NiceHash‌‌ در حال حاضر 51% از نرخ هش رمزارز دش را در اختیار خود گرفته است

NiceHash‌‌ در حال حاضر اکثریت نرخ هش رمز ارز دش را در اختیار دارد و همین مسئله گمانه‌‌زنی‌‌های زیادی را در مورد احتمال حمله 51% به وجود آورده است. در این نوع از حمله‌‌ها افراد می‌‌توانند توکن‌‌های خود را دو بار خرج کنند و حتی تغییراتی را در بلاکچین‌‌ها صورت دهند. قبلا هم چنین شرایطی پیش آمده و واکنش انجمن کریپتو را به دنبال داشته است. باید دید که NiceHash‌‌ چه سیاستی را در قبال این موضوع اتخاذ خواهد کرد.

0 84

شرکت استخراج کریپتوی NiceHash‌‌ در حال حاضر اکثریت قدرت هش شبکه دش را در اختیار دارد. یکی از کاربران نگران Reddit به همین موضوع پرداخت.

تنها یکی از استخراج‌‌کنندگان در حال استخراج بیش از 50% بلاک‌‌های دش است.

Dash Network Hashrate Chart

منبع: CoinWarz

در زمان نوشتن این متن، دش دارای حدود 1,900 تراهش در ثانیه است. در عین حال، NiceHash‌‌ بیش از 1,000 تراهش در ثانیه را از طریق 25,000 دستگاه استخراج‌‌کننده خود در اختیار گرفته است.

حدود 2.2 میلیون دلار توسط یک استخراج‌‌کننده به دست آمده است

تحلیل‌‌های کاربر Reddit به این نتیجه رسید که سه آدرس برتر در چند هزار بلاک دش قبلی متعلق به همین شرکت می‌‌باشند. به گفته وی:

این تراکنش از چهار آدرس برتر سه تای آن‌ها را در اختیار دارد و این یعنی همه آن‌ها متعلق به یک شرکت می‌‌باشند. این سه آدرس به تنهایی 53% نرخ هش را در اختیار دارند. همچنین می‌‌توان دید که این روند حدود 6 ماه قبل و در حوالی ماه سپتامبر آغاز شده است، همچنین فکر می‌‌کنم که چهارمین آدرس نیز به همین شرکت متعلق می‌‌باشد و فقط بلاکچین آن فرق می‌‌کند. نرخ هش آن در مدت زمان کمی بسیار زیاد شد.

آدرس‌‌های مذکور اینها هستند:

  • XbUutDsgJbf7Sjjq4omhusNtkT8ih1d7oQ
  • XkNPrBSJtrHZUvUqb3JF4g5rMB3uzaJfEL
  • XeMPcKeVDN9bkECGDC7ggtf9QsX5thgKAx

تا زمان نوشتن این گزارش، این سه آدرس 26,665 دش را استخراج کرده‌‌اند. این دش‌‌ها برابر با 573 بیت‌‌کوین یا 2.2 میلیون دلار بر اساس قیمت فعلی می‌‌باشند. با این وجود، جنبه اقتصادی کمترین نگرانی را به وجود آورده است.

حملات 51% می‌‌توانند مشکلات بسیار زیادی را در شبکه‌‌های بلاکچین غیرمتمرکز به وجود آورند. چارلی لی اخیرا گفت که شبکه‌‌های غیرمتمرکز می‌‌توانند تحت حمله 51% قرار گیرند. با این حال، استخراج‌‌کنندگان متمرکز شبکه را به شدت تهدید می‌‌کنند.

احتمال حمله 51% قبل از قفل زنجیره (Chainlock)

nicehash crypto mining marketplace

NiceHash‌‌ بیشترین میزان نرخ هش رمزارز دش را در اختیار دارد

کاربر مذکور، Flenst، به این شیوه پست خود را به پایان رساند:

بنابراین، امکان انجام حمله 51% قبل از قفل زنجیره توسط توسعه‌‌دهندگان دش کاملا وجود دارد. تمامی کسانی که از شبکه دش استفاده می‌‌کنند باید حواس خود را بر روی زنجیره جمع کرده و بسیار محتاط باشند.

وی به یکی از اعلامیه‌‌های اخیر توسعه دش اشاره می‌‌کند که قفل زنجیره (Chainlocks) نام دارد. در ماه نوامبر، دش اعلام کرد که این ویژگی را به منظور جلوگیری از حملات 51% معرفی خواهد کرد. با توجه به حواشی اخیر اتریوم کلاسیک، چنین حمله‌‌هایی توجه زیادی رابه خود جلب کرده‌‌اند. همچنین قفل زنجیره مسائل مربوط به سازماندهی دوباره بلاک را انجام می‌‌دهد و قانون “طولانی‌‌ترین زنجیره” را که دش از بیت کوین به ارث برده، ویرایش می‌‌کند. گزیده‌‌ای از پیشنهاد بهبود دش شماره 8:

زمانی که یک گره (Node) با چندین زنجیره معتبر روبرو می‌‌شود، زنجیره “فعال” را از طریق انتخاب پربازده‌‌ترین کار ممکن تنظیم می‌‌کند. چنین چیزی اغلب به عنوان قانون “طولانی‌‌ترین زنجیره” شناخته می‌‌شود و در بیشتر مواقع به معنی انتخاب زنجیره ای است که بیشترین بلاک‌‌ها را دارد.

اگر هر دو چین دارای پربازده‌‌ترین کار باشند، تصمیم‌‌گیری بر اساس قانون طولانی‌‌ترین زنجیره ممکن نخواهد بود. اگر یک بلاک دیگر به دست آید و دارای چنین شرایطی باشد، از همان بلاک استفاده خواهد شد. برای مثال، حتی اگر یک زنجیره به اندازه 6 بلاک از زنجیره‌‌های دیگر طولانی‌‌تر باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که یک زنجیره‌‌ کوتاه‌‌ طولانی‌‌تر شود و در نهایت به صورت فعال درآید. این فرآیند به عنوان سازماندهی دوباره زنجیره شناخته می‌‌شود.

نکته واضح این است که شرکت NiceHash‌‌ پول بسیار زیادی را صرف استخراج دش به وسیله ASIC کرده است. الگوریتم X11 متعلق به دش یک بار از فعالیت ASIC ها ممانعت به عمل آورد. توسعه‌‌دهندگان ASIC به این نتیجه رسیدند که با اضافه کردن حافظه بیشتر به دستگاه‌‌های استخراج می‌‌توانند کاملا از پس الگوریتم X11 بربیایند. زمانی که این اتفاق برای مونرو افتاد، توسعه‌‌دهندگان تصمیم گرفتند به وسیله فورک از یک الگوریتم ویرایش‌‌شده استفاده کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.