انجمن بلاک چین: وزارت نیرو درباره مصرف برق ماینرها بزرگ‌نمایی می‌کند!

مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران: وزارت نیرو در خصوص علت خاموشی‌های برق و میزان مصرف ماینرهای تولید رمز ارز بزرگنمایی می‌کند.

0 85

محمد شرقی در نشست خبری درخصوص ادعاهای مربوط به مصرف برق صنعت استخراج رمز ارزها گفت: گرچه آمار دقیقی از مصرف برق ماینرها در ایران وجود ندارد، اما اگر فعالیت ۱۴۸ هزار رایانه در این بخش را طبق آمار وزارت نیرو بپذیریم و هریک از این دستگاه‌ها حدود ۴/۱ کیلووات مصرف داشته باشد، مصرف این ماینرها حدود نیم درصد تولید شبکه برق ایران خواهد بود.

وی با انتقاد از اعلام آمار اغراق آمیز درباره میزان مصرف برق استخراج بیت کوین در ایران، گفت: درحالیکه فعالان این صنعت، طبق محاسبات ما کمتر از یک درصد برق را مصرف می‌کند، وزارت نیرو مدعی است این بخش ۷ درصد معادل ۴ هزار مگاوات برق را مصرف می‌کند درحالیکه با یک محاسبه ساده و تقسیم این میزان به مصرف ۴/۱ کیلوواتی هر پردازشگر، به عدد دو میلیون پردازشگر می‌رسیم که با آمار ۱۴۸ هزار تایی اعلام شده تفاوت اساسی دارد.

وی افزود: برقی که در صنعت استخراج رمز ارز مصرف می‌شود به میزانی نیست که موجب خاموشی سایر بخش‌ها شود و همزمان طبق اعلام وزارت نیرو، تلفات شبکه انتقال برق بیش از ۵/۱۰ درصد است.

مدیرعامل انجمن بلاک چین افزود: با این حال، فعالان این صنعت با بخش برق همکاری کرده و با هدف کاهش خاموشی‌ها و کمک به کشور و البته، جلوگیری از آسیب دیدن به تجهیزات خود، در زمان پیک مصرف دستگاه‌های خود را خاموش می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، از برخوردهای دوگانه با فعالان این صنعت انتقاد کرد و گفت: درحالیکه این صنعت می‌تواند موجب اشتغالزایی و درآمدزایی برای جوانان و کشور شود، برخوردهای دوگانه و متناقض با فعالان بلاک چین و استخراج رمز ارزها، موجب دلسردی فعالان این صنعت شده است.

شرقی افزود: نمی‌شود از سویی، هیئت دولت بر آی تی محور بودن این صنعت صحه گذاشته و آن را تایید کند و اداره کل حقوقی دولت بر قانونی بودن آن تاکید کند و از سویی، برخوردهای سلبی و امنیتی و قضایی با فعالان صورت پذیرد.

وی افزود: ما هم از وجود قانون شفاف در این بخش استقبال می‌کنیم و معتقدیم اگر تخلفی صورت گرفته باید حتما با آن برخورد شود، اما وقتی این صنعت را به رسمیت می‌شناسیم باید لوازم و الزامات آن را هم فراهم کنیم و متولی آن هم مشخص باشد، درحالیکه در حال حاضر هریک از وزارتخانه‌های صنعت، نیرو و ارتباطات در این خصوص ادعاهایی دارند.

مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران در خصوص تعرفه برق استخراج رمز ارزها هم گفت: پیشنهاد تعرفه ۷ سنتی وزارت نیرو برای این بخش در حالیست که ایران هیچ وقت برق خود را با این نرخ نمی‌تواند به کشورهای دیگر صادر کند و ما معتقدیم همچنانکه این کار، با مصوبه سال قبل هیئت دولت، به عنوان یک صنعت شناخته شده، باید برق صنعتی یا حداکثر برق تجاری به عنوان تعرفه، ملاک عمل وزارت نیرو باشد.

وی افزود: نمی‌شود که یک صنعت را به رسمیت بشناسیم، اما در عمل به گونه‌ای عمل کنیم که کسی عملا به آن سمت نرود و از آن استقبال نکند و اگر این صنعت را برای اقتصاد کشور مفید می‌دانیم باید شرایط آن را تسهیل کنیم و اگر مضر می‌دانیم باید رسما اعلام شود تا دیگر بحثی در این خصوص نشود.

وی تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو را ۱۴ برابر برق صنعتی دانست و گفت: کل مصرف برق تولید بیت کوین و رمز ارزها در جهان، ۱۲ درصد تولید برق ایران است و فعالیت ۱۴۸ هزار دستگاه استخراج ارز، نیم درصد برق مصرفی کشور را در شرایط اوج مصرف تشکیل می‌دهد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.