چگونه یک توسعه دهنده بلاک چین شویم

توسعه دهندگان ماهر بلاک چین روی هم رفته جامعه بسیار کوچکی هستند و ارزششان به اندازه بیت کوین است. اگر یکی از زبان‌های اصلی برنامه نویسی بلاک چین را یاد بگیرید، بار خود را بسته‌اید. ولی این هدف هم مانند هر دستاورد ارزشمند دیگری به راحتی به دست نمی‌آید. اگر در اندیشه تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین هستید، با ما همراه شوید تا به شما نشان دهیم از کجا باید شروع کنید.

0 213

زبان‌های برنامه نویسی و کدهای مورد نیاز را یاد بگیرید

جامعه بیت کوین از چندین قبیله‌ تشکیل شده است. اعضای هر قبیله به شدت به سکه یا کوین قبیله خود وفادار هستند. در این میان اگر شما یک توسعه دهنده بلاک چین شوید، می‌توانید از این مرزهای ساختگی عبور کنید چراکه برنامه نویسی خوب در هر جایی ارزشمند است. اگر بتوانید قراردادهای هوشمند ضد باگ بسازید و آسیب‌پذیری‌ها را از بین ببرید، در این صورت امکان ندارد بیکار بمانید. ساتوشی بیت کوین را به زبان C++ نوشت و این زبان تا به امروز همچنان یکی از زبان‌های رایج و تطبیق پذیر برای برنامه نویسی بلاک چین باقی مانده است. جاوا (Java)، پایتون (Python)، روبی (Ruby)، راست (Rust)، سالیدیتی (Solidity)، گو (Go) و C# از دیگر زبان‌های موجود در زمینه کریپتو هستند. البته این زبان‌ها در بیس شبکه‌های کریپتو کاربرد دارند و ویژه این لایه هستند.

چگونه یک توسعه دهنده بلاک چین شویم

اگر می‌خواهید در توسعه بلاک چین مهارت پیدا کنید ولی کامپایلر را از قرارداد هوشمند تشخیص نمی‌دهید بهتر است استارت خود را از هکاتون (hackathon) یا دیگر گردهمایی‌های مرتبط با بلاک چین در کشور خود بزنید. هکاتون یک گردهمایی مرتبط با برنامه نویسی و نرم‌افزار است که در آن گروه‌های گوناگون از برنامه‌نویس ها و توسعه دهندهگان گرفته تا گرافیست و سازنده رابط کاربری گردهم می‌آیند و از چند ساعت تا چند روز به همکاری و تبادل دیدگاه می‌پردازند. معمولا رمز ارزها هر کدام برای خود هکاتون برگزار می‌کنند تا توسعه‌ دهندگان را به ساخت در اکوسیستم خود تشویق کنند و موارد کاربرد و اپلیکیشن‌های تازه را مطرح نمایند. برای نمونه آترنیتی (Aeternity) قصد دارد در روزهای ۲۱ – ۲۰ سپتامبر در شهر پراگ «رویداد بیگ بنگ» برگزار کند. قرار است ۵۰۰ نفر از توسعه دهندگان، کارآفرینان، دانشجویان و ایده‌پردازان بزرگ در این گردهمایی شرکت کنند و به راهکارهای حل مشکل مقیاس پذیری بپردازند. رویدادهای این چنینی فرصت ایده‌آلی است که شما می‌توانید در آن با افراد همفکر و همسطح خود آشنا شوید و درباره چگونگی ورود به این صنعت چیزهایی بیاموزید.

اِمین مارت (Emin Mahrt) یکی از اعضای هیئت مدیره‌ی بنیاد کریپتو آترنیتی (Aeternity Crypto Foundation) می‌گوید:

همه می‌توانند در این مراسم شرکت کنند. برای ما جای خوشحالی دارد که تا جای ممکن با افراد همفکر در زمینه ساخت تکنولوژی و رویاپردازان کنجکاو بیشتری دیدار کنیم. آدم هرگز فکرش را نمی‌کند که یکی از همین آدم‌ها روزی بنیان‌گذار یک محصول انقلابی در این صنعت تبدیل خواهد شد

 

رویدادهای هکاتون جای بسیار خوبی برای مطرح شدن توسعه دهنده‌ها، الهام گرفتن از آن‌ها و بیان دیدگاه‌های هوشمندانه این افراد درباره تبدیل شدن به یک مهندس تمام وقت بلاک چین است.

چگونه یک توسعه دهنده بلاک چین شویم

ویژگی‌های خوب و بد آموزش آکادمیک

آیا شما مدرک تحصیلی دارید؟ اگر به زمان گذشته بازگردید حاضرید به جای گرفتن این مدرک به دنبال یک دانش کامپیوتری سودمندتر و همسان با مدرک تحصیلی خود بروید؟ یا شاید درس را کاملا رها می‌کنید تا از هزینه‌های دانشجویی راحت شوید و وقت خود را برای انجام یک کار پربازده‌تر بگذارید؟ امروزه بسیاری از جوانانی که در آستانه ورود به دوران دانشجویی هستند می‌پرسند آیا در دورانی که می‌توان رایگان و آسان از یوتیوب آموزش دید، تحصیل رسمی گزینه هوشمندانه ای است؟ در برخی رشته‌ها مانند علوم اجتماعی، بهترین راه برای پیشرفت کاری برخورداری از آموزش آکادمیک است. ولی در زمینه‌ی تکنولوژی این مساله همیشه درست نیست. اگر کد نوشتن بلد باشید کسی اهمیت نمی‌دهد مهارت خود را از کجا آورده‌اید. هنگامی که پای باگ‌زدایی در میان باشد و زمان به سرعت در حال سپری شدن، آنگاه دیگر اهمیتی ندارد فرد از یک دانشگاه برجسته آمده باشد یا هر جای دیگر.

اینکه آیا دنبال کردن آموزش در سطح عالی یک انتخاب خردمندانه است یا خیر را باید خود شما سبک و سنگین کنید. نکته جالب اینجاست که اکنون برخی از رشته‌های دانشگاهی برمبنای بلاک چین تعریف شده‌اند. از جمله‌ی این رشته‌ها می‌توان به بلاک چین در دانشگاه برکلی (Berkeley) اشاره کرد. «بلاک چین در برکلی» در حقیقت یک سازمان است که دانشجویان آن را اداره می‌کنند و کلاس‌های خود را هم در دانشکده‌های برکلی و هم در بیرون برگزار می‌کند. نمونه‌ی دیگر «بیت کوین و تکنولوژی‌های کریپتوکارنسی» است که به عنوان یک رشته‌ی آنلاین در دانشگاه پرینستون (Princeton) تدریس می‌شود. از زمان راه‌اندازی این رشته تا کنون صدها هزار نفر در آن ثبت‌نام کرده‌اند. این دوره رایگان است ولی زمان آن تنها ۱۸ ساعت است؛ زمانی که البته برای کارشناس شدن در توسعه بلاک چین کافی نیست.

چگونه یک توسعه دهنده بلاک چین شویم

دانشگاه پرینستون

خوب است بدانیم که کوتاه‌ترین راه برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین، دانشگاه نیست. با این وجود نباید این راه را کاملا نادیده گرفت. باید توجه داشت که برای استفاده از موسسات آموزشی به عنوان سکوی پرتاب به سمت حرفه‌های حوزه کریپتو بیش از یک راه وجود دارد. یانیس استامِلاکوس (Yannis Stamelakos) یک مهندس بلاک چین در Tokencard است. او در این باره می‌گوید:

من حرفه‌ی خودم را در بخش آکادمیک آغاز کردم. پژوهش‌های من روی سیستم‌های تعبیه شده در نهایت مرا به سمت دریافت مدرک دکترا در رشته معماری کامپیوتر برد. گرایش من محاسبات نزدیک آستانه در سیستم‌های چند هسته‌ای کم انرژی بود. من همواره شیفته‌ی تکنولوژی بلاک چین بودم و برنامه نویسی کیف پول‌های سخت‌افزاری، بهترین دریچه‌ی ورود من به این حوزه بود

استاملاکوس در گام بعدی شروع به برنامه نویسی برای کیف پول Ledger’s Nano S و خلق اثبات پذیری درون زنجیره ای کرد. استاملاکوس می‌گوید:

در واقع ما روی ایجاد یک زیرساخت ایده‌آل برای ساختن اوراکل‌هایی کار می‌کردیم که بتواند به شیوه‌ای بدون نیاز به اعتماد ، دیتا را به بلاک چین منتقل کند. این کار تبدیل به سنگ بنای جایگاه من به عنوان مهندس بلاک چین در Tokencard شد

چگونه یک توسعه دهنده بلاک چین خودآموخته شویم

اگر از نظم و اراده کافی برخوردار باشید و مدام به رسانه های اجتماعی سر نزنید، خیلی زود درمی‌یابید که اینترنت پر است از ابزارها و آموزش‌هایی که شما را به یک توسعه دهنده کاربلد کریپتوکارنسی بدل خواهد کرد. صفحه منابع جیمسون لوپ (Jameson Lopp) که خود توسعه دهنده بیت کوین است، پر از لینک‌هایی است که شما را به پرتال‌های آشنایی با تکنولوژی BTC  می‌برد. می‌توانید سری هم به دوره‌های ویدیویی اودمی (Udemy) بزنید.

چگونه یک توسعه دهنده بلاک چین شویم

با وجود تفاوت‌های ایدئولوژیکی که میان Bitcoin Core و بیت کوین کش (Bitcoin Cash) وجود دارد؛ این دو رمز ارز از لحاظ معماری بسیار به یکدیگر شبیه هستند. از این رو مهارت‌هایی که از سایت‌های مربوط به بیت کوین می‌آموزید برای بیت کوین کش (BCH) هم کاربرد دارد. کسانی که با BCH کار می‌کنند می‌توانند با رفتن به بخش توسعه دهنده در سایت Bitcoin.com دانسته‌های خود را تکمیل کنند. بهترین جا برای استارت زدن بخش آموزش است. در این بخش شما به دستورات گام به گامی برمی‌خورید که روش ساخت اپلیکیشن‌های بیت کوین کش را از صفر نشان می‌دهد. همچنین در بخش آموزش نمونه‌هایی حقیقی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به عنوان کار خود پیاده‌سازی کنید. افزون بر این می‌توانید از «ماهر شدن در بیت کوین کش» استفاده کنید که بر اساس کتاب معروف « Mastering Bitcoin » آندریاس ام. آنتونوپولوس (Andreas M. Antonopoulos) ایجاد شده است.

در آینده، ربات‌ها و هوش مصنوعی جای همه‌ی ما را خواهند گرفت. ولی اکنون و در این دوران به انسان‌های ماهری نیاز است که بتوانند از نسل کنونی شبکه‌های کریپتو نگهداری کنند و با تکنولوژی‌های نامتمرکز، اپلیکیشن‌ها و راهکارهای لایه‌ای نوینی بیافرینند. اگر خود را در این جایگاه می‌بینید پس بهتر است فکر و خیال را کنار بگذارید و یادگیری را آغاز کنید.

چه منابع دیگری را برای توسعه دهندگان بلاک چین پیشنهاد می‌کنید؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.