Plasma Debit‌‌ چیست؟

Plasma Debit‌‌ افزونه‌‌ای از پلاسما کش (Plasma Cash)، لایه‌‌ی دوم اتریوم است که امکان پرداخت سریع با توکن‌‌های غیرقابل تعویض را می‌‌دهد. تفاوت آنان این است که Plasma Debit‌‌ امکان پرداخت با اندازه‌‌ی اختیاری را بین آدرس‌‌های مختلف اتریوم (مثل یک کارت اعتباری) فراهم می‌‌کند. می‌‌توان آن را با شبکه‌‌ی لایتنینگ مقایسه کرد که البته تنها تفاوتی که دارند این است که لایتنینگ به‌طور منظم در زنجیره اصلی ثبت می‌‌شود (در یک ریشه مرکل با کانال‌‌های دیگر اپراتور).

0 131

نکته: زنجیره پلاسما در حال حاضر توسط یک اپراتور در شبکه‌‌ اثبات اعتبار کار می‌‌کند که همه‌‌ی نقدینگی زنجیره پلاسما را تأمین می‌‌کند.

اهمیت آن در چیست؟

اهمیت Plasma Debit‌‌ در این است که امکان پرداخت‌‌های ارزان و انجام ریزتراکنش‌‌ها در شبکه را فراهم می‌‌کند که کار اندکی هم برای تائید آنان نیاز است.

پیوستن به شبکه

برای پیوستن به شبکه باید یا یک سپرده‌‌ی درون زنجیره و یا یک سپرده موجود داشته باشید که به شما انتقال داده شده باشد (این را می‌‌توان با قرارداد هوشمندی که کار نقشه‌‌برداری را بین آدرس‌‌ها و موجودی حساب‌‌ها انجام می‌‌دهد تسهیل شود). پس از اینکه سپرده اولیه خود را ایجاد کردید، به صورت خودکار حسابی ساخته شده و به شما داده می‌‌شود. این حساب با یک اسلات در درخت مرکل تراکنش همبستگی خواهد داشت و به آدرس/کلید عمومی شما نسبت داده می‌‌شود. این اسلات به عنوان یک کانال پرداخت چندمسیره بین شما و اپراتور عمل می‌‌کند.

حساب‌‌ها

در هر حساب یک حداکثر مقدار که به صورت v و یک مقدار جاری که به صورت a نشان داده می‌‌شوند وجود دارد. می‌‌توان a را به عنوان مقداری در نظر گرفت که می‌‌توانید در زنجیره اصلی برداشت کنید و v هم مقدار کلی است که به اسلات شما پیوست شده است.

 

بنابراین بلافاصله پس از پیوستن به شبکه، دیگر نمی‌‌توانید پرداختی دریافت کنید چون a = v. این مشکل‌‌ساز است چون همه در ابتدا یک a = v دارند که اگر به مسدودی اپراتور منجر نشود به مسدودی سیستم منجر خواهد شد.

اپراتور/انجام تراکنش

اپراتور شبکه برای تهیه نقدینگی و صدور سند تراکنش‌‌ها از زنجیره پلاسما به زنجیره شبکه کار می‌‌کند. اگر بخواهید تفاوت v و a را در همه اسلات‌‌های درون درخت مرکل تراکنش جمع کنید، مجموع کل نقدینگی وارد شده به شبکه توسط اپراتور خواهد بود. پس اگر بخواهید پس از پیوستن با 5 اتریوم سپرده (a, v = 5)، تراکنشی برای 2 اتریوم را بپذیرید باید طبق این دستور کار کنید:

2 اتریوم به کسی که حساب او به شرح مقابل است بفرستید (v-a ≥ 2)

از اپراتور بخواهید تا نقدینگی تهیه کند و v شما را تا 7 بالا ببرد.

دستور اول تنها تغییر دو اسلات در درخت مرکل است، در حالی که دومی شامل تأمین نقدینگی برای حساب شما در سپرده‌‌ی زنجیره است (این تنها بر یک اسلات در درخت مرکل تأثیر می‌‌گذارد).

پس از سپرده‌‌گذاری 2 اتریوم درون زنجیره در حساب‌‌تان، یک v = 5 و v = 7 خواهید داشت. این امکان پذیرفتن 2 اتریوم را فراهم می‌‌کند که خود به فرستنده‌‌ی آن 2 اتریوم اجازه می‌‌دهد که 2 اتریوم قبول کند. پس مقدار کلی که می‌‌تواند در شبکه در هر زمان تراکنش شود، مقدار کل نقدینگی‌‌ است که اپراتور برای همه حساب‌‌ها تأمین کرده است.

در اینجا مثالی از نوع داده-هایی که ارائه شده که توسط درخت مرکل تراکنش نگه داشته می‌‌شوند:

Tree

در درخت مرکل تراکنش، هر اسلات نشانگر یک به‌‌روزرسانی برای کلید عمومی، مقدار ضمانتی و مقدار قابل‌‌برداشت است. این امکان تائید شدن موجودی حساب توسط تنها بررسی تاریخ یک شاخه مرکل را فراهم می‌‌کند.

ساختار آزاد

اپراتور می‌‌تواند کارمزدهای خود برای شبکه جهت تأمین نقدینگی و بروزرسانی موجودی حساب‌‌ها تنظیم کند. احتمالاً چندین اپراتور باشند که یک خدمت را ارائه کنند، پس قیمت توسط تقاضا/رقابت تعیین می‌‌شود.

خروج/ورود

اعضای زنجیره پلاسما می‌‌توانند برای ورود و خروج به شبکه تصمیم بگیرند.

اپراتور می‌‌تواند برای برگشت اتریوم قرض‌‌داده‌‌شده‌‌ی خود از حساب‌‌های مختلف یا خروج کامل در هر زمان تصمیم بگیرد. طبیعتاً در صورت نبود یک اپراتور، زنجیره پلاسما خروج را متوقف کرده و شرکت‌‌کنندگان نیز باید خارج شوند. اپراتورها انگیزه‌‌ای برای انجام این کار ندارند، چون آنان را از جمع کردن کارمزدهای بیشتر محروم می‌‌کند.

منافع

قابلیت انتقال

چیزی که در اینجا گفته نشد این حقیقت است که شما می‌‌‌‌توانید کل حساب را به آدرس دیگری انتقال دهید. این با انتقال یک کانال پرداخت باز به شخص دیگر و فعالیت به همان شکلی که پلاسما کش فعالیت می‌‌کند یکی است.

پیشرفت‌‌ها

طرفین متعدد

داشتن یک اپراتور واحد، این مدل را در معرض سانسور اثبات‌‌ناپذیر تراکنش‌‌ها قرار می‌‌دهد، چون تنها یک تأییدکننده برای درخت مرکل وجود دارد. این مقدار نقدینگی‌‌ که می‌‌تواند درون شبکه تراکنش شود، میزان توانایی تأمین یک اپراتور را محدود می‌‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.