توکن های مترونوم ، قابل جابجایی در میان بلاک چین های گوناگون

دارندگان توکن MET اکنون قادرند بلاک چین خود را انتخاب کنند. این ویژگی برای اولین بار، سال گذشته و هنگام راه‎اندازی این توکن مطرح شد؛ اما در هفته گذشته عملی گردید. قابلیت بین زنجیره‎ای (Cross-chain)، دارندگان توکن را قادر می‌سازد تا دفتر کل متناسب با ریسک، الزامات پایداری و نحوه اداره مورد نظر خود را انتخاب کنند.

0 106

توسعه دهندگان پروژه مترونوم (Metronome) پس از انتقال آزمایشی توکن‎های MET از بلاک چین اتریوم به بلاک چین اتریوم کلاسیک و بازگرداندن آن، فعال‎سازی قابل جابجایی در میان بلاک چین (cross-blockchain) این رمز ارز را اعلام نمودند.

قابل جابجایی در میان بلاک چین و بین زنجیره‎ای (Cross-chain)، دارندگان توکن را قادر می‌سازد تا دفتر کل متناسب با ریسک، الزامات پایداری و نحوه اداره مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در حالی که ممکن است این ویژگی همانند یک اتمیک سواپ (atomic swap) به نظر آید، جف گارزیک (Jeff Garzik) معمار اصلی، مدیرعامل و هم بنیانگذار مترونوم در همایش BitcoinTalk سال ۲۰۱۷ توضیح داد که این روش چگونه کار خواهد کرد:

مترونوم در مقابل یک سواپ قرار دارد: هیچ مبادله دارایی در کار نخواهد بود، بنابراین تفاوت نرخ مبادله هم مطرح نبوده و در نتیجه ریسک نرخ مبادله یا ریسک نوسان نیز وجود نخواهد داشت.

اگر شما مبادله BTC/ETH انجام دهید، ریسک تغییر قیمت اتر یا بیت کوین را متحمل شده‎اید. ریسک نوسان + ریسک نرخ مبادله.

با استفاده از مترونوم، دارایی (MET) به یک بلاک چین جدید منتقل می‎گردد؛ اما همان دارایی را (با همان قیمت) حفظ می‎کند.

زمانی که قابلیت chainhop در تاریخ ۲۶ ژوئن از بلاک شماره ۸۰۳۶۰۷۷# فعال شد، این شرکت اولین chainhop غیرآزمایشی MET را میان اتریوم و اتریوم کلاسیک آغاز کرد.

به محض اینکه یکی از اعتبارسنج‎ها رأی داده و تراکنشی را تأیید می‎کند (فرایندی که ۲۴ ساعت زمان صرف می‎کند و اقدامی برای کاهش سازماندهی مجدد است)، این توکن قابل انتقال به شبکه ETC خواهد بود.

یک گام کوچک برای MET

الگوریتم‎های ورودی و خروجی، معادل با رویدادهای سوزاندن و ضرب سکه، توکن‌ها را قادر می‎سازند تا در میان مجموعه‎ای از قراردادهای هوشمند مترونوم جابجا شوند؛ در حالی که میزان عرضه منبع اصلی حفظ می‎شود. مستندات مترونوم در GitHub توضیح می‌دهد:

پیش از انتشار یک رویداد خروجی، زنجیره منبع تراکنش‎های مربوط به سوزاندن را ایجاد کرده و ذخیره می‎کند که در آن تمام جزئیات سوزاندن ثبت شده و شامل تراکنش‌های سوزاندن پیشین نیز می‎گردد. بدین ترتیب، هر زنجیره صرف نظر از آن که زنجیره مقصد آن‌ها چه خواهد بود، لیستی از تمامی تراکنش‌های سوزاندن را که از آن زنجیره نشأت گرفته‌اند، نگهداری می‎کند. همچنین هر هش تراکنش سوختگی به هش تراکنش سوختگی قبلی وابسته خواهد بود. با این تعریف، اولین تراکنش سوختگی یک زنجیره، فاقد تراکنش سوختگی قبلی‎ست ، بنابراین برای هش خود، از مقدار ۰ استفاده می‎کند

این پروژه با بهره گیری از درختان مرکل (Merkle-trees) و اثبات‎ها، رویدادها را ردیابی می‌کند. هش روت (root hash) اولین رویداد این درخت است که توسط تمامی تغییرات داده بعدی تحت تأثیر قرار می‎گیرد؛ اما اگر رویدادی را بتوان تا ریشه ردیابی کرد، عنصری ارائه کرده و تأیید خواهد شد.

پیشروی در زنجیره، بجای اعتبارسنج‌ها (validators) بر گواهی دهنده‎ها (attestors) متکی خواهد بود؛ «طرف‎هایی که در یک بلاک چین مفروض، شناخته شده هستند.»

بر پایه اثبات مجموع موجودی ۱۰۰۰۰۰۰۰ توکن عرضه شده اولیه، به علاوه مجموع توکن‎های ایجاد شده روزانه، از احتمال خرج کردن مجدد (double spend) جلوگیری خواهد شد. با این حال، توسعه دهندگان همچنان به منظور ضمیمه کردن هارد فورک‎ها مشغول تلاش هستند.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.