به امید رسیدن به سودهای کلان بیت کوین می‌خرند و به هر قیمتی شده این داشته‌ها را نگه می‌دارند زیرا به این نتیجه رسیده‌اند که بیت کوین پتانسیل جهش دارد و به پدیده‌ی آینده تبدیل خواهد شد. این افراد همان «دارندگان» هستند که شاید نام آن‌ها را شنیده باشید. شاید حتی خود شما یکی از آنان باشید.

در هر صورت، چه در مورد مزیت‌های استفاده از بیت کوین به جای پول نقد قانع شده باشید یا نه باز هم بهتر است به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت بیت کوین بخرید و آن را بخوابانید. کسی چه می‌داند در آینده چه می‌شود …

بخشی از یک انقلاب باشید

از دید بسیاری، بلاک چین بزرگ‌ترین انقلاب پس از پیدایش اینترنت است. می‌توان گفت این تکنولوژی امکان انجام کارهایی را به ما می‌دهد که اینترنت هرگز نتوانست آن‌ها را ممکن سازد.

اینترنت امکان تبادل اطلاعات به صورت غیر متمرکز را فراهم کرده ولی وابستگی به پلتفرم‌هایی که نقش واسطه‌ مورد اعتماد را بازی می‌کنند همچنان وجود دارد. مساله‌ای که برای نمونه در هنگام ارسال پول با اینترنت آشکارا می‌توان آن را دید. بلاک چین، نیاز به واسطه را از بین برده و در نتیجه این مشکل را حل کرده است.

بیت کوین به عنوان نخستین پیاده‌سازی موفق رمز ارز به وسیله‌ بلاک چین، تا حد زیادی با آن در آمیخته است. به همین خاطر، از نگاه شمار زیادی از افراد، بیت کوین یک انقلاب است. کسانی که به جامعه‌ی بیت کوین پیوسته‌اند به روشنی احساس می‌کنند که بخشی از یک انقلاب هستند و همین احساس، آتش اشتیاق آن‌ها را در پشتیبانی از بیت کوین روشن نگه می‌دارد. برخی از آن‌ها حتی روی بیت کوین قسم می‌خورند. از دید آنان دیگر رمز ارزها هیچ ارزشی ندارند. این دسته افراد را ماکسیمالیست بیت کوین می‌نامند.

لازم نیست که شما هم تا حد ماکسیمالیست‌های بیت کوین پیش بروید؛ به جای آن می‌توانید اقدام به خرید و استفاده از بیت کوین کنید و به انقلابی ملحق شوید که پیامدهای عظیمی روی آینده‌ پول خواهد داشت.

نتیجه

ما هنوز در آغاز راه بیت کوین و کریپتوکارنسی‌ها هستیم. بیت کوین امسال 10 سالگی خود را جشن گرفت و تا کنون توانسته از همه‌ موانعی که بر سر راهش قرار گرفته به سلامت گذر کند. بیت کوین با گذر از هر مانع نیرومندتر و پخته‌تر شده است. می‌توان ثابت کرد که بیت کوین در آینده‌ پول در جهان نقشی کلیدی خواهد داشت.

اگر تاکنون برای شما روشن نبوده امیدوارم با خواندن این نوشته به برخی از مزایای استفاده از بیت کوین به جای پول نقد پی برده باشید و از این آگاهی بهره ببرید.

شما هم می‌توانید نظرات خود را در مورد بیت کوین و تاثیر آن روی سیستم جهانی پول با ما در میان بگذارید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.