از دستگاه های استخراج از رده خارج شده می‌توان در اثبات دانش صفر استفاده کرد

بنیان‌گذار اتریوم می‌گوید که می‌توان از دستگاه های استخراج اتریوم که به زودی منسوخ و از رده خارج می‌شوند، برای استخراج در پروتکل اثبات دانش صفر (Zero Knowledge Proofs) استفاده کرد.

0 117

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار پلتفرم محاسبات بلاک چینی توزیع‌شده یا همان اتریوم، در هفته‌های اخیر حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است. او در ۲۵ آپریل، به منظور بحث و بررسی درباره راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ در مصاحبه The Shitcoin Dot Com Show حضور یافت.
در طول مصاحبه از ویتالیک پرسیده شد که اگر الگوریتم اجماع فعلی اتریوم به الگوریتمی بدون نیاز به استخراج تغییر کند، چه بر سر افرادی می‌آید که در حال حاضر مشغول استخراج اتریوم هستند. در حال حاضر اتریوم از نسخه سفارشی‌شده‌ای از اثبات کار بهره می‌برد که آن را Ethash می‌نامند. این سیستم به منظور اعتبارسنجی بلاک‌های جدید بر روی بلاک چین اتریوم نیازمند منابع گوناگون محاسباتی است. فاز milestone یکی از فازهای نقشه راه اتریوم ۲.۰ است که به زودی فرا می‌رسد و در طی آن قرار است، الگوریتم سیستم به اثبات سهام تغییر داده شود، اثبات سهام الگوریتم اجماعی است که به کاربران اجازه می‌دهد بلاک‌ها را با استفاده از ثروت ذخیره شده خود بر روی شبکه، اعتبارسنجی کنند.
ویتالیک در مورد استفاده از دستگاه‌های استخراج اتریوم که به زودی بدون استفاده می‌شوند، اینطور پاسخ داد:
” این مساله مسلما به ۱۰۰ درصد استخراج‌کنندگان برنمی‌گردد، فقط درصد کمی از آنان اینگونه خواهند شد که آنان نیز می‌توانند به سراغ اثبات‌های دانش صفر بروند. ”

قدرت اشتراک‌گذاری اثبات، بدون اطلاع از آن

اثبات‌های دانش صفر یا ZKP، یک پروتکل برای اشتراک‌گذاری اطلاعات هستند. آن‌ها به دو شخص این امکان را می‌دهند که هر کدام قسمتی از اطلاعاتی را که می‌دانند با یکدیگر به اشتراک بگذارند، بدون آنکه واقعا فاش شود، اطلاعات اصلی چه بوده است.
در زمینه تکنولوژی بلاک چین، تراکنش‌های اثبات صفر برای کاربرانی مفید هستند که احتیاج بیشتری به سطح ناشناسی دارند. پروژه‌هایی همچون Zcash شکل منحصر به فردی از ZKP را مورد استفاده قرار می‌دهند که zk-SNARKS نامیده می‌شود و به صورت پیش‌فرض به کاربران اجازه صدور تراکنش‌های کاملا رمزنگاری شده را می‌دهد و همه در حالی است که این تراکنش‌ها از طریق قوانین اجماع شبکه قابل اعتبارسنجی هستند.
علاقه بوترین به ZKPها مشخص است و بحث را در مورد ZKPها اینگونه ادامه می‌دهد : ” اینگونه انقلاب‌های بزرگ در تکنولوژی به وسیله اثبات‌های دانش صفر رخ می‌دهد.”
سپس این گونه حرف خود را ادامه می‌دهد:
” این الگوریتم‌ها بسیار قدرتمند هستند. اول از همه به شما مقدار زیادی حریم خصوصی می‌دهند. دوم اینکه برای شما مقدار زیاد مقیاس پذیری فراهم می‌کنند، چرا که به جای آنکه واقعا کل یک چیز را اعتبارسنجی کنید، فقط به اعتبارسنجی یک اثبات کوچک نیاز خواهید داشت. شما می‌توانید از آن‌ها برای اعتبار سنجی چیزهای مختلف استفاده کنید، پتانسیل آن وجود دارد که بتوان آن را جایگزین درخت مرکل کرد؛ بتوان شاخه‌های درخت مرکل را قطع کرد و شاهد آن بود که هزاران کیلوبایت به چند کیلوبایت کاهش می‌یابد، و این چیز واقعا قشنگی است.”
با ویتالیک درباره چیزی بحث شد که “Ethereumland” نامیده می‌شود. توسعه‌دهنده ۲۶ ساله، کمی درباره آن مضطرب است، چرا که Ethereumland شاخص‌ترین آپدیتی است که از زمان راه‌اندازی اتریوم در سال ۲۰۱۵ شاهد آن هستیم. او در این باره می‌گوید:
“قطعا این بار کمتر از دفعه اول استرس دارد، چرا که همه این چیزها را قبلا تجربه کرده‌ام. قطعا در مورد آینده مضطرب هستم، اما همچنین برای دیدن آنکه بالاخره چه اتفاقی رخ خواهد داد، بسیار هیجان‌زده هستم. ”
او سپس اضافه کرد:
” مهم است که به یاد داشته باشید، تا همین چند وقت اخیر، ETH 2.0 بر اساس گفته مردم یک ایده و رویا بود. ”
با اینکه زمان انتشار اتریوم ۲.۰ هنوز اطلاع‌رسانی نشده است، Prysmatic Labs به صورت عمومی اولین تست‌نت ETH2.0 را در ۱۸ آپریل راه‌اندازی کرده است که Topaz نامیده می‌شود. درباره این موضوع نیز بحث شد و ویتالیک در اینباره گفت که : ” قطعا این قضیه گام (milestone) بزرگی برای ماست. ”
منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.