Neo و بلاکچین‌ در چین

چین همواره نقش محوری در رابطه با ارزهای رمزگذاری ‌شده داشته است. اگرچه در اغلب موارد دولت این کشور علیه ارز رمزها موضع اتخاذ کرده اما این رویکرد موجب دلسردی متخصصان چینی نگشته است. onchain و نئو از مهم‌ترین فعالان عرصه ارزهای رمزگذاری ‌شده و فناوری بلاکچین هستند. در این مقاله اطلاعات ارزشمندی در خصوص این دو شرکت قدرتمند و فعالیت‌های آنان در زمینه‌های مختلف مشاهده خواهید کرد.

0 152

چشم انداز نئو

توسعه‌دهندگان نئو (NEO) به دنبال گسترش بلاکچین در سراسر چین هستند. شرکت توسعه‌دهنده، onchain، معماری شبکه‌های توزیع شده (DNA) را توسعه داده است تا امکان پیاده‌سازی و توسعه آسان بلوک‌های استاندارد شده را فراهم کند. آنها می‌خواهند در هر زمینه به راحتی بتوانند داده‌ها و دارایی‌های خود را به یک بلوک خصوصی یا عمومی انتقال دهند.

بنیانگذار این شرکت دکتر دا هونگ‌فی (Da Hongfei) گفته است که: “ما می‌خواهیم محلی باشیم که افراد برای انجام معاملات جدی و قابل اعتماد به دنبال آن هستند. onchain و نئو نه تنها در چشم انداز خود موفق عمل کرده‌اند، بلکه در جهت رشد و پیشرفت مقررات دولت چین نیز موفق بوده‌اند.”

Neo و بلاکچین‌ در چین

ارز رمزها در چین

اینطور به نظر می رسد که ارزهای رمزگذاری‌ شده و چین همیشه در کنار هم قرار نخواهد گرفت. “دو چیز بی نهایت است: جهان و تعداد دفعاتی که چین می تواند بیت‌کوین را ممنوع کند، و من در مورد اولی مطمئن نیستم!”.

در کشور چین می‌توان مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار در سال را بدون کسب اجازه‌نامه ‌ویژه انتقال داد. افراد از طریق خرید ارزهای رمزگذاری ‌شده خلا قانونی در این سیستم یافتند، آنها می‌توانستند ارزهای رمزگذاری ‌شده بخرند و آن را به‌راحتی انتقال دهند. همچنین امکان دسترسی به ارز رمزهای خود در هر نقطه از جهان داشتند. دولت چین تلاش کرد تا این خلا را بوسیله غیرقانونی اعلام کردن صرافی‌های آنلاین ببندد. دولت همچنین، نگرانی خود را نسبت به سقوط اخیر بازارهای سهام ابراز کرده است.

پس از آنکه چین صرافی‌ها و عرضه اولیه ارزهای رمزگذاری ‌شده (ICO) را ممنوع کرد، علاقه مردم به رمزارزها از ‌بین نرفت. مردم از روش انتقال همتا به همتا استفاده کردند و تراکنش‌های محلی را انجام دادند. در اینجا نگاهی به میزان تغییر معاملات صرافی همتا به همتای لوکال‌بیت‌کوینز (localbitcoins) از زمان ایجاد ممنوعیت خواهیم انداخت.

Neo و بلاکچین‌ در چین
Neo و بلاکچین‌ در چین

خرید سکه در حال حاضر

مردم همچنین می‌توانند تراکنش‌های خود را بر روی وی‌چت که محبوب‌ترین سرویس چت در چین است، انجام دهند. زیرا کاربران می‌توانند از وی‌چت‌پی (WeChat pay) استفاده کنند تا پول را به دیگران ارسال کنند. نظارت دولت روی وی‌چت منجر به افزایش محبوبیت سرویس چت رمزگذاری شده تلگرام شد. چین سپس تلگرام را ممنوع کرد. مشخص نیست که آیا روش‌های جدید همتا به همتا در چین قانونی هستند یا خیر، اما تاکنون مداخله مستقیمی از سوی دولت صورت نگرفته است. در حقیقت، توقف معاملات ارز رمزها ممکن نخواهد بود.

ساکنان چین همچنین می‌توانند با قطار به هنگ کنگ بروند تا بتوانند ارزهای رمزگذاری ‌شده خود را بدست‌ آورند. بیش از ۱۰۰۰۰۰ گردشگر چینی هر روز به هنگ کنگ سفر می‌کنند. آنها می‌توانند سکه‌ها را از هر یک از صرافی‌های بزرگ خریداری کنند یا از یکی از خودپردازهای بیت‌کوین استفاده کنند. جای تعجب نیست که چرا خودپردازهای بیت‌کوین اغلب دارای صفوف طولانی هستند.

همه این مقررات ممکن است اخبار مایوس‌کننده‌ای برای نئو و ارزهای رمزگذاری‌ شده باشد اما هونگ ‌فی آن را متفاوت می‌بیند. او گفته: “وقت آن رسیده است تا قانون‌گذاران به مسئله ورود کنند.”

Neo و بلاکچین‌ در چین
Neo و بلاکچین‌ در چین

onchain و نئو در چین

دولت چین سابقه خوبی در حمایت از آن دسته از شرکت‌های محلی‌ دارد که مایلند از مقررات این کشور پیروی کنند. معامله بر اساس قوانین چین برای بسیاری از شرکت‌های فناوری سودمند است. شما گوگل، فیس‌بوک، توییتر، واتس‌اپ، اوبر (Uber) یا آمازون را در چین پیدا نخواهید کرد. در عوض، شما موفقیت بایدو (Baidu)، رن‌رن (RenRen)، وی‌بو (Weibo)، وی‌چت، دی‌دی (Didi)، و علی‌بابا (Alibaba) را در چین می‌بینید. برای مثال در وی‌چت بیش از یک میلیارد حساب کاربری ثبت شده است. نئو و onchain موقعیت خود را به عنوان نام بزرگ بعدی در این لیست از غول‌های فناوری ثبت کرده‌اند.

بر خلاف بیت‌کوین، دولت چین واقعا از توسعه بلاکچین حمایت می‌کند. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات جمهوری خلق چین با کمک onchain و سایر شرکت‌ها، چندین زمینه را بررسی کردند که در آن بلاکچین می‌توانند کارایی و جلوگیری از کلاهبرداری را افزایش دهند. دولت معتقد است که زنجیره تامین، دارایی، امور مالی، رفاه و مدیریت هویت می‌تواند به طور بالقوه از فناوری بلاکچین بهره‌مند شود. حکومت حتی ایده ارز رمز ملی خود را نیز آزمایش کرده است. واضح است که هونگ ‌فی خواسته‌ها و نیازهای آینده دولت چین را پیش‌بینی کرده است؛ زیرا تمامی این عرصه‌ها می‌تواند با کمک onchain و ساختار شبکه‌های توزیع شده این شرکت متحول شود.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات جمهوری خلق چین همچنین اعلام کرد که استانداردهای بیشتری در مورد بلاکچین باید اعمال شود. موسس شرکت onchain گفته: “چشم‌انداز ما این است که از onchain یک چارچوب مبتنی بر فناوری بلاکچین در سطح جهانی بسازیم. با استفاده از معیارهای مختلف، چارچوب ما می‌تواند برای یک زنجیره عمومی، یک زنجیره مشارکتی یا حتی یک زنجیره خصوصی استفاده شود. معیار کنترل‌کننده‌ زنجیره‌ای که فعلا در حال توسعه است، قابلیت همکاری در میان این زنجیره‌های مختلف را ایجاد می‌کند.”

فناوری onchain

نئو از نظر فناوری به گونه‌ای طراحی شده است تا بتواند از قوانین و مقررات موجود در یک سیستم پیروی کند. بیت‌کوین با تاکید بر تمرکز‌زدایی طراحی شده است. در حالی که در عدم تمرکززدایی مزایایی وجود دارد که می‌تواند منجر به اختلاف نظر در مسیر کوین شود و همچین ایده‌های جدید به کندی اجرا گردند. تمرکززدایی هدف اولیه onchain و نئو نیست. هونگ ‌فی معتقد است تمرکز داده‌ها در شروع کار ارزشمند است و به آنها امکان انجام سریع تغییرات را می‌دهد.

نئو ۵۰٪ از توکن‌های خود را برای پرداخت به توسعه‌دهندگان و کمک به ترویج رشد سکه پیش‌استخراج کرده است. دکتر هونگ ‌فی، نئو را در کشورهای آسیای شرقی ارزیابی می‌کند. وی معتقد است نئو “در نهایت مانند بیت‌کوین کاملا غیر متمرکز خواهد شد.

استخراج Neo

بلوک‌های نئو تأیید تراکنش‌ها را به روش نسبتا متمرکز، اما به نحوی منحصر به فرد انجام می‌دهند. به جای استفاده از اثبات کار و یا اثبات سهام، نئو از DBF استفاده می‌کند که با نام asdBFT شناخته شده است. در این سیستم، دارندگان نئو گره‌ها را برای تأیید تراکنش‌ها انتخاب می‌کنند.

برای تبدیل شدن به یک گره، رایانه به شرایط فنی خاصی نیاز دارد که عبارت از ۱۰۰۰ سهم سکه GAS است. پس از مهیا شدن این شرایط، فرد مورد نظر باید توسط دارندگان کوین نئو به عنوان گره انتخاب شود. تمام ۱۲ گره فعال در حال حاضر تراکنش‌های رایگان را ارائه می‌دهند. دارندگان نئو احتمالا بیشتر به افرادی رای خواهند داد که متعهد به تراکنش‌های رایگان نسبت به آنان شده‌اند. هنگامی که شما به عنوان یک گره انتخاب می‌شوید، ممکن است به صورت تصادفی انتخاب شده تا تراکنش‌ها در بلاکچین تایید شوند. اگر بیش از ۶۶٪ از گره های دیگر با دفتر خود موافق باشند، بلوک تایید می‌شود. وانگهی اگر کمتر از ۶۶٪ موافق باشند، گره دیگری برای تراکنشی که باید بر روی بلوک قرار بگیرد انتخاب می‌شود.

بدون انشعاب

DBFT موجب می‌شود که تراکنش‌ها همواره تایید شوند و این بر خلاف بیت‌کوین یا اتریوم است که اغلب تا زمانی که فورک به یک توافق برسند منشعب خواهند شد، و به همین علت امکان انشعاب در بلاکچین نئو ممکن نیست . فقدان انشعاب برای اهداف onchain از جمله در ارزیابی دارایی‌ها مانند سهام، اوراق قرضه و هویت‌های دیجیتال ضروری است. اگر شرکت‌ها می‌خواهند دارایی‌هایشان را به طور مرتب دیجیتالی کنند، باید مشخص شود که صاحبان دارایی‌ها در هر زمان چه کسی است.

همکاران چینی

onchain سخت در حال تلاش برای گسترش فناوری بلاکچین برای موسسات خصوصی و دولتی است. در اینجا یک اسلاید از ارائه اخیر هونگ‌فی مشاهده می‌کنید

Neo و بلاکچین‌ در چین
Neo و بلاکچین‌ در چین

زنجیره هویت: سیستم یکپارچه مبتنی بلاکچین

این پروژه “آغاز شده توسط شرکت مدیریت جامع شرق دور گویژو” (Far East Integrity Management Company) است و بر اساس ساختار شبکه توزیع شده ایجاد شده است. onchain در حال ایجاد یک بلاکچین به منظور پیگیری و مدیریت هویت است.

شرکت امنیتی: پلت فرم دارایی دیجیتال سازمانی

onchain در حال اجرای ساختار بلاکچین در موسسات مالی است، در حال حاضر نیز بر روی یک زنجیره برای شرکت Everbright Securities، که یک کارگزار بزرگ اوراق بهادار در چین است، فعالیت می‌کند

زنجیره حقوقی: پیمان‌نامه ذخیره مدارک الکترونیکی (Alliance Storage Evidence Digital)

onchain به موسسه‌ای برای ایجاد یک بلاکچین به منظور ذخیره‌سازی الکترونیکی ایمیل‌های سازمانی به عنوان مدرک کمک کرد. هیچ کس نمی‌تواند دلایل و شواهدی را که در بلاکچین ذخیره شده، حذف کند.

علی‌بابا

onchain همچنین یک سیستم ذخیره‌سازی ایمیل برای علی‌بابا ایجاد کرد تا کاربران بتوانند اطلاعات یا ایمیل‌های مهم را ذخیره کنند. این سیستم کاربرد‌های متعددی از جمله ذخیره سازی ایمیل برای استفاده در مراجع قضایی دارد.

نمودار زیر، بسیاری از کاربردهای مختلف ساختار شبکه توزیع شده را نشان می‌دهد.

Neo و بلاکچین‌ در چین
Neo و بلاکچین‌ در چین

آینده onchain و نئو

onchain تصمیم دارد همکاری‌های خود را با موسسات و شرکت‌های مختاف در چین ادامه دهد و مسیر خود را در زمینه فیات و هویت‌ها مبتنی بر فناوری بلاکچین ادامه خواهد داد. آنها یک بلاکچین جدید با نام انتولوژی (Ontology) ایجاد کرده‌اند که به طور ویژه روی مسئله هویت متمرکز می‌شود. هونگ‌ فی می‌خواهد داده‌ها را به هویت افراد مانند دانشگاه‌ها متصل کند. این سیستم به کونه‌ای عمل می‌کند که با اعطای مجوز، اشخاص می‌توانند اطلاعات افرادی را که برای مثال درخواست وام کرده‌اند، مشاهده نمایند.

Neo و بلاکچین‌ در چین
Neo و بلاکچین‌ در چین

نمودارهای بعدی نشان می‌دهد که آن‌ها چگونه به هدف گسترش بلاکچین در سراسر چین دست یافته‌اند.

Neo و بلاکچین‌ در چین
Neo و بلاکچین‌ در چین

این هویت‌های دیجیتال همچنین با توجه به خواسته onchain و نئو برای سازگاری با یکدیگر نزدیک می‌شوند. چین نمی‌تواند به طور موثر بر این پلت‌فرم‌ها را نظارت کند، چراکه این امکان وجود ندارد که مطلع شود چه کسی از آن سیستم در آن لحظه استفاده می‌کند.

تمام این بلوک‌های عمومی و خصوصی که توسط onchain ایجاد شده‌اند، از جمله سیستم انتولوژِی، در نهایت قادر به اتصال به نئو خواهند بود. “نئو اولین سرویس دهنده خدمات دیجیتال برای پاکسازی و باقی‌ماندن در Ontology است.” Ontology می‌خواهد به هماهنگ‌کننده دولتی بین کسب و کارها و نئو تبدیل شود.

Ontology و نئو

در حالی که برخی نگران هستند که Ontology با نئو رقابت می‌کند، به نظر می‌رسد که توسعه دهندگان به هر نحوی قصد ایجاد همکاری بین این دو را دارند.

نئو به نظر می‌رسد که آینده‌ای بسیار روشن داشته باشد به گونه‌ای که حتی توجه چارلی لی موسس لایت‌کوین را نیز به خود جلب کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.