IMF پس از انتقاد از بیت کوین، رمز ارز مبتنی بر بلاکچین خصوصی خود را راه‎‌اندازی می‏کند

به فاصله چند روز پس از آن که کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول (IMF)، درباره آسیب‎های بیت کوین و رمز ارزها به نظام مالی سنتی سخن گفت، این سازمان به همراه بانک جهانی، رمز ارز مبتنی بر بلاکچین خصوصی خود را با نام “سکه یادگیری (Learning Coin)” راه‎اندازی کردند. طبق گزارش‎ها، این “نیمه-رمز ارز” قرار است کارکنان این دو نهاد را در فراگیری مفاهیم مربوط به بلاکچین و رمز ارز، یاری کند.

0 78

به نظر می‎رسد بلاکچین‎های خصوصی، اخیرا به مد جدید بازار کریپتو تبدیل شده‌اند. چند هفته پیش JP Morgan Chase نسخه‎ای خصوصی از شبکه رمز ارز اتریوم، با نام Quorum را راه‎اندازی نمود تا به‎طور مناسب از JPM Coin پشتیبانی کند. و طی سال گذشته (یا شاید قبل‎تر)، غول تکنولوژی IBM مجموعه‌‎ای از دفترکل‎های “غیرمتمرکز” را برای شرکت‎های دارای تکنولوژی استلار (Stellar) ایجاد کرد.

صندوق بین‎المللی پول (IMF) و بانک جهانی احتمالاً در حال پیوستن به جرگه ریسک‏پذیران نوپا هستند. نکته خنده‎دار اینجاست که خانم کریستین لاگارد (Christine Lagarde) رئیس این صندوق، چند روز پیش دارایی‎های دیجیتال سنتی و عمدتا بیت کوین را به باد انتقاد گرفته بود.

با “سکه یادگیری” آشنا شوید

این پروژه به نام “سکه یادگیری” نام‎گذاری شده است؛ بله درست خواندید. طبق گزارش اخیر فایننشال تایمز (Financial Times) دو مرکز قدرت اقتصادی یاد شده فوق یک “نیمه-رمز ارز” راه‎اندازی کرده‎اند تا به وسیله آن آگاهی خود را درباره فناوری‎های بلاکچین و کاربردهای آن در دنیای واقعی افزایش دهند.

در حال حاضر (و احتمالاً، به‎طور خوش‎بینانه، تا همیشه)، سکه یادگیری تنها برای خود IMF و بانک جهانی در دسترس خواهد بود. IMF در بیانیه‎ای توضیح داد که این دارایی رمز ارز (اگر بتوان آن را چنین نامید)، به اعضای این سازمان درک بهتری از مفاهیم خوب این تکنولوژی نظیر قراردادهای هوشمند، و همچنین مفاهیم بد نظیر پولشویی، خواهد داد.

این دو نهاد واقع در واشنگتن دی.سی، قصد دارند با یافتن “موارد استفاده” برای سکه یادگیری، این پروژه را تکمیل کنند. ایده‎های مطرح شده در این خصوص، شامل اعطای پاداش “رمز ارز” به کارمندان این نهادهاست؛ به این صورت که “بعضی از این پاداش‎ها” در آینده قابل پس گرفتن باشند تا بدین طریق نقاط عطف یادگیری قطعی پشت سر گذاشته شود.

لاگارد: رمز ارز (واقعی) بیت کوین در حال متحول کردن سیستم است

همان‎طور که پیش‎تر گفته شد، این اشتیاق عجیب و غریب (برای راه‌اندازی رمز ارز)، درست پس از آن صورت گرفت که لاگارد در مصاحبه اخیر خود با CNBC، از فاصله زیاد خود با رمز ارزهای غیرمتمرکز (واقعی) سخن گفت. همان‎طور که NewsBTC پیش‎تر گزارش داده بود، مدیر کل IMF گفته بود که “هرچیزی که از فناوری دفتر کل توزیع شده استفاده می‏کند، به ویژه دارائی‎های رمز ارز و مشتقات آن‎ها، به وضوح در حال تکان دادن سیستم هستند”.

لاگارد در این مصاحبه افزود، با وجود این‏که او از نوآوری‎ها (به ویژه آن‎هایی که شفافیت، صرفه جویی در هزینه و افزایش بهره‌وری را به همراه دارند) استقبال می‎کند، اما بیت کوین و همتاهای آن، “سیستم را به حدی تکان می‎دهند که ثبات آن را مختل می‎کنند”.

بنابراین بدیهی‎ست که سکه یادگیری IMF، روشی‎ست که این سازمان برای یافتن چگونگی محدودسازی دارایی‎های دیجیتال توزیع شده و متمرکزسازی بلاکچین (به جای آزاد گذاشتن مشتریان برای انتخاب بیت کوین)، ابداع کرده است. لاگارد پیش‎تر درباره شرکت‎های فینتک گفته بود، “این شرکت‎ها برای این‎که کاملاً قابل اعتماد باشند، باید پاسخگو و مسئولیت‎پذیر باشند”.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.