رمز ارزها، آخرین برگ برنده رئیس جمهور برای رهایی از سلطه دلار

رئیس جمهور حسن روحانی در افتتاحیه اجلاس سران کوآلالامپور ۲۰۱۹ با اشاره به اینکه جهان اسلام باید تدابیری برای رهایی از سلطه دلار و سیستم مالی آمریکا پیش‌بینی کند، برای تحقق این هدف، ۳ طرح اجرایی مهم را به اجلاس کوالالامپور پیشنهاد داد و بر همکاری در زمینه اقتصاد دیجیتال، فناوری هوش مصنوعی و رمز ارزها تاکید کرد.

0 131

رئیس جمهور با اشاره به ضرورت رهایی از سلطه دلار و سیستم مالی آمریکا و برشمردن مهمترین چالش های نوظهور جهان اسلام در سطوح ملی و بین المللی، همکاری و تعامل میان کشورهای اسلامی را برای تبدیل جهان اسلام به یک بلوک بزرگ قدرت در عرصه بین المللی، یک اصل بی‌جایگزین دانست و برای تحقق این هدف، ۳ طرح اجرایی مهم را به اجلاس کوالالامپور پیشنهاد داد.

 

روحانی با اشاره به اینکه جهان اسلام در سطوح ملی و بین‌المللی با چالش‌های نوظهوری مواجه است که مسیر توسعه و پیشرفت را ناهموار نموده است، مهم ترین این چالش ها را چالش های فرهنگی، امنیتی، توسعه نیافتگی و اقتصادی برشمرد.

پیشتازی غرب در توسعه تکنولوژی‌های جدید، به نقطه قوت آنان در تحمیل جریان خبری، فرهنگ مصرفی و سبک زندگی‌غربی تبدیل شده‌است. تلاش مشترک برای جبران عقب‌ماندگی در فناوری‌های اطلاعاتی، حرکت به سمت شبکه‌های ارتباطیِ ملی و منطقه‌ای و افزایش سهم کشورهای اسلامی در اقتصاد دیجیتال نقشه راه آینده ما برای مواجهه با این چالش است.

رئیس جمهور تحریم اقتصادی را به عنوان مهم ترین ابزار سلطه طلبیِ استکباری دانست و عنوان کرد:

درهم‌تنیدگی نظام‌های اقتصادی، تجاری و مالی بین المللی با نظام اقتصادی آمریکا و دلاریزه شدن اقتصادهای ملی و جهانی، این امکان را برای ایالات متحده فراهم کرده تا سلطه‌جویی خود را با «تهدیدات تحریمی» و «تروریسم اقتصادی» پیش برده و خواسته‌های نامشروع خود را به کشورهای دیگر تحمیل کند. جهان اسلام باید تدابیری برای رهایی خود از سلطه دلار و سیستم مالی آمریکا پیشبینی کند. واقعیت آن است که کشورهای اسلامی از نظر اقتصادی، مکمل یکدیگر هستند و ایجاد سازوکارهای خاصی برای همکاری های بانکی و مالی میان کشورهای اسلامی، استفاده از پول ملی در تجارت متقابل، عقد موافقتنامه های تجارت ترجیحی در جهان اسلام، سرمایه گذاری در زمینه‌های دارایِ مزیت نسبی و دیگر ایده هایی از این دست باید مورد کارشناسان اقتصادی جهان اسلام قرار گیرند.

حسن روحانی با بیان این اصل که دانش، سلطنت و قدرت است، تاکید کرد که همکاری و تعامل میان کشورهای اسلامی یک اصل بی‌جایگزین است.

“جای تاسف است که سازوکارها و نهادهای موجود در جهان اسلام تاکنون در دستیابی به اهداف و مقاصد خود ناکام مانده‌اند.”

رئیس جمهور روحانی در پایان، ۳ طرح اجرایی پیشنهادی را برای کمک به حل مشکلات و بحران های داخلی جهان اسلام، تعامل بیشتر میان کشورهای اسلامی و رهایی از وابستگی به سیستم مالی آمریکا مطرح کرد:

۱. تأسیس «صندوق مشترک نشست کوالالامپور برای تأمین مالی همکاری‌های فناورانه میان کشورهای اسلامی» به منظور ورود قوی به زنجیره ارزش‌های جهانی؛

۲. تاسیس «مرکز تحقیقات مشترک در حوزه فناوری‌های هوش مصنوعی» و « امنیت سایبری» برای پیش‌گامی در فناوری‌های میان‌رشته‌ای اطلاعاتی و ارتباطی؛

۳. تاسیس «بازار مشترک کشورهای اسلامی در حوزه اقتصاد دیجیتال» و همکاری و تبادل تجربیات در زمینه رمز ارزها

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.