شباهت‌ها و تفاوت‌های مونرو و Zcash

دو پروژه‌ رمز ارز مونرو و Zcash در ماه ژوئن به صورت همزمان کنفرانس‌هایی درباره حریم خصوصی برگزار کردند و پنلی مشترک داشتند تا در خصوص مسیر پیش روی دنیای رمز ارزها صحبت کنند. اگرچه این دو پروژه رقیب یکدیگر هستند و تفاوت‌های بنیادینی با هم دارند، ولی می‌توان شباهت‌هایی نیز میانشان پیدا کرد.

0 93

شباهت‌ها و تفاوت‌های مونرو و Zcash

در ماه ژوئن دو کنفرانس جداگانه در زمینه حریم خصوصی برگزار شد که کمابیش مسیر حرکت سیستم‌های مدیریت رمز ارز را نشان می‌دهد: مدل استارت‌آپ هیبریدی در برابر آزمایشات ریشه‌ای.

بیش از ۲۰۰ نفر در کرواسی گرد هم آمدند تا در مراسم Zcon1 که توسط بنیاد غیرانتفاعی Zcash برگزار می‌شود، شرکت کنند. از آن سو، حدود ۷۵ نفر نیز در دنور آمریکا جمع شدند تا اولین کنفرانس مونرو را تشکیل دهند. این دو کوینِ حریم خصوصی به لحاظ بنیادی از جنبه‌های مختلف با یکدیگر فرق دارند و این تفاوت در مراسم آن‌ها هم مشهود بود.

Zcon1 شام مجللی در ساحل سرو کرد و در آن مراسم از همکاری نزدیک Zcash با شرکت‌هایی مثل فیسبوک و ECC خبر داده شد. در بخش‌های زیادی از این مراسم صحبت‌هایی درباره رمز ارز جدید فیسبوک یعنی لیبرا به میان آمد.

علاوه بر این، یکی از اصلی‌ترین مباحث این کنفرانس منبع پولی موسوم به پاداش موسس بود که Zcash را از سایر پروژه متمایز می‌کند.

Zcash طوری طراحی شده تا بخشی از سود ماینرها را به سازندگان پروژه بدهد. البته تاکنون از این سرمایه برای ایجاد بنیاد Zcash، حمایت از ECC به منظور توسعه پروتکل‌ها، کمپین‌های بازاریابی، ثبت کوین این پروژه در صرافی‌های مختلف و همکاری‌های شرکتی استفاده شده است.

در ابتدا قرار بود این تقسیم خودکار سرمایه در سال ۲۰۲۰ به پایان برسد، اما Wilcox روز یکشنبه اعلام کرد که پیرو تصمیم جامعه‌ی کاربری این پروژه خواهد بود. البته او متذکر شد که اگر ECC نتواند نیازهای خود را تامین کند مجبور به درآمدزایی از طریق سایر پروژه‌ها و خدمات خواهد شد.

مدیر بنیاد Zcash، جاش سینسیناتی، در گفتگو با کوین‌دسک گفت این سازمان آن قدر پول دارد که بتواند تا حداقل سه سال دیگر به فعالیت‌های خود ادامه دهد. اما او در پستی در انجمن گفتگوی Zcash اعلام کرد که این سازمان غیرانتفاعی نباید به تنها مجرای توزیع ثروت تبدیل شود.

میزان اعتماد کاربران Zcash به موسسان این پروژه و سازمان‌های گوناگون آن‌ها یکی از اصلی‌ترین انتقاداتی است که به Zcash وارد می‌شود. پاول شَپیرو، مدیرعامل کیف پول رمز ارزی MyMonero، در مصاحبه با کوین‌دسک گفته بود که نمی‌تواند باور کند که ایده‌ها و آرمان‌های Zcash به اندازه‌ی ایده‌های سایفرپانکی مونرو خوب باشد.

شپیرو گفت:

اساسا به جای مشارکت‌های فردی و خودمختار باید تصمیم‌های جمعی گرفته شود. احتمالا بحث کافی در خصوص تداخل منافع احتمالی در مدل اداره‌ی Zcash صورت نگرفته است.

هرچند کنفرانس همزمان مونرو خیلی کوچک‌تر و با تمرکز بیشتر بر جنبه‌ کد این پروژه بود، اما هم‌پوشانی‌های جالبی میان این دو کنفرانس مشاهده شد. هر دوی این کنفرانس‌ها در روز یکشنبه میزبان پنلی مشترک از طریق وبکم بودند که در آن سخنرانان و مدیران پنل درباره آینده‌ نظارت حکومتی و حریم خصوصی گفتگو کردند.

Zk-SNARKهای اشتراکی

سارانگ نوتر، از اعضای آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو که یکی از سخنرانان این پنل مشترک بود، در صحبت با کوین‌دسک گفت به عقیده‌ او توسعه‌ کوین‌های حریم خصوصی نوعی «بازی جمع صفر» نیست.

Zcash حدود ۲۰ درصد از هزینه‌ی مربوط به کنفرانس مونرو را پرداخت کرده و همین اقدام نشانه‌ای از همکاری مشترک آن‌ها به عنوان دو پروژه‌ای است که ظاهرا با یکدیگر رقابت دارند. سینسیناتی در مصاحبه با کوین‌دسک گفت امیدوار است در آینده همکاری بیشتری در زمینه‌ برنامه‌نویسی، تحقیق و سرمایه گذاری مشترک در این فضا ببیند. سینسیناتی گفت:

به نظر من، عواملی که باعث اتصال جوامع ما می‌شود خیلی بیشتر از عواملی است که ما را از یکدیگر جدا می‌کند.

هر دو پروژه می‌خواهند از تکنیک‌های رمزنگاری برای اثبات دانایی صفر، آن هم در حالتی خاص موسوم به zk-SNARK، استفاده کنند. ولی در این‌جا هم مثل همه‌ی پروژه‌های منبع باز، باید بده‌بستان‌هایی اتفاق بیفتد.

مونرو از امضاهای حلقه‌ای استفاده می‌کند که از گروه‌های کوچک تراکنش برای مبهم کردن هویت افراد کمک می‌گیرد. این روش ایده‌آل نیست چون بهترین راه برای گم شدن در میان جمعیت این است که جمعیت خیلی بزرگ‌تر از چیزی باشد که امضاهای حلقه‌ای قادر به ارائه‌ی آن هستند.

در عین حال، پیکربندی Zcash اطلاعاتی در اختیار موسسان قرار می‌دهد که اغلب تحت عنوان «زباله سمی» شناخته می‌شود، زیرا موسسان روی کاغذ می‌توانند نرم‌افزار تاییدکننده تراکنش‌های Zcash را دستکاری کنند. پیتر تاد، مشاور مستقل حوزه‌ بلاک چین که به پیاده‌سازی این سیستم کمک کرده، از جمله منتقدان سرسخت این مدل است.

به طور خلاصه، طرفداران Zcash این مدل هیبریدی را به مدل‌های تجربی و طرفداران مونرو هم کلا مدل‌های ریشه‌ای را ترجیح می‌دهند. نوتر می‌گوید: «محققان مونرو و بنیاد Zcash روابط کاری خوبی با یکدیگر دارند. من نمی‌توانم آن قدرها درباره نحوه‌ آغاز کار این بنیاد و مسیر پیش روی آن‌ها صحبت کنم. ولی یکی از قوانین نوشته یا نانوشته‌ی مونرو این است که نباید به کسی اعتماد داشته باشید.»

شپیرو افزود:

اگر افراد خاصی به دنبال تعیین مسیر حرکت بخش‌های مختلف یک پروژه‌ی رمز ارز هستند، یک سوال به وجود می‌آید: تفاوت آن پروژه با پول‌های فیات چیست؟

اگر یک قدم به عقب برگردیم، اختلاف طولانی مدت طرفداران مونرو و Zcash شبیه اختلاف خوانندگانی همچون بیگی و توپاک است.

برای مثال، اندرو میلر، مشاور سابق ECC و مدیر فعلی بنیاد Zcash، در سال ۲۰۱۷ یکی از نویسندگان مقاله‌ای بود که به آسیب‌پذیری‌های سیستم ناشناس مونرو می‌پرداخت. در ادامه جنگی توئیتری میان طرفداران این دو پروژه در گرفت که باعث شد کسانی مثل ریکاردو اسپاگنی از نحوه‌ی نگارش این مطلب ابراز ناراحتی کنند.

اسپاگنی، نوتر و شپیرو به کوین‌دسک اعلام کردند که فرصت‌های مناسبی برای تحقیقات مشترک میان آن‌ها وجود دارد. با این حال، تاکنون اقدامی در این رابطه صورت نگرفته و بخش عمده‌ای از دلیل آن به خاطر منبع سرمایه‌هایی است که آن‌ها بر سرش اختلاف دارند.

ویلکاکس می‌گوید اکوسیستم Zcash به حرکت به سمت غیرمتمرکز شدنِ بیشتر ادامه خواهد داد ولی در این مسیر افراط نخواهد کرد و سرعت مناسبی خواهد داشت. چرا که این ساختار هیبریدی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نسبت به سایر بلاک چین‌ها از جمله بلاک چین مونرو با سرعت بیشتری جذب سرمایه داشته باشد و بتوانند رشد کنند.

ویلکاکس اظهار داشت:

فکر می‌کنم در حال حاضر چیزی که نه بیش از حد متمرکز و نه بیش از حد غیرمتمرکز باشد، بهترین گزینه است. موضوعاتی مثل آموزش، پذیرش جهانی، و گفتگو با قانون‌گذاران از جمله‌ی مواردی هستند که باعث می‌شود به این نتیجه برسم که تمرکز و غیرمتمرکز بودن هر دو صحیح است.

بعضی از طرفداران هر دو پروژه به درک صحیحی از مزایای این رویکرد جمعی رسیده‌اند. زکی مانیان، مدیر تحقیقات Tendermint، می‌گوید این مدل وجوه مشترک زیادی با بیت‌کوین دارد در حالی که برخی از منتقدان از اشاره به آن‌ها چشم‌پوشی می‌کنند.

مانیان اذعان کرد:

من از طرفداران بزرگ قدرت زنجیره‌ای هستم و یکی از نکات مهم قدرت زنجیره‌ای این است که سهامداران زنجیره باید بتوانند به شکل جمعی در راستای منابع خود عمل کنند. من در نهایت ترجیح می‌دهم ارزیابی پروتکل نه توسط سرمایه‌گذاران بلکه با رضایت سهامداران انجام شود.

ویلکاکس درباره‌ی zk-SNARKها می‌گوید:

همه‌ی آن‌ها در یک مسیر در حال حرکت‌اند. هر دوی ما در تلاش برای یافتن شبکه‌ای هستیم که حریم خصوصی و سلامت بیشتری داشته باشند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.