صرافی رمز ارز غیر کاستدی یا NCE چیست؟

در این مطلب می‌خواهیم ببینیم صرافی رمز ارز غیر امانی یا غیر کاستدی (Noncustodial) به چه نوع صرافی‌هایی گفته می‌شود، تفاوت انواع مختلف صرافی‌ها در چیست و در کل چه مزایا و معایبی را می‌توان برای صرافی‌های غیر کاستدی در نظر گرفت. با این راهنمای جامع و ساده همراه باشید.

0 189

۱. صرافی غیر کاستدی (Noncustodial) چیست؟

۲. تفاوت صرافی‌های DEX و NCE در چیست؟

۳. مزایای صرافی‌های NCE چیست؟

۴. معایب صرافی‌های NCE چیست؟

۱. صرافی غیر کاستدی (Noncustodial) چیست؟

صرافی غیر کاستدی (NCE) سرویسی است که مبادله رمز ارزهای مختلف را بدون نیاز به در اختیار و کنترل گرفتن سرمایه‌های کاربر ممکن می‌کند.

صرافی‌های غیر کاستدی به لحاظ ظاهری تفاوت خاصی با صرافی‌های غیرمتمرکز ندارند. چون هر دوی این صرافی‌ها سرمایه‌های فیات یا رمز ارزیِ کاربر را تحت کنترل خود نمی‌گیرند. این مهم‌ترین ویژگی مشترک میان این دو نوع صرافی است، ولی صرافی‌های NCE مزایای بیشتری دارند که باعث می‌شود نسبت به صرافی‌های متمرکز نزد کاربران محبوبیت بیشتری داشته باشند. برخی از صرافی‌های NCE اساسا به عنوان سرویسی میانجی عمل می‌کنند که به کاربران اجازه می‌دهند رمز ارزهای مختلف را از صرافی‌های گوناگون مبادله نمایند.

نکته مهم صرافی‌های NCE این است که آن‌ها هم مثل صرافی‌های غیرمتمرکز سرمایه‌های کاربر را در اختیار خود نمی‌گیرند. این صرافی‌ها صرفا بستر معامله‌ رمز ارزها و امکان جابجایی ارزش میان کاربر و صرافی را مهیا می‌سازند. دلیلی که باعث شده این صرافی‌ها از صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب‌تر باشند به خاطر پشتیبانی و خدمات کاربر-پسندی است که این صرافی‌ها در اختیار میلیون ها کاربر خود قرار می‌دهند.

فرآیند تبدیل ارز در این صرافی‌ها برای کاربران بسیار ساده است. کافی است آدرس کیف پول ورودی و خروجی را وارد کنند تا بقیه‌ی پروسه‌ی کار به صورت خودکار توسط صرافی انجام شود. علاوه بر این، حالا چندین سرویس NCE درون کیف پول‌های بلاک چینی جریان اصلی تعبیه شده که از طریق هر نوع موبایلی قابل دستیابی است.

۲. تفاوت میان صرافی‌های NCE و DEX در چیست؟

صرافی غیرمتمرکز (DEX) سرویسی آنلاین و همتا به همتا (P2P) است که امکان انجام مستقیم تراکنش‌ها میان دو طرف معامله را فراهم می‌کند.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) ممکن است کنترل دارایی‌های رمز ارز را به خود کاربر محول کنند، اما اکثر این صرافی‌ها از حجم پایین معاملات، کُندی سرعت تراکنش‌ها و کمبود جفت‌های معاملاتیِ رمز ارز رنج می‌برند.

این‌جا همان جایی است که صرافی‌های NCE با واسطه شدن میان صرافی‌های متمرکز جریان اصلی و کاربران، مشغول پر کردن شکاف موجود هستند و در عین حال کنترل سرمایه‌های کاربر را از دست آن‌ها خارج نمی‌کنند.

از جمله صرافی‌های NCE که در حال حاضر مشغول فعالیت‌های هستند می‌توانیم به Shapeshift، Changelly، Changenowو Faast اشاره کنیم. این سرویس‌ها جفت‌های معاملاتی خود را از گستره‌ وسیعی از صرافی‌های متمرکز تامین کرده و آن‌ها را درون پلتفرم‌های خود تعبیه می‌کنند. سپس کاربران می‌توانند در پلتفرم آن‌ها مبادله رمز ارز داشته باشند، بدون این که مجبور باشند کنترل سرمایه‌های خود را به صرافی بدهند.

از آن‌جایی که حجم معاملات در صرافی‌های DEX نسبتا پایین است، شاید تراکنش‌ها نسبت به صرافی‌های متمرکز کُندتر باشند. اما اگر به این نکته توجه کنیم که صرافی‌های NCE معاملات خود را از صرافی‌های متمرکز مختلف گردآوری می‌کنند، سرعت انجام تراکنش در این نوع صرافی‌ها از صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر می‌شود.

۳. مزایای صرافی‌های NCE چیست؟

استفاده از صرافی‌های NCE مزایای متعددی دارد که باعث می‌شود این نوع صرافی‌ها گزینه جایگزین مناسبی برای صرافی‌های غیرمتمرکز به حساب بیایند.

کنترل کاربری: اول از همه، کاربران کنترل کیف پول‌ها، کلیدهای خصوصی و سرمایه‌های خود را نزد خودشان حفظ می‌کنند. بعضی از پلتفرم‌ها در هنگام ایجاد حساب کاربری اطلاعات خاصی از کاربر نمی‌گیرند و اجازه می‌دهند که کاربر هویت خود را مخفی نگه دارد، با این حال ثبت نام در بعضی از این صرافی‌ها نیازمند تکمیل فرآیندهای شناسایی مشتریان (KYC) است.

تنوع جفت‌های معاملاتی رمز ارز: صرافی‌های NCE اساسا به عنوان گردآورنده‌ی جفت‌های معاملاتی رمز ارزی عمل می‌کنند. این صرافی‌ها از کاربر نمی‌خواهند سرمایه یا دارایی‌های رمز ارز خود را نزد صرافی سپرده‌گذاری کنند.

امنیت: با توجه به این که لازم نیست کاربران سرمایه‌های خود را در این صرافی‌ها ذخیره کنند، در نتیجه لازم نیست نگران دزدیده شدن یا از دست رفتن رمز ارزها باشند. علاوه بر این، اکثر صرافی‌ها اطلاعات هویتی کاربر را جمع نمی‌کنند، در نتیجه کاربر می‌تواند هویت خود را افشا نکند.

سرعت: صرافی‌های NCE در مقایسه با صرافی‌های DEX با سرعت بسیار بیشتری معاملات و پردازش‌های خود را انجام می‌دهند. این اتفاق عمدتاً به خاطر دسترسی آن‌ها به گستره وسیعی از صرافی‌های متمرکز است که حجم معاملات بالا و رمز ارزهای متنوعی دارند.

هزینه پایین: مزیت مهم بعدی صرافی‌های NCE این است که هزینه معاملات در این صرافی‌ها مشابه صرافی‌های عادی رمز ارزی است. از آن‌جایی که اکثر صرافی‌ها هزینه‌های هنگفتی برای برداشت پول از کاربر دریافت می‌کنند و کاربر هم گاهی اوقات چند بار هزینه‌ی استخراج را می‌پردازد تا سریع‌تر بتواند سرمایه‌ی موردنیاز خود را منتقل کند، در برخی موارد استفاده از صرافی‌های NCE ارزان‌تر است، خصوصاً با توجه به این که استفاده از این صرافی‌ها خیلی ساده‌تر و سریع‌تر است.

تجربه کاربر پسند: صرافی‌های NCE تجربه‌ای مشابه صرافی‌های متمرکز را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. در نتیجه بستری برای کاربران فراهم می‌شود تا به راحتی بتوانند از این پلتفرم‌ها استفاده کرده و در عین حال کنترل سرمایه‌های خود را حفظ کنند.

معاملات از طرف کاربر انجام می‌شود و کاربر هم رمز ارز را مستقیماً در کیف پول خودش دریافت می‌کند. علاوه بر این، بعضی از صرافی‌های NCE مثل Changelly اپلیکیشن‌های موبایلی دارند که باعث می‌شود کاربران راحت‌تر بتوانند کنترل کلیدهای خصوصی خود را حفظ کرده و از این سرویس‌ها استفاده کنند.

صرافی Shapeshift هم اخیراً پشتیبانی از کیف پول‌های سخت‌افزاری را به سرویس خود اضافه کرده تا کاربران بتوانند دارایی‌هایشان را در کیف پولی ایمن قرار داده و در عین حال به سرعت امکان ارسال و دریافت آن‌ها را داشته باشند.

۴. معایب صرافی‌های NCE چیست؟

مشابه صرافی‌های غیرمتمرکز، کاربران کنترل کامل کلیدهای خصوصی خود را برعهده دارند و در نتیجه بابت تراکنش‌هایی که انجام می‌دهند مسئول‌اند.

مسئولیتی که روی دوش کاربر قرار می‌گیرد این است که در هنگام انجام معاملات آدرس صحیحی فراهم کند. چون معاملات کاربر قابل برگشت نیست. در نتیجه، یکی از چیزهایی که باید به آن دقت کرد ابزارهایی موسوم به Clipboard Jackers است؛ نرم‌افزار مخربی که به طور خودکار آدرس یک کیف پول را با آدرس کپی‌شده‌ی مدنظر شما تعویض می‌کند. در نتیجه پول به مقصدی که شما می‌خواستید منتقل نمی‌شود.

به‌علاوه، کاربران ممکن است به آن مقدار پشتیبانی و حمایتی که در صرافی‌های کاستدی وجود دارد دسترسی نداشته باشند. اگرچه NCE اساساً از کاربر در برابر هک‌ها و سرقت‌های احتمالی محافظت می‌کند، ولی خود این صرافی‌ها در برابر چنین خطراتی در امان نیستند. برای مثال، یک کیف پول داغ Shapeshift در سال ۲۰۱۶ هک شد، ولی سرمایه‌های کاربر دست‌نخورده باقی ماند.

علاوه بر این، تحقیقات مقامات قضایی نشان داده که هکرها از پلتفرم‌هایی مثل Changelly برای پولشویی استفاده می‌کنند. در این پرونده‌ها، صرافی مجبور است اطلاعاتی مثل آدرس کیف پول، نام کاربری، آدرس IP و ایمیل فرد را تحویل دهد، اما در بسیاری از موارد هیچ اطلاعات شخصی توسط این صرافی‌ها جمع‌آوری نمی‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.