رمز ارز تلگرام : رقیب یا قاتل اتریوم؟

چیزی به راه‌‌اندازی رسمی بلاک چین‌‌ تلگرام باقی نمانده است و حدس و گمان‌‌ها در مورد آینده فضای بلاک چین‌‌ و رمز ارزها همچنان به قوت خود باقی مانده‌‌اند. تلگرام قصد دارد شبکه‌‌ای را به کاربران خود عرضه کند که قادر است میلیون‌‌ها تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد، خصوصیتی که می‌‌تواند مشکل مقیاس پذیری را حل کند. این پروژه با ویژگی هایی که ارائه می‌دهد، وارد قلمروی اتریوم خواهد شد. اما باید دید که آیا بلاک چین‌‌ TON می‌‌تواند تهدیدی جدی برای اتریوم و شبکه گسترده آن باشد یا خیر.

0 195

با توجه به افزایش گزینه‌‌های مقیاس پذیری و تطابق پذیری، آیا بلاک چین‌‌ TON تلگرام تهدیدی برای غلبه بر اتریوم به حساب می‌‌آید؟

تنها یک ماه به راه‌‌اندازی رسمی بلاک چین‌‌ TON مانده و رمز ارز جالب توجه تلگرام ، خود را به عنوان یکی از بزرگ‌‌ترین رقیبان اتریوم مطرح کرده است. در سال‌‌های اخیر چندین پروژه بزرگ خود را به عنوان رقیبی برای بزرگ‌‌ترین پلتفرم بلاک چینی مطرح کرده‌‌اند ولی هیچکدام تاکنون به موفقیت بزرگی نرسیده‌اند.

اما با توجه به اینکه ویژگی تطابق‌‌پذیری اتریوم هم‌‌اکنون در مراحل پیشرفته آزمایش خود در شبکه TON قرار دارد، آیا می‌‌توان انتظار داشت که پایگاه کاربری ۳۰۰ میلیون نفری تلگرام به عنوان جاذبه‌‌ای اغواکننده‌‌تر برای توسعه‌‌دهندگان بلاک چین‌‌ مطرح شود؟

تلگرام دومین رمز ارز برتر بعد از بیت کوین را هدف قرار داده‌‌ است

از اطلاعات مطرح شده در وایت‌‌ پیپرهای شبکه باز تلگرام (TON)، مثل روز روشن است که تلگرام قصد دارد وارد قلمروی اتریوم شود.

در مقدمه این وایت پیپر آمده است:

قصد داریم تمامی اپلیکیشن‌‌های مناسبی را میزبانی کنیم که در حال حاضر پیشنهاد شده و در مرحله راه‌‌اندازی هستند. می‌‌توانیم TON را به عنوان یک ابرکامپیوتر توزیع‌‌شده بزرگ یا یک ابرسرور عظیم در نظر بگیریم.

چنین جمله‌‌هایی ما را به یاد وایت پیپر پروژه‌‌های بلاک چینی مشابه می‌‌اندازد، مخصوصا آنهایی که در نظر دارند میزبان اپلیکیشن‌‌های مختلف بوده و قراردادهای هوشمند را اجراء کنند. شبکه TON قصد دارد هردوی اینها را به انجام برساند و کامپایلر آن با نام Solidity که به زودی منتشر خواهد شد به این معنی است که اپلیکیشن‌‌ها و قراردادهای مورد نظر با اتریوم هم‌‌کنش‌‌پذیر خواهند بود.

با این حال، تطابق‌‌پذیری با اتریوم در سال‌‌های اخیر به عنوان یک ویژگی معمولی در بین پلتفرم‌‌های بلاک چینی به حساب می‌آید. بنابراین تلگرام چه ویژگی جدیدی ارائه می‌دهد که بقیه آن را ندارند؟

در وایت پیپر این شرکت عنوان شده که TON قادر خواهد بود “در هر ثانیه میلیون‌‌ها تراکنش را انجام دهد.” این شبکه قصد دارد چنین کاری را از طریق “بلاک چینِ بلاک چین ها” صورت دهد.

در این شبکه، یک زنجیره بنیادی (masterchain) وجود دارد و در کنار آن ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ زنجیره عملیاتی (workchain) قرار دارند. این زنجیره‌‌های عملیاتی نیز به ۱,۱۵۲,۹۲۱,۵۰۴,۶۰۶,۸۴۷,۰۰۰  زنجیره شارد (shardcoin) تقسیم می‌‌شوند. تمامی این فرآیند به منظور فراهم آوردن مقیاس پذیری مورد نیاز برای کاربران تلگرام انجام می‌‌شود.

آیا TON قاتل اتریوم خواهد بود؟

اتریوم هم‌‌اکنون توسعه‌‌یافته‌‌ترین پروژه بلاک چین در جهان است. تعداد توسعه‌‌دهندگان فعال در اکوسیستم اتریوم بیش از چهار برابر بیت کوین است.

البته تنها تعداد توسعه‌‌دهندگان مهم نیست، بلکه انگیزه فعالیت آنها نیز اهمیتی ویژه دارد. اتریوم در حال تبدیل شدن به نسخه‌‌ای غیرمتمرکز و بی قید و بندتر از اینترنت است. آیا توسعه‌‌دهندگان این پلتفرم به سمت پروژه تلگرام کشیده خواهند شد؟

اتریوم در نظر دارد از فناوری شاردینگ (Sharding) خود در سال آینده استفاده کند. در آن زمان خط و نشان‌‌ها برای نبرد باید از نو کشیده شوند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.