MACD بیت کوین قوی‎ترین سیگنال رشد قیمت در طول یک سال را نشان می‎دهد

علی‎رغم سیر نزولی قیمت بیت کوین در هفته‎ی گذشته (که منجر به گذار نزولی در روند میانگین متحرک ۵۰ هفته‎ای بیت کوین شد)، شاخص‌‎های نموداری از جمله MACD با پیش بینی کاهش فروش، سیگنال‏هایی از تثبیت کف قیمت بیت کوین در هفته‎ی حاضر و واژگونی روند قیمت نزولی به صعودی نشان می‎دهند.

0 268

میانگین متحرک همگرا واگرا (MACD) آخرین شاخص نموداری‎ست که سیگنال رشد بیت کوین در آینده‎ی نزدیک را نشان می‎دهد و حکایت از پایان روند افت چندماهه‎ی قیمت آن دارد.

طبق گزارشات، شاخص گردش پول (MFI) (که برای تعیین فشار خرید و فروش به‎کار برده ‎می‎شود)، روز یکشنبه واگرایی را نشان داد که طبق نظر کارشناسان، به‎عنوان نشانه‎ای محکم از تغییر روند نزولی به صعودی تعبیر می‎شود. این در حالی‎ست که بیت کوین در هفته‎ی گذشته شاهد یک گذار نزولی در خط روند میانگین متحرک ۵۰ هفته‎ای (و ۱۰۰ هفته‎ای) خود، (برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ تا کنون) بوده است.

به همین ترتیب MACD آخرین شاخص از مجموعه شاخص‎هایی است که در مورد بیت کوین، به خستگی فروشنده و احتمال واژگونی روند از روز دوشنبه اشاره دارد.

طبق تعریف، MACD میانگین متحرک دو خط روند را (با کاستن میانگین متحرک بلند مدت از میانگین متحرک کوتاه مدت) به یک نوسانگر حرکتی تبدیل می‎کند.

زمانی که خط MACD به بالای خط سیگنال گذر می‎کند (میانگین متحرک نمایی ۹ مرحله‎ای خط MACD ، در زمانی که نمودار ستونی از خط صفر فراتر می‎رود)، روند قیمت را صعودی در نظر می‎گیرند. هنگامی که نمودار ستونی بالاتر رفته و فاصله‎ی میان MACD و خط سیگنال بیشتر می‎شود، شاهد مومنتوم بیشتری خواهیم بود.

همان‎طور که در نمودار زیر دیده می‎شود، هر دو علامت صعود ، عملاً رخ داده‎است.

نمودار هفتگی BTC/USD

BTC/USD

خط MACD بیت کوین و خط سیگنال در اوایل فوریه، یک گذر صعودی را تکمیل کردند که نشان می‎دهد سیر نزولی غالب، ممکن است دچار واژگونی شود. پس از آن نمودار ستونی فاصله‎ای میان دو خط نشان می‎دهد که به تدریج افزایش یافته و در مقدار ۱۰۲.۳۸ فعلی (بزرگترین مقدار از ژانویه ۲۰۱۸ تاکنون)، ثابت شده است.

علاوه بر این، ناتوانی نمودار ستونی در ثبت مقادیر مینیموم از ۶۰۰۰ دلار تا حدود ۳۰۰۰ دلار در حین سقوط، شکلی دیگر از واگرایی صعودی‎ست که نشان از تضعیف مومنتوم نزولی دارد.

شایان ذکر است MACD در سپتامبر سال گذشته (پیش از سقوط به رقم ۳۰۰۰ دلار)، یک گذر متقاطع صعودی ثبت کرد که با ارزش مثبت نمودار ستونی همراه شد؛ اما عدم جدایی خط MACD و خط سیگنال در آن مشهود بود که نشان می‎داد این گذر متقاطع تضعیف شده، یا نامعتبر است.

ادامه‎ی حرکت نمودار در بازه‎ی زمانی پس از گذر متقاطع، بسیار بیشتر قابل توجه است.

نمودار MACD هفتگی BTC/USD در سال ۲۰۱۵

BTC/USD

در نمودار قیمت هفتگی بیت کوین در سال ۲۰۱۵ می‎توان مشاهده کرد که گذر متقاطع (شدیداً صعودی) MACD که با افزایش مقادیر مثبت نمودار ستونی همراه شده، درواقع تأییدی بر تثبیت کف قیمت رمز ارز است. علاوه ‎بر این واگرایی صعودی نمودار ستونی، پیش از گذر مثبت MACD و خط سیگنال، ظاهر شده که شبیه به خط سیر فعلی MACD در روند تغییرات بیت کوین است.

با وجود اینکه نشانه‎های تثبیت کف قیمت بیت کوین همچنان در حال ظهور است، اما بازی کردن در این میدان همچنان مستلزم ملاحظه و احتیاط است. بنابراین شکست کف قیمت جدید به پشتوانه‎ حجم بالای فروش، سیگنال‎های صعودی MACD را بی‎اعتبار می‎کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.