آیا بیت کوین دربرابر کرونا تسلیم می‌شود؟

قیمت بیت کوین نیز همانند ارزش سهام، در مواجهه با بحران COVID-19 با شدت زیادی دچار نوسان شده است و این موضوع بار دیگر به مساله ماهیت اقتصادی رمز ارزها برمیگردد. یکی از سوالات مهم درباره ماهیت اقتصادی رمز ارزها این است که آیا این ارزها رفتاری همچون دلار آمریکا ، پوند انگلیس یا حتی طلا دارند؟ و آیا می‌توانند ذخیره‌ای قابل اتکا از ارزش باشند و به عنوان کامودیتی یا کالا در عرضه و تقاضاهای گوناگون مورد استفاده قرار گیرند؟

0 481

درمیان آشفتگی بازارهای مالی که ناشی از شیوع COVID-19 در سطح دنیاست، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در تلاش هستند تا با مداخلات خود اقتصاد کشورهایی را که زیر فشار زیادی قرار گرفته اند، سرپا نگه دارند. اما این اتفاقات چه تاثیری بر بازار بیت کوین داشته است؟آیا بیت کوین دربرابر کرونا تسلیم می‌شود؟

قیمت بیت کوین در ۱۳ فوریه بیشینه ۱۰,۵۰۰ دلاری ثبت کرد، قیمت در ۱۳ مارس به کمینه ۴,۱۵۰ دلاری سقوط کرد، و به صورت آرام و نامنظم این افت قیمت را جبران کرد و در ۱۷ مارس به قیمتی حدود ۵۰۰۰ دلار رسید. و همه این‌ها در حالی است که شاخص‌های داو جونز، FTSE 100، S&P 500 نیز در همین دوره به صورت دراماتیکی سقوط کردند ( سقوط قابل توجه در دوشنبه ۱۶ مارس رخ داد، یعنی زمانی که شدت بحران مشخص شد). سقوط آزاد بیت کوین زودتر رخ داد و تاکنون بیش‌تر از بازارهای سهام موجب ضرر دارندگانش شده است.

بیت کوین : کامودیتی یا اوراق بهادار؟

یکی از سوالات آکادمیک مهم درباره ماهیت اقتصادی رمز ارزها این است که آیا این ارزها رفتاری همچون دلار آمریکا ، پوند انگلیس یا حتی طلا دارند؟ و آیا می‌توانند ذخیره‌ای قابل اتکا از ارزش باشند و به عنوان کامودیتی‌ها در عرضه و تقاضاهای گوناگون مورد استفاده قرار گیرند؟ و یا آن‌ها بیشتر شبیه اوراق بهادار شرکت‌ها هستند که ارزششان با توجه به ویژگی‌های آن‌ها و کارایی آتی آن‌ها، در نوسان است؟

شواهد اخیر تایید می‌کند که گزینه آخر پذیرفتنی‌تر است. بیت کوین از خاکسترهای بحران مالی ۲۰۰۸ به پا خواست و خود را به عنوان ارزی غیرمتمرکز معرفی کرد، که قصد داشت جایگزین ارزهای فیاتی شود که توسط سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی و سیاست‌های مالی دولت‌ها کنترل می‌شوند. جذابیت بیت کوین و دیگر رمز ارزهای مقلد آن، در استفاده از رمزنگاری و الگوریتم‌های هوشمندانه ریاضی بود که باعث نفوذناپذیری آن‌ها به منظور تلاش برای دستکاری آن‌ها برای اهداف سیاسی می‌شد.

رمز ارزها همچنین دموکراتیک‌تر یا تساوی‌گراتر در نظر گرفته می‌شدند، چرا که الگوریتم‌های کامپیوتری اجازه می‌دادند تا تصمیم‌های حیاتی مدیریت شبکه به وسیله گروه‌های توزیع‌شده ای صورت پذیرد که به وسیله راه‌اندازی نودهای محاسبه‌گر خود، سهمی در محاسبات و پیش‌برد شبکه داشتند؛ این کار باعث می‌شد تا تصمیمات شبکه متکی به یک منبع مرکزی نباشد. در حقیقت اینگونه گفته می‌شد که سیستم‌‍‌های رمز ارز، “بدون مالک” و “بدون سیاست‌گذار” هستند.

رمز ارزها : “بدون مالک” و بدون تغییرات؟

با این حال تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که نقات قوت فرض شده برای رمز ارزها- غیرقابل دستکاری بودن سوابق تراکنش و ویژگی‌های راه‌اندازی کلیدی نهادینه شده درون نرم‌افراز سیستم- در هنگام نیاز به ایجاد تغییراتِ ضروری به نقاط ضعف تبدیل می‌شوند، چرا که هیچ نهاد واحدی وجود ندارد که قدرت اتخاذ تصمیم‌گیری‌های یکجانبه را داشته باشد. این ضعف هنگامی مشخص می‌شود که اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی، شرایطی هیجانی را تحمیل می‌کنند که به دور از حالت بهینه است. تصمیم در این شرایط برای ارزهای فیات تقریبا روشن است، بانک‌های مرکزی و دولت‌ها می‌توانند در این وضعیت دخالت کنند تا عرضه و قیمت‌ها را بنا به صلاحدید خود تغییر دهند.

رمز ارزها بارها در معرض بحران‌های غیرمترقبه قرار گرفته‌اند، چراکه دخالت‌هایی اینچنینی در رمز ارزها بسیار پرهزینه بوده و انجام آن‌ها مدت زمان زیادی به طول خواهد انجامید. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که هرگونه احتمال تغییر از قبل پیش‌بینی شده و الگوریتم‌های نرم‌‌‌افزاری به گونه‌ای نوشته شده‌اند که تغییرات پیش‌بینی شده را در آینده فعال خواهند کرد.

در مورد بیت کوین، قوانین درون کدهای نرم‌افزار گنجانده شده‌اند و عرضه سکه‌های جدید با توجه به تناوب تراکنش‌ها صورت می‌گیرد که با ایجاد نایابی مصنوعی اجازه می‌دهد قیمت کوین‌های در گردش به سرعت بالا برود (حباب). این رفتار مشابه با قیمت سهامی است که پیش‌بینی می‌شود در آینده گرانبهاتر باشند. اما هنگامی که اتفاقات غیرمترقبه رخ می‌دهد-همانند سقوط فعالیت‌های اقتصادی به دلیل مواجهه با بلایایی همچون COVID-19- حباب می‌ترکد و قیمت‌ها نوسان می‌کنند. در جایی که بانک‌های مرکزی و دولت‌ها وجود دارند و یا حتی یک نهاد خصوصی وجود دارد، اینگونه نهادها می‌توانند در فعالیت‌ها مداخله کنند و با جلوگیری از ریزش ارزش ارزها، اعتماد را در قالب کارایی آینده ( در حال حاضر قیمت سهام) به بازار بازگردانند. اما چنین گزینه‎هایی برای رمزارزهای بدون مالک و غیرمتمرکزی همچون بیت کوین وجود ندارد. آن‌ها به شدت تحت تاثیر نیروهای بازار قرار می‌گیرند -چه مثبت و چه منفی- چرا که هیچ فرمانروایی در سیستم وجود ندارد که با قدرتش به صورت یک جانبه عمل کند.

رمز ارزهای ترکیبی یا هایبریدی

همه رمز ارزها مانند بیت کوین بدون مالک و کاملا غیرمتمرکز نیستند و ریسک‌های آن را ندارند. رمز ارزهای مجوزدار و خصوصی (مانند لیبرا)، با ساختاری متکی بر اعتمادسازی مدیریت می‌شوند و در این سیستم، به نمایندگانی شناخته شده، اختیارات ویژه اعطا می‌شود. این مساله باعث می‌شود سیستم کمتر در معرض اتفاقات غیرمترقبه و نوسانات قیمت قرار گیرد، چراکه سهام‌داران شناخته شده‌ای وجود دارند که سیستم را در طی شرایط خوب و بد جلو می‌برند. این رمز ارزهای هایبریدی از ویژگی غیرمتمرکز بودن کامل سیاست‌گذاری بیت کوین محروم هستند، اما می‌توانند از ویژگی شفافیت و غیرقابل دستکاری بودن دفاتر غیرمتمرکز بهره‌مند شوند. حداقل در بحران فعلی نشان داده شد که بیت کوین نسبت به ارزهای فیات همچون دلار محبوبیت کمتری دارد. با اینکه هر دوی آن‌ها ابزاری برای ذخیره ارزش و جابجایی آن هستند، اما سیاست‌گذاری توزیع‌شده بیت کوین موجب مطلوبیت پایین‌تر آن می‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.