چه مقدار از پورتفولیوی خود را باید به رمز ارز اختصاص دهید

چه مقدار از سبد سرمایه گذاری یا پورتفولیوی شما باید به رمز ارزها اختصاص یابد؟ نظرات متفاوت است. برخی میگویند نهایتا تا ۱۰ درصد و بعضی هم حتی تا ۳۰ درصد را نیز مجاز میدانند. اما چیزی که همه این متخصصان به آن توصیه کرده‌اند این است که همیشه باید احتیاط کنید.

0 92

چه مقدار از پورتفولیوی خود را باید به رمز ارز اختصاص دهید ؟یعنی, چه مقدار رمز ارز باید در پورتفولیوی سرمایه‌گذار وجود داشته باشد؟

این موضوع به متغیرهای بسیاری همچون تحمل ریسک و آشنایی فرد با رمز ارزها بستگی دارد. یک سرمایه‌گذار می‌تواند یک بخش کوچک از پورتفولیوی خودش را به رمز ارزها اختصاص دهد. در مقابل، ممکن است مقدار بزرگتری را برای آنها در نظر بگیرد و خود را برای پتانسیل صعودی و ریسک نزولی آماده کرده باشد.

نکته: بازار رمز ارزها یا توکن‌ها بسیار پر نوسان است. هر کسی باید برای از دست دادن کل دارایی‌اش آماده باشد.

پورتفولیوی نمونه

این مقاله نمی‌خواهد به شما توصیه‌های مالی بکند، بلکه می‌خواهد ویژگی‌های پورتفولیوی نمونه‌ی یک سرمایه‌گذار جوان (۱۸ تا ۳۵ سال) که برای دوران بازنشستگی‌اش پس‌انداز کرده را توضیح دهد.

این سناریو با توجه به یافته‌های اخیر Harris Poll  که به نیابت از Blockchain Capital  انجام شد، محتمل است. این نظرسنجی نشان داد که پاسخ دهندگان ۱۸ تا ۳۴ ساله، نه تنها با بیت کوین آشنا هستند بلکه بیشترین پتانسیل برای سرمایه گذاری در این رمز ارز را دارند.

از آنجایی که افراد در این گروه سنی زمان زیادی برای سرمایه گذاری پیش روی خود دارند، احتمالا ریسک پذیری بالایی هم خواهند داشت.

این متن با استفاده از داده‌های تحلیلی، به شما می‌گوید که چه قدر از این پورتفولیوی نمونه باید به رمز ارزها اختصاص یابد.

اگر نمی‌توانید از پس از دست دادن سرمایه خود بربیایید، سرمایه گذاری نکنید

قبل از این که یک فرد به سرمایه گذاری در رمز ارزها بیندیشد، باید چند قانون را در نظر بگیرد:

جیکوب الیوسف یک مدیر هزینه‌ی رمز ارز می‌گوید:

برای شروع، هیچ وقت بیش از توانایی‌تان در تحمل زیان، در رمز ارز سرمایه گذاری نکنید. این فضا بسیار خطرپذیر است. اگر با وجود صفر شدن قیمت آنها لبخند نزدید و نتوانستید ادامه دهید، بدانید که هرگز نباید وارد این فضا می‌شدید.

نکته‌ای که الیوسف به آن اشاره کرد بسیار مهم است. زیرا طبق گزارش نیویورک تایمز، بعضی از سرمایه‌گذاران مقادیر قابل توجهی از پس‌انداز خود را در زمان اوج بازار در رمز ارز سرمایه گذاری می‌کنند و با ترکیدن حباب، ارزش دارایی‌های خود را از دست‌رفته می‌بینند.

یک مطالعه که توسط Furtune انجام شده، نشان می‌دهد که بعضی از طرفداران حتی وام‌های دانشجویی خود را در رمز ارز سزمایه گذاری می‌کنند.

این مثال‌ها شاید ترسناک به نظر برسند، ولی سرمایه‌گذاران روزانه نباید از ورود به این عرصه وحشت کنند.

تیم انکینگ (Tim Enneking)، مدیرعامل Digital Capital Management می‌گوید “سرمایه گذاری نکردن در دارایی‌های رمز ارز یک حماقت است.”

در عین حال او هشدار هم می‌دهد: “سرمایه گذاری زیاد در رمز ارز نیز یک حماقت است.”

یک تحلیلگر می‌گوید دارایی‌های دیجیتال ابزاری عالی هستند

متی گرین اسپن تحلیلگر ارشد بازار برای پلتفرم تجاری اجتماعیِ eToro  به روزنامه‌هایی که اخیرا به چاپ رسیده گفت: “دارایی‌های رمز ارز به دلیل خطر نامتقارنشان، یک ابزار عالی برای مدیریت پورتفولیو می‌سازند.

به عبارت دیگر، اگر یک سرمایه گذار یک بخش کوچک از پورتفولیوی خود را به رمز ارزها اختصاص دهد، ممکن است همه‌ آنچه را که سرمایه گذاری کرده ازدست بدهد. با این حال، ممکن است سودی که در نهایت نصیبش می‌شود نجومی باشد.”

انکینگ می گوید:

هر کسی باید یک تا ۲ درصد از پورتفولیوی خود را به دارایی‌های رمز ارز اختصاص دهد.

او افزود:

طرفداران می‌توانند این رقم را به بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش دهند. هر رقمی بیش از این باید کار متخصصان حقیقی یا طرفداران متعصب باشد.

اختصاص بخشی کوچک به رمز ارز

پیشنهاد بسیاری از تحلیلگران دیگر اختصاص بخشی کوچک به رمز ارزها بود. آنها تخصیص حداکثر ۱۰ درصد از پورتفولیو به این دارایی را پیشنهاد دادند.

دیوید مارتین مدیر ارشد سرمایه گذاری در Blockforce Capital میگوید:

برای یک متخصص جوان در رده سنی مذکور، تخصیص ۳تا۵ درصدی به رمز ارز قابل قبول است.

او افزود:

دارایی‌های دیجیتال با هیچ یک از کلاس‌های دارایی دیگر همبسته نیستند. بنابراین، آنها به خوبی در جهت افزایش تنوع در بازارهای جهانی همبسته و در حال رشد، تلاش می‌کنند.

جو دی پاسکال مدیرعامل هزینه رمز ارز در صندوق سرمایهی BitBull Capital نیز چنین نظری دارد:

“برای یک شخص جوان و برای یک سپرده بلند مدت، من، رقمی بین ۰ تا ۵ درصد را برای شروع پیشنهاد می‌دهم.”

او افزود:

با توجه به بلوغ بازار، بهتر است در صورت امکان، پورتفولیو هر ساله متعادل شود.

مارواونا کارسون (Marouane Garcon)، مدیر عامل پلتفرم مشتقات رمز ارز به رمز ارز Amulet نیز اضافه کرد:

با توجه به بی‌ثبات بودن و عدم قطعیت بازار رمز ارز، من هنوز یک بخش کوچک از پورتفولیوی خود را به آن اختصاص میدهم. تخصیص حدود ۵ تا ۱۰ درصد از کل پورتفولیوی هر شخص به رمز ارز، منطقی به نظر می‌رسد.

تخصیص‌های بزرگتر

بعضی از ناظران بازار تخصیص‌های بزرگتری را پیشنهاد می‌دهند.

گرین اسپن (Greenspan) نظرات شدیدتری نسبت به دیگر تحلیلگران این مقاله دارد:

بسته به اندازه و شاکله‌ پورتفولیو، همینطور با توجه به تحمل ریسک فرد، او می‌تواند بین ۶ تا ۱۸ درصد از پورتفولیوی خود را به رمز ارز اختصاص بدهد.

اسکات ویدریل (Scott Weatherill)، مدیر ارشد ریسک در B2C2 ژاپن، گفت:

گمان میکنم ۲۰ درصد بسیار منطقی باشد. البته باید بگویم من فقط و فقط خرید BTC را پیشنهاد می‌دهم.

بیت کوین تمام مشکلات مالیاتی که آلتکوین ها با آن درگیرند را ساده‌سازی می‌کند و با توجه به نایابی دلپذیر آن (تورم پایین نسبت به فضاهای بزرگتر)، در فضاهای بزرگتر نیز به خوبی عمل خواهد کرد.

 

نقش کلیدیِ تخصص

بیش از یک تحلیلگر به این موضوع اشاره کرده‌اند که تنها سرمایه‌گذارانی باید بخش چشمگیری از پورتفولیوی خود را به رمز ارزها اختصاص دهند که تخصص کامل در این زمینه دارند.

الیوسف می‌گوید

کسانی که آنقدر آگاه هستند که مثلا تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش را می‌دانند، می‌توانند بیش از ۳۳ درصد از پورتفولیوی خود را به رمز ارز اختصاص دهند.

ماریوس راپسیس یک تاجر رمز ارز، شرایطی که تحت آنها سرمایه‌گذار می‌تواند تخصیص‌های بزرگتری انجام دهد را پیشنهاد داده است.

وی گفت:

برای افرادی که سن ۳۰ یا ۳۵ ساله دارند و دارای مدرک حرفه ای در مدیریت سرمایه هستند، حداکثر باید ۳۰٪ از پورتفولیوی خود را به رمز ارز اختصاص دهند، به شرطی که تمام وقت در خدمت رمز ارز باشند.اگر کسی بیش از ۲-۳ سال تجربه در رمز ارز داشته باشد درصد او نیز تغییر می‌کند (مثلا من ۶ سال است که تجارت می کنم، اگر من در مقایسه با بازار شروع به کار ضعیفی داشته باشم، سهم خود را به ۲۰ درصد کاهش می دهم).

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.