زیرساخت‌های انرژی ایران برای استخراج بیت کوین و رمز ارزها مناسب است

به گفته ابوالحسن فیروزآبادی؛ رییس مرکز ملی فضای مجازی، در حوزه انرژی زیرساخت‌های مناسبی برای استخراج رمز ارز در ایران وجود دارد و ایران می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت قانونی در حوزه استخراج بیت کوین و رمز ارزها باشد.

0 137

زیرساخت‌های انرژی ایران برای استخراج بیت کوین و رمز ارزها : از مهم‌ترین موضوعات حوزه فناوری در سال جاری بحث استخراج بیت کوین و رمز ارزها و به‌رسمیت شناخته شدن این صنعت در ایران به‌شمار می‌رود که به‌رغم انتظارات، با توجه به نبودِ زیرساخت‌های لازم، تعرفه برق نامناسب و محدودیت در استفاده و مبادلات نتوانسته است در تولید ناخالص داخلی و اقتصاد کشور نقش‌آفرینی داشته باشد. در همین خصوص، با ابوالحسن فیروزآبادی؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی به گفتگو نشستیم تا از او درباره نقش رمز ارزها در اقتصاد و چرایی عدم تعیین تکلیف مبادلات ارزهای رمزنگاری ‌شده بپرسیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

استخراج رمز ارزها چه میزان می‌تواند در اقتصاد کشور نقش داشته باشد؟

استخراج رمز ارز در ایران درحال حاضر صنعت چندان بزرگ و دارای گردش مالی گسترده نیست و همین موضوع باعث شده است در حوزه اقتصاد غیرنفتی و حتی اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات نقش‌آفرینی خاصی نداشته باشد. اما، درصورتی که حجم این صنعت با سرمایه‌گذاری گسترده و ورود سرمایه خارجی رشد داشته باشد، می‌توان انتظار داشت ماینینگ در اقتصاد کشور در شرایط تحریم یک فرصت باشد و بتواند از خام‌فروشی انرژی و صادرات انرژی جلوگیری کند و محصولی با ارزش‌افزوده بالا را تحت عنوان رمز ارز برای تامین نیازهای وارداتی کشور تولید کند.

می‌توان در دوره تحریم از آن به‌عنوان یک ابزار در خارج از مرزها برای حل مشکلات استفاده کرد. استخراج آن در داخل کشور به‌شرط آنکه در خارج از کشور هزینه شود و وارد نظام پولی کشور نشود، بلامانع است، اما در ارتباط با پول‌های مجازی بدون پشتوانه، فعلاً دیدگاه ما مخالفت است.

چرا ماینینگ را یک فرصت می‌بینید؟

هر فناوری جدیدی مانند رمز ارزها و به‌طور ویژه استخراج رمز ارز با داشتن پارامترها و شرایطی می‌تواند تحت قوانین و الزامات مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و با هزینه پایین، ثروت تولید کند. موضوع استخراج رمز ارزها مدت‌زمان زیادی بود که در دولت درحال بررسی بود و در نهایت قوانینی نیز اعلام شد که هرچند مورد نقد بخش خصوصی و برخی فعالان صنعت ماینینگ قرار گرفت، معتقدم شرایط اعلام‌شده مناسب بود و در کشور نیز زیرساخت‌های مناسبی برای استخراج رمز ارز به‌ویژه در زمینه انرژی وجود دارد که در کشورهای همسایه موجود نیست و ایران می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت قانونی در حوزه استخراج رمز ارز باشد.

نگاه حاکم در شورای عالی فضای مجازی به استخراج و مبادلات رمز ارز را چگونه برداشت می‌کنید؟

موضوع رمز ارزها در شورای عالی فضای مجازی نیز بررسی شده است و موافقان و منتقدان وجود دارند، اما همه اعضا با توجه به تاکید بانک مرکزی و اقتصاددانان، بالاتفاق با ورود پول مجازی مانند بیت کوین که ثبات و پشتوانه ندارد به اقتصاد ملی، مخالف‌اند.

رسالت مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

مرکز ملی فضای مجازی ‐ به‌عنوان یک نهاد حاکمیتی و قانون‌گذاری ‐ فناوری‌های جدید را بررسی و برای آن‌ها در سند و چشم‌اندازی نقشه راه فعالیت ترسیم می‌کند. مرکز ملی فضای مجازی در خصوص رمز ارزها و فناوری زنجیره بلوک (بلاک چین) اقدامات متعددی در زمینه پژوهشی انجام داد و جلسات متعددی نیز با بانک مرکزی، شورای اقتصادی دولت، و نهادهای حاکمیتی مسئول مرتبط برگزار شد و در نهایت نیز تصمیماتی گرفته شده است که در آینده پس از نهایی‌شدن اعلام می‌شود.

مرکز ملی فضای مجازی درحال تدوین سند حوزه رمز ارز است که در آن به الزامات و مقررات لازم در خصوص رمز ارزها به‌صورت جامع ازجمله در زمینه مبادلات نگاه شده است که شرایط فعالیت را شفاف خواهد کرد. اعتقاد دارم که موضوع رمز ارزها جدی اما بسیار پیچیده است و کشورهایی که در این زمینه تصمیم نهایی گرفته‌اند، به اندازه انگشتان دست هم نیستند و ایران در زمینه استفاده از فناوری ارزهای رمزنگاری شده از سایر کشورها عقب‌تر نیست و باید امیدوار بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.