سعید زرندی: کنگره ایالات متحده به دنبال مسدود کردن ماینینگ در ایران است

سعید زرندی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت که کنگره ایالات متحده امریکا در حال تلاش برای توقف دسترسی ایران به رمز ارزها و همچنین استخراج بیت کوین است. موضوع رمز ارزها در ایران، از موضوعات پر بحث و جدالی‎ست که اخیراً توجه مقامات ایرانی و همچنین قانون گذاران امریکایی را به خود جلب کرده است.

0 98

به گزارش خبرگزاری فارس در تاریخ ۶ ژوئن، سعید زرندی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت که کنگره ایالات متحده امریکا در حال تلاش برای توقف دسترسی ایران به رمز ارزها و همچنین مسدود کردن ماینینگ بیت کوین است.

به گفته زرندی، کنگره امریکا رمز ارزها را ابزاری برای دور زدن تحریم و پولشویی دانسته و بنابراین تلاش می‎کند قوانینی وضع کند تا دسترسی ایران به آن را محدود نماید که در مقابل باعث پیچیدگی قانون گذاری در ایران نیز می‌گردد.

زرندی با اشاره به این که موضوع رمز ارزها در ایران همچنان یک موضوع حل نشده باقی مانده است، اظهار داشت که وزارتخانه‌های ایران به منظور حل و فصل مسأله رمز ارزها و استفاده از آن‌ها در ایران، در حال همکاری با بانک مرکزی هستند.

طبق گزارش کوین تلگراف، در سپتامبر ۲۰۱۸ مجلس و سنای امریکا طرح‌هایی را با هدف توقف آن‌چه که فعالیت‎های مالی غیر قانونی ایران خواندند، مورد بررسی قرار دادند که شامل موضوع رمز ارزها نیز بود. گفتنی‎ست که تا کنون هیچ یک از این طرح‌‌ها تصویب نشده است.

در پایان ماه ژانویه بانک مرکزی ایران، در جریان کنفرانسی که در تهران برگزار شد، برنامه‌های خود را برای ایجاد یک رمز ارز ملی، اعلام کرد. اگرچه این رمز ارز جدید تحت عنوان پیمان (PayMon)، به لحاظ تئوری چیزی شبیه به پتروی ونزوئلاست، اما به نظر نمی‎رسد که توجه زیادی را نسبت به خود برانگیزد.

خبرهای منتشر شده در روزهای اخیر نشان می‎دهد که دولت ایران نسبت به موضوع ماینینگ سیاست دوگانه‎ای دارد. در پایان ماه ژوئن مقامات ایرانی اعلام کردند که حدود ۱۰۰۰ دستگاه ماینینگ بیت کوین را کشف و مصادره کرده‌اند. پیشتر نیز وزارت انرژی ایران اعلام کرده بود که به دنبال قطع برق واحدهایی‎ست که با استفاده از برق یارانه‎ای به عملیات ماینینگ بیت کوین مبادرت می‎ورزند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.