ربات های تریدینگ چگونه می‌توانند باعث پامپ قیمت آلتکوین ها شوند

تا حالا از خودتان پرسیده‌اید که چرا کوین‌هایی که چیز زیادی برای عرضه ندارند، در میان دارایی‌های دیجیتالی با حجم تریدینگ روزانه میلیونی قرار دارند؟ خب چندین دلیل برای این موضوع وجود دارد و ربات های تریدینگ یکی از آن‌هاست. در این مقاله، درباره نقش ربات‌های تریدینگ بر بازار رمز ارزها بحث خواهیم کرد و چگونگی استفاده از آن‌ها برای دستکاری قیمت دارایی‌های دیجیتالی را توضیح خواهیم داد.

0 199

یک ربات تریدینگ ، نرم‌افزاری است که عملیات‌های تریدینگ را به صورت خودکار و مطابق تنظیماتی که صاحبش به آن داده است، انجام می‌دهد. این ربات‌ها به APIهای تریدینگ صرافی‌ها متصل هستند، ربات‌ها می‌توانند بازه وسیعی از استراتژی‌های تریدینگ را انجام داده و روزانه صدها معاملات را کاملا بدون دخالت انسان انجام دهند.

رایج‌ترین نوع استراتژی‌ها برای ربات‌های تریدینگ شامل: آربیتراژ (arbitrage) ، ساخت بازار (market making)، میانگین واژگونی (mean reversion) و معاملات تکانه‌ای یا مومنتوم (momentum trading) با ترکیبی از انواع گوناگونی از شاخص‌های تکنیکال هستند که برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ربات‌های تریدینگ می‌توانند کمکی برای معامله‌گران باشند، تا به وسیله آن‌ها بتوانند احساسات را از معاملات خود خارج کنند و معاملات را بر حسب معادلات و استراتژی‌های تریدینگ انجام دهند. با این حال استفاده گسترده از ربات‌های تریدینگ می‌تواند در بازارهای مورد استفاده تبعات منفی داشته باشد.

ربات‌های تریدینگ چگونه باعث تورم قیمت دارایی‌های دیجیتالی می‌شوند

دانستن اینکه دقیقا چه کسی و چگونه تحرکات قیمت را در بازارهای رمز ارز کنترل می‌کند، امری غیرممکن است. ما می‌دانیم که مقدار قابل توجهی از فعالیت‌های تریدینگ روزانه به وسیله ربات‌ها انجام می‌شود و این ربات‌ها بر خلاف انسان‌‌ها برای خرید و فروش احتیاجی به کلیک کردن بر روی دکمه‌ها ندارند.

داستان‌های زیادی در رسانه‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد در برخی صرافی‌ها با انجام پولشویی حجم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند، اما ربات‌ها چگونه می‌توانند اینکار را انجام دهند؟ برای اینکار راه‌های زیادی وجود دارد.

تصور کنید که شما یک ربات تریدینگ راه‌اندازی کرده‌اید که X مقدار از یک آلتکوین را به محض آنکه قیمت آن ۳ درصد کاهش یافت، خریداری می‌کند و به محض آنکه قیمت همان کوین بیشتر از ۳ درصد افزایش یافت، X مقدار از آن را می‌فروشد. ربات شما (که قرار است حجم تریدینگ بزرگی را معامله کند) می‌تواند بازه تریدینگ یک کوین خاص را ساپورت کند.

اینگونه ربات‌های واژگونی میانگین با چنین درجه معین از ساپورت قیمت، می‌توانند به آلتکوین‌ها کمک کنند که به صورتی غیرواقعی در میان دارایی‌های دیجیتال بسیار ارزشمند معامله شوند، در صورتی که واقعا مستحق چنین چیزی نیستند.

یکی دیگر از راه‌هایی که ربات‌ها می‌توانند بر روی قیمت دارایی‌ها اثر بگذارند، از طریق قراردادن تعدادی سفارش خرید بزرگ در دفتر سفارش صرافی‌ها، می‌توانند بازار را در جهتی قرار دهند که نشان از وقوع یک فرار گاوی داشته باشد. ممکن معامله‌گران خرد این سفارشات بزرگ را ببینند و سفارش‌های خرید بزرگ‌تری بالاتر از سفارشات ربات‌ها قرار داده و بتوانند قبل از افزایش قیمت کوین، آن را خریداری کنند. اگر تعداد کافی از معامله‌گران گول تاکتیک خرابکاری ربات‌ها را بخورند. قیمت کوین افزایش خواهد یافت و موجب تورمی مصنوعی قیمت خواهد شد.

ربات‌های ساخت بازار نیز می‌توانند قیمت‌های رمز ارزها را به وسیله قراردادن چندین سفارش کوچک نزدیک قیمت میانگین (به منظور آنکه معامله‌گران خرد را وادار به گذاشتن سفارشات با قیمت بازار کنند) دستکاری می‌کنند. این ربات‌ها پس از اینکار سفارشاتی با قیمت بالا‌تر (یا پایین‌تر) قرار می‌دهند، بنابراین معامله‌گران خرد در نهایت با قیمت بدی معامله خود را به پایان خواهند رساند. اینگونه ربات‌های نفرت‌انگیز باعث می‌شوند معامله‌گران خرد قیمت‌های تورمی برای کوین‌ها پرداخت کنند.

در مقابل این ربات‌ها چه کاری می‌توان انجام داد؟

متاسفانه شما نمی‌توانید کار زیادی در مقابل استفاده کاربران از ربات‌ها انجام دهید. ربات‌های معامله‌گر یا صاحبان آن‌ها به صورت ذاتی شیطانی نیستند. این مسائل هنگامی رخ می‌دهد که تعداد زیادی ربات، بازاری درست کنند که باعث تورم حجم‌ها و دستکاری قیمت شود و در انتها باعث آسیب زدن به معامله‌گران خرد شود.

درنتیجه شاید بسیاری از معامله‌کنندگان و پلتفرم‌های تریدینگ ترجیج بدهند که بازار سبک و قانونمند باقی بماند. این یکی از راهکارهاست.

گوستاو واگنر، بنیان‌گذار و مدیرعامل BlockFacts می‌گوید:

نقدینگی در بازارهای رمز ارز بسیار کوچک است. من تخمین می‌زنم که بیش از ۹۵ درصد از حجم‌های تریدینگ حاصل شده، آمار واقعی خرید و فروش نباشند، و جدالی بین الگوریتم‌‌ها باشند.

طبق صحبت‌های او، این مساله باعث جهش‌های مداوم در بازار می‌شود که به صورت موثر باعث توقف و خارج شدن معامله‌گران خرد از موقعیت‌های تریدینگ می‌شود. او اینگونه جمع‌بندی می‌کند:

به منظور تغییر این وضعیت، لازم است که قانون‌گذاری‌هایی در این صنعت صورت پذیرد.

اینکه این قانون‌گذاری از سوی نهادهای اقتصادی باشد یا اینکه خود صرافی‌ها برای آن تصمیم بگیرند، چیزی است که باید طرفین مسئول برای آن تصمیم‌گیری کنند. با این حال چیزی که روشن است، این است که فعالیت این ربات‌های خرابکار باعث آسیب زدن به چهره بازار رمز ارزها می‌شود و باعث می‌شود این بازارها همچون بازارهای سهام، اوراق بهادر و کامودیتی، بازارهایی شناخته‌شده و معتبر نباشند.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.