۱۰ پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

رسانه‌‌های اجتماعی در زندگی روزمره بیشتر افراد نقش دارند و نمی‌توان زندگی بدون آن‌‌ها را تصور کرد. انقلاب دیگری نیز درون انقلاب رسانه‌‌های اجتماعی در حال رخ دادن است که توسط کاربران علاقه مند به رمز ارز هدایت می‌شود: جنبش رسانه‌‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین‌‌. در ادامه با ۱۰ پلتفرم معروف و محبوب بلاک چینی آشنا خواهید شد که در ازای فعالیت در پلتفرمشان به شما پاداش می‌دهند.

0 134

معرفی ۱۰ پلتفرم بلاک چینی

Steemit : یک پیشگام

ند اسکات (Ned Scott) و توسعه دهنده بلاک چین‌‌ دن لاریمر (Dan Larimer)، در جولای سال ۲۰۱۶ این پلتفرم پیشگام را به عنوان اولین پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین‌‌ ایجاد کردند. این پلتفرم بلاک چینی به کاربرانش این امکان را می‌‌دهد که به ازای پست‌‌ها و نظرات در Steem پاداش دریافت کنند. بسیاری از کاربران، به خاطر استایل این سایت، آن را نسخه کریپتویی Reddit می‎دانند.

لاریمر سازنده‌‌ Bitshares DEX، DPoS (الگوریتم اثبات سهام محول‌‌شده) و CTO فعلیِ Block.one (توسعه‌‌دهنده‌‌ی EOS) به همراه همکارش اسکات، این سایت را بر روی بلاک چین‌‌ Steem بنا کرد؛ یک زنجیره‌‌ DPoS و مبتنی بر گرافن. در اوایل کار، این سایت بسیار موفق عمل کرد (مثلا یکی از آزادی‌‌خواهان معروف و جنجالی، برای یک پست کوتاه به نام “خود را معرفی کنید” ۱۵ هزار دلار به دست آورد) اما پس از طی شدن آن دوره، علاقه‌‌ی کاربر به شکل چشمگیری کاهش یافت. مجموعه‌‌ای از مشکلات مانند مدیریت متزلزل و تغییرات تشکیلاتی در شرکت (مثلا لاریمر در سال ۲۰۱۷ پروژه را ترک کرد)، که با رکود بازار کریپتو در سال گذشته همراه شد، باعث شد کاربران وفادار Steemit به دنبال پلتفرم های دیگر بروند.

10 پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

با این حال یکی از دستاوردهای Steemit نشان دادن پتانسیل بلاک چین‌‌ برای مقاومت نسبی در برابر سانسور و موفقیت در پاداش دادن به کاربر در ازای این تعهد است. نه این پلتفرم و نه دیگر کاربران نمی‌‌توانند با ریپورت کردن و یا نشانه‌‌گذاری یک پست، کسی را از پلتفرم بیرون کنند (مشکل بزرگی که بسیاری از غول‌‌های رسانه مانند توئیتر، فیسبوک و یوتیوب دارند). وقتی اولین پاداش‌‌ها در سال ۲۰۱۶ به کاربران داده شد، موج عظیمی از شادی و هیجان به وجود آمد. با این وجود، مشکلاتی مانند ربات‌‌های اسپم و سوء استفاده از قدرت رای‌‌گیری، چالش هایی هستند که این پلتفرم با آنها روبه روست.

10 پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

اسپین-آف‌‌های Steemit

در تلاش برای بهبود کم‌‌وکاستی‌‌های پروژه Steemit، وبسایت تازه‌‌تاسیس Narrative.org به پاتوق بلاگرهای کریپتویی که به روش‌‌های متمرکزتر علاقمند هستند، تبدیل شده است. Narrative احتمالا بیشترین مقاومت در برابر سوء استفاده‌‌هایی را دارد که پروژه Steemit را مختل کرده است. بر اساس سیاست KYC ساخت اکانت‌‌های چندگانه دشوار است و انجمن‌‌های مختلف بر اساس نیچ‌‌ها (تگ‌‌ها)یی که توسط کاربران آن انجمن اداره می‌‌شود بنا شده اند. آن‌‌ها می‌‌توانند از منافع مالی مالکیت خود بهره‌‌مند شوند و برای جلوگیری از اسپم‌‌هایی که شبکه را اشباع می‌‌کنند، ناظرانی (moderators) را انتخاب کنند (یک ویژگی که هنوز در نسخه‌‌ی بتای سایت پیاده‌‌سازی نشده است). یک دادگاه مرکزی، قدرت تصمیم‌‌گیری‌‌های اجرایی را در دست دارد و فعالیت این انجمن دموکراتیک را هدایت می‌‌کند.

10 پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

اسکرین شاتی از پلتفرم Narrative

یکی دیگر از اسپین-آف‌‌های قابل توجه Steemit (که در این مورد، از پیتزایی که توسط پاداش‌‌های پلتفرم بلاک چینی Steem خریداری‌‌شده الهام گرفته شده است) اولین سایت رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین‌‌ ژاپن است: ALIS. درست مانند Narrative، ALIS نیز بر گروه‌‌های مورد نظر خود (مثل طرفداران کریپتو یا خوانندگان مانگا) تمرکز دارد. با اینکه تنظیم مقررات مالی فعلی مشکلاتی برای گروه ایجاد کرده، مدیر عامل، ماساهیرو یاسو (Masahiro Yasu) و شرکت هنوز هم به دنبال هدف خود یعنی کمک به کاربران برای “یافتن سریع مقالات و افراد قابل اعتماد”، بدون وابستگی به نتایج جست‌‌وجوهای اسپم گوگل و رسانه‌‌های جمعی غیر قابل اعتماد هستند. ارائه محتوای باکیفیت و گزینش آن، با توکن‌‌های ALIS پاداش داده می‌‌شود.

10 پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

بیت کوین کش وارد می‌‌شود

رسانه‌‌ اجتماعی بلاک چینی memo.cash که در ۱۵ آپریل سال ۲۰۱۸ شروع به کار کرد، بر روی شبکه BCH پیاده‌‌سازی شده بود. انعام‌‌دهی بومی و ساخت توکن SLP، ویژگی‌‌هاییست که Memo را تبدیل به راهی یکتا و چندوجهی برای تعامل با بلاک چین‌‌ بیت کوین کش کرده است. در ماه جولای بنیان‌‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین، به این پلتفرم اشاره کرد و پیشنهاد داد که می توان از شبکه بیت کوین کش به عنوان یک لایه مقیاس پذیر برای کمک به حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم استفاده کرد:

به نظر می‌‌رسد انجمن BCH تا زمانی که کاربرانش کارمزدهای خود را بپردازند، با آن‌‌ها دوستانه برخورد می‌‌کند.

با اینکه این پلتفرم، مانند دیگر پلتفرم های بلاک چینی ظاهری آراسته ندارد، ولی کاربرانش به خاطر جنبه‌‌های خلاقانه و کاربردی اش به آن جذب شده اند. مثلا قابلیت برچسب زمانی (timestamp) زدن به اطلاعات مفید و غیر قابل ویرایش کردن آن‌‌ها، برای بسیاری یک ویژگی مهم است. این کاربرد مهم به عنوان ابزاری برای ویرایش قابل تصدیق توئیت‌‌ها، به مدیر عامل توئیتر، جک دورسی (Jack Dorsey) پیشنهاد شده است.

10 پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

Honest.cash

یکی دیگر از پلتفرم‌‌هایی که با بلاک چین‌‌ بیت کوین کش ساخته شده، پلتفرم بلاک چینی Honest است. این پلتفرم در ماه نوامبر ۲۰۱۸ راه‌‌اندازی شد. این سایت برای حفظ مضمون آزادی بیان، می‌‌گوید:

اینترنت باید به افکار باکیفیت پاداش بدهد و جایی برای بحث‌‌های بدون سانسور باشد.

رای‌‌دهی مستقیم از طریق کیف پول کاربر به بلاگرها این امکان را می‌‌دهد که وقتی که دیگر کاربران رای می‌‌دهند (upvote)، پست‌‌های Esteemit و Narrative را لایک می‌‌کنند یا گزینش اتفاق می‌‌افتد، در ازای پست‌‌هایشان BCH دریافت کنند. در حالی که سایت هنوز در حال رشد و اتمام مهاجرت به V2 است، اعضای انجمن به همراه هسته تیم honest.cash و سازنده، آدریان بارویکی (Adrian Barwicki)، از طریق چت تلگرام Honest Cash به ارتقاء و پشتیبانی از شبکه ادامه می‌دهند.

10 پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

یک لیست مقایسه‌‌ای از رسانه‌‌های اجتماعی بلاک چینی

بلاک چین های غیر متمرکز و رسانه‌‌های اجتماعی مبتنی بر رمز ارز، جایگزین‌‌هایی برای پلتفرم‌‌های پرطرفدار توئیتر، Reddit ، یوتیوب، اینستاگرام، فیسبوک، Medium ، Linkedin و Patreon ارائه می‌‌دهند. در ادامه لیستی از محبوب‌‌ترین سایت‌‌های کریپتویی را مشاهده می‌کنید.

Bitchute: پلتفرم اشتراک ویدئوی همتا به ‌‌همتا و تورنت. می‌‌توانید از طریق Bitbacker، Coinpayments و غیره، پاداش بگیرید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: سیاست/فعالیت مدنی. رنکینگ الکسا: ۴۰۲۴. مشابهِ: یوتیوب.

Steemit: پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین‌‌ Steem. در ازای پست، نظر و گزینش، Steem و Steem Dollars (رمز ارزی با پشتوانه‌‌ی دلار) به دست می‌آورید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: پیشنهاد، مالی/اقتصادی. رنکینگ الکسا: ۵۲۵۵. مشابهِ: Reddit.

Dlive: پلتفرم بلاک چینی Lino برای اشتراک ویدئو. سابقا بر روی بلاک چین‌‌ Steem بنا شده بود. در ازای پست و همکاری، Lino دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: بازی (زنده (livestreaming))، انیمیشن، تحلیل. رنکینگ الکسا: ۵۷۴۸. مشابهِ: یوتیوب.

Minds: رسانه اجتماعی متن‌ باز. در ازای همکاری، توکن‌‌های ERC20 دریافت می‌کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: سیاست/فعالیت های مدنی. رنکینگ الکسا: ۹۶۱۱. مشابه: توئیتر، فیسبوک.

Dtube: اپلیکیشن غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین Steem و مبتنی بر IPFS. پلتفرم اشتراک ویدئو. در ازای پست و گزینش، Steem دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: اخبار، هنرهای بصری. رنکینگ الکسا: ۲۴۸۳۲. مشابه: یوتیوب.

Earn: یک پلتفرم/اپلیکیشن در کوین بیس، با هدف در آمدزایی از طریق انجام کارهای کوچک. در ازای پاسخ به ایمیل‌‌ها یا انجام وظایف کوچک، رمز ارز به دست می‌آورید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: اقتصاد، فناوری. رنکینگ الکسا: ۵۹۱۷۲. مشابه: معلوم نیست.

Narrative: یک پلتفرم رسانه اجتماعیِ کاربر محور برای بلاگرها. در ازای پست، نظر، گزینش، تعدیل و مالکیت نیچ‌‌ها، توکن‌‌های NRVE دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: معلوم نیست. رنکینگ الکسا: ۱۲۹۹۹۰. مشابه: Medium.

Scorum: پلتفرم مبتنی بر بلاک چین‌‌ متمرکز بر ورزش و شرط‌‌بندی. برای تولید محتوا و سازماندهی، کوین‌‌های SCR دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: ورزش، شرط‌‌بندی/قمار. رنکینگ الکسا: ۱۳۸۳۶۵. مشابه: معلوم نیست.

Voice: پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر شبکه‌‌ EOS. در ازای همکاری، توکن Voice به دست می‌آورید. دارای اعتبارسنجی متمرکز بر هویت کاربران. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: معلوم نیست. رنکینگ الکسا: ۲۰۴۸۵۷. مشابه: معلوم نیست.

Memo: پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین‌‌ BCH. در ازای پست‌‌هایتان BCH به دست می‌آورید. داده‌‌ها به وسیله‌‌ی OP RETURN به طور مستقیم در بلاک چین‌‌ ذخیره می‌‌شوند. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: بیت کوین کش، بلاگینگ. رنکینگ الکسا: ۳۶۹۹۴۷. مشابه: توئیتر.

Sapien: پلتفرم اخبار دمکراتیک مبتنی بر اتریوم. در این شبکه، برای تعامل راحت‌‌تر، شما توکن‌‌های SPN را به عنوان سهام دریافت می‌‌کنید. این سایت قصد دارد با اخبار جعلی یا غیر قابل اعتماد مقابله کند. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: اخبار. رنکینگ الکسا: ۴۳۰۷۲۹. مشابه: معلوم نیست.

Indorse: پلتفرم استخدام و ارزیابی و سنجش کدهای مبتنی بر اتریوم کارآموزان. در ازای فعالیت در شبکه، توکن‌‌های IND دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: کدنویسی، استخدام. رنکینگ الکسا: ۵۲۳۸۵۴. مشابه: Linkedin.

Bitbacker: پلتفرم مبتنی بر کریپتو برای تامین مالی از سوی هواداران. با کمک این پلتفرم، هواداران از پروژه‌‌ها و پست‌‌های شما پشتیبانی می‌‌کنند. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: معلوم نیست. رنکینگ الکسا: ۱۱۵۹۱۰۳. مشابه: Patreon.

Obsidian: پلتفرم/اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین‌‌ اثبات سهام با پیامرسان رمزنگاری شده. در ازای امن کردن شبکه، توکن‌‌های ODN دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: معلوم نیست. رنکینگ الکسا: ۱۴۴۲۲۸۹. مشابه: معلوم نیست.

Socialx: پلتفرم اشتراک عکس و ویدئوی مبتنی بر بلاک چین‌‌. در ازای همکاری و جواز دادن، کوین‌‌های SOCX دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: معلوم نیست. رنکینگ الکسا: ۲۰۳۰۸۷۹. مشابه: اینستاگرام.

Honest: پلتفرم بلاگینگ مبتنی بر بلاک چین‌‌ بیت کوین کش. در ازای تولید محتوا و سازماندهی، بیت کوین کش دریافت کنید. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: معلوم نیست. رنکینگ الکسا: معلوم نیست. مشابه: Medium.

Local.bitcoin.com: پلتفرم معاملاتی رمزنگاری شده همتا به ‌‌همتا. ارائه معاملات بیت کوین کش بدون نیاز به KYC. اصلی‌‌ترین علایق کاربران: رمز ارز. رنکینگ الکسا: معلوم نیست. مشابه: خودش!

10 پلتفرم بلاک چینی که در ازای پست‌‌ گذاشتن پاداش می‌‌دهند

اکنون زمان هیجان انگیزی برای علاقه مندان به رسانه‌‌های اجتماعی، دوست‌‌داران کریپتو، بلاگرها، توسعه‌‌دهندگان، روزنامه‌‌نگاران و کارآفرینان است. همچنین تکثیر این نسل جدید از رسانه‌‌های اجتماعی، فرصت‌‌های بی‌‌نظیری را در زمینه رمز ارز و امنیت برای کاربران فراهم می‌‌کند.

نظر شما در مورد رسانه‌‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین چیست؟ چه پلتفرم های محبوب دیگری را پیشنهاد می‌کنید؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.