ICO چیست؟ فهم عرضه اولیه سکه

در دنیای امور مالی اخیرا تغییرات بزرگی روی داده است. یکی از این بزرگترین تغییرات در چند سال گذشته، ارائه اولیه سکه (ICOها) بوده است. راه اندازی ICO یکی از روش‌های جدید فروش جمعی به منظور تامین مالی شرکت‌ها و استارتاپ‌های نوپاست که در چند سال اخیر محبوبیت فراوانی یافته است. اگر می‌خواهید در مورد ICOها و نحوه راه‌اندازی و شرکت در آن‌ها اطلاعاتی به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید.

0 395

در دنیای امور مالی اخیرا تغییرات بزرگی روی داده است. یکی از این بزرگترین تغییرات در چند سال گذشته، ارائه اولیه سکه (ICOها) بوده است. راه اندازی ICO یکی از روش‌های جدید فروش جمعی به منظور تامین مالی شرکت‌ها و استارتاپ‌های نوپاست که در چند سال اخیر محبوبیت فراوانی یافته است. اگر می‌خواهید در مورد ICOها و نحوه راه‌اندازی و شرکت در آن‌ها اطلاعاتی به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید.

ICO
ICO

فهرست مندرجات

 1. ICO چیست: مقدمه
 2. ICO چیست: بلاکچین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها
 3. ICO چیست: توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و قراردادهای هوشمند
  • توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها
  • قراردادهای هوشمند
 4. ICO چیست: مفهوم یک ICO
 5. ICO چیست: ICOها چگونه کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؟
 6. ICO چیست: سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران از کجا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند که برای کدام نوع ICO می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کرد؟
 7. ICO چیست: کاغذ معرفی کسب و کار (Whitepaper) چیست؟
  • یادداشت اضافی
 8. ICO چیست: نتیجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری

ICO چیست: مقدمه

در حالی که ممکن است با برخی از ارز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رمزنگاری شده محبوب مانند بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین و اتریوم آشنا باشید، اما ممکن است با ICO آشنا نباشید. هرچند قبل از اینکه به اطلاعات مربوط به ICOها بپردازیم، باید مطمئن باشیم که درک درستی از فناوری ICOها، مانند بلاکچین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و قراردادهای هوشمند، داشته باشید. اگر در حال حاضر درک درستی را از این دو تکنولوژی دارید ، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید این بخش را رد کنید و به «مفهوم یک ICO» بروید.

ICO چیست: بلاکچین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

بلاکچین، بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین و یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر نیست. ارزهای رمزنگاری شده فقط از بستر بلاکچین استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. اگر بخواهیم آن را ساده توضیح دهیم، یک بلاک گروهی از تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها است. چین (زنجیره) گروهی از بلوک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هستند که به یکدیگر متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. این دو کلمه را کنار هم بگذارید و کلمه بلاک چین به وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید.

کلیه این بلاک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در زنجیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به یک پایگاه داده عمومی متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. این پایگاه داده عمومی است، زیرا با صدها یا حتی هزاران رایانه به اشتراک گذاشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم از این رایانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به عنوان سرور‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی برای بلاکچین/پایگاه داده استفاده کنیم.

ICO 1
ICO 1

هر تغییری که در پایگاه داده انجام شده باید توسط بیش از ۵۱٪ از گره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ( رایانه‌های موجود در شبکه ) تأیید شود. اگر آنها تأیید نشده باشند، تغییر صورت نمی‌گیرد. این باعث می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که پایگاه داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها خیلی سخت هک شوند، زیرا نیاز به هک کردن بیش از ۵۱٪ گره دارید و گره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها معمولا متعلق به بسیاری از افراد و شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف هستند.

به این عمل غیر متمرکزسازی گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به این معنی که پایگاه داده در یک مکان واحد ذخیره نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، بلکه در مکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد.

هنگامی که راجع به “تغییرات” در پایگاه داده حرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنیم، منظورمان تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های داده است. برای مثال، در رابطه با بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین، اینها تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین هستند، یعنی افراد برای دیگران بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین انتقال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

(برای اطلاعات بیشتر در مورد فنآوری بلاکچین، راهنمای توضیح بلاکچین را مطالعه فرمایید.)

حالا، به بخش بعدی تکنولوژی که ICOها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رویم.

ICO چیست: توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و قراردادهای هوشمند

تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در پایگاه داده اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد، صرفا به تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مالی مانند آنهایی که در بلاکچین بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین است محدود نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در عوض، آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند هر چیزی باشند که دارای ارزش است.

به عنوان مثال، ارزش معامله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند یک خانه یا یک سهم از یک شرکت باشد. البته، نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید خانه یا سهم یک شرکت را به طور فیزیکی در بلاکچین قرار دهید. در عوض، نیاز به چیزی دارید که نشان دهنده ارزش خانه و یا سهم شرکت باشد.

توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

به جهان توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها خوش آمدید. یک توکن برای نشان دادن ارزش چیزی ایجاد شده است. به عنوان مثال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خانه، برق، اعتبار فروشگاه یا سهم یک شرکت باشد.

این توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به طور مستقیم به بلاکچین اعمال کرد، زیرا بلاکچین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به طور معمول تنها پروسه تراکنش ارز رمزنگاری شده خود را پردازش کنند (مانند اتر در بلاکچین اتریوم و بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین در بلاکچین بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین) در عوض، توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها باید از یک برنامه استفاده کنند.

قراردادهای هوشمند

برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کاربردی را که توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از آنها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، قراردادهای هوشمند نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. با این حال، آنها فقط مثل یک دسته کد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانند. بنابراین، برای استفاده منظم کاربران از این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، توسعه دهندگان dApps (برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌متمرکز) را ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید dApps را به عنوان رابط کاربری که هنگام استفاده از اینستاگرام یا توییتر به کار برده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود ببینید، اما پشت اینستاگرام و توییتر، مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کدگذاری شده است. این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کدگذاری شده قراردادهای هوشمند هستند.

این قراردادهای هوشمند به دلایل زیادی منحصر به فرد هستند. این دلایل عبارتند از:

 • آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به طور خودکار تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را پردازش کنند
 • تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بوسیله شرایط خاصی که در قرارداد هوشمند نوشته شده است، بوجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند.
 • اینگونه تصور کنید: “هنگامی که پیتر ۱۰۰ اتر را در قرارداد هوشمند پرداخت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، خانه توکن جان به پیتر فرستاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود”
 • آنها از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، بنابراین شرایط قرارداد هوشمند نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تغییر کند

برای اطلاعات بیشتر در مورد قراردادهای هوشمند، به راهنمای قرارداد هوشمند چیست ما مراجعه کنید.

خب، در حال حاضر در مورد دو تکنولوژی که موجب شده ICOها امروزه موفق بشوند را دانستید. در حال حاضر، اجازه دهید در مورد ICO صحبت کنیم!

ICO چیست: مفهوم یک ICO

ICO ها را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با IPOها مقایسه کرد. یک ،IPO پیشنهادی ابتدایی عمومی است و این اصطلاحی است که وقتی یک شرکت برای اولین بار سهام خود را به بازار سهام عرضه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند به کار برده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. قبل از آن، سهام شرکت خصوصی بود و سهام آن در دسترس عموم نبود. از این رو، ارائه عمومی اولیه برای این عمل نامگذاری شد. درک تفاوت بین IPO و ICO مهم است.

هنگامی که شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها خود را در بورس اوراق بهادار فهرست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، افراد و شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند به این شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هستند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند برای یک قیمت خاص، سهام شرکت را خریداری کنند.

سهام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای رای دادن در مورد اقدامات خاصی که شرکت در حال انجام دادن است، مورد استفاده قرار گیرد؛ اگر شرکت خوب عمل کند، ارزش سهام آنها به طور مشابه افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آنها را در مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بعدی برای سود بیشتر به فروش برسانید.

ICOها مانند IPOها شسته و رفته و پاک نیستند. ICO ها را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به عنوان وسیله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری پول در نظر گرفت.

با یک ICO، توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. این توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هیچ اقتدار بلند مدت یا مالکیت پروژه برایتان ارائه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؛ آنها صرفا وسیله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای پروژه است که پول جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری شود.

با این حال، اگر یک پروژه موفق شود، مقدار ارزش توکن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند افزایش یابد. بنابراین، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید این توکن را بیش از مقداری که برای خریداری آن، پول پرداخت کرده‌اید، بفروشید (البته اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید).

ICO چیست: چگونه ICO ها کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؟

برای ساده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی مفهوم اصلی ICO یا توضیح بهتر آن، عکس زیر را مشاهده کنید.

ICO 2
ICO 2

اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید ارز رمزنگاری شده یا dApp خود را ایجاد کنید، به پول زیادی نیاز خواهید داشت. برای دریافت این پول، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید یک ICO را اجرا کنید. اگر مردم به ICO شما علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند شدند و فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که پروژه خوبی است، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند توکن شما را به یک قیمت خاص خریداری کنند.

این قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به طور معمول در اتر (ETH) تنظیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، اما برخی از پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بیش از یک ارز رمزنگاری شده را قبول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که به طور معمول بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین  (BTC) و لایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین  (LTC)است.

هنگامی که در یک ICO سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، ETH، BTC، LTC یا هر نوع ارزی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید با آن پرداخت کنید را به قرارداد هوشمند ICO ارسال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. این قرارداد هوشمند سپس توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که خریداری کرده‌اید، برایتان ارسال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

معمولا دو دلیل اصلی برای خرید توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ICO وجود دارد:

 1. برای فروش توکن در آینده به قیمتی بالاتر
 2. برای استفاده از توکن برای اهداف خود
 • توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به طور معمول به صاحبان توکن مزایایی مانند تخفیف، سود سهام و یا ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حق بیمه ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.
 • برخی از توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند برای خرید چیزهایی در برنامه پروژه هنگام ساخته شدن آن استفاده شوند. این نوع توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به عنوان توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ابزاری شناخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند

ICO چیست: چگونه سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند که برای کدام ICOها سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کنند؟

چون یک ایده خوب است، دلیل نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که پروژه خوبی خواهد بود!

ایده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند واقعاً خوب به نظر برسد، اما پس از آن که بودجه را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، به طور کامل شکست بخورد. این قضیه متاسفانه حقیقت دارد. حتی مواردی نیز وجود داشته که در آن ICOها کلاهبردار بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. بنابراین اکنون که دانستید که ICO چیست، هنگام تحقیق راجع به ICO مراقب باشید.

سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران معمولا به موارد زیر توجه خاصی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند:

رقابت

آیا پروژه دارای رقیب است؟ اگر چنین است، آیا آنها با رقبای خود متفاوت هستند؟

تیم

چه تیمی بر روی پروژه کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟ آیا آنها سوابق مناسب و خوبی دارند؟ آیا آنها قبلا روی پروژه های مشابه کار کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند؟

ICO 3
ICO 3

استفاده از وجوه

چگونه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند از پولی که از ICO خود به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورند، استفاده کنند؟

ICO 4
ICO 4

 نقشه راه

چه برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای انجام دادن دارند و چه مدت طول خواهد کشید؟

ICO 5
ICO 5

 توکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

چند توکن وجود خواهد داشت؟ قیمت هر کدام چقدر است؟ چند توکن در ICO فروخته خواهد شد و چند توکن برای کارهای دیگر نگهداری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟

جایگزین دیگر برای این کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند استفاده از برنامه ICO watch باشد. کسب و کارهای جداگانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای وجود دارد که زمان خود را برای تحقیق، بررسی، طبقه بندی و پیگیری اخبار بازار در سراسر ICOهای مختلف اختصاص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. یکی از این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها Coinview است که اجازه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد تا کاربران نحوه عملکرد ICOهای مختلف و نظارت عملکرد ارز رمزنگاری شده خود را مدام پیگیری کنند.

ICO 7
ICO 7

معمولا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید بسیاری از پاسخ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوالات خود در مورد ICO را در کاغذ معرفی کسب و کار (Whitepaper) آن پیدا کنید! نظرات در مورد پروژه و نقد و بررسی آن حائز اهمیت است. اما، همیشه باید مطمئن باشید که تحقیق خود را انجام داده تا نظر خاص خود را داشته باشید. اطلاعات زیادی در اینترنت ممکن است نادرست باشد یا براساس احساسات باشد!

ICO چیست؟ یک کاغذ معرفی کسب و کار ( Whitepaper ) چیست؟

یک Whitepaper ، سندی است که نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد ICO برای جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری پول آماده است و شامل جزئیات بسیار بیشتری از توصیفاتی است که در وب سایت ICO پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید.

مباحثی مانند معماری سیستم، نیاز به ایده آنها (مشکلی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند حل کنند و غیره)، استفاده از توکن، اطلاعات بازار و پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رشد را پیدا خواهید کرد.

همچنین غالبا لیستی از اعضای تیم، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران و مشاوران را مشاهده خواهید کرد. گر چه، به طور معمول در وب سایت خود آنها نیز نمایش داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

برای اینکه یک ICO موفق باشد، به یک کاغذ معرفی کسب و کار خوب و کامل نیاز دارد. اگر تا به حال یک ICO را پیدا کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید، اما یک کاغذ معرفی کسب و کاری برای آن پیدا نکرده‌اید، توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم که هیچ توکنی از آن خریداری نکنید.

در پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که کاغذ معرفی کسب و کار مناسب یا کلا کاغذ معرفی کسب و کار وجود ندارد، تعداد کمی از افراد قصد سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در آن را دارند.

یک کاغذ معرفی کسب و کار خوب نیز اطلاعاتی را درباره آنچه که وجوه مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد، ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. تمرکز باید بر روی بودجه مورد استفاده برای رشد کسب و کار و نه برای نفع شخصی باشد. این امری مهم است!

یادداشت اضافی

همانطور که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینید، بیشتر پاسخ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مورد نیاز خود را در کاغذ معرفی کسب و کار ICO می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید بیابید. با این حال، باید تحقیقات خود را خارج از کاغذ معرفی کسب و کار و سایت ICO ادامه دهید.

باید بررسی کنید و ببینید که چطور افراد انجمن خود را به روز نگه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارند. یک راه خوب برای انجام این کار این است که به گروه تلگرام آنها بپیوندید (البته اگر آنها داشته باشند) یا فروم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آنها (انجمن اجتماعی کاربران) را مشاهده کنید. آنجا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید ببینید که چگونه سوالات و غیره را انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

ICO چیست؟ نتیجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری

اکنون که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانید ICO چیست، این مساله را به یاد داشته باشید که ICOها جدید هستند، به این معنی که مقررات بسیار کمی برای اجرای آن‌ها وجود دارد. بنابراین، همانطور که قبلا ذکر شد، هنگام انتخاب ICO برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری، همیشه باید مراقب باشید. بسیار مهم است که قبل از شروع کار تحقیقات خود را انجام داده باشید!

باید سازندگان ICO و بازاری که ICO در آن وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود را بدانید. همیشه توانایی آنها را در ارائه پروژه در زمان و با بودجه مناسب مطالعه کنید و در نظر داشته باشید. با وجوهی که دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند ببینید چه برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای انجام دادن دارند و از نقشه راه آنها استفاده کنید تا ببینید که چه زمانی پروژه آنها راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

نحوه راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی یک ICO

اگر فقط قصد ساخت و نه سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در یک ICO را دارید، باید نحوه تحقیق سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران ICO را درک کنید. باید درک کنید که سرمایه گذاران نیاز به دیدن همه چیزهایی را که ما ذکر کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم دارند در غیر این صورت، آنها به ICO شما اعتماد نخواهند کرد.

باید انجمن خود را به روز نگه دارید، با احترام رفتار کنید و اطمینان حاصل کنید که پروژه شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کاری را که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید انجام دهد. همیشه اطمینان حاصل کنید که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید پروژه خود را به موقع تحویل بدهید و هرگز دروغ نگویید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.