سپرده گذاری بیت کوین : بیت کوین هایمان را کجا سپرده گذاری کنیم؟

پیدایش تکنولوژی بلاک چین تحولات زیادی در سیستم بانکداری ایجاد کرد و مشکلات متعدد در روش‌های کلاسیک بانکداری را آشکار کرد. آیا این تکنولوژی می‌تواند محبوب‌تر شده و به واقع جای بانک‌ها را بگیرد. الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) به چنین آینده‌ای امیدوار است و در این مقاله درباره‌ شرکت تازه‌ خود، شبکه‌ سلسیوس (Celsius Network) صحبت می‌کند.

0 108

بیت کوین هایمان را کجا سپرده گذاری کنیم؟ مدیر ارشد اجرایی و بنیان‌گذار شبکه سلسیوس (Celsius Network)، الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky)، می‌خواهد میلیون‌ها نفر دیگر را به بلاک چین بیاورد. چگونه؟ از طریق حساب‌های پس‌انداز با سود بالا، بدون قفل یا جریمه برای برداشت هودل‌هایتان (HODL، رمز ارزهایی را که نگه داشته‌اید)، وام‌هایUSD با بهره پایین که از رمز ارز به عنوان ضمانت استفاده می‌کنند (و « عادات بد مالی » ما را تصحیح می‌کنند).

از بیت کوین‌هایتان سود دریافت کنید

اگر شما ذخیره‌ بیت کوین‌ (BTC) یا اتریوم (ETH) خود را هودل (HODL) کرده‌اید و چشم انتظار صعود بعدی بازار هستید، طرح پیشنهادی شبکه‌ سلسیوس چیزی است که ماشینسکی آن را « بدون پیچیدگی و قطعی » خطاب می‌کند.

به عنوان خالق تکنولوژی VOIP (مخفف Voice Over IP یا صدا روی آی‌پی)، یک کارآفرین سریالی و بخشی از اقلیت « یک دهمِ یک درصد »، کار الکس همیشه به این راحتی نبوده است. او 30 سال پیش کارش را به عنوان یک مهاجر در ایالات متحده با تنها 100 دلار در جیبش آغاز کرد. حالا مردی که VOIP را برای شما به ارمغان آورده، می‌خواهد با آوردن MOIP (مخفف Money Over IP یا پول روی آی‌پی) به همگان کمک‌رسانی کند. او توضیح می‌دهد:

با سلسیوس، ما در حال ساخت MOIP، یا پول روی آی‌پی، هستیم که ارزشی مشابه VOIP ایجاد می‌کند با این تفاوت که پول به جای ارتباطات صوتی رایگان استفاده می‌شود. ما به افراد امکان کنترل پولشان و دریافت هفت برابر بازگشت پول در مقایسه با آنچه بانک‌ها می‌پردازند را ارائه می‌کنیم.

 

بسیاری از کشورها در جهان نرخ‌های سود درآمد نزدیک به صفر یا منفی دارند. به همین خاطر، سلسیوس تا 7.5% سود در یک سال را به شما ارائه می‌کند که مقدار بسیار ارزشمندی برای بسیاری از افراد در جهان است.

بیت کوین هایمان را کجا سپرده گذاری کنیم؟

شما ممکن است بیرون آوردن منابع مالی از کیف پول سخت افزاری خودتان را دوست نداشته باشید، اما به یاد داشته باشید که در این حالت هیچ سودی دریافت نمی‌کنید. سلسیوس به شما پیشنهاد نگه‌داشتن سکه‌هایتان زیرنظر یک متولی یا کاستدی (Custody) را داده و آن‌ها را برای دریافت سود وام می‌دهد. با استفاده از بیت‌گو (BitGo)، آن‌ها یکی از کاستدی های پیشروی بازار در حال حاضر را انتخاب کرده‌اند و از میانه‌ی سال گذشته هر هفته سود پرداخت کرده‌اند.

دانلودکردن این اپ به نسبت راحت است (من فرآیند « مشتری خود را بشناسید » (KYC) را در حدود 5 دقیقه پشت سر گذاشتم). سپس شما فقط رمز ارز انتخابی خود را داخل کیف پولتان سپرده‌گذاری می‌کنید. این اپلیکیشن از حدود 18 سکه و توکن پشتیبانی می‌کند. شما فوراً سود دریافت می‌کنید. اگر بخواهید ذخیره‌ خود را به هر دلیلی خارج کنید، جریمه‌ای پرداخت نمی‌کنید. سود به صورت هفتگی با سکه‌ مشابهی که سپرده‌گذاری کردید، پرداخت می‌شود.

با استفاده از رمز ارز خود به عنوان ضمانت، دلار قرض بگیرید

ماشینسکی فاش کرد که شبکه‌ سلسیوس از زمان شروع به کارش در ژوئن 2018 تا به حال بیش از 1 میلیارد دلار ارزش وام را کلید زده است و هیچ ضرر یا فسخ قراردادی نداشته است. چگونه آن‌ها توانستند به این مهم دست پیدا کنند؟ بسیار راحت است، او می‌گوید:

ما 80% از دریافتی‌هایمان را به جامعه‌ سپرده‌گذاران برمی‌گردانیم. ما 7.1% سود می‌دهیم و 9% بر روی وام‌های دلاری هزینه دریافت می‌کنیم.

آن‌هایی که در بالای هرم اقتصادی هستند، عاشق این واقعیتند که شما در پایین هرم گرفتار شدید. تمامی شرکت‌ها و سیستم‌های آن‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند درحالیکه که بیشتر ما بایستی به سختی برای پول کار کنیم. آن‌ها از این واقعیت که 90 درصد افراد در پایین هرم هستند، سود فوق‌العاده‌ای به جیب می‌زنند.

یکی از بزرگترین دلایل این اختلاف و کمبود فرصت‌ها در جهان و اینکه صدها میلیون نفر در حال دست و پا زدن هستند، رفتار انحصارطلبانه‌ی بانک‌ها است. اگر شما نمی‌توانید وام‌های کم‌هزینه بگیرید و نمی‌توانید از روی پولتان، پول دریافت کنید، پس شما بایستی در پایین هرم باقی بمانید.

JPMorgan می‌تواند به شما 7% سود بپردازد و همچنان سود کند، اما این را نمی‌خواهند و مجبور به این کار نیستند. امروزه افراد کمی پول خود را از بانک‌ها بیرون کشیده و آن را بر روی شرکتی مثل سلسیوس سپرده‌گذاری می‌کنند. به همین خاطر صحبت از آموزش‌دادن میلیاردها نفری است که ما به واقع داریم در جهت بهترین منافع آن‌ها تلاش می‌کنیم. درست همانطور که ما به آن‌ها آموزش دادیم که VOIP با بهترین منافع آن‌ها همخوانی دارد، باید به هر کسی آموزش داد که MOIP هم بهترین منافع آن‌ها را در بر می‌گیرد.

سرمایه خود را از بانک خارج کنید

به همان اندازه که ماشینسکی نسبت به کاری که انجام می‌دهد علاقه دارد، او معتقد است که تکنولوژی بلاک چین نجات نخواهد یافت مگر اینکه صدها میلیون نفر به این حرکت انقلابی ملحق شوند. اما، رمز ارزها هنوز برای یک فرد متوسط خیلی پرنوسان هستند، پس چطور او انتظار دارد که افراد حساب‌های بانکی خود را خالی کنند و پولشان را در رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنند؟

او می‌گوید: « ما به افراد سختکوش نمی‌گوییم که این کار را انجام دهند» .

زمانی که ما از عبارت « خود را از بانک خارج کنید » استفاده می‌کنیم، از شما نمی‌خواهیم که تمامی حساب‌های بانکی خود را ببندید. به جای آن، کمی از ارزش را به شرکتی منتقل کنید که در جهت بهترین منافع شما گام برمی‌دارد. توکن‌هایی مثل TUSD و USDC با دلار جفت شده‌اند و بازده سالانه‌ی 7.1% دارند.

ما بسیاری از خدماتی که بانک‌ها ارائه می‌کنند را فراهم نمی‌کنیم، به همین خاطر هر کسی باید به استفاده از بانک‌ها برای چک‌دادن، وام‌های مسکن و دیگر خدمات ادامه دهد.

ماشینسکی علاقه‌ی زیادی به بانک‌ها ندارد، او می‌گوید: «شما مرا نمی‌بینید اما من الان یک تی‌شرت به تن دارم که بر روی آن نوشته: بانک‌ها دوستان شما نیستند.» اما او می‌داند که ما همچنان به آن‌ها برای فعالیت به عنوان یک جامعه نیاز داریم.

به جای اینکه فقط پولتان را هودل یا معامله کنید، ماشینسکی می‌گوید این مسئولیت شماست که درباره‌ رمز ارزها آگاهی رسانی کنید و افراد بیشتری را برای پیوستن به این حرکت انقلابی تشویق نمایید.

بیت کوین هایمان را کجا سپرده گذاری کنیم؟

ما حداقل 200 یا 300 میلیون کاربر نیاز داریم. اگر ما تنها 20 یا 30 میلیون کاربر داشته باشیم، بلاک چین از بین خواهد رفت و با چیز دیگری جایگزین خواهد شد. خب چطور ما تمامی این افراد را به این حوزه بیاوریم؟

اگر تنها بخواهیم با رمز ارزها هودل و شرط‌بندی کنیم، نمی‌توانیم کاربران بیشتری را به سمت رمز ارزها جذب کنیم. ما به یک اپ فوق‌العاده نیاز داریم که هر کسی در جهان به آن نیاز دارد. سود بالا بر روی پس‌انداز شما، سود پایین بر روی وام‌های شما، چه کسی این را نمی‌خواهد؟

شبکه سلسیوس چگونه با رقبایش متفاوت است

بسیاری از افراد در این صنعت عده‌ای دلال هستند. بسیاری از فروشندگان در صنعت اینجا هستند تا از دیگران سود به دست آورند.

اگر شما به بیشتر رقبا نگاه کنید، خواهید دید که آن‌ها تنها شکل متفاوتی از یک بانک هستند. آن‌ها هزینه‌های بالایی می‌گیرند، آن‌ها هزینه‌های اتمام زودهنگام و هزینه‌های برداشت می‌گیرند و آن‌ها این سودها را دریافت می‌کنند و به سهام‌داران ثروتمند و موسسات مالیشان می‌دهند. سلسیوس متفاوت است. ما بیشتر دریافتی‌مان را به سپرده‌گذارانمان می‌دهیم.

بلاک‌فای (BlockFi)، یکی از رقبای ما، هزینه روی هزینه روی هزینه دارد. پس چطور شما متفاوت از بانک‌ها رفتار می‌کنید؟ حتی اگر شما کمی کمتر هم هزینه دریافت کنید، باز هم فرق زیادی با یک بانک ندارید.

از زمانی که شروع به کار کردیم، ما هرگز از کسی جریمه، هزینه‌ی تراکنش، هزینه‌ی ماهانه، هزینه‌ی اتمام یا هیچ هزینه‌ای نگرفتیم. ما هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کنیم. درست همانطور که واتس اپ یا اسکایپ به خاطر VOIP از شما هزینه نمی‌گیرند. شما می‌توانید از آن رایگان استفاده کنید و همچنان فوق‌العاده عمل می‌کند.

شما ممکن است هنوز قادر نباشید که به طور کامل خودتان را از سیستم بانک خارج کنید، اما طرح پیشنهادی سلسیوس قطعاً هیجان‌انگیز است. فراتر از انتقال بیت کوین‌هایتان به یک حساب، تفاوت آنها در تبدیل پس‌انداز فیات شما به استیبل کوین ها (stablecoins) و دریافت 7.1% سود به جای هیچ است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.