اعمال فشار قانون‌گذاران بر فیسبوک برای توقف توسعه رمز ارز لیبرا

دومین جلسه استماع رمز ارز فیسبوک در تاریخ ۱۷ جولای برگزار شد. در این جلسه که در برابر کمیته خدمات مالی (House Financial Services Committee) برگزار شد، قانون گذاران آمریکا همچنان بر اعمال فشار برای توقف توسعه پروژه لیبرا پافشاری کردند. اما مدیرعامل کیف پول کالیبرا، در عین تاکید بر تعهد این پروژه در پیروی از قوانین، از اعلام تعهد برای توقف توسعه فنی لیبرا سر باز زد.

0 99

دیوید مارکوس (David Marcus)، مدیرعامل کالیبرا (Calibra)، در دومین جلسه استماع پروژه رمز ارز لیبرا نیز بر تعهد این پروژه در زمینه پیروی از قوانین تاکید و اعلام کرد که این رمز ارز تا زمانی که نگرانی‌ها نسبت به آن برطرف نشده راه اندازی نمی‌شود. اما با وجود اعمال فشار از سوی اعضای کمیته خدمات مالی، از اعلام تعهد برای توقف توسعه فنی این رمز ارز سر باز زد.

 

رئیس کمیته، ماکسین واترز (Maxine Waters )، که پیش از این درخواست ارائه یک مهلت قانونی (moratorium) برای توقف توسعه رمز ارز لیبرا داده بود، در این جلسه نیز این مسئله را مطرح کرد و از مدیر اجرایی فیسبوک پرسید:

لطفا از پاسخ به این سوال طفره نروید و بگویید آیا حاضر هستید در برابر همین کمیته تعهد خود را نسبت به یک مهلت قانونی برای توقف توسعه رمز ارز لیبرا تا زمانیکه کنگره اقدامات لازم را برای اثبات اهداف واقعی شما انجام دهد، اعلام کنید؟

مارکوس نیز مشابه جلسات و گفتگوهای پیشین در پاسخ گفت:

من در این زمینه که این پروژه نیاز به تحلیل و بررسی بیشتری دارد با شما کاملا موافقم و همینجا متعهد می‌شوم که زمان بیشتری را برای اصلاح آن صرف خواهیم کرد.

کارولین مالونی (Carolyn Maloney) نیز همین مسئله را مطرح کرد و مارکوس توضیحات مشابهی ارائه کرد اما پیش از آنکه صحبتش تمام شود، مالونی حرف او را قطع کرد و گفت:

” پس پاسخ شما منفی است.”

مالونی در ادامه از مارکوس خواست که دست کم متعهد شود که در ابتدا نسخه آزمایشی از لیبرا عرضه کنند که بیش از ۱ میلیون کاربر نداشته باشد و تحت نظر بانک فدرال و SEC فعالیت کند. این بار نیز مارکوس پاسخ قطعی نداد و تنها بر تعهد این پروژه نسبت به همکاری با قانون گذاران تاکید کرد.

مالونی در واکنش به این موضوع عنوان کرد که ” از نظر من شما نباید هیچ گونه ارزی ارائه کنید.”

لیبرا خطرناکتر از حملات ۱۱ سپتامبر!

مانند جلسه اول استماع در روز گذشته، ۱۶ جولای، در این جلسه نیز نمایندگان به مطرح کردن پرسش‌هایی درمورد پولشویی و ثبات مالی پرداخته و بررسی کردند که آیا لیبرا باید به عنوان یک ETF قانون گذاری شود یا به عنوان یک بانک.

برد شرمن (Brad Sherman)، یکی از جنجالی‌ترین منتقدان رمز ارزها، عنوان کرد که لیبرا از حملات ۱۱ سپتامبر نیز خطرناکتر است.

جهوری خواهان لحن ملایمتری داشتند اما سوالات حساسی را مطرح کردند.

برای مثال، شان دافی (Sean Duffy)، از نوآوری فیسبوک تمجید کرد اما این پرسش را مطرح کرد که آیا کالیبرا نیز مانند رسانه اجتماعی فیسبوک، مانند مورد Milo Yiannopoulos و Louis Farrakhan، افراد جنجالی را از استفاده از پلتفرم خود منع خواهد کرد؟

مارکوس در این زمینه عنوان کرد:

به شخصه معتقدم که ما نباید در مورد اینکه مردم با پول خود چه باید بکنند، تصمیم بگیریم.

اما اضافه کرد که تصمیم در این زمینه در نهایت بر عهده شورای کنسرسیوم انجمن لیبرا خواهد بود.

الکساندریا اوکاسیو کورتز

الکساندریا اوکاسیو کورتز (Alexandria Ocasio-Cortez)، قانونگذار جوانی که به خاطر فعالیت‌های خود در رسانه اجتماعی و مواضع اجتماعی اقتصادی خود مشهور است، نکات تاریخی جالبی را مطرح کرد. وی عنوان کرد که ارز لیبرا نسخه دیجیتال scrip (یک نوع پول انحصاری که در گذشته توسط شرکت ها برای پرداخت حقوق کارمندان استفاده می‌شد) خواهد بود. اما مارکوس، رئیس پیشین پی پال، گفت که با این ارز آشنایی ندارد.

اوکاسیو کورتز همچنین موضوع مدیریت و حاکمیت در شبکه لیبرا را مورد پرسش قرار داد: ” آیا اعضای این انجمن به صورت دموکراتیک انتخاب شده‌اند؟ چه کسی آنها را برگزیده؟”

مارکوس نیز در پاسخ عنوان کرد که عضویت در این شبکه باز بوده و الزامات خود را دارد.

اوکاسیو کورتز در ادامه گفت:

پس درمورد ارزی صحبت می‌کنیم که توسط شرکت‌های خصوصی اداره می‌شود. آیا از نظر شما لیبرا یک دارایی عمومی است؟ آیا به نظر شما این ارز باید یک کالای عمومی باشد؟

مارکوس در پاسخ گفت:

” در این مورد من تصمیم گیرنده نیستم.”

سبد ارزهای فیات

مارکوس همچنین جزئیات بیشتری را درباره ساختار سبد ارزهای فیات پشتوانه لیبرا ارائه داد.

او به قانون گذاران (چندین قانون گذار که در خصوص تهدید لیبرا برای سلطه مالی ایالات متحده نگران بودند) گفت، که بخش عمده ذخایر پشتوانه لیبرا را دلار امریکا تشکیل می‎دهد. مدیر اجرائی فیسبوک در ادامه گفت، ۵۰ درصد از این ذخایر را دلار تشکیل داده و ارزهای دیگر نظیر یورو، پوند انگلیس و ین ژاپن نیز در کنار دلار، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نماینده کیتی پورتر (Katie Porter) با اشاره به ذخایر پشتوانه لیبرا، از یک مقایسه تاریخی دیگر استفاده کرد: بانک‎های متزلزل اوایل قرن ۱۹، که اسکناس‎های خود را با پشتوانه طلا عرضه می‏کردند، در تعهد خود مبنی بر بازپرداخت پشتوانه به صاحبان اسکناس‎ها شکست خوردند.

او از مارکوس پرسید:

تفاوت اساسی لیبرا با بانک‎داری ریسک پذیر (متزلزل) چیست؟» مارکوس پاسخ داد: «یک تفاوت بسیار مهم ما، ذخیره یک به یک (one-to-one reserve) است.

سپس پورتر پرسید: «چه چیز مانع از آن خواهد شد که انجمن لیبرا ذخایر ۵۰ درصدی دلار خود را با بولیوارهای ونزوئلایی معاوضه نکند؟» و مارکوس پاسخ داد: «انجمن لیبرا قانون‎گذاری خواهد شد.» پورتر پرسید: «چه کسی قانون‎گذار لیبرا خواهد بود؟» مارکوس پاسخ داد: «این نهاد قانون‌گذار می‎تواند هیئت نظارتی کشورهای عضو G7 باشد که لیبرا پیش از این بارها با آن‌ها همکاری کرده است.»

شت کوین!

پس از اظهارات مارکوس، جمعی از شاهدان متخصص از جمله گری گنسلر (Gary Gensler) رئیس سابق کمیسیون معاملاتی کالای آتی (CFTC)، دیدگاه‎های خود را با قانون گذاران به اشتراک گذاشت. تمامی این دیدگاه‎ها نگرشی شک‎گرایانه به این پروژه داشتند.

سپس نماینده نایدیا مارگاریتا والاسکز سرانو (Nydia Margarita Velázquez Serrano) پرسید که چه کسانی موافقند فیسبوک راه‌اندازی لیبرا را تا برطرف شدن نگرانی‎های قانونی به تعویق اندازد؛ و هر پنج نفر دست خود را بالا بردند. همانطور که انتظار می‎رفت، گنسلر اظهار داشت که لیبرا نوعی از اوراق بهادار است و باید همانند اوراق بهادار قانون گذاری شود.

ملتم دمیرورز (Meltem Demirors) مدیر استراتژی CoinShares به عنوان تنها عضو مرتبط با کریپتو در این پنل تخصصی، تفاوت‌های میان بیت کوین (به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده) و لیبرا را توضیح داد.

درحالی که بیت کوین غیرمتمرکز است، لیبرا «به شدت متمرکز» است. وی افزود، در حالی که بیت کوین خودش یک دارایی‎ست (یک دارائی دیجیتال)، اما لیبرا با سایر دارائی‎ها پشتیبانی می‎شود. همچنین در حالی که هر کسی قادر است نرم‎افزار بیت کوین را دانلود کرده و یک نود را اجرا نماید، انجمن لیبرا در آینده همچون یک باشگاه انحصاری خواهد بود.

دمیمرورز گفت «لیبرا رمز ارز نیست … من می‎خواهم تمایز این دو به وضوح مشخص شود.»

او همچنین با اشاره به این واقعیت که علاوه بر ارز عمومی لیبرا، توکن دیگری با عنوان توکن سرمایه گذاری لیبرا نیز وجود دارد که برای خریداران معتبر لحاظ شده و تمام سود حاصل از ذخایر اوراق بهادار دولتی را نگه می‎دارد، لیبرا را به یک صندوق دوسویه با دو نوع سهام تشبیه کرد.

در نهایت نماینده وارن دیویدسون (Warren Davidson)، در لحظه‎ای تاریخی در فرهنگ بیت کوین، کلمه «شت کوین (shitcoin)» را برای لیبرا به کار برد. کلمه‎ای که برای اولین بار توسط یک نماینده در کنگره مورد استفاده قرار گرفته است.

دیویدسون پرسید، چه چیزی بیت کوین را از کپی‎های بی کیفیتی که تنها یک نام معتبر را با خود حمل می‎کنند، متمایز می‎کند. دمیرورز توضیح داد که هیچ کس به تنهایی نمی‏تواند بیت کوین را به عنوان یک رمز ارز غیرمتمرکز با ساختاری کاملاً توزیع شده تغییر دهد.

این اولین باری نیست که این واژه (شت کوین) در اسناد کنگره به چشم می‎خورد. نوریل روبینی (Nouriel Roubini) منتقد دنیای رمز ارزها نیز پیشتر در ماه اکتبر، در جریان شهادت خود در کنگره، از این واژه استفاده کرده بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.