ICON چیست؟ راهنمایی مقدماتی برای یک شبکه غیر متمرکز جهانی

ICON یک پلتفرم وسیع می سازد که به بلاکچین‌های متفاوت اجازه خواهد داد تا با یکدیگر از طریق قراردادهای هوشمند تعامل برقرار کنند. بازی پایانی ICON فراهم کردن پلتفرمی است که در آن نقش آفرینانی از صنایع بازرگانی، آموزشی، پزشکی، بیمه، امنیتی و اقتصادی گرد هم آیند و فراتر از آن بتوانند با هم فعالیت کنند و روی یک شبکه منفرد معامله انجام دهند. افراد و موجودیت‌ها نه تنها از ICON برای انتقال داده و معاملات مالی استفاده می‌کنند، بلکه همچنین از بلاک چین I.D روی پلتفرم ICON برای شناسایی تایید و اندازه گیری‌های امنیتی تقویت شده هم استفاده می‌کنند. به علاوه، DEX ICON به کاربران یک جایگزین امن‌تر نسبت به بورس‌های سنتی ارائه می‌کند. همانند اتریوم، همه می‌توانند از ICON برای ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (DAPP ها) از طریق کانال عمومی نکسوس استفاده کنند. این نرم افزارها سپس در فروشگاه DAPP ICON لیست می‌شود و هر کسی می‌تواند با یک نود شهروندی آن‌ها را دانلود و استفاده کند.

0 199

پروژه ICON می‌خواهد مردم دنیا را با ساخت یکی از بزرگترین شبکه‌های غیرمتمرکز در جهان، به شکل بسیار سریعی با یکدیگر مرتبط کند.

برای انجام این کار، تیم ICON (آیکون) یک پلتفرم وسیع می‌سازد که به بلاکچین‌های متفاوت اجازه خواهد داد تا با یکدیگر از طریق قراردادهای هوشمند تعامل برقرار کنند. با وجود چیزی که سازندگان آن را با نام جمهوری ICON می‌نامند، اجتماعات با یکدیگر از طریق تکنولوژی لوپ‌چین آیکون ارتباط برقرار خواهند کرد.

بازی پایانی آیکون فراهم کردن پلتفرمی است که در آن نقش آفرینانی از صنایع بازرگانی، آموزشی، پزشکی، بیمه، امنیتی و اقتصادی گرد هم آیند و فراتر از آن بتوانند با هم فعالیت کنند و روی یک شبکه منفرد معامله انجام دهند.

ICON چیست؟
ICON چیست؟

آیکون مدت دو سال است که در حال توسعه و پیشرفت است. ICON توسط گروه اقتصادی دیلی (Dayli) تاسیس شد که یک شرکت فین‌تک کره‌ای با ارزش ۴ میلیارد دلار بود و همچنین مالک بورس محبوب کره‌ای Coinone هم هست. حالا بیایید وارد عمق ماجرا شویم.

ICON چگونه عمل می‌کند؟

با استفاده از پلتفرم لوپ‌چین (loopchain) یک اکوسیستم از اجتماعات بلاکچین از طریق جمهوری آیکون به هم متصل می‌شوند. همانگونه که از اسم آن مشخص است، جمهوری آیکون به عنوان یک “سر”، فدراسیونی از “بدنه”های بلاکچین‌های مستقل را کنترل می‌کند. بنابراین اگر جمهوری ICON را به عنوان ایالات متحده در نظر بگیرید، هر اجتماع از ICON نماینده یک ایالت در آن می‌باشد.

اجتماعات از طریق نمایندگان اجتماع (C-Repها) به جمهوری متصل هستند و کل این مجموعه نیز به نکسوس متصل می‌شود. نکسوس (Nexus) یک بلاکچین بر پایه لوپ‌چین است که جمهوری آیکون را پی‌ریزی می‌کند. C-Repها به عنوان درگاه‌هایی برای اجتماعات عمل می‌کنند تا با نکسوس و همچنین با دیگر اجتماعات از طریق جمهوری ICON در تعامل باشند. بلاکچین‌هایی که از ICON استفاده می‌کنند می‌توانند با استفاده از بورس غیرمتمرکز پلتفرم (DEX)، ارزها را با یکدیگر تبادل کنند.

ICON چیست؟
ICON چیست؟

اجتماعات ICON

در یک تعریف ساده، یک اجتماع آیکون، یک بلاکچین یا پروتکل مستقل است که سیاست‌گذاری مخصوص به خود را داراست و این در حالی است که نودهای این جامعه (C-Nodes) زیرساخت این پلتفرم را تشکیل می‌دهند. C-Node‌‌ها مسئول کنترل و نگهداری بلاکچین هستند. هر اجتماع بر اساس قوانین و الگوریتم توافقی خودش عمل می‌کند که به این معناست که خود آیکون هیچ کنترلی روی نحوه عمل اعضای اجتماعش در خارج از فضای جمهوری ICON ندارد.

نودهای شهروندی، دروازه‌هایی برای افراد معمولی هستند تا با کمک آن بتوانند به شبکه آیکون متصل شوند. اعضای اجتماع می توانند از این نودها به منظور ایجاد معامله و استفاده از DAPPهایی که در زیرساخت ICON وجود دارد استفاده کنند، اما هیچ قدرت کنترلی نه در اجتماع بلاکچینی بومیشان و نه در جمهوری آیکون ندارند.

نمایندگان اجتماع (C-Repها) به عنوان مسئولان رسمی انتخاب شده برای اجتماعات مربوطه عمل می‌کنند. هر اجتماع از نماینده خود استفاده می‌کند و هر C-Rep برای موارد کنترلی همانند تاییدیه‌های معامله و دیگر موارد از طریق جمهوری آیکون مسئول است. همانند نمایندگان در سیستم آرک C-Repها برای کار خود به وسیله ICX یا همان ارز بومی ICON، پاداش داده می‌شوند.

جمهوری آیکون

جمهوری آیکون که توسط لوپ‌چین پشتیبانی می‌شود، کانونی است که اجتماعات منفرد موجود در پلتفرم ICON را هماهنگ می‌کند. همانطور که قبل‌تر عنوان شد، C-Repها هر اجتماع را به یک جمهوری در ابعاد بزرگ‌تر متصل می‌کنند.

در حالیکه اجتماعات مجزا می توانند از سیاست‌های توافقی خود تبعیت کنند، جمهوری ICON الگوریتم توافقی تحمل لوپ خطا یا  Loop Fault Tolerance) LFT) را صورت می‌دهد. LFT بسیار شبیه به DPoS فعالیت می کند و C-Repها همانند نمایندگان اجتماع خودشان در دولت بزرگ آیکون عمل می‌کنند. نودهای C-Rep به عنوان نماینده، مسئول رای دادن به صدور ارز جمهوری ICON و سیاست‌های پاداش هستند که اختلافات معاملاتی در DEX ICON را حل و یکپارچگی شبکه را حفظ می‌کنند. جمهوری آیکون صرفا به عنوان یک کانال ارتباطی برای اجتماعات ICON فعالیت می‌کند و سیستم کنترلی آن و اجتماع C-Repهایی که شامل آن می شود، هیچ کنترلی روی اجتماعات بلاکچین مستقل ندارد.

DEX ICON (دکسِ آیکون)

ICON بورس شخصی غیرمتمرکز خود را اداره می کند. DEX ارز ذخیره برای هر اجتماع بلاکچینی را تنظیم می‌کند تا این اجتماعات آیکون بتوانند ارزش‌ها را در لحظه از طریق جمهوری آیکون خرید و فروش کنند. با این روش، DEX پرتال‌های C-Rep را به وسیله ساخت دروازه دیگری برای اجتماعات آیکون کامل می کند تا به جمهوری ICON متصل شوند.

اما به جای اینکه همانند C-Repها  تمرکز بر روی سیاست‌گذاری باشد، تمرکز DEX روی ارزش و انتقال ارز است. این بورس، معاملات و خرید و فروش‌های متصل با جمهوری ICON را ممکن می‌سازد و ذخیره‌های DEX، نرخ‌های خرید و فروش برای این معاملات را از طریق یک مدل تحلیلی A.I تنظیم می‌کند. به علاوه، سکه ICON ،ICX به عنوان یک ارز واسطه برای این بورس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ویژگی‌های اضافی

ICON با استفاده از A.I و IISS هوش مصنوعی را برای مدیریت مقادیر ذخیره و نرخ‌های خرید و فروش به کار می‌گیرد. این پلتفرم همچنین از A.I برای محاسبه سیستم انگیزشی امتیازبندی ((Incentives Scoring System (IISS) شبکه هم استفاده می‌کند. A.I و IISS که بر پایه راه حل اقتصادی داوینچی (DAVinCI) استوار است، مسئول مشخص کردن پاداش ICX برای نود مشارکت‌کننده در شبکه هم می‌باشد. طبق کاغذ معرفی کسب و کار آیکون ،ISS پاداش‌ها را بر اساس عوامل زیر محاسبه می‌کند:

۱) نودهای غیر قابل پرداخت

۲) ICXهای فریز شده

۳) وضعیت C-Repها

۴)حجم معاملات ICX

۵) حجم ICX مورد معامله از طریق DEX اگر وجود داشته باشد

با وجود DEX، اعضای اجتماع می‌توانند ارزهایی که صندوق رزرو آیکون فراهم می‌آورد، بدون نیاز به صرافی‌های دیگر مثل بیت‌رکس، باینانس و بیت‌فاینکس، معامله کنند.

DAPPها: همانند اتریوم، همه می‌توانند از آیکون برای ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (DAPPها) از طریق کانال عمومی نکسوس استفاده کنند. این نرم‌افزارها سپس در فروشگاه DAPP ICON لیست می‌شوند و هر کسی می‌تواند با یک نود شهروندی آن‌ها را دانلود و استفاده کند.

تاریخچه معاملاتی آیکون

پیش فروش اولیه سکه ICON در اکتبر به پایان رسید و بورس‌ها آن را در انتهای همین ماه وارد لیست کردند. تقریبا ۲ ماه از شروع آن می‌گذرد اما در همین زمان آن‌ها در رتبه کلی ۲۵ از وبسایت Coin Market Cap قرار گرفته‌اند.

با وضعیت بسیار خوبی که داشتند و وارد ماه دسامبر شدند، لیست شدن در باینانس، اولین بورس قابل توجه آن‌ها بود. این خبر باعث شد سکه آن‌ها به رکورد بالاترین میزان ارزش خود یعنی ۷.۳۰ دلار و ۱۰ برابر بیشتر از قیمت ICO آن‌ها برسد.

ICON چیست؟
ICON چیست؟

از زمان شروع به کار آن‌ها، ICON خود را به خوبی نشان داده و اکنون در حدود ۵ دلار ارزش برای خود به دست آورده است.

از کجا آیکون بخریم؟

ICON چیست؟
ICON چیست؟

باینانس بازار معامله آیکون را در سلطه خود گرفته است و بیش از ۹۰ درصد حجم روزانه آن را در اختیار دارد. ۷۳.۴۴ درصد این خرید و فروش‌ها به وسیله بیت‌کوین انجام می‌شود. ۱۵.۸۹ درصد باقی‌مانده با اتریوم معامله می‌شود. بورس دیگر ICON با نام OKEx، اتریوم و بیت‌کوین در حال خرید و فروش خود را دارد و حجم معاملاتی رورانه جفت USTD این ارز، فقط ۰.۰۵ دلار است.

ICON را کجا ذخیره کنیم؟

ICX یا همان سکه آیکون، یک توکن ERC20 است. بنابراین هر کیف سازگار با اتریوم همانند متا ماسک، لجر نانو اس، کیف مای‌اتر والت (Meta Mask, Ledger Nano S, My Ether Wallet) و دیگر موارد از آن پشتیبانی خواهد کرد. تیم ICON همچنین می‌خواهد وبسایت، نرم‌افزار و کیف اندرویدی خود را تا پایان سه ماهه آخر ۲۰۱۷ و یا سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ آغاز کند.

تیم ICON و انتظاری که از آن باید داشته باشیم

تیم آیکون از ۳۹ نفر از افراد متخصص در امور تجاری، A.I، مهندسی و صنایع بازاریابی و بلاکچین کامل شده است. مشاوران آن‌ها شامل دان تپ اسکات (Don Tapscott) می‌شود. او یک مدیر اجرایی کانادایی است که زندگی کاریش را وقف پرورش نوآوری تکنولوژی کرده است. مشاور دیگر جیسون بست (Jason Best) است که یکی از ۱۰ موسس برتر در جذب سرمایه مردمی فوربس است.

در آینده نزدیک تیم می‌خواهد ویژگی‌های کلیدی آیکون را ارتقا دهد. در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸، این موضوع شامل گسترش اشتراک ذخیره DEX به ارزهای رمزنگاری‌ شده اصلی و یکپارچه کردن اجتماعات بلاکچین بیشتر به شبکه آن‌ها می‌شود. آن‌ها همچنین می‌خواهند تا آیکون نسخه دوم را آغاز کنند که شامل زیرساخت ضروری همانند کانال‌های C-Rep، کانال‌های عمومی و یک مشاور A.I خواهد شد.

ICON چیست؟
ICON چیست؟

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی است. نباید آن را به عنوان توصیه سرمایه‌گذاری یا تایید و تمجیدی از پروژه آیکون دانست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.