چگونه بیت کوین بخریم ؟ آموزش خرید بیت کوین

در مقالات پیشین درباره این که بیت کوین چیست صحبت کردیم. امروزه این رمز ارز به عنوان یک دارایی در سطح دنیا شناخته می‌شود و کشورهای مختلفی چون ژاپن، کانادا، امارات، کره جنوبی و … برای این رمز ارز تعریف یک دارایی با کارکرد پولی داشته اند.

0 19,981

چگونه بیت کوین بخریم ؟ معامله و خرید-فروش رمز ارزها به مشابه سایر دارایی هاست که یک طرف خریدار و طرف دیگر فروشنده این دارایی است. برای اینکه شما بتوانید بیت کوین را خریداری کنید باید محلی برای نگهداری این دارایی نیز ایجاد کنید. در گذشته شما برای نگهداری پول های نقد خود از چه چیزی استفاده می کردید؟ درسته کیف پول ها ( چرمی و پارچه ای و…) محل نگهداری پول های شما بود و امروزه نیز این کیف پول ها از حالت سنتی و فیزیکی خود خارج شده و بیشتر ما پول هایمان را در کارت بانکی نگهداری می‌کنیم با همان کارکرد کیف پول های سنتی. برای خرید بیت کوین یا هر رمز ارز دیگر مثل اتریوم، ریپل و …شما باید مراحل ریز را انجام دهید:

 1. ساخت کیف پول
 2. مراجعه به صرافی رمز ارز ( یا افراد حقیقی ) و انجام مراحل ثبت نام و احراز هویت
 3. ارسال مبلغ مورد توافق معامله به فروشنده همراه با آدرس کیف پول
 4. انتقال بیت کوین یا رمرز ارز دیگر از فروشنده به کیف پول شما

که بخش های 2 و 3 و 4 تماما در صرافی انجام می پذیرد. پس به طور کلی مراحل خرید بیت کوین شامل دو مرحله به شرح زیر است

مرحله اول ساخت کیف پول یا والت :

کیف پول ها برای رمز ارزها به عنوان محل نگهداری، دریافت و ارسال رمز ارزها مورد استفاده قرار می گیرد. شما برای دریافت بیت کوین به کیف پول یا والت نیاز دارید . انواع کیف پول به طور کلی عبارت است از 1- کیف پول نرم افزاری 2- کیف پول سخت افزاری 3- کیف پول سرد یا کاغذی.

برای ساخت کیف پول نرم افزاری، شما می توانید بر روی تلفن هوشمند یا کامپیوتر شخصی خود کیف پول نرم افزاری را نصب کرده و از آن برای دریافت و ارسال بیت کوین استفاده کنید. چیزی که بیشتر معامله گران از آن استفاده می‌کنند کیف پول نرم افزاری معتبر است. در راهنمای معرفی انواع کیف پول به معرفی ویژگی های انواع و تفاوت آن ها اشاره شده است که می توانید در صورت نیاز از انواع دیگر کیف پول نیز استفاده کنید.

بهترین کیف پول های بیت کوین

راهنمای معرفی انواع کیف پول

راهنمای ساخت کیف پول نرم افزاری

مرحله دوم مراجعه به صرافی رمز ارز یا شخص حقیقی :

در دنیا، صرافی ها یا اشخاص متعددی وجود دارند که اقدام به خرید و فروش رمز ارزها می کنند. شما برای خرید بیت کوین باید به این گروه ها مراجعه کنید تا بتوانید میزان بیت کوین مورد نظر خود را خریداری کنید.

صرافی های رمز ارزها غالبا به صورت آنلاین فعالیت می کنند. معروف ترین صرافی های خرید و فروش بیت کوین در سطح جهان که می توان نام برد صرافی باینننس، صرافی کوین بیس و صرافی بیت استمپ هستند. اما در ایران صرافی های معتبری نیز وجود دارند که می توانید با کمی تحقیق آن ها را شناسایی کنید. مراحل کار در یک صرافی در ایران به صورت غالب به شرح زیر است

 1. ثبت نام اولیه :

در این مرحله شما باید یک نام کاربری و یک رمز عبور قوی برای خود انتخاب کنید.

 1. احراز هویت کامل ( ارسال تصویر سلفی خود همراه با کارت ملی و کارت بانکی و نام سایت صرافی) :

برای این امر احراز اصالت دو موضوع بسیار مهم است اول خط تلفن ثابت یا همراه که طرف مقابل معامله به آن دسترسی داشته باشد و تاکید داشته باشید که مالکیت خط باید با اطلاعات هویتی ایشان تطابق داشته باشد و دوم دریافت تصویر سلفی همراه با کارت ملی و کارت بانکی و نام سایت یا شخص شما به شکل زیر

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟
 1. مراجعه به بخش خرید و فروش
 2. اعلام میزان کوین مورد نظر برای خرید ( مثلا 0.5 بیت کوین)
 3. ارائه کیف پول بیت کوین به سایت صرافی
 4. واریز مبلغ معادل ریالی مثلا نیم بیت کوین به سایت صرافی
 5. ارسال بیت کوین به کیف پول اعلامی شما ( بین 1 تا 24 ساعت متغیر است که این امر متناسب با سیاست صرافی می باشد)

در معامله با شخص حقیقی توجه داشته باشید که با اشخاص قابل اعتماد معامله کنید چرا که در معامله بیت کوین و رمز ارزها مشابه سایر بازار های معامله، ممکن است افراد کلاه بردار وجود داشته باشند.

خرید آنلاین بیت کوین با دلار ( تتر یا USDT )

بیت کوین به دلیل اینکه یک دارایی و ارز یا پول بر بستر اینترنت است تمامی امکانات برای معامله آن به صورت آنلاین فراهم است و بیشتر مردم خرید و فروش این رمز ارز را به صورت آنلاین انجام می‌دهند.

سایت های خارجی و داخلی متعددی برای این موضوع وجود دارند که ما در این بخش به شما راهنمایی خواهیم کرد که چگونه بیت کوین یا سایر رمز ارزها را می توان از صرافی آنلاین بایننس خرید و فروش کنید

گام اول ایجاد حساب کاربری :

طبق تصویر زیر بر روی دکمه Register کلیک کنید

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

بعد از این کار وارد صفحه زیر می شوید که باید بخش های مربوطه را پر کنید :

در بخش ایمیل بهتر است ایمیلی را وارد کنید که مخصوص کار با این صرافی ساخته اید باشد تا احتمال از دست رفتن آن کاهش یابد و اینکه تنها در تلفن هوشمند خود یا کامپیوتر شخصی خود از ان استفاده کنید و برای استفاده روزمره و مکاتبات خود از این ایمیل استفاده کنید. در قسمت پسور از یک رمز مطمئن استفاده کنید و آن را یاد داشت کنید و در جای مطمئنی نگهداری کنید تا در صورت فراموش کردن رمز خود به راحتی به آن دست یابید و نیازی به بازیابی رمز از طریق صرافی نداشته باشید. ارائه لینک رفرال الزامی نیست و شما می توانید لینک رفرال شخصی که بایننس را به شما معرفی کرده است را وارد کنید در این صورت بایننس در صورت انجام معاملات شما و دریافت کارمزد بخشی از آن را به عنوان تشویق به کاربری که سایت را به شما معرفی کرده تخصیص می دهد و در انتها هم باید تیک داخل مربع را بزنید که این کار به معنی پذیرش قوانین این سایت است و راهی برای جز پذیرش قوانین برای ورود به سایت ندارید و در انتها دکمه Create Account را بزنید تا اکانت شما ساخته شود.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

در مرحله باید یک ایمیل تایید به آدرس ایمیل شما ارسال می شود و باید آن را تایید کنید به این طریق اکانت شما ساخته شده و شما می تونید به اکانت خود برای خرید و فروش دسترسی داشته باشید.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

نکته : بعد از اتمام ساخت اکانت، بهتر است اقدام به فعال سازی احراز هویت دو مرحله ای کنید که می توانید ارسال کد تایید به شماره موبایل خود یا فعال سازی سیستم یک بار رمز در نرم افزار Google Authenticator با استفاده از QR code که سایت در اختیار شما می گذارد را فعال نمایید.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟
چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

گام دوم ورود به صفحه معاملات :

بعد از این که با اکانت ساخته شده به بایننس وارد شدید حالا می توانید به معامله بپردازید. برای این کار باید ابتدا پول وارد اکانت صرافی خود نمایید که در بخش Wallet یا کیف پول دکمه Deposit یا همان واریز را انتخاب کنید.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

سپس وارد صفحه واریز می شوید که در آن در سمت راست صفحه آدرس ولت کوین و در سمت چپ نام کوین مورد نظر را ببنید. در این تصویر کوین مورد نظر بیت کوین است و شما می توانید آدرس کیف پولی که داده شده را کپی کنید و برای صرافی که از آن رمز ارز بیت کوین خود را می خواهید بخرید بفرستید تا آن ها به این آدرس بیت کوین خریداری شده شما را بفرستند و یا اگر در کیف پول دیگری بیت کوین دارید این آدرس را در بخش دریافت یا Receive وارد کنید و بیت کوین را برای این ولت در صرافی بایننس بفرستید.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

در بخش کوین، لیست کوین هایی که در این صرافی وجود دارند تا بتوانید وارد این صرافی کنید نمایش داده شده اند.

بعد از اتمام این کار شما بیت کوین های خود (یا هر کوین دیگری که وارد صرافی کرده اید) را در بخش Wallet با زدن دکمه موجودی یا همان Balance می توانید ببینید.

اگر قصد خرید بیت کوین با استفاده از تتر یا همان USDT دارید بعد واریز کردن تتر به اکانت صرافی خود، باید وارد بخش صرافی یا همان Exchange شوید و دکمه Basic را بزنید. طبق تصویر در بالا گوشه سمت چپ مرورگر قرار دارد.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

در این قسمت شما صفحه معاملات بیت کوین به تتر را مشاهده می کنید.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

این صفحه معاملات مشابه بخش معاملات آنلاین بورس می باشد که

گام سوم و نهایی خرید آنلاین بیت کوین در صرافی :

در این مرحله شما تتر خود را وارد صرافی کرده اید و حالا می توانید در بخش معاملات بیت کوین که در بالا گفتیم وارد شوید و اقدام به خرید بیت کوین کنید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید در کادر Exchange دو بخش وجود دارد یکی برای خرید بیت کوین و دیگری برای فروش بیت کوین. برای خرید بیت کوین ما ابتدا باید تب بالا سمت چپ کادر را در حالت Limit بگذاریم. خب حالا تنها یک کار مانده و آن هم پر کردن فیلدها برای قرار دادن سفارش خرید بیت کوین است. در فیلد اول قیمتی که شما می خواهید بیت کوین را به تتر خریداری کنید وارد می نمایید برای مثال 10400 دلار تتری یا همان USDT و بعد از آن مقدار بیت کوینی که می خواهید خریدادری کنید را در فیلد بعدی وارد میکنید مثلا 0.3 بیت کوین می خواهید خریداری کنید. بعد از این در فیلد سوم به طور اتوماتیک مجموع قیمت خرید این 0.3 بیت کوین محاسبه می شود که در این مثال ذکر شده 3120 دلار تتری یا همان USDT باید پرداخت کنید. نکته مهم این که باید به میزان مجموع یعنی 3120 دلار موجودی تتری در اکانت خود داشته باشید. بعد از پر کردن فیلد ها تنها کار باقی مانده زدن دکمه Buy BTC است و سفارش شما در صف خرید قرار میگیرد تا انجام پذیرد.

چگونه بیت کوین بخریم
آموزش خرید بیت کوین : چگونه بیت کوین بخریم ؟

نحوه فروش بیت کوین :

چه در زمان‌خرید چه در زمان فروش مهم ترین مسئله این هست که شما می خواهید بیت کوین را با چه نوع دارایی معامله کنید برای مثال آیا شما می خواهید بیت کوین را با دلار معامله کنید یا با ریال یا با دلار تتری یا همان USDT ؟

دقیقا بعد از مشخص شدن و تصمیم گیری درباره این موضوع اقدام به معامله کنید. خب نکته ای که هست در بالا نحوه خرید و فروش تتری بیت کوین و همین طور خرید ریالی آن گفته شد. در زمان فروش ریالی بیت کوین یعنی زمانی که شما بیت کوین دارید و آن را از طریق خرید قبلی یا ماینینگ به دست آورده اید را می خواهید به فروش برسانید و معادل ریالی آن را دریافت کنید باید یک طرف خریدار بیابید. برای این کار میتوانید یک صرافی مطمئن آنلاین یا فیزیکی مطمئن پیدا کنید. پیشنهاد ما به شما سایت آسان بیت هست که می توانید با این سایت خرید و فروش انجام دهید.

نکته مهم در زمان فروش توجه به میزان کارمزدی است که صرافی بابت خرید از قیمت روز بیت کوین دریافت می کند تا آن را به ریال تبدیل کند. نرم این عدد در بازار ایران حدود 3 درصد است که بیش از این درصد را به هیچ وجه توصیه نمیکنیم.

توجه داشته باشید که در زمان فروش نیاز به KYC یا احراز هویت الزامی می باشد اما در زمان خرید چندان نیازی به این موضوع نیست که البته در زمان معامله با یک صرافی مطمئن نیاز مبرم به این امر نیست و شما می توانید با خیال راحت به معامله با آن بپردازید.

نتیجه گیری :

خرید‌ بیت کوین بسیار ساده است و برای این کار شما باید تنها یک کیف پول داشته باشید و بعد از آن پیدا کردن یک فروشنده مطمئن برای خرید بیت کوین است. امروزه در ایران روزانه بیش از 16 میلیون دلار بیت کوین خرید و فروش می شود که این رقم قطعا به 10 برابر هم می تواند رشد کند. نکته مهم در خرید و فروش بیت کوین احراز هویت یا همان KYC می باشد که در تمام دنیا به عنوان راه کاری برای مبارزه با پول شویی استفاده می شود. در بالا نحوه چگونگی احراز هویت را توضیح دادیم که این روش در سراسر دنیا با همین متد پیاده سازی می شود و به همه معامله گران پیشنهاد می کنیم در زمان خرید و فروش بیت کوین یا هر رمز ارز دیگر با حفظ احترام اقدام به انجام احراز هویت طرف مقابل و ثبت مستنداتی از این دست داشته باشند که بتوانند با خیال راحت و توجه به قوانین ضد پول شویی معامله خود را انجام دهند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.