آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

انسان‌ها در طول تاریخ از فلزهای ارزشمندی مثل مس، نقره و طلا برای مقاصد متفاوتی از جمله واحد محاسبه، وسیله‌ مبادله و ابزار ذخیره ارزش استفاده کرده‌اند. پیش از ظهور بیت کوین، نیک زابو (Nick Szabo)، از دانشمندان مشهور در حوزه‌ علم کامپیوتر، طرحی پیشنهادی برای “بیت‌گلد” (bit gold) نوشت و با این کار مفهوم پول امن دیجیتال را که اغلب از آن به عنوان نسل پیشین بیت کوین یاد می‌شود، مطرح کرد. اکنون پس از ده سال همچنان با این سوال که “آیا بیت کوین می‌تواند طلای دیجیتال باشد یا خیر؟” در این صنعت مواجهیم. بله، بیت کوین به صورتی طراحی شده که امن باشد، اما وقتی بحث ذخیره ارزش به میان می‌آید، بسیاری از افراد با اشاره به بی‌ثباتی این رمز ارز، نظر مثبتی نسبت به آن ندارند. کوین تلگراف در این مورد نظر چند نفر از متخصصان کریپتو و بلاک چین را جویا شده است.
همچنین برای دیدن ویدیو بیت کوین یا طلا اینجا کلیک کنید.

0 101

مشخص نیست چه کسی برای نخستین بار نام “طلای دیجیتال” را بر بیت کوین گذاشت و آن را ابزاری خوب برای ذخیره ارزش معرفی کرد؛ اما می‌توان گفت که پس از انتشار کتاب “طلای دیجیتال” ناتانیل پوپر (Nathaniel Popper)، از روزنامه‌نگاران مشهور مجله‌ نیویورک تایمز ‌در سال 2015، استفاده از این عبارت (طلای دیجیتال) بسیار رایج شد. در ماه دسامبر سال 2017 که قیمت این رمز ارز به اوج خود (20 هزار دلار به ازای هر کوین) رسید، میزان جستجوی عبارت “بیت کوین، طلای دیجیتال” در موتور جستجوی گوگل نیز بسیار افزایش یافت.

آیا بیت کوین می‌تواند طلای دیجیتال و ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟ کوین تلگراف در این مورد نظر چند نفر از متخصصان کریپتو و بلاک چین را جویا شده است.

آیا بیت کوین می‌تواند ابزار خوبی برای ذخیره ارزش باشد؟ آیا می‌توان آن را “طلای دیجیتال” نامید؟

                       آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

نظر جاناتان ریچنتال (Jonathan Reichental)، مدیر عامل شرکت Human Future، استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا و مدیر اسبق فناوری اطلاعات شهر پالو آلتو را در این مورد می‌خوانیم:

شاید پاسخ من بسیار ساده به نظر بیاید، اما این رمز ارز هنوز هم بسیار ناپایدار است. درست است که طلا هم دچار نوسانات و تغییراتی می‌شود، اما هیچ‌وقت در طول یک مدت کوتاه ارزشش دو برابر نمی‌شود.

“نمی‌دانم این حرف تا چه حد صحت دارد، اما الماس نیز به شدت فراوان است و فراوانی آن باعث می‌شود که از ارزش بسیار زیادی برخوردار نباشد. اما اگر به یک فروشگاه رفته و الماس بخرید، بسیار گران خواهد بود؛ اینطور نیست؟ روشی که در این مورد برای حفظ ارزش الماس به کار گرفته شده کمیاب بودن آن است؛ تصور بر این است که این سنگِ قیمتی کمیاب، زیبا، دارای ظاهری خاص و… است. یکی از شرکت‌های بزرگ در این زمینه الماس‌های بسیار زیادی را جمع‌آوری کرد و در دریا ریخت تا قیمت آن همچنان بالا باشد، زیرا اگر این سنگ‌های زیبا و قیمتی در دسترس همه باشند قیمتشان به سرعت کاهش یافته و دچار سقوط می‌شود. من نمی‌توانم این موضوع را ثابت کنم، اما از منبع قابل‌اعتمادی این اطلاعات را کسب کرده‌ام”

“پرسش بزرگی که در کریپتو با آن مواجهیم این است که آیا می‌توانیم در این فضا به ثبات برسیم؟ در این مورد استانداردهای بسیاری وجود دارد و در صورت نبود قوانین و برآورده نشدن این استانداردها چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. واژه‌ی قانون در بازار مجازی ارزهای رمزنگاری شده وصله ناجوری به حساب می‌آید، اما برای ایجاد امنیت لازم است تا قوانین مقرری میان کشورها و حتی به صورت جهانی وجود داشته باشد.”

“بنابراین، تنها زمانی می‌توانیم بیت کوین را طلای دیجیتال یا دارایی پایدار به شمار آوریم که بیشتر سازمان‌ها و دولت‌ها آن را بشناسند و برای مدت زمانی طولانی دچار تغییرات نشود (ثبات داشته باشد).”

 

آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل صرافی بایننس:

“بیت کوین طلا نیست. طلا سنگین و جابه‌جایی آن دشوار است. بیت کوین از طلا بهتر است.”

آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

تون ویز (Tone Vays)، معامله‌گر و تحلیل‌گر رمز ارزها:

“بیت کوین احتمالا بهترین ابزار برای ذخیره ارزش در طول تاریخ است. بله، نوسانات زیادی دارد، زیرا تنها هفت سال از عمر مفید آن می‌گذرد، اما ویژگی غیرقابل‌توقیف بودن این رمز ارز موجب برتری آن شده است. به همین دلیل بیت کوین ابزار مناسبی برای ذخیره ارزش است؛ زیرا طلا و باقی سرمایه‌ها بر خلاف بیت کوین قابل‌توقیف هستند.”

                          آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

سوزان اوه (Susan Oh)، مدیر عامل شرکت MKR AI و یکی از روسای بلاک چین فور ایمپکت (Blockchain for Impact) مجمع عمومی سازمان ملل متحد:

“وقتی از دوستم دن سوکول (Don Sokol) در سال 2016 پرسیدم که بیت کوین دارد یا نه، جواب او این بود: “معلومه که نه بچه، من قلبم ضعیفه.” دن یکی از افراد قدیمی دره‌ سیلیکون است که به مدت 40 سال در آن جا مشغول به کار بوده و اکنون بازنشسته شده است. او علاوه بر اینکه یکی از اولین هکرهای دنیا به حساب می‌آید، مهندس نیمه‌رساناها و مدیر مخترع نیز هست. دن یک کپی از زبان برنامه‌نویسی بیسیک برداشت و چند کپی از آن را میان هکرها پخش کرد و گفت: “با آن سر و کله بزنید، آن را بشکنید و وقتی فهمیدید که چگونه دوباره آن را درست کنید روش کار خود را به بقیه بگویید.” این اتفاق یکی از اولین رویدادهای متن‌باز در دره سیلیکون بود.”

“او حتی به من گفت که نمی‌خواهد ریسک خرید بیت کوین را به جان بخرد. تا زمانی که به دنبال سودهای حاصل از معاملات بیت کوین در زمان نوسانات باشیم، این کوین ابزاری خوب برای ذخیره ارزش نبوده و حتی ارز به شمار نمی‌رود. بیت کوین یک فناوری فوق‌العاده است که سیستمی بدون نیاز به اعتماد و بدون نقطه‌ضعف برایمان فراهم می‌آورد. فلسفه این فناوری نیز شفافیت، غیرمتمرکزسازی و دموکراتیزه کردن ارزش است.”

                             آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

جوزف بونو (Joseph Bonneau)، سخنران دانشگاه نیویورک و یکی از نویسندگان کتاب “فناوری‌های بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده”:

“تعریف ابزار ذخیره ارزش تا حدی دورانی است: ابزار ذخیره ارزش چیزیست که همه باور داشته باشند در طولانی‌مدت ارزشمند باقی خواهد ماند.”

“طلا ابزار ذخیره ارزش نهایی خواهد بود، زیرا در طول تاریخ و در بیشتر مکان‌ها (به جز چند مورد استثناء) همیشه ارزشمند به شمار رفته است؛ بنابراین، باور موجود بر این است که حتی اگر شرایط سیاسی فعلی تغییر کند، باز هم طلا در آینده ارزشمند باقی خواهد ماند.”

“اما نمی‌توان به طور قطعی گفت که بیت کوین ابزاری مناسب برای ذخیره ارزش است، زیرا اینکه بیت کوین طی پنج تا ده سال آینده ارزش خود را به طور کل از دست دهد امر غیرممکنی نیست.”

“البته این تعریف یک تعریف اقتصادی است، نه یک تعریف قانونی؛ و من در مورد تعریف قانونی اطلاعات چندانی ندارم.”

آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟ وینی لینگهام (Vinny Lingham)، مدیر عامل شرکت Civic:

“من همیشه اعتقاد داشتم که ساتوشی در اصل بیت کوین را برای استفاده در امر پرداخت به وجود آورده است، نه به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش. البته او فعلا بیت کوین را رها کرده و خوب یا بد این جامعه‌ بیت کوین است که اکنون کنترل را در دست گرفته است.”

“از زمان پیدایش بیت کوین در سال 2008 تا کنون، این رمز ارز به یک کالای دیجیتال تبدیل شده است. طبق تعریف، ابزار ذخیره ارزش می‌تواند یک کالا باشد، اما کالایی که از بین نرود و در مقابل دارایی‌های اصلی، مثل ارزهای ملی و یا سبدهای ارزی، در گذر زمان دچار استهلاک نشده و ارزش خود را از دست ندهد.”

“به طور معمول برای یک ابزار ذخیره ارزش سطح پایه‌ای از تقاضا وجود دارد که بر اساس آن قیمت دارایی نباید از میزان خاصی پایین‌تر بیاید؛ البته تغییرات ساختاری مرتبط با اقتصاد جهانی یا محلی استثنا به حساب می‌آیند. ابزارهای ذخیره ارزش در واقع اقلامی هستند که ارزش آن‌ها در طی زمان کم نشده و حتی احتمال افزایش آن نیز وجود داشته باشد.”

“بیت کوین برای اینکه به ابزار مبادله یا ارز قابل‌اعتمادی تبدیل شود باید ثبات داشته باشد و میزان نوسانات آن به حداقل برسد. به بیان دیگر، به دلیل قابل‌اعتماد بودن بیت کوین مردم باید بیت کوین را بپذیرند، آن را نگه دارند و بدانند که ارزش آن در طی زمان دچار نوسان نخواد شد. در نهایت می‌توان گفت که تاثیر شبکه و تقاضا برای کالایی که از نظر ریاضی به 21 میلیون واحد محدود است کاملا در تبدیل شدن آن به یک ارز موثر خواهند بود.”

آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

دیوید اربان (David Orban)، مشاور دانشگاه سینگولاریتی و موسسNetwork Society Ventures:

“در طی ده سال گذشته تعداد افرادی که در مورد بیت کوین آگاهی یافته‌اند و یا آن را خریداری کرده‌اند از صفر به چندین میلیون رسیده است. آیا این تعداد در طی ده سال آینده به صدها میلیون خواهد رسید؟ من باور دارم که این اتفاق خواهد افتاد.”

“حتی اگر پذیرش تدریجی بیت کوین در طول زمان را در برابر ارزهای فیات و ملی نادیده بگیریم، ویژگی‌های آن باعث می‌شوند که افراد بیشتری آن را به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش جذاب بدانند.”

“بیت کوین به عنوان ارزی بدون مرز و بدون نیاز به مجوز، واقعا از طلا برتر است. نمونه‌ی فعلی این موضوع مردم کشورهایی مثل ونزوئلا هستند که ارز ملی آن‌ها در طی سال‌های آینده با ارزهایی جدید جایگرین خواهد شد. اگر زمانی دلار نفتی مردم آمریکا نابود شده و نظام ژئوپولیتیک جدیدی بر آن‌ها حاکم شود، تصمیم شهروندان ایالات متحده چه خواهد بود؟ در این صورت، آیا جمعیت زیادی از مردم به بیت کوین اعتماد خواهند کرد یا خیر؟

آیا بیت کوین می‌تواند ابزاری برای ذخیره ارزش باشد؟

سونیا مان (Sonya Mann)، روزنامه‌نگار حوزه‌ فناوری و سرپرست بنیاد زی کش :

“شک دارم که بتوان برای یک ابزار ذخیره ارزش خوب تعریفی کلی ارائه کرد. اینکه بیت کوین می‌تواند استانداردهای موجود را برآورده سازد یا نه بستگی به این دارد که هدف شما از خرید و نگهداری آن چیست. اهداف اصلی شما از این کار چیست؟ چه ویژگی‌هایی لازم است تا اهداف شما برآورده شوند؟ آیا بیت کوین این ویژگی‌ها را دارد یا خیر؟ گزینه‌های دیگر شما چه هستند؟ ویژگی‌های این گزینه‌ها در مقایسه با ویژگی‌های بیت کوین چگونه به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند؟ به بیان دیگر، اولویت‌های شما در انتخاب ابزار ذخیره ارزش چه هستند و کدام گزینه‌ها را کنار می‌گذارید؟ پاسخ شما در تمامی این سوالات نهفته است.”

“البته می‌توان در مورد شایستگی بیت کوین به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش به طور کلی اظهار نظر کرد و افرادی را دیده‌ام که بسیار هوشمندانه این کار را انجام می‌دهند. اما به نظر من، ذخیره‌ی ارزش آن چنان مفهوم گسترده‌ای است که در شرایط مختلف، با اهداف و انگیزه‌های متفاوت و دیدگاه‌های محدودی دنبال می‌شود؛ به همین دلیل نمی‌توان به طور قطعی و جهانی بیت کوین را ابزاری مناسب برای ذخیره ارزش دانست.”

“با وجود تمام این‌ها می‌توان گفت ماهیت بیت کوین به گونه‌ای است که به دلیل عرضه‌ی 21 میلیونی و ساختار هوشمندانه‌ای که تاکنون از آن محافظت کرده است، دچار تورم نمی‌شود. نظام نوظهور حاکم بر بیت کوین، چه به عنوان یک محصول نرم‌افزاری و چه به عنوان یک پدیده، تماما به مسیری که تاکنون پیموده شده و همچنین به تصمیمات ساتوشی ناکاموتو در زمینه‌ طراحی برمی‌گردد. هیچ تضمینی مبنی بر اینکه ارزش بیت کوین همواره افزایش خواهد یافت وجود ندارد، اما طبق روند سال‌های گذشته و مکانیک حرکتی سیستم عرضه-تقاضا افزایش و صعود ارزش آن در طولانی‌مدت غیرممکن نخواهد بود.”

“از نظر اقتصاد تولید و مقاومت در برابر سانسور شباهت‌های بسیار زیادی میان طلا و بیت کوین وجود دارد و به همین دلیل، به کار بردن عبارت “طلای دیجیتال” برای بیت کوین، کار به جا و مناسبی خواهد بود؛ زیرا این عبارت کاملا بیانگر نحوه‌ی کارکرد بیت کوین و نقش آن است. “طلای دیجیتال” درست مثل توضیح استارت‌آپی همچون اوبر (Uber) بسیار ساده و سریع است. آیا این مقایسه کاملا صحیح است؟ خیر، اما معمولا بدین شکل و بر این اساس چیزی را مقایسه نمی‌کنیم.”

“سوال دیگر این است که: آیا بیت کوین همان ویژگی‌هایی که موجب جذابیت طلا به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش شده است را دارا نیست؟ پاسخ به این سوال به زمینه‌ای بستگی دارد که سوال در آن مطرح می‌شود.”

“عقیده‌ شخصی من این است که بیت کوین در زمینه حفظ حریم خصوصی و تعویض‌پذیری دچار کاستی‌هایی است که موجب کاهش مقاومت آن در برابر سانسور شده و با دیگر نیازهای امنیتی کاربران نیز در تضاد است. گروه‌هایی مثل zkSNARK اقدامات بزرگی در جهت کمک به حفظ حریم شخصی کاربران انجام داده‌اند و امیدوارم که این اقدامات همچنان ادامه داشته باشند. با این حال، به دلیل آسیب‌پذیری سیستم‌های مبتنی بر Decoy در برابر حملات احتمالی و همچنین پاداش‌هایی که در ازای آشکارسازی‌های پرخطر و موفق به کاربران داده می شود، در حال حاضر هیچ جایگزینی برای حفظ حریم خصوصی لایه شماره یک شبکه وجود ندارد.”

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.