کوانتوم ( QTum ) چیست؟

Qtum بلاک چینی جدید برای ایجاد قراردادهای هوشمند است، این پروژه با ترکیب ویژگی‌های بلاک چین اتریوم و بیت‌کوین، بلاک چین جدیدی را به وجود می‌آورد که در آن برای ایجاد قراردادهای هوشمند از مدل اثبات سهام استفاده می‌شود. این کار باعث ایمن‌تر و کاربردی شدن قراردادهای هوشمند می‌شود و اشکالات قراردادهای اتریوم را در این زمینه حل می‌کند؛ همچنین به وسیله Qtum می‌توان قراردادهای هوشمند را با کلاینت‌های سبک اجرا کرد، این مساله باعث می‌شود که بتوان سیستم قراردادهای هوشمند را بر روی گوشی‌های موبایل نیز اجرا کرد.

0 317

چرا QTum بهترین انتخاب برای کسب و کارها است؟

QTum (که “کوانتوم” تلفظ می‌شود) یک فناوری بلاک چین مستقر در سنگاپور است که قراردادهای هوشمند اتریوم را با بلاک چین پایدار بیت کوین ترکیب می‌کند و برای تأیید تراکنش‌ها از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند. با انجام این کار QTum امیدوار است دامنه قراردادهای هوشمند را به خصوص برای اهداف کسب و کار سازمانی افزایش دهد. به علاوه QTum ابزارها، قالب‌ها و پلاگین‌های قراردادهای هوشمند را پیاده خواهد کرد و باعث خواهد شد ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند برای کسب و کارها آسان شود.

ایده‌ی پشت QTum این است که قراردادهای هوشمند را به صورت آسان و امن ایجاد کند، همچنین قابلیت همکاری با ارزهای رمزنگاری شده پیشرو از قبیل بیت کوین و اتریوم را هم دارد.

پایه اصلی QTum همان بلاک چین بیت کوین است، اما توسعه‌دهندگان QTum بلاک چین بیت کوین را خلاصه کرده و چند لایه به آن اضافه کردند که اجازه می‌دهد که ماشین مجازی اتریوم قراردادهای هوشمند را روی بلاک چین اجرا کند، به همین ترتیب QTum از پیشرفت‌های جدید بیت کوین و اتریوم بهره‌مند می‌شوند و قراردادهای هوشمندی که روی اتریوم اجرا می‌شوند می‌توانند به آسانی روی QTum هم اجرا شوند.

 

کوانتوم ( QTum ) چیست؟

پس از فروش جمعی اولیه در مارس، شبکه اصلیQTum در اواسط سپتامبر ۲۰۱۷ کارش را شروع کرد. QTum رتبه ۱۶ام ارزشمندترین ارزهای رمزنگاری شده را در Market Cap کسب کرده است. سایت CoinMarketCap ارزش آن را بیش از ۱.۱ میلیارد دلار برآورد کرده است.

در این پست نگاهی به QTum، تیم آن و امکانات آن برای دموکراتیزه کردن قراردادهای هوشمند سازمانی می‌اندازیم.

ساخته شده برای کسب و کارها: ساخت قراردادهای هوشمند شرکتی آسان می‌شود.

اگر چه همه می‌توانند از QTum استفاده کنند، اما موسسه QTum روی برنامه‎های کسب و کار قراردادهای هوشمند تمرکز کرده‌اند.

هدف آنها راحت کردن انتقال سیستم‎های سنتی سازمان‎های قدیمی به راه‎‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین است که اتوماسیون را افزایش داده و هزینه‎ها را کاهش می‌دهد. این می‌تواند یک شرکت باشد که توکن‎های خودش را ایجاد می‌کند و از آنها برای کالاها و خدماتش استفاده می‌کند. همچنین بلاک چین غیرمتمرکز می‌تواند کاری کند که مدیریت زنجیره به صورت خودکار انجام شود و دفترکل آن یک سری برنامه‎های فوری برای کاهش ریسک و امنیت سایبری دارد و قراردادها می‌تواند به صورت خودکار و امن اجرا شود.

این راه‌ حلی است که برای کسب و کارها وعده داده شده است، اما درعمل این وعده‎ها با وضعیت فعلی فناوری بلاک چین شدنی نیست. به گفته تیم QTum اتریوم هنوز نقص‌هایی دارد که در حال رفع شدن است و اتکای آن به موجودی حساب به جای تراکنش‌های استفاده‌نشده باعث به وجود آمدن ناسازگاری در راه‌حل‌هایی می‌شود که در آن‌ها قابلیت همکاری با بیت کوین و یا راه‌حل‌های مقیاس‌بندی خاص مورد نیاز است.

اگر چه بیت کوین پایدارترین و امن‌ترین بلاک چین موجود است، اما شبکه بیت‌کوین چالش‌های خود را دارد.

ماشین مجازی اتریوم و تایید Bitcoin UTXO

QTum خودش را به عنوان یک پل ارتباطی میان ویژگی پایداری بیت کوین و تکنولوژی اتریوم معرفی کرده است. به این معنی که QTum یک نسخه از ماشین مجازی اتریوم (EVM) (چیزی که ساخت قراردادهای هوشمند را ممکن می‌کند) را به همراه بلاک چین بیت کوین در کنار هم می‌آورد.

مشکلی که وجود دارد، ناسازگاری بین روشی است که اتریوم و بیت کوین داده‎ها را ذخیره می‌کنند؛ بلاک چین اتریوم از دفترکل برای موجودی حساب استفاده می‌کند، که این شبیه کاری است که بانک‌ها انجام می‌دهند.

در حالی که دفترکل بیت کوین از خروجی‌های تراکنش خرج نشده (UTXOs) به عنوان ایجاد کننده ارزش استفاده می‌کنند.

آسانترین روشی که می‌شود برای موجودی حساب کد نوشت، روشی است که اتریوم از آن استفاده می‌کند.

اگر چه طبق گفته تیم QTum، با استفاده از UTXOs خیلی سر راست می‌شود تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کرد و شما می‌توانید چندین تراکنش را همزمان، صرف نظر از ترتیب آن پردازش کنید. این مساله UTXOs را خیلی امن و مقیاس‌پذیر می‌کند.

اگر ماشین مجازی اتریوم روی سیستمی که از موجودی حساب استفاده می‌کند ساخته شده باشد، پس یک مجموعه چالش‎های فنی برای انتشار EVM روی بلاک چین بیت کوین وجود دارد. QTum این چالش‎ها را با لایه Account Abstraction که خروجی‎های بلاک چین را به موجودی حساب تبدیل می‌کند، حل می‌کند و انتقال اطلاعات بین EVM و بلاک چین‌های مبتنی بر UTXO را تسهیل می کند. این لایه بزرگترین مشارکت تکنولوژیکی QTum است.

کوانتوم ( QTum ) چیست؟

نتیجه این ادغام بین اتریوم و بیت کوین اینست که در صورت بروزرسانی هر کدام از این پلتفرم‎ها، QTum هم بروز می‌شود.

QTum قبلا Segwit و دیگر پروژه‌های بهبود دهنده بیت کوین را پیاده کرده است و کد اشتراکی که به وسیله‌ی dApp روی اتریوم اجرا می‌شود می‌تواند به آسانی روی QTum هم اجرا شود.

Data feed و اوراکل‎ها QTum را به صورت گسترده‌ای مفید می‌کنند

به علاوه برای ترکیب بهترین ویژگی بیت کوین و اتریوم Qtum همچنین از ادغام Data Feedهای خارجی و جنبه‌هایی که سیستم به آنها Oracle می‌گوید، پشتیبانی می‌کند. اینها اساساً Api هایی هستند که اجازه می‌دهند دستگاه‎های خارجی اطلاعات حاصل از اجرای قراردادهای هوشمند را که روی پلتفرم QTum اجرا می‌شوند، ارائه و دریافت کنند.

Oracleها قسمت‌های اعتمادشده، روی شبکه هستند که می‌توانند به ارائه داده‌ها بپردازند، محاسبات شبکه را انجام دهند و همچنین به محاسبات کمک می‌کنند

پذیرش داده‌های خارجی و پردازش آن یکی از کارهای ضروری برنامه‎های قراردادهای هوشمند هستند که در کسب وکارها استفاده می‌شوند. این برای برنامه‎هایی مفید است که نیاز به انرژی پردازش خیلی زیادی دارد، چون اجرای قراردادهای هوشمند روی ماشین مجازی نیاز به تکمیل محاسبات هر نود موجود بر روی شبکه دارد. به همین دلیل ما نیاز به بخش‌های خارجی مورد اعتماد داریم تا انرژی محاسباتی شبکه را به منظور عدم استفاده مفرط از ماشین مجازی تأمین کنیم.

مدل اثبات سهام ۳.۰(Proof of Stack 3.0): تنها پلتفرم PoS قراردادهای هوشمند

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی راه حل قراردادهای هوشمند QTum، پیاده سازی الگوریتم اثبات سهام (PoS) به جای الگوریتم اثبات کار (PoW) است که اخیراً روی بلاک چین‌های اتریوم اجرا می‌شود. این پیاده‌سازی QTum تبدیل به تنها بلاک چینی می‌کند که قراردادهای هوشمندش از مدل اثبات سهام استفاده می‌کند.

اهمیت اثبات سهام برای قراردادهای هوشمند نباید دست کم گرفته شود.در حالی که بلاک چین ارتقاهای کارآمد زیادی را برای کسب و کارها ارائه می‌دهد، زمانی که از استخراج به شیوه مدل ناکارآمد اثبات کار استفاده کنید، قراردادهای هوشمند نمی‌توانند بازدهی مناسب داشته باشند.

تیم توسعه QTum در ملاقات با ذینفعان در امور مالی، تدارکات و تولید، برای بررسی تفاوت بین اثبات سهام و اثبات کار توضیحاتی را در برنامه‎های عملی ارائه دادند؛ کارآمدی و امنیت از نگرانی‎های مهم، هنگام کار با اثبات کار و سهام است که بیشتر در جنبه سازمانی آن دیده می‌شود.

بلاک چین روی موبایل: اجرای قرارداد هوشمند با استفاده از یک کلاینت سبک

یک مانع عمده در پذیرش گسترده dApp های مبتنی بر قرارداد هوشمند این است که نمی‌توانند توسط یک کلاینت سبک مدیریت شوند. یک کلاینت سبک، یک نود روی شبکه بلاک چین است که تاریخچه کاملی از بلاک چین را نگهداری نمی‌کند. در عوض هر زمانی که شما وارد آن شدید، فقط چند بلوک مرتبط بر روی زنجیره را برای تأیید تراکنش‌ها ردیابی می‌کند.

به طور سنتی، کلاینت‌های سبک در امور مرتبط با مدیریت قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌شوند. ایجاد، انتشار و اصلاح یک قرارداد هوشمند نیاز دارد که شما یک نود کامل از شبکه را اجرا کنید و به همین دلیل در مواردی که در مکانی با اتصال کند هستید و یا فضای ذخیره سازی کمی دارید و یا از یک گوشی موبایل استفاده می‌کنید قراردادهای هوشمند قابل دسترسی نیستند.

بلاک چین روی موبایل:

تغییراتQTum در را برای مدیریت قراردادهای هوشمند توسط گوشی‌های موبایل یا یک کامپیوتر باز می‌کند.

این کار امکان پذیر است چون QTum از فناوری UTXO استفاده می‌کند که یک Simple Peyment Verification) SPV) یا تأیید پرداخت ساده را فعال می‌کند.

SPV کلاینت‎های سبک را قادر می‌کند که تراکنش‎ها را بدون نیاز داشتن به اجرای یک نود کامل، تأیید کنند و شما می‌توانید یک قرارداد هوشمند را از موبایل‎تان با چند تپ اجرا کنید، که این کار باعث آوردن تکنولوژی بلاک چین به داخل تلفن همراه‌تان می‌شود.

تیم موسس QTum، سرمایه گذاران، و فروش جمعی

تیم QTum از آسیا هستند، بسیاری از اقدامات و فعالیت‌های بازاریابی آنها به بازارهای آسیا، به ویژه بازار چین مربوط می‌شود؛ چندین وب سایت QTum را اتریوم چین نامیده‌اند.

تیم QTum جوان است، اما آنها درک قوی از فناوری و چالش‎های پیش رو دارند. آنتونی دی لاریو (Anthony Di Lorio) یکی از موسسان اتریوم است که در حال حاضر سرمایه گذار QTum است، او می‌گوید:

در کل من معتقدم که آنها بهترین تیم در چین و آسیا هستند.این به آنها این امکان را می‌دهد تا ببینند کدام قسمت قراردادهای هوشمند نیاز به بهبود دارند، از اشتباهات اتریوم درس بگیرند و در منطقه ای که آنها خوب می‌شناسند، تمرکز کنند

 

کوانتوم ( QTum ) چیست؟

QTum همچنین از مشاوران PWC برای کمک به امور نظارتی و حسابداری کمک می‌گیرد. به نظر می‌رسد که آنها به صورت جدی به سمت کسب و کار قراردادهای هوشمند به ویژه در منطقه آسیا وارد شده‌اند .مطمئناً QTum در طول ماه‌های آینده رشد چشمگیری خواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.