Nasdaq در بازار خرسی با ۲۰ درصد سقوط، بدترین هفته داو جونز از سال ۲۰۰۸

افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی ایالات متحده باعث سقوط بازارهای مالی و نزدیک شدن آن‌ها به وضعیت خرسی شده است، این در حالی است که دولت آمریکا و دونالد ترامپ با این عمل مخالف بوده و معتقدند این کار نباید به این سرعت انجام می‌شد. اگر اوضاع به همین شکل ادامه یابد، سال سختی در انتظار آمریکا خواهد بود.

0 81

Nasdaq در بازار خرسی قرار دارد. در روز ۲۳ دسامبر، کامپوزیت Nasdaq به پایین حد خود سال جاری یعنی به ۶٬۳۳۲ واحد رسید و سهام و اوراق بهادار فهرست شده در این بورس مقدار زیادی از ارزش خود را از دست دادند.

بازار خرسی معمولا به سقوط ۲۰ درصدی از یک بازار، شاخص یا اوج یک دارایی گفته می‌شود. از زمان اوج کامپوزیت Nasdaq در ۲۹ آگوست با ۸٬۱۰۹ واحد، کامپوزیت Nasdaq با ۲۲ درصد سقوط به ۶٬۳۳۲ واحد رسیده است.

Nasdaq Composite

در حال که سهام فناوری در شرکت‌هایی نظیر آمازون و سیسکو سقوط روزانه ۳ تا ۶ درصدی را ثبت کردند، کامپوزیت Nasdaq برای حفظ آهنگ خود تقلا می‌کرد و در یک بازه ۶ ساعته ۳ درصد سقوط کرد.

Nasdaq دچار مشکل، سهام‌داران منتظر چه باشند

دولت ایالات متحده و دونالد ترامپ عملکرد ضعیف بازار سهام آمریکا را به افزایش اخیر نرخ توسط فدرال رزرو نسبت داده‌اند.

افزایش نرخ وجوه فدرال استقراض از موسسات مالی را برای کسب‌وکارها و علی‌الخصوص کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط هزینه‌برتر کرده است و فشار بیشتری را بر اقتصاد در حال تقلای ایالات متحده وارد کرده است.

جف کراوتز (Jeff Kravetz)، یک مدیر محلی مدیریت ثروت بانک آمریکا، می‌گویند که فدرال رزرو باور دارد که اقتصاد آمریکا هنوز هم قدرتمند است. اما بانک مرکزی کشور نتوانسته‌ است متغیرهای کلیدی که ممکن است بر چشم‌انداز کوتاه‌مدت اقتصاد جهانی تاثیرگذار باشند، شامل تنش بین آمریکا و چین در مورد جنگ اقتصادی مداوم و تعرفه‌های بالا را مد نظر قرار دهد.

کراوتز می‌گوید: «فدرال رزرو اعتقاد دارد که اقتصاد هنوز هم در وضعیت خوبی قرار دارد، اما موارد بسیاری وجود دارند که سرمایه‌گذاران در مورد آن‌ها نگران هستند.»

با وجود این که بسیاری از تحلیل‌گران ادعا کرده‌اند که فدرال رزرو نمی‌تواند تنها با اتکا به عملکرد بازار سهام آمریکا نرخ را تغییر دهد، چنین استدلالی پیش از سقوط کامپوزیت Nasdaq و داو جونز (Dow Jones) منطقی بود.

هم کامپوزیت Nasdaq و هم داو جونز از اوایل سال ۲۰۱۷ بسیار رشد کرده‌اند. اما، در حالی که تنها یک هفته تجاری تا پایان سال باقی‌مانده است، اگر فشار فروش بر بازار سهام آمریکا به رشد خود ادامه دهد و نشانی از تغییر رویه در آن دیده نشود، می‌تواند سقوط بیشتر را در سرتاسر ماه دسامبر و ماه اول ۲۰۱۹ انتظار داشت.

جیسون دراهو (Jason Draho)، مدیر مدیریت ثروت UBS Global به WSJ گفت که سرمایه گذاران در بازار سهام تا پایان سال از آغاز سرمایه گذاری جدید خودداری می‌کنند و بدون وجود حجم خرید، فشار فزاینده فروش می‌تواند منجر به سقوط شدیدتر بازارهای آمریکا شود.

دراهو گفت:

ترس از کاهش سرعت رشد و بازار خرسی بسیار برجسته‌تر شده است. خریداران زیادی وجود ندارند که بگویند امروز قصد خرید دارند و بسیاری منتظر سال جدید هستند.

داو جونز هم به قلمرو خرسی نزدیک می‌شود.

داوجونز از اوج خود در ۲۶٫۸۲۸ واحد ۱۶٬۳ درصد سقوط کرده اس و به قلمرو بازار خرسی نزدیک می‌شود.

Dow Jones Industrial Average

امروز، داوجونز سقوطی ۱٬۸۱ درصدی ثبت کرد و این هفته را به عنوان بدترین هفته از بحران مالی سال ۲۰۰۸ به پایان برد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.