سرمایه گذاری موفق با استفاده از مدل تجاری وارن بافت

بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گذاری‌‌ در دارایی‌‌های مختلف دارند درک چندانی از استراتژی‌‌های مالی نداشته و به همین دلیل در مسیر سرمایه گذاری‌‌ خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌‌کنند. وارن بافت (Warren Buffet) از نام‌‌آشناترین سرمایه‌‌گذاران جهان و مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) است که می‌‌توان درس‌‌های زیادی را از پیشرفت اقتصادی وی یاد گرفت. یکی از این استراتژی‌‌ها توزیع سرمایه‌‌ها در میان دارایی‌‌ها و کسب و کارهای مختلف است که می‌‌تواند ریسک سرمایه گذاری‌‌ را تا حد زیادی کاهش دهد.

0 208

استفاده از مدل تجاری وارن بافت در سرمایه گذاری : یکی از ناشناخته‌‌ترین رازها در مورد موفقیت ابرشرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) و گسترش آن از یک سهم ۸ دلاری در دهه ۱۹۶۰ به حدود ۳۰۰,۰۰۰ دلار به ازای هر سهم در سال ۲۰۱۹ این است که وارن بافت (Warren Buffet) بر روی دو نوع دارایی ارزشمند تمرکز می‌‌کند. اولین نوع شامل کسب و کارهای عملیاتی است که دارای حق کنترل سهام (Controlling Stake) هستند. دومین مورد نیز شامل اوراق بهادار قابل فروش مانند سهام، اوراق قرضه، صندوق‌‌های سرمایه گذاری‌‌ مشترک و غیره است که بیشتر آنها در اختیار شرکت‌‌های بیمه‌‌ای مانند GEICO، Gen Re یا National Indemnity قرار دارند.

شرکت برکشایر هاتاوی به چه صورت کار می‌‌کند؟

این شیوه کاری مزایای زیادی را برای برکشایر هاتاوی به همراه دارد. اول اینکه در زمان سقوط ارزش سهام، بافت قادر است از پول کسب و کارهای عملیاتی استفاده کند تا سرمایه‌‌های لازم جهت فعالیت مجدد در بازار را در اختیار داشته باشد و دارایی‌‌های مختلف را با قیمتی پایین‌‌تر خریداری کند. اگر بافت تنها یک صندوق سرمایه گذاری‌‌ مشترک در اختیار داشت، چنین چیزی قابل دستیابی نبود و با سقوط ارزش دارایی‌‌ها، مجبور می‌‌شد چیزهای زیادی را با قیمت کمتر از ارزش واقعی آنها به فروش برساند تا چیزهایی را بخرد که حتی قیمتی بسیار کمتر از ارزش واقعی دارند. ثانیا، کسب و کارهای عملیاتی از ارزش‌‌گذاری‌‌های روزانه مصون هستند (به غیر از میزانی که شرکت مالک آنها به صورت عمومی معامله می‌‌کند)، و همین امر باعث افزایش ارزش خالص و ثابت آنها در بازارهای خصوصی نسبت به صندوق‌‌های سرمایه گذاری‌‌ مشترک می‌‌شود.

بنابراین، بانک‌‌ها تمایل بیشتری برای اهداء وام‌‌های بلندمدت با نرخ ثابت به کسب و کارهایی دارند که مالک دارایی‌‌های واقعی مانند کارخانه، فروشگاه‌‌ و کامپیوتر هستند و سبد سرمایه گذاری‌‌‌‌ آنها نیز سهام همان شرکت‌‌ها را دربر گرفته‌‌اند.

در زندگی خودتان نیز خواهید فهمید که افزایش ثروت خالص از طریق تمرکز بر روی این استراتژی دوگانه بسیار آسان‌‌تر است، دقیقا همان روشی که بافت و شریک تجاری وی یعنی مانگر (Munger) امپراطوری تجاری خود را با استفاده از آن به وجود آورده‌‌اند.

استفاده از سیستم

برای بیشتر مردم، “کسب و کار تجاری” همان شغل روزانه آنها است. خواه معلم، آتشنشان، حسابدار یا یک پرستار پاره‌‌وقت باشید، همین گردش سرمایه‌‌ها است که به شما اجازه می‌‌دهد قبض‌‌های خود را پرداخت کنید، به تماشای تلویزیون بپردازید، خواربار بخرید و پول بنزین ماشین خود را تامین کنید. همچنین همین درآمد است که اولین سرمایه‌‌های مورد نیاز برای سرمایه گذاری‌‌ را در اختیار شما قرار می‌‌دهد.

درست مانند هر کسب و کار مناسب دیگری، مطمئنا می‌‌خواهید سودهای خود – یا در این مورد حقوق خود – را با استفاده از کوچک‌‌ترین سرمایه گذاری‌‌‌‌ها افزایش دهید. بنابراین، اگر در نظر دارید برای درآمد بیشتر کار بیشتری انجام دهید یا اینکه به مدرسه بازگردید تا به یک دکتر تبدیل شوید، شاید بهتر باشد به دلیل درآمدهای بیشتر و مقایسه کردن آن با تغییرات جانبی مورد دومی را انتخاب کنید. چنین چیزی به یک قانون طلایی در روند ایجاد ثروت می‌‌انجامد: اگر می‌‌خواهید آزادی مالی واقعی را تجربه کنید، باید به فکر سرمایه گذاری‌‌ روی خودتان باشید.

این امر به معنی یادگیری مهارت‌‌های جدید و استفاده از آنها در راستای درآمدزایی است. واقعیت این است که افراد دارای مهارت‌‌های خاص مانند جراح قلب، مکانیک خودرو، دندانپزشک، لوله‌‌کش و افراد مسلط به زبان چینی ماندارین از اقتصاد جهانی عقب نمانده‌‌اند. تقریبا تمامی ما پتانسیل اضافه کردن بعضی از این مهارت‌‌های منحصربه‌‌فرد به حرفه خود را داریم، اما این عقیده که تنها با یک دیپلم از دبیرستان فارغ‌‌التحصیل خواهید شد، یک شغل برای ادامه زندگی خود پیدا خواهید کرد و به خوبی بازنشسته خواهید شد بسیار ساده‌‌لوحانه است. در دنیای جهانی‌‌سازی کنونی هیچ غولی در چراغ جادو وجود ندارد و هیچ چیز نمی‌‌تواند این واقعیت را تغییر دهد.

به محض اینکه شغل اصلی خود را تثبیت کرده و در مهارت‌‌های خود سرمایه گذاری‌‌ کردید، شاید وقت آن رسیده باشد که کسب و کارهای عملیاتی دیگری را نیز به دست بگیرید. برای بعضی از مردم، این مسئله می‌‌تواند به معنی ساختن واحدهای ذخیره‌‌سازی یا کارواش باشد. برای بعضی دیگر، این کار می‌‌تواند به معنی راه‌‌اندازی یک سرویس ماشین چمن‌‌زنی باشد. یکی از اعضاء خانواده من به عنوان مهماندار هواپیما و مدیر تولید در یک شرکت گلدوزی فعالیت می‌‌کند و در کنار آنها مالک یک کسب و کار در زمینه کیک‌‌های تولد برای نوزادان است. وی با استفاده از حقوق خود به عنوان مدیر مخارج زندگی اش را تامین می‌کند و از حقوق دو شرکت دیگر صرفا برای سرمایه گذاری‌‌ استفاده می‌‌کند تا اطمینان حاصل کند که تا سن چهل سالگی دارای میلیون‌‌ها دلار است، علی‌‌رغم اینکه درآمدی متوسط دارد و باید خانواده خود را نیز تامین کند.

بدین صورت می‌‌توانید با استفاده از شغل مورد علاقه خود به درآمدزایی بپردازید. زمانی که کسب و کارهای دیگر را به روند کاری خود اضافه می‌‌کنید، باید به دنبال چیزهایی باشید که به قول وارن بافت شما را به کار کردن مشتاق می‌‌کنند. بگذارید فرض کنیم که ۲۵ سال سن دارید و مشغول فروش نقاشی یا شعبده‌‌بازی در مهمانی‌‌های تولد و عروسی هستید و در هر هفته ۹۶ دلار (حدود ۵,۰۰۰ دلار در هر سال) پس‌‌انداز می‌‌کنید. این عدد ممکن است چندان زیاد به نظر نرسد، اما اگر آن را در یک صندوق بازنشستگی شخصی با مالیات‌‌های خاص (Roth IRA) سرمایه گذاری‌‌‌‌ کنید و بتوانید از نرخ سود ۱۱ درصدی استفاده کنید که شاخص S&P در طولانی‌‌مدت برای مالکین خود به ارمغان آورده است، زمانی که به سن وارن بافت برسید دارای بیش از ۹,۲۶۶,۵۰۰ دلار خواهید بود.

با استفاده از حرفه‌‌ مورد علاقه خود و سرمایه گذاری‌‌ آن در دارایی‌‌های درآمدزا می‌‌توانید با ثروتی زیاد بازنشسته شوید. خانه بزرگ‌‌تر، ماشین، X-box و وسایل دیگر همان دلیلی است که به شغل اصلی خود نیاز دارید و به سرمایه گذاری‌‌ در مهارت‌‌های خود ادامه می‌‌دهید.

زمانی که پول بیشتری به دست می‌‌آورید، باید آن را در دارایی‌‌هایی سرمایه گذاری‌‌ کنید که شامل کارآمدترین قوانین مالیاتی ممکن هستند. این یعنی می‌‌توانید از مواردی مانند ۴۰۱K (یکی از برنامه‌‌های مزایای بازنشستگی در ایالات متحده) و حساب‌‌های بازنشستگی مختلف مانند حساب‌‌های سنتی بازنشستگی فردی (Traditional IRA)، حساب‌‌های Roth یا حساب‌‌های بازنشستگی کارمندی (SEP-IRA) استفاده کنید. اگر به شیوه‌‌ای منطقی و محتاطانه به سرمایه گذاری‌‌ بپردازید، این سرمایه‌‌ها می‌‌توانند به عواید سرمایه‌‌ای، سود سهام و بهره منتهی شوند و در همان حال می‌‌توان آنها را برای به دست آوردن درآمدهای بیشتر به کار گرفت. اگر بازار سهام سقوط کند، می‌‌توانید از کسب و کارهای دیگر برای متوسط‌‌ هزینه دلاری (Dollar Cost Averaging) سرمایه گذاری‌‌‌‌های خود استفاده کنید و به این صورت از اصول ابتدایی سرمایه گذاری‌‌ ارزش (Value Investing) بهره ببرید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.