NEM چیست؟

در سال 2015 ، شرکت NEM به عنوان انشعابی از NXT و به عنوان یک ارز رمز متن‎ باز و یک پلتفرم برای شبکه پرداخت با کوینی تحت عنوان XEM شروع به کار کرد. NEM بهبودهای زیادی به تکنولوژی فعلی بلاکچین اضافه کرده است. از جمله این بهبودها می‎توان به توسعه‎ی الگوریتم اثبات اهمیت (proof of importance) به جای الگوریتم اثبات کار (proof of work) استفاده شده توسط بیت‎کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده اشاره کرد.

0 150

NEM که دیگر از آلتکوین بودن راضی نیست، می‌خواهد تکنولوژی بلاکچین پیشرفته‌تر و هوشمندانه‌تری را توسعه دهد.

جنبش تازه اقتصادی (NEM) که در مارس 2015 تاسیس شده، پلتفرمی است که با خود ویژگی‌های تازه به سیستم بلاکچین اضافه می‌کند. بعد از شروع با الگوریتم اثبات مفهوم (proof-of-concept) ، آن‎ها با بلاکچین تبلیغاتی میجین Mijin همراه شدند که این موضوع سبب افزایش چشمگیر ارزش XEM شد، که همان ارز پلتفرم آن‌ها است.

NEM چیست؟

لوگو توکن تاریخ عرضه اولیه نوع الگوریتم حداکثر عرضه

NEM چیست؟
NEM چیست؟
XEM 31 March, 2015 N/A 8,999,999,999 XEM

NEM به عنوان انشعابی از NXT و به عنوان یک ارز رمز متن‎ باز و یک پلتفرم برای شبکه پرداخت شروع به کار کرد؛ اما خیلی زود و بعد از اینکه تیم توسعه در سازمان NEM.io تصمیم گرفتند سیستم را دوباره بسازند، کد اصلی خود را به وجود آورد.

سازمان NEM.io یک نهاد غیرانتفاعی است که در سنگاپور تاسیس شده است و نیروی محرک پشت توسعه پلتفرم NEM محسوب می شود.

راهنمای واژه شناسی؛ انشعاب چیست؟

وقتی سازندگان نرم‌افزار روی یک پروژه متن ‎باز کار می‌کنند، کد اصلی خود را در فضای آنلاین بارگذاری می‌کنند تا همه افراد مشغول در پروژه بتوانند به آسانی آن را دانلود کنند، آن را تغییر دهند و کد را به روز کنند. یک انشعاب (Fork) زمانی ایجاد می‌شود که گروهی از سازندگان تصمیم بگیرند نسخه‌ای از کد را بنویسند که بر اساس منبع اصلی اما متفاوت از آن باشد. شاید آن‌ها بخواهند ویژگی‌های جدید اضافه کنند که با هدف و نگاه پروژه هم سو نباشد. شاید هم بخواهند ویژگی‌های موجود را بدون اختلال در پروژه فعلی تغییر دهند.

وقتی می‌گوییم NEM انشعابی از NXT آغاز کرد به این معنی است که سازندگان NEM یک کپی از کد متن باز NXT ساخته‌اند و سپس شروع به تغییر کد کردند تا هدف و نگاهشان را تغییر دهند.

زیبایی کد متن باز و پروژه های آن این است که نه تنها این تغییرات مجاز می‌باشد، بلکه نسبت به انجام آن تشویق هم وجود دارد.

NEM بهبودهای زیادی به چیزی که در حال حاضر تحت عنوان تکنولوژی بلاکچین وجود دارد اضافه کرده است، بهبودهایی که در بخش بعدی به آن نگاه خواهیم کرد. XEM، سکه اصلی مورد استفاده در پلتفرم، هنوز به وسیله معامله‌کنندگان مصرف نشده است (تا سپتامبر 2017). هر چند ارزش آن به طرز قابل توجهی در دوره‌ای بسیار کوتاه افزایش یافته است و تحلیل‌گران پیش بینی می کنند استفاده از NEM افزایش خواهد یافت.

NEM چه تفاوتی با بیت‌کوین دارد؟

پلتفرم NEM و سکه وابسته به آن XEM ، تصمیم گرفتند تا یک بلاکچین بهتر تولید کنند و در اینجا دو استراتژی کلیدی وجود دارد که در ادامه به آن می‎پردازیم.

برداشت کردن ( Harvesting)

به عنوان یک جایگزین برای استخراج، برداشت کردن سیستمی است که توسط NEM طراحی شده تا XEM تولید کند و به حفظ یکپارچگی بلاکچین NEM کمک کند. هر وقت شخصی می‌خواهد یک معامله انجام دهد، اولین کامپیوتری که معامله را ببیند و آن را تایید کند، به کاربران اطراف معامله خبر می‌دهد تا زنجیره‌ای از اطلاعات بسازد. این پروسه با عنوان ایجاد یک بلاک شناخته می شود. هر زمان شخصی با سهامی بیش از 10 هزار XEM، یک بلاک در NEM می سازد، کارمزد تراکنش‌های موجود در بلاک را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

راهنمای واژه شناسی؛ بلاک چیست؟

تمام تراکنش‌های درون یک بلاکچین در فضاهایی با نام بلاک ذخیره می‌شوند و هر بلاک می‌تواند به عنوان صفحه‌ای که شامل لیستی از ثبت‌ها یا تراکنش‌ها می‌شود، در نظر گرفته شود؛ و این مانند کار یک دفتر ثبت و ضبط است.

هر زمان تراکنشی در یک بلاکچین صورت می‌گیرد، استخراج‌کنندگان (یا برداشت کنندگان NEM) تراکنش را پردازش کرده و در یک بلاک قرار می‌دهند. گاهی اوقات اگر آن بلاک، یک بلاک جدید باشد و قبلا کسی آن را مورد بررسی قرار نداده باشد، استخراج‌کننده پاداشی برای این کار دریافت می‌کنند.

بلاک‌ها به انتهای بلاکچین متصل هستند و به محض این که توسط شبکه تایید و متصل شدند، دیگر هرگز نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد یا حذف کرد.

سهام‌داری XEM و الگوریتم اثبات اهمیت

بیت‌کوین و اغلب ارزهای رمزنگاری شده دیگر، برای استخراج از الگوریتم اثبات کار (proof of work) استفاده می‌کنند. کامپیوتر شما کارهای لازم برای بلاکچین را انجام می‌دهد و شما در عوض سکه دریافت می‌کنید. اما وقتی که بحث برداشت می‌شود، NEM از یک سیستم بر مبنای الگوریتم اثبات اهمیت (proof of importance) استفاده می‌کند.

“اهمیت” معیاری است که مشخص می‌کند شما چه میزان در سیستم NEM سرمایه‌گذاری کرده‌اید. دارایی‎های XEM در کیف شما بعد از مدتی تبدیل به سهام می‌شوند. به محض اینکه شما 10 هزار XEM سهام داشتید، می‌توانید بلاک‌های جدید بسازید و کارمزد تراکنش‌های موجود درون آن بلاک را دریافت کنید.

XEM با نرخ روزانه‌ی 10 درصد، XEMهای سهام‌گذاری ‌نشده (non-vested Xem) در کیف شما را تبدیل به Xemهای سهام ‌گذاری‌شده (vested Xem) می‎‌کند. همانطور که در جدول زیر می‌بینید، با 20 هزار XEM سهام‌گذاری ‌نشده در کیفتان، 7 روز برای رسیدن به حداقل نیاز، یعنی 10 هزار XEM سهام‌گذاری‌شده لازم است.

NEM چیست؟
NEM چیست؟

کجا می توانم از NEM/XEM استفاده کنم؟

در زمان نوشتن این مطلب در سپتامبر 2017، NEM و سکه‌های XEM آن هنوز در فازهای اولیه این پلتفرم بودند. در حالیکه NEM به وسیله میجین مورد پذیرش واقع شده، XEM در حال حاضر تنها مورد مصرفی برای پرداخت جامعه NEM و پرداخت کارمزدهای تراکنش‌ها در پلتفرم NEM است.

چگونه در NEM سرمایه ‌گذاری کنم؟

برای سرمایه‌ گذاری در پلتفرم NEM شما باید کمی XEM بخرید. این ارز رشد فوق‌العاده‌ای در 2017 داشته و از 0.03 دلار به ازای هر XEM در اواسط آوریل 2017 به 10 برابر ارزش آن (بیش از 0.30 دلار) در اوایل سپتامبر 2017 رسیده است.

این موضوع به آن معنا است که قیمت XEM هنوز به شدت بی ثبات است زیرا که کاربران و تحلیل‌گران منتظر هستند تا ببینند آیا پلتفرم NEM در پذیرش همگانی مورد نیاز موفق می شود یا خیر.

NEM چیست؟
NEM چیست؟

استفاده از NEM برای انتقال پول

انتقال پول با استفاده از پلتفرم NEM به ارزی که شما منتقل می‌کنید بستگی دارد، NEM در حال حاضر فقط یک کیف پول را پشتیبانی می کند و آن کیف پول نانو است که در وبسایت رسمی NEM موجود است. وقتی که این کیف پول نصب شد، از این دستورالعمل ها استفاده کنید تا XEM را به باقی کاربران بفرستید:

1- آدرس کیف گیرنده را وارد کنید یا کد QR ارائه شده توسط گیرنده را اسکن کنید.

2- مقداری از XEM که می خواهید به گیرنده بفرستید را وارد کنید.

3- رمز عبور کیف خود را وارد کنید و روی دکمه ارسال کلیک کنید.

مقدار XEM از طریق شبکه NEM به گیرنده ارسال خواهد شد و فوراً هم به او خواهد رسید.

پول در آوردن از NEM

چون که XEM و NEM هنوز خیلی جوان هستند، ارزش آن‌ها هنوز بسیار پایین است و شما ممکن است بتوانید XEM بسیار زیاد با پول بسیار کم به دست آورید. برای مثال اگر شما 90 دلار XEM در آوریل 2017 خریده باشید، به شما 3000 XEM داده شده است. در ماه سپتامبر، آن 3000 XEM ارزشی در حدود 900 دلار برای فروش خواهد داشت. دریافت پول در XEM می تواند نوعی سرمایه ‌گذاری، نه تنها در آینده این شبکه، بلکه در ارزش کیف پول شما باشد. با بالا رفتن ارزش سکه، ارزش هر میزان XEM که داشته باشید بالا خواهد رفت.

سهام‌داری (Get Vested)

با ورود کاربران بیشتر به شبکه NEM و شروع استفاده آن‌ها از XEM، راه دیگری برای کسب پول بیشتر از طریق برداشت کردن (harvesting) به وجود می‌آید. همانطور که قبلا توضیح داده شد، برداشت کردن به شما اجازه می‌دهد تا میزان کمی از XEM برای حفظ امنیت و اعتبار سیستم به دست آورید. اما با انجام این کار، شما باید حداقل 10 هزار XEM سهام‌گذاری‌شده داشته باشید. با ارزش فعلی سکه‎ی آن (در سپتامبر 2017) باید ارزش 3000 دلاری آن را در نظر داشته باشید و اگر به دنبال خرید آسان سکه از یک بورس هستید، کار آسانی نخواهید داشت.

آینده NEM چه خواهد بود؟

NEM نسبتا جدید است و هر ارز رمزنگاری شده با این سن کم از ریسک و بالا و پایین‌های بسیار زیادی رنج خواهد برد. علاوه بر این مسیر مشخصی نیز در این راه وجود ندارد، بنابراین باید کمی صبر کرد و دید چه اتفاقی پیش خواهد آمد.

بسیاری از تاجران به NEM واژه غول خفته را نسبت می‌دهند. NEM با هدف ساخت خود مبنی بر تفاوت با دیگر آلتکوین‌ها و تلاش برای دوری از افول، آینده بسیار روشنی را برای خود می‌بیند. ارزش آن در حال بالا رفتن است و پروژه‌های جذابی برای این پلتفرم رخ می‌دهد که استفاده کامل از قابلیت آن نه تنها معامله ارز، بلکه معامله دارایی را ممکن می‌سازد.

Landstead

یکی از امیدوارکننده‌ترین پروژه ها Landstead است. این پروژه یک سیستم ثبت ملکی در حال اجرا در کل پلتفرم NEM و زیرساخت آن دارد. این نرم افزار آنلاین به دولت ها اجازه می‌دهد تا داده های شهروندی را تولید و ذخیره کنند، ویژگی ها را ثبت کنند، به شهروندان ملک اختصاص بدهند و البته موارد بسیار زیاد دیگری را نیز انجام دهند. زیبایی این موضوع این است که تمام آن در بلاکچین NEM وجود دارد و به این معنا است که دیگر کاربران بلاکچین به صورت خود به خودی به تک تک معاملات صورت گرفته نگاه می‌کنند و آن‌ها را مورد تایید قرار می‌دهند. اختصاص یک ملک جدید از طریق هک کردن دیتابیس غیر ممکن خواهد بود زیرا که هکر به جای هک کردن داده ها به صورت مستقیم، نیاز به متقاعد کردن حداقل 51 درصد بلاکچین خواهد داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.