بلاک چین ملی چین ، دنیا را تغییر خواهد داد

این هفته، چین رسما بلاک چین جدید خود را راه‌اندازی کرد که شبکه پایه خدمات ( based Services Network) یا BSN نامیده می‌شود. BSN یک بخش مهم از استراتژی بلاک چین ملی چین است که خبر آن توسط رییس جمهور ژی در نوامبر ۲۰۱۹ اطلاع‌رسانی شد، اما خبر آن در لابه لای اخبار همزمان مربوط به ارز دیجیتالی چین گم شد. BSN در چین در ۲۵ آپریل راه‌اندازی شده است و قرار است در ۲۵ ژوئن به صورت بین‌المللی راه اندازی شود.

0 113

BSN یک تکنولوژی محوری برای ارتباطات بزرگ درون کشوری خواهد بود که بازه‌ای از خدمات شهری تا شرکت‌ها و افراد حقیقی را در برخواهد گرفت. این شبکه همچنین یک چارچوب برای راه ابریشمی دیجیتالی فراهم می‌آورد که قادر است تمام شرکای معاملاتی و اقتصادی چین در سطح جهان را به یکدیگر متصل کند. BSN پروتکلی جدیدی از اینترنت خواهد شد که راه کارآمدتری را برای اشتراک داده، ارزش و دارایی‌هایی دیجیتالی در فضای کاملا شفاف فراهم می‌کند و راه مطمئنی برای کسانی است که قصد دارند به عنوان نودی از شبکه فعالیت کنند.

شرکای اصلی بنیاد BSN، مرکز اطلاعات ایالتی (بالاترین سطح سیاست‌گذاری و تعیین استراتژی برای توسعه ملی و ترمیم زیرساخت‌هاست.) ، چاینا موبایل (بزرگترین اپراتور مخابراتی ملی چین با حدود ۹۰۰ میلیون کاربر است)، چاینا یونیون پی (بزرگترین فراهم‌کننده سیستم‌های پرداخت و پس‌انداز پول که هشت میلیارد کارت اعتباری صادر کرده است) و شرکت Red Date Technologies (معمار اصلی بلاک چین BSN است.)

BSN جهانی‌سازی اقتصاد دیجیتال را سرعت خواهد بخشید

چاینا موبایل بر روی توسعه زیرساخت‌های IT تمرکز دارد و در حال شتاب دادن به نقش‌آفرینی ۵G و مقبولیت سامانه ابری در کشور چین است. BSN یک تکنولوژی ابری را توسعه داده است که به آن اجازه می‌دهد بر بستر یک معماری ابری چندگانه منعطف، محاسبات اشتراکی و تسهیمی را به شیوه‌ای بسیار بهینه (از لحاظ منابع) انجام دهد. فراهم‌آورندگان فضای ابری که تحت سرویس‌های مدیریت ابر چندگانه BSN هستند، در حاضر شامل شرکت‌های AWS، Microsoft Azure، Google Cloud، Baidu Cloud، China Unicom، China Telecom و چاینا موبایل می‌شوند.

راه‌اندازی BSN شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا به سرویس‌های محاسباتی ابر بلاک چینی بسیار کم هزینه دسترسی داشته باشند. قیمت پیش‌بینی شده کمتر از ۴۰۰ دلار به ازای هر سال است که هر SME یا فرد حقیقی را قادر می‌سازد تا به ابزارهای مهمی برای مشارکت در اقتصاد دیجیتالی دسترسی پیدا کرده و ضمن ایجاد مقبولیت، به فرصت‌های اقتصادی دست پیدا کنند.

با وجود صدها نود در شهرهای چین در هنگام راه‌اندازی و مشارکت هر سه اپراتور بزرگ ملی و چارچوب‌های بزرگ فراهم‌آورنده خدمات در چین، مقیاس و سرعت پردازش BSN خیره‌کننده است. دولت مرکزی یک برنامه جامع بالا به پایین برای اتصال تمام شهرهای کشور توسعه داده است که حدود ۲۰۰ شهر در سال بعد و سپس تمام ۴۵۱ شهر با سطح مدیریتی به آن اضافه خواهند شد.

همانطور که گفتیم بزرگترین تست‌نت بلاک چینی از لحاظ مقیاس آماده راه‌اندازی است. اپلیکیشن‌های
blockchain-as-a-service متعددی وجود دارند که به صورت همزمان توسعه یافته‌اند. بسیاری از آن‌ها توسط سیاست‌گذاران شهری به منظور فراهم آوردن سرویس‌ها برای شهروندان کشور چین توسعه یافته‌اند که سرویس‌های زیادی از پرداخت قبوض گرفته تا ثبت مجوز شرکت را شامل می‌شوند. به طور مثال فرمانداری هانگژو، بلاک چینی آزمایشی را برای یکپارچه کردن هویت دیجیتال راه اندازی کرده است که باعث سریع‌تر شدن احراز هویت برای افراد حقیقی استفاده کننده از سرویس‌های دولتی می‌شود.

دولت مرکزی چین بلاک چین را به عنوان فناوری حیاتی نسل بعد زیر ساخت‌های IT می‌بیند که می‌توانند برای ساختن شهرهای هوشمند به کار روند یا پایگاه‌های داده را با اتصالی امن و رمزنگاری شده به وسیله ۵G به یکدیگر وصل کنند، اینکار می‌تواند ابرهای مقیاس‌پذیری ایجاد کند که زیرساخت‌های مدیریت داده همچون تحلیل‌های کلان‌داده/هوش مصنوعی، می‌توانند بر روی آن اجرا شوند.

چین در حال حاضر به راحتی نمی‌تواند تمام این سیستم‌های پراکنده غیرمتمرکز را مقیاس‌پذیر کند. برخی از موانع به دلیل مسایل امنیتی است که باید در مورد اطلاعات حساس دولتی و حریم خصوصی شهروندان رعایت شود. بنابراین یک اکوسیستم بلاک چینی نیازمند اجازه، زیرساختی کلیدی است که بر روی خود امکان یکپارچگی عمودی محاسبات ابری، ارتباطات ۵G، IOT صنعتی، هوش مصنوعی و کلان داده، فین‌تک و سایر سرویس‌های مشابه را فراهم می‌کند.

BSN زیرساخت محوری تکنولوژی برای تعامل‌ها و ارتباطات بزرگ درون کشوری خواهد بود که از فرمانداری‌های شهرها، تا شرکت‌ها و افراد حقیقی را شامل خواهد شد.

با اینکه خود BSN یک زنجیره نیازمند اجازه است که از هایپرلجر فابریک فورک شده است، اما اجازه همکاری با زنجیره‌های عمومی و سایر پلتفرم‌های غیرمتمرکز را فراهم خواهد کرد ( که اجرای کامل آن در جولای ۲۰۲۰ خواهد بود.).

پروتکل در حین راه‌اندازی با اکثر پلتفرم‌های بلاک چینی و چارچوب‌هایی همچون هایپرلجر فابریک، اتریوم و EOS قابلیت تعامل دارد و اینکار را به خوبی تعامل با پروتکل‌های بلاک چینی درون ‌کشوری برای تجارت انجام می‌دهد. این پروتکل‌های بلاک چینی درون کشوری شامل بلاک چین‌هایی همچون WeBank’s FISCO BCOS (بلاک چین کنسرسیومی شنزن، که اعضای آن شرکت‌های همچون WeBank، Tencent، هوآوی و ZTE هستند) و Xuperchain بایدو می‌شود.

اگر بخواهیم ساده بگوییم، BSN ایجاد شده است تا ایجاد امنیت با یک رمزنگاری قوی را تسهیل کند و با ملاحظات حریم خصوصی از منافع کاربران پروتکل حفاظت کند. این مشابه پروتکل اصلی TCP/IP اینترنت است، که در اصل به عنوان یک پروژه پیشرفته تحقیقاتی برای وزارت دفاع آمریکا و به منظور اهداف نظامی توسعه یافت، اما حالا در تمام دنیای آزاد، مورد استفاده تجاری و شخصی قرار می‌گیرد.

به همین شیوه مشابه، هر کس حالا می‌تواند تبدیل به یک نود شود و/یا یک dapp بر روی شبکه BSN توسعه داده و داده به اشتراک بگذارد یا یک کسب و کار را به روشی کاملا مطمئن هدایت کند. در داخل کشور، تمام فرمانداری‌های شهرها، شرکت‌های دولتی و چارچوب‌های عملیاتی IT آماده تعامل با پروتکل می‌شوند. به دلیل اینکه مقباس توسعه و پذیرش فقط به چین بستگی دارد، به محض راه‌اندازی BSN، این اکوسیستم بی درنگ به بزرگترین اکوسیستم بلاک چینی دنیا تبدیل خواهد شد و تبدیل به یک نیروی محرکه اصلی پذیرش نهادی و دولتی بلاک چین در سراسر جهان خواهد شد.

راه‌اندازی BSN در زمان مهمی در تاریخ بشریت صورت میگیرد. تمدن مدرن تا کنون در وضعی نامشخص‌تر از این زمان نبوده است، زمانی که در شروع سال ۲۰۲۰ شاهد یک پان‌اپیدمی بی سابقه بودیم که احتمالا شروعی برای یک بحران مالی بی سابقه خواهد بود.

این قرنطینه و تعطیلی بزرگ، زمانی رخ می‌دهد که ملت‌های جهان در حال فاصله گرفتن از یکدیگر هستند، با اطلاعات غلط و نادرست مسلح شده‌اند و ناسیونالیسم به شیوه‌ای که از زمان جنگ جهانی دوم دیده نشده بود، در حال نشان دادن چهره زشت خود است. یکی از روش‌ها برای حل این چالش‌های سیستماتیک، یک تکنولوژی است که می‌تواند اعتماد را به جامعه برگرداند.

BSN می‌تواند معاملات رو به رشد جهانی و فعالیت‌های دوجانبه اقتصادی را تسهیل کند و آن‌ها را در مقابل شوک‌های سیستماتیک و شکاف‌های عمیقی که با بی اعتمادی و اختلاف در ایدئولوژی تشدید شده است، تقویت کند. BSN می تواند جهان را با هم افزایی بیشتری به هم وصل کند و همه این‌ها را به وسیله دموکراتیزه کردن ابزارهای مهمی انجام می‌دهد که باعث می‌شوند، تجارت ، سرمایه گذاری و همکاری‌های بین المللی کارآمد تر شود.

کارایی این تکنولوژی در دنیای پسا کرونا بیشتر است، یعنی دنیایی که در آن توانایی انجام دیجیتالی تجارت آنلاین به صورت عادی مهم خواهد بود. BSN جهانی‌سازی اقتصاد دیجیتال آینده را از طریق شیوه های جدید همکاری و تعامل که اساسی در ذات بلاک چین است، سرعت خواهد بخشید.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.