بنیان‏گذار Mt. Gox سال‎ها پیش از ورشکستگی این شرکت از خطرات امنیتی آن آگاه بود

جد مک کلب (Jed McCaleb) از بنیان‎گذاران Mt. Gox، از سوی دو معامله‎گری که از این صرافی استفاده می‎کردند، مورد اتهام و شکایت قرار گرفت. این دو نفر مدعی هستند که مک کلب در اواخر سال ۲۰۱۰ یا اوایل ۲۰۱۱ (یعنی ۳ سال قبل از سرقت ۸۵۰۰۰۰ بیت کوین در یک حمله هک)، از «خطرات جدی امنیتی» این صرافی آگاه بوده است.

0 83

خطرات جدی امنیتی Mt. Gox :طبق اسناد ارائه شده به دادگاه در تاریخ ۱۹ می، جد مک کلب (Jed McCaleb) از بنیان‎گذاران Mt. Gox، از سوی دو معامله‎گری که از این صرافی استفاده می‎کردند مورد اتهام و شکایت قرار گرفت.

جوزف جونز (Joseph Jones) و پیتر استینمتز (Peter Steinmetz)، مدیرعامل سابق صرافی Mt. Gox را به فریبکاری، رفتار غیرمسئولانه و بیان خلاف واقع در خصوص این صرافی متهم کردند.

این دو نفر مدعی هستند که مک کلب در اواخر سال ۲۰۱۰ یا اوایل ۲۰۱۱ (یعنی ۳ سال قبل از سرقت ۸۵۰۰۰۰ بیت کوین در یک حمله هک)، از « خطرات جدی امنیتی » صرافی Mt. Gox آگاه بوده است. آن‏ها در شکایت خود افزوده‎اند:

مک کلب بجای ایمن سازی این صرافی، بخش زیادی از سهام تحت مالکیت خود را فروخته و برای پوشش دادن نگرانی‎های امنیتی، راه‎هایی برای انجام خریدها ارائه کرد؛ بدون آن که این مسائل را به صورت علنی اعلام کرده و به کاربران اطلاع رسانی کند.»

هر دو شاکی خود را به عنوان معامله‎گران با تجربه رمز ارزها معرفی می‌کنند. آن‎ها مدعی هستند که پس از حمله دیکشنری (dictionary attack) سال ۲۰۱۱ (که با هدف قراردادن حساب‎های کاربری با کلمات عبور ضعیف، بسیاری از سکه‎ها را از حساب‎ها سرقت کرد)، مک کلب درباره عدم تکرار چنین اتفاقی به آن‎ها اطمینان خاطر داد.

اسناد دادگاهی نشان می‏دهند که در آن زمان ۸۰۰۰۰ بیت کوین به سرقت رفته و همچنین ادعا می‎کنند که مک کلب بجای ماندن و پرداختن به مسائل امنیتی، بخش عمده سهام خود در Mt. Gox را به مارک کارپلز (Mark Karpeles) فروخت.

جوزف جونز گفته است که در زمان ورشکستگی Mt. Gox، ۱۹۰۰ بیت کوین (در حال حاضر معادل ۲۴ میلیون دلار) در این صرافی داشته و استینمتز نیز مدعی‎ست که در آن زمان ۴۳۰۰۰ بیت کوین (با احتساب نرخ فعلی بیت کوین، معادل ۵۴۲ میلیون دلار) در اختیار داشته است.

هر دو نفر همچنان در جستجوی سرمایه از دست رفته خود هستند و می‎گویند، اگر از «نگرانی‏های امنیتی مهمی که در سال ۲۰۱۱ در Mt. Gox وجود داشت» خبر داشتند، هیچوقت از آن استفاده نمی‏کردند.

نابوکی کوبایاشی (Nobuaki Kobayashi) سرپرست بازسازی Mt. Gox موفق شد یک دادگاه ژاپنی را قانع کند تا مهلت ارائه برنامه‎های بازسازی و اعتبار بخشی این صرافی را تا اکتبر ۲۰۱۹ تمدید نماید.

در همین حال، مارک کارپلز مدیرعامل سابق Mt. Gox، که در برسی سوابق مالی به دلیل رشوه گیری مجرم شناخته شده بود، در ماه مارس به حبس تعلیقی محکوم شد.

زمانی Mt. Gox بزرگ‎ترین صرافی رمز ارز دنیا بود و مدتی پس از آن، مک کلب با خروج از این شرکت، بنیان‏گذار ریپل (Ripple) و هم بنیان‏گذار استلار (Stellar) شد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.