ایرانی ها بیشتر از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند!

شرکت تحلیلی Gate Trade یک نظرسنجی و بررسی در بین کاربران ایرانی بیت کوین و رمز ارزها در گروه‌های فارسی تلگرام انجام داده که نشان می‌دهد 25 درصد از 1650 شرکت کنندگان در این بررسی، توانسته‌اند ماهانه بین 500 تا 3000 دلار از طریق رمز ارزها درآمد کسب کنند.

0 123

گزارش شرکت تحلیلی Gate Trade به بررسی تکامل جامعه بیت کوین در بین ایرانی ها پرداخته و نشان می‌دهد که این جامعه، از بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش و ابزاری برای سرمایه گذاری استفاده می‌کند.

در این بررسی بیش از یک سوم یا 35% از شرکت کنندگان، از راه استخراج درآمد داشته اند. این در حالی است که 58 درصد از این افراد از طریق ترید کردن، هم از طریق صرافی‌های رمز ارز و هم با استفاده از صرافی‌های محلی، درآمد کسب کرده‌اند.

این مطالعه به رشد چشمگیر 70 درصدی در صنعت استخراج خانگی رمز ارز اشاره دارد. در این نظرسنجی 70 درصد از افراد برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استخراج محلی بیت کوین ابراز علاقمندی کرده‌اند.

تمرکز بازار رمز ارز ایران درحال تغییر جهت از پلتفرم‌های جهانی به صرافی‌ها و استخراج گران بومی است، چرا که با توجه به سیاست KYC یا « مشتری ات را بشناس » اغلب صرافی‌های متمرکز جهانی به ایرانیان سرویس ارائه نمی‌کنند. حدود 83 درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی اظهار کردند که بمنظور رشد بیشتر جامعه بومی رمز ارز، دسترسی پایدار و گسترده به صرافی‌ها ضرورت دارد.

در این زمینه، سخنگوی Gate Trade در مصاحبه با CoinDesk گفت بسیاری از ایرانیان برای عبور از این محدودیت‌ها از سرویس‌های VPN استفاده کرده و از بازارهای سیاه کارت‌های شناسایی خارجی خریداری می‌کنند.

جیمی سانگ (Jimmy Song)، نیز که از توسعه دهندگان بیت کوین است، در تماس با CoinDesk اظهار داشت که شاهد تحولات مشابهی در مناطق دیگر بوده است. به گفته او ممکن است روش انجام متفاوت باشد اما تمام آنها از الگو‌های یکسانی پیروی می‌کنند، او افزود:

بدلیل عدم دسترسی مستقیم به صرافی ها، معامله گران در چین از گروه‌های پیام رسان WeChat استفاده می‌کنند. همچنین شنیده ام در آرژانتین قیمت ها در بازار کریپتو افزایش داشته چون اقتصاد این کشور با مشکلاتی روبرو است.... آنچه که ما برای این مردم می‌خواهیم این است که بتوانند سرمایه گذاری کرده و درآمد بیشتری داشته باشند تا به اوضاع خود سامان دهند.

عدم دسترسی و سانسور در ایران موجب عدم وابستگی تقاضای داخلی به فاکتورهای جهانی از قبیل قیمت دلارو بازار بورس و طلا شده است. بنا به اظهار 60 درصد از شرکت کنندگان، شرایط بورس های خارجی تاثیر اندکی بر سرمایه گذاری آنها داشته است. بیشتر شرکت کنندگان در این نظرسنجی به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت هستند و قصد دارند بیت کوین های خود را بیشتر از یک سال نگه دارند.

محمود اسکندری، که از توسعه دهندگان تهرانی بلاک چین است، جزو همین افراد است. او در بیت کوین سرمایه گذاری و بعنوان شغل دوم رمز ارز ها را به پول نقد تبدیل می‌کند. همچنین برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور از جمله برخی از اعضای خانواده خودش، بیت کوین ارسال می‌کند.

وی در مصاحبه با سایت CoinDesk بیان کرد:

کاملا واضح است که امروزه افراد بیشتری به استفاده از بیت کوین روی آورده اند، با آنکه تاثیر این رمز ارز بر زندگی ایرانیان زیاد نیست اما شاهد این هستیم که تمایل افراد به شناخت و کار با این رمز ارز روز به روز بیشتر می‌شود.

تقریبا 29 درصد از افراد حاضر در این مطالعه بیش از 5000 دلار رمز ارز که اکثرا بیت کوین هستند، بعنوان دارایی در اختیار دارند. این رقم در مقایسه با آمار سال 2018 که از بررسی کاربران اروپایی و آمریکایی بیت کوین بدست آمد، نشان دهنده میل بیشتر ایرانیان به ذخیره ثروت خود بصورت بیت کوین است.

طبق این بررسی، 63 درصد از شرکت کنندگان، ذخیره رمز ارزی به ارزش بیش از 5 هزار دلار داشتند. اما در مقایسه می‌توان گفت ایرانیان درصد بسیار بیشتری از ثروت بسیار خود را در غالب رمز ارزها ذخیره کرده‌اند. طبق این مطالعه تنها 14 درصد از شرکت کنندگان درآمد سالانه بیش از 10000 دلار داشته اند. با این وجود تقریباً یک سوم از این افراد از سرمایه گذاران معتبر بوده و 13 درصد خود را “میلیونرهای رمز ارزی” توصیف می‌کنند.

سانگ در پایان گفت:

تقاضا برای بیت کوین در کشورهایی که دارای مشکلات اقتصادی هستند بیشتر از کشورهای توسعه یافته و سطح اول است، زیرا افراد در این جوامع فشار تورم را بیشتر حس می‌کنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.