Nxt چیست؟ راهنمای مبتدیان

 Nxt پروژه‌ایست که بلاکچینی برای ایجاد قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند، الگوریتم استفاده شده در این پروژه مبتنی بر مدل اثبات سهام یا POS است و به همین دلیل در این پلتفرم استخراج‌کننده‌ای وجود ندارد. Nxt قصد دارد تا با استفاده از ایده‌های خود مشکلات پلتفرم‌های قبلی را حل کند و معامله دارایی­‌های کاربرانش، از بلیط سینما تا سهام را انجام دهد.

0 85

Nxt با استفاده از بلاکچین یک اکوسیستم کامل با ویژگی‌های غیرمتمرکز ایجاد می‌کند که همه آنها به ارز Nxt  نیاز دارند؛ توسعه‌دهندگان Nxt، به جای تغییر دادن سورس اصلی کد بیت‌کوین، همانند کاری که بسیاری از altcoinها انجام داده‌اند، کدنویسی این پروژه را خودشان از ابتدا و با زبان جاوا نوشته‌اند. در حالی که Nxt یک بلاکچین عمومی است اما برای راه‌اندازی بلاکچین‌های شخصی بر روی نرم‌افزار آن، نیاز به خرید لایسنس است؛ توسعه‌دهندگان، Nxt  را روی ۲ بلاکچین اجرا می‌کنند و برنامه‌های کاربردی فراوانی را ارائه می‌کنند و دفترکل آن، تراکنش‎های عمومی را نگه می‌دارد.

Nxtچیست؟
Nxtچیست؟

در این راهنما، قصد داریم درباره موارد زیر بحث کنیم:

  • ویژگی‌های Nxt
  • تاریخچه Nxt
  • تیم Nxt
  • پیشرفت آن
  • عرضه سکه و قابلیت نگهداری از آن
  • تاریخچه معاملات
  • این ارز را از کجا بخریم و در کجا ذخیره کنیم؟
  • نتیجه‌گیری
  • منابع اضافی

ویژگی‎های غیرمتمرکز شده Nxt

در اینجا مروری بر نرم افزار دسکتاپ Nxt داریم که توسط آن می‌توانید به شبکه Nxt وصل شوید.

Nxt چیست؟
Nxt چیست؟

در زیر تعدادی از ویژگی‎های اصلی که در پلتفرم Nxt ساخته شده را بررسی می‌کنیم:

دارایی‌ها و مبادله آن‌ها

شما می‌توانید یک دارایی را که می‌تواند شامل سهام، رزرو کردن بلیط سینما، علائم تجاری و غیره باشد، روی این پلتفرم و به روش همتا به همتا معامله کنید.

سیستم پولی

سیستم پولی به شما اجازه می‌دهد که رمزارز خود را ایجاد کنید و فوراً آن را روی پلتفرم Nxt  یا هر صرافی که از سیستم پولی Nxt استفاده می‌کند، معامله کنید.

بازار

شما می‌توانید کالاهای دیجیتال خود را در بازار بدون هیچ واسطه‌ای و به صورت کاملاً امن بفروشید و هنگامی که خرید انجام شد یک لینک برای دریافت کالای دیجیتال دریافت می‌کنید، اما اگر مشخص شود که کالای غیرقانونی در بازار به فروش می‌رسد، مشخص نیست که Nxt چه عکس العملی نشان می‌دهد، چون بر اساس طبیعت سیستم‎های غیرمتمرکز، پلتفرم از حذف آیتم‌ها جلوگیری می‌کند.

پیام رسانی

همه تراکنش‎ها می‌توانند شامل یک پیام باشند و پلتفرم به صورت پیش فرض پیام‌ها را رمزنگاری می‌کند.

رای دهی

Nxt ویژگی‌های را‌ی‌دهی برجسته‎ای را ارائه می‌دهد؛ برای مثال شما می‌توانید یک حساب داشته باشید که برای انجام تراکنش در آن نیاز است قسمت‎های مختلفی آن را تأیید کنند و این ویژگی برای سازمان‎هایی از قبیل شرکت‏های تعاونی، و موسسات خیریه می‌تواند مفید باشد.

Coin Shuffling

Coin Shuffling به این معنی است که سکه‎های شما از مکان نامشخصی می‌آیند؛ در سیستم بلاکچین Nxt که ویژگی Shuffling برای آن پیاده نشده است، به طور معمول هر تراکنش قابل دیدن و ردیابی است، اما با ویژگی Coin Shuffling شما نیاز به یک حساب جدید دارید و پول‎های شما قبل از ورود به حساب جدید به صورت تصادفی بین چندین حساب کاربری توزیع می‌شود.

فضای ابری

به جای نگهداری داده‌ها روی گوگل درایو و دراپ باکس، شما می‌توانید از ذخیره سازی غیرمتمرکز روی فضای ابری استفاده کنید.

توسعه دهندگان Nxt معتقدند که تعداد بیشماری از اسناد از قبیل گواهی نامه‌ها، قراردادها، وصیت نامه و لایسنس‌ها وجود دارند که کاربران می‌خواهند آنها را بصورت امن روی فضای ابری ذخیره کنند؛ این ویژگی غیرمتمرکز همراه با صرف مقداری کارمزد خواهد بود که اکثر این هزینه‌ها حداقل یک Nxt است و ۲۵۵  عدد از این تراکنش‎ها می‌توانند در یک بلوک جای بگیرند و در هر دقیقه یک بلوک جدید ایجاد می‌شود.

تاریخچه

Nxt برای اولین بار در نوامبر سال ۲۰۱۳ توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس نرم‌افزار به نام BCNext منتشر شد؛ این ایده اولین بار در سایتBitcointalk  ارائه شد و حدود ۲۱ بیت‌کوین بودجه دریافت کرد که قیمت بیت‌کوین در آن زمان حدود ۲۵۰ دلار بود، سپس توسعه‌دهنده همه یک میلیارد سکه را به تناسب مقدار بیت‌کوینی پرداختی برای مشارکت، بین ۷۳ نفر پخش کرد.

در ادامه سکه‎ها از طریق هدایا، معاملات و کمک‎های اقتصادی برای توسعه مداوم روی این پلتفرم توزیع شد؛ سرانجام BCNext  از پروژه کنار رفت و موسسه Nxt برای هماهنگی بیشتر برای پیشرفت پروژه تاسیس شد ولی با این مدل، به دلیل کمبود منابع و فشاری که از طرف نهادهای متمرکز به آن وارد شد، موسسه Nxt نتوانست به طور موثر این پروژه را جلو ببرد و به همین دلیل هم اکنون  Jelurida Bv روی این پروژه کار می‌کند.

سیستم Nxt و میزان پیشرفت آن

Jelurida BV  مدت‌ها به طور ناشناس مشغول توسعه Nxt بود اما الان IP خودش را دارد؛ کریستیانا کالچوا (Kristiana Kalcheva) هم موسس و کارشناس قانونی Jelurida  روی عنوان “مروری بر روش‌های مختلف لایسنس متن‌باز و اجرای آن در عمل” تمرکز دارد.

اخیرا توسعه دهنده اصلی آن که یک فرد ناشناس به نام استار ترک فان (Star Trek Fan) است که با نام Jean-Luc Picarc فعالیت دارد.

Nxt چیست؟
Nxt چیست؟

یکی دیگر از توسعه‌دهندگان اصلی، لیور یاف (Liar Yaffe)  نام دارد، که اغلب با نام Riker شناخته می‌شود Nxt  و Jelurida در طی این سال‌ها مشارکت‌کنندگان زیادی را برای این پروژه جمع کردند؛ در حالی که آنها هنوز مشغول توسعه Nxt هستند، کمپانی مادر در Jelurida روی Nxt2.0 که Ardor  نام دارد کار می‌کنندکه به طور ویژه برای افزایش مقیاس‌پذیری ساخته شده است.

Ardor  از همان تکنولوژی بلاکچین Nxt استفاده می‌کند که با ایده “زنجیرهای فرزند” ترکیب شده است.

بر اساس گفته تراوین کیث(Travin Keith) مدیر بخش بازایابی و وب موسسه Nxt، Ardor یک بلاکچین قابل مدیریت است که مشکلات مقیاس پذیری را با جداسازی تراکنش‌ها از دیتا حل می‌کند و همچنین با انتقال تراکنش‎ها روی زنجیر فرزند امنیت را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

Lior Yaffeو Jean-LC به عنوان رهبر توسعه دهندگان Ardor شناخته می شوند و با وجود توسعه Ardor، Jelurida همچنان سرپرستی توسعه Nxt را بر عهده دارد که اخیراً درباره استراتژی کسب و کارشان در سال ۲۰۱۸ توئیتی انجام داده است.

عرضه سکه‌ها و قابلیت نگهداری

توسعه‌دهندگان تعداد یک میلیارد سکه Nxt را در سال ۲۰۱۳ توزیع کردند و چون Nxt از مدل اثبات سهام به جای اثبات کار استفاده می کند، هرگز سکه جدیدی ساخته و یا استخراج نمی‌شود؛ Nxt از اولین سکه‌هایی است که به طور کامل به مدل اثبات سهام وابسته است، شما می توانید مزایا و مضرات مدل اثبات سهام را در اینجا مطالعه کنید.

توسعه Nxt همچنان ادامه دارد و دارندگان Nxt به صورت رایگان سکه‌های lgnix از آخرین ICO پروژه Ardor دریافت می‌کنند؛ در حال حاضر به جز مسائل مربوط به مقیاس پذیری، نقطه ضعف دیگری در این پروژه وجود دارد و مسئله قابل توجه نیز این است که حتی اگر شما توکن و یا ارز خودتان را روی این پلتفرم ایجاد کنید، برای کارمزدهای تراکنش هنوز هم نیاز به توکن Nxt دارید.

رقبا

پروژه جنبش اقتصاد جدید (New Economy Movement) که با NEM شناخته می‌شود، از کارهای  Nxt الهام گرفته است و شامل بسیاری از شباهت‌ها در برنامه‌های آن است؛ با این حال، با توجه به توزیع اولیه متمرکز سکه‎های Nxt، NEM تصمیم گرفت هاردفورک انجام ندهد و در عوض سیستم را از ابتدا کدنویسی کند.

تاریخچه معاملات

در اینجا به تاریخچه معاملات Nxt نگاهی می‌اندازیم؛ مانند همه سکه‎هایی که در این سال‎ها ایجاد شده اند،این سکه نیز فراز و نشیب‎های زیادی داشته است و بیشترین معامله اخیر مربوط به انتشار Ardor و ICO سکه LGNIS آنها بود که تا ۱۵ میلیون دلار معامله انجام شد.

Nxt تمایل دارد در آینده با استفاده از پلتفرم‌شان ICOهای بیشتری ایجاد شوند؛ همچنین Nxt یک کیت جدید ساخت بلاکچین فراهم کرده است و برای تشویق افراد برای خرید توکن،۱۰%  از همه توکن‌هایی که روی بلاکچین ایجاد شده است به طور خودکار در میان افرادی توزیع می‌شود که Nxt را نگهداری می‌کنند.

 از کجا بخریم؟

اگر شما می‌خواهید Nxt را برای شرکت در ICOهای آینده خریداری کنید، می‌توانید از بیت‌کوین برای برای خرید و فروش روی صرافی‎های محبوبی از قبیل بیت‌رکس(Bittrex) و Poloniex استفاده کنید و همچنین در صرافی HitBTC می‌توانید از اتریوم برای خرید و فروش Nxt استفاده کنید.

کجا ذخیره کنیم؟

کلاینت Nxt هم سکه‎ها و تراکنش‎هایتان را ذخیره می‌کند که می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید ولی ابتدا باید یک حساب و Passphrase(کلمه امنیتی) ایجاد کنید که یک کلید برای دسترسی به اطلاعاتی است که شما روی بلاکچین ذخیره کرده‌اید.

جزئیات دقیق در مورد مراحل لاگین و نصب کلاینت در اینجا آمده است.

نتیجه‌گیری

Nxt یک پروژه جدید و جاه طلبانه است که به بررسی پتانسیل کامل بلاکچین می‌پردازد و هدف تیم توسعه دهنده اصلی که خودش را Jean-LC Picard نامیده، این است که با جسارت به جایی بروند که کسی قبلا آنجا نرفته است و با داشتن سکه LGNIS، ICO های جدید و برنامه‎های غیرمتمرکز موجود، Nxt مطمئنا سکه ای است که در سال ۲۰۱۸ نگاه‎ها را به خود جلب می کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.