نظرات دو چهره سرشناس بیت کوین درباره آینده آن

در ماه ژوئن در شهر سان فرانسیسکو، کنفرانسی برگزار شد که دو تن از چهره‌های سرشناس دنیای بلاک چین و بیت کوین در آن حضور داشتند. در این مراسم آدام بک (Adam Back) و اسکات استورنتا (Scott Stornetta) درباره‌ آینده‌ بیت کوین و حوزه‌ رمز ارزها صحبت کردند.

0 105

نظرات دو چهره سرشناس بیت کوین درباره آینده آن

در هفته‌های گذشته اکثر بحث‌های دنیای رمز ارزها پیرامون نوسانات قیمت بیت کوین و معرفی رمز ارز جدید شرکت فیسبوک موسوم به لیبرا بود. ولی یک اتفاق نسبتا مهم دیگر هم رخ داد که از نظر بسیاری از کاربران نادیده گرفته شد.دو نفر که مسئول ایجاد تعدادی از بلاک‌های کلیدی بیت کوین بودند، در کنفرانس بیت کوین ۲۰۱۹ در شهر سان فرانسیسکو روی صحنه آمدند. آدام بَک، مدیرعامل شرکت بلاک‌استریم (Blockstream ) که مسئول ساخت هش‌کَش (hashcash) بوده، و اسکات استورنِتا، پژوهشگر شرکت یوگن پارتنرز (Yugen Partners) که از مقالات او در وایت پیپر بیت کوین استفاده شده، به گفتگو با یوتیوبر معروف بیت کوین، نائومی براک‌ول ( Naomi Brockwell) نشستند و از آن‌ها خواسته شد تا نظرات خود را درباره آینده بیت کوین و به طور کلی، فضای رمز ارزها ابراز کنند.

استورنتا آینده درخشانی پیش روی بیت کوین می‌بیند

استورنتا که پیش از بَک صحبت درباره این موضوع را شروع کرد، به شوخی گفت که حالا چون کت و شلوار پوشیده و کراوات زده و به عنوان سرمایه‌گذار خصوصی فعالیت می‌کند دلیل نمی‌شود که فرض کنیم او وارد نیمه‌ی تاریک بازار شده یا دیگر از بدنه‌ی عمومی آن به حساب نمی‌آید.

استورنتا گفت:

بگذارید به روشنی بگویم که من به توانایی این فناوری‌ها باور دارم...من کریپتو-آنارشیست نیستم، اما قطعا خودم را جزو گروه کریپتو-لیبرتارین‌ها می‌دانم. و فکر می‌کنم به سمت دنیایی می‌رویم که طالب و لایق آن هستیم. فقط باید مسیری را پیدا کنیم که از نقطه‌ی الف به نقطه‌ی ب می‌رسد.

 

او در پاسخ به سوال براک‌ول متذکر شد که در ده سال آینده نسبت به بیت کوین و سایر فناوری‌های مربوطه بسیار خوشبین است، اما باور دارد که فناوری دفتر کل توزیع شده در آینده گسترده‌تر و پرتنوع‌تر خواهد شد.

استورنتا گفت:

فکر می‌کنم بیت کوین پتانسیل زیادی دارد تا بتواند مشکلاتی را که شما درباره‌ آن‌ها حرف می‌زنید برطرف کند، ولی پتانسیل‌های دیگری هم در این میان وجود دارد. گمان می‌کنم باید منتظر شکوفایی حقیقی این فناوری باشیم و البته که همه چیز قرار نیست محدود به پول باشد.

بک بیت کوین را یک استاندارد می‌داند

بک اما لازم نبود راجع به ریشه‌های سایفرپانکی شخصیتش صحبت کند، چون پیراهنی پوشیدنی بود که زیر آن تی‌شرتی با علامت بلاک‌استریم دیده می‌شد. او گفت بیت کوین در طول این ده سال خیلی بیشتر و سریع‌تر از انتظار مردم پیش آمده است. به باور بک، سرعت پیشرفت بیت کوین حتی از اینترنت هم سریع‌تر است؛ و این خود نشانگر سرعت بالای حصول پیشرفت‌ها و نوآوری‌های جدید در فضای موجود است.

بک گفت:

همپا شدن با سرعت پیدایش فناوری‌های جدید – و ایده‌ها و پیاده‌سازی‌های آن‌ها – بسیار دشوار است.

مدیرعامل بلاک‌استریم افزود هنوز حوزه‌های نوآوری زیادی در بیت کوین وجود دارد که به درستی درک نشده است. او گفت:

بلاک چین و فناوری‌های حامل پول الکترونیکی گونه‌ کاملا جدیدی از بلاک‌های سازنده هستند، که پیچیدگی‌هایی در بحث قراردادهای هوشمند دارند. این قضیه به نوعی شبیه انتخاب یک زبان برنامه نویسی جدید با پارادایمی تازه است که مدتی طول می‌کشد تا افراد آن را درک کنند و بفهمند که می‌توانند چه چیزهایی با آن بسازند.

بک برای پشتیبانی از این ادعا می‌گوید شبکه‌ لایتنینگ دستاوردی تقریبا جدید در حوزه‌ بیت کوین است و پیشرفت‌های تازه‌ی دیگری مثل استیبل کوین‌ها هم وجود دارند که می‌توانند قابلیت‌های جدیدی به شبکه‌ بیت کوین اضافه کنند.

شبکه‌ لایتنینگ امسال با سرعت زیادی رشد کرده، تا جایی که Bitrefill می‌گوید لایه‌ی پروتکل ثانویه‌ی پرداخت‌های بیت کوین در حال حاضر به لحاظ پرداخت‌های روزانه‌ی دریافتی از همه‌ لایت کوین‌ها پیشی گرفته است.

بک توضیح می‌دهد:

برایم عجیب است که هنوز اکتشافات بزرگی درباره‌ پیچیدگی‌های این فناوری رخ می‌دهد، بنابراین همچنان در مراحل ابتداییِ خلق چیزهای جدید هستیم. با این حساب، فکر می‌کنم این فناوری نوعی مدل برنامه نویسی برای پول الکترونیکی فراهم می‌کند، و شگفت‌انگیز است که می‌توانید چه چیزهایی در لایه‌های بالای آن بسازید و در عین حال ویژگی‌های لایه‌های زیرین را حفظ کنید.

بک همچنین اظهار داشت که به نظر او لازم نیست تعداد شبکه‌های رمز ارزی مختلف خیلی زیاد باشد. او افزود:

از نظر کوین، علاقه دارم به این فناوری مثل چیزی شبیه TCP/IP – یعنی نوعی استاندارد با قابلیت تعامل – نگاه کنم؛ نوعی زبان میانجی برای مبادله‌ ارزش. دوست دارم ببینم چه فناوری‌هایی می‌تواند در لایه‌های این سیستم پیاده‌سازی شود و اگر ساختارهای اطلاعاتی جدید پیدا شود، آیا مردم می‌توانند UTXO بیت کوین را درون دیگر ساختارهای اطلاعاتی وارد کنند یا نه.

در گذشته، اندرو پوئلسترا (Andrew Poelstra)، که با شرکت بلاک‌استریم کار می‌کند، توضیح داده بود که کاربران بیت کوین چگونه استحکام و پایداری این پلتفرم را به اضافه شدن قابلیت‌های جدید در این شبکه ترجیح می‌دهند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.