کاهش نرخ برق استخراج رمز ارز ها در زمستان

عضو هیات مدیره سندیکای برق ایران در گفتگویی با خبرگزاری مهر اعلام کرده است که در فصل سرما، برق مازاد تولید شده را در اختیار ماینینگ رمز ارز ها قرار داده خواهد شد.

0 114

پیام باقری، عضو هیات مدیره سندیکای برق ایران، در گفتگو با خبرگزاری مهر در رابطه با نرخ برق مورد نیاز برای استخراج بیت کوین و رمز ارز ها گفت:

در فصل سرما ( دوران کم باری) برق مازاد داریم، باتوجه به اینکه نمی‌توانیم آن را ذخیره کنیم، می‌توانیم آن را در اختیار استخراج رمز ارز ها قرار دهیم.

وی همچنین درباره اوضاع رمز ارز ها در ایران گفت:

با بخشنامه هیات وزیران که مرداد ماه امسال منتشر شد، به نوعی ساماندهی نسبی در حوزه رمز ارزها شکل گرفت. طبق این بخشنامه ماینینگ رمز ارز ها به عناون یک صنعت شناخته شد و بخش های مختلف از جمله گمرکات کشور را ملزم به همکاری با صنعتگران این حوزه کرد.

وی ادامه داد:

حوزه رمز ارزها تاکنون ساماندهی نشده بود و نوعی ناهماهنگی در آن وجود داشت. این در حالی است که اکنون افق جدیدی برای فعالان در این حوزه یا سرمایه گذارانی که مایل هستند ایجاد شد.

باقری با بیان اینکه شرایط این حوزه به نحوی است که روز به روز با محدودیت های بیشتری رو به رو می شود، اظهار داشت:

در نتیجه چنین شرایطی روزانه به میزان تقاضا اضافه شده در حالی که در بخش عرضه با محدودیت رو به رو است. بنابراین قیمت این کالا در آینده بالا می رود.

به گفته رییس کمیته صادرات سندیکای برق ایران وابسته نبودن رمز ارزها به نظام بانکی هیچ کشوری، استقلال در استفاده از آن و همچنین ردیابی دشوار آن باعث می شود روز به روز استقبال بیشتری برای حضور و فعالیت در این صنعت ایجاد شود. با استفاده از این مزایا می توان در دوران تحریم از آن استفاده کرد.

وی توجیه اقتصادی هر صنعتی را یکی از مهم ترین ارکان آن دانست و افزود:

باید دید بازگشت سرمایه و سود صنعتی که خواهان ورود به آن هستیم تضمینی است یا خیر و از سویی دیگر آیا سود آن به نحوی است که ریسک آن را توجیه کند؟! مصرف برق و هزینه آن تاثیر مستقیم بر شکل گیری این صنعت در کشور دارد. پیش از ساماندهی این صنعت در کشور، از برق صنعتی یا خانگی برای تولید رمز ارز استفاده می‌کردند که تولید آن به شدت به صرفه بود که البته نوعی بی عدالتی در استفاده از منابع انرژی کشور بود، چرا که برق در ایران با یارانه عرضه می‌شود و سود بسیاری برای ماینینگ کننده ها داشت.

باقری با اشاره به نرخ ۷ سنتی تعرفه برق ماینینگ رمز ارزها، اظهار داشت:

این رقم ، رقم گرانی برای تولید رمز ارزها است. از سویی دیگر در فصل سرما ( دوران کم باری) برق مازاد داریم. باتوجه به اینکه نمی‌توانیم آن را ذخیره کنیم یا باید آن را صادر کنیم که زیرساخت های آن به صورت گسترده وجود ندارد یا باید در اختیار صنایع برق همانند ماینینگ رمز ارزها قرار دهیم.

عضو هیات مدیره سندیکای برق ایران با بیان اینکه اختلاف بار برق در فصل گرم و سرد کشور حدود ۲۰ هزارمگاوات است، گفت:

حدود ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ مگاوات آن را صادر می‌کنیم و با حجم زیادی از برق تولیدی رو به رو هستیم. البته قیمت تعرفه برق در دوران کم باری را نمی‎توانیم معادل فصول گرم در نظر بگیریم چرا که سرمایه گذار از فعالیت در این حوزه استقبال نمی‌کند. بنابراین کاهش قیمت تعرفه برق ماینینگ رمز ارز ، روشی برای جذب سرمایه گذار است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.