معیار صرافی های رمز ارز برای فرآیند لیست بندی و انتخاب کوین ها چیست؟

صرافی‌‌های رمز ارز به عنوان مراکز اصلی داد و ستد در فضای کریپتو شناخته می‌‌شوند و پروژه‌‌های رمز ارز مختلف سعی دارند با اثبات کارآیی خود در لیست آنها قرار بگیرند. اما بر خلاف آنچه اغلب تصور می‌‌شود، فرآیند لیست بندی صرافی ها قوانین سفت و سختی دارند تا پروژه های انتخاب شده امنیت لازم را برای سرمایه گذاری داشته باشند. در ادامه مختصری از استانداردهای مشخص شده توسط برخی از شناخته‌‌شده‌‌ترین صرافی‌‌های رمز ارز را برای انتخاب کوین‌‌ها می‌‌خوانیم.

0 212

معیار صرافی های رمز ارز برای فرآیند لیست بندی

پلتفرم Binance.US، یکی از شاخه‌‌های بزرگ‌‌ترین صرافی رمز ارز جهان که به منظور فعالیت در ایالات متحده راه‌‌‌‌اندازی خواهد شد، اخیرا با اعلام‌‌ این خبر که قصد دارد ۳۰ دارایی جدید را به لیست‌‌ خود اضافه کند، سرمایه‌‌گذاران را به وجد آورده است. این خبر نکات بیشتری را در مورد چارچوب ارزیابی ریسک دارایی‌‌های دیجیتالی (Digital Asset Risk Assessment Framework) مشخص می‌‌کند، معیارهایی جدید برای ارزیابی پروژه‌‌های بلاک چینی که بایننس در نظر دارد به پلتفرم خود اضافه کند.

در حوزه امور مالی دیجیتالی، یکی از بزرگ‌‌ترین موفقیت‌‌های قابل تصور برای استارت‌‌آپ‌‌های بلاک چینی این است که کوین‌‌ خود را در لیست بندی یک صرافی رمز ارز بزرگ مشاهده کنند. تاثیر قرار گرفتن در یک پلتفرم معتبر که از میلیون‌‌ها کاربر در سراسر جهان برخوردار است، بر روی پذیرش، دسترسی مخاطبین، قیمت بازاری و حجم معاملاتِ یک دارایی خاص را نمی‌‌توان به هیچ وجه نادیده گرفت.

اگرچه فرآیند اضافه شدن توکن‌‌ها به صرافی‌‌های رمز ارز در روزهای ابتدایی اوج‌‌گیری کریپتو تا حدودی مبهم بود، داشتن دسته‌‌ای از معیارهای خاص برای لیست بندی در حال تبدیل شدن به یک استاندارد صنعتی هستند. صرافی‌‌های رمز ارز اکنون چه چیزهایی را مد نظر قرار می‌‌دهند؟

بایننس (Binance)

معیارهای ذکر شده در چارچوب ارزیابی ریسک دارایی‌‌های دیجیتالی حول چند حوزه اصلی سازماندهی شده‌‌اند. از آنجا که Binance U.S. در یکی از پیچیده‌‌ترین حوزه‌‌های قضایی جهان فعالیت‌‌ خواهد کرد، لیست استانداردها با ملزومات قانونی شروع می‌‌شود و در میان آنها می‌‌توان به سازگاری با قوانین مبارزه با پول‌‌شویی (AML)، مقابله با تامین مالی تروریسم و قوانین امنیتی اشاره کرد.

در میان معیارهای دیگر نیز می‌‌توان از دیدگاه استراتژیک تیم اصلی به منظور حل مشکلات واقعی، توانایی انجمن اصلی برای سازماندهی فرآیندهای مربوط به توسعه پروژه، الزامات مربوط به عرضه و تقاضای دارایی و همچنین امکانات فناوری و امنیتی نام برد.

به نظر می‌‌رسد که این چارچوب چندین دستورالعمل نظارتی را دربر گرفته است که دارایی‌‌های مختلف باید از آنها برخوردار باشند تا به مراحل پیشرفته‌‌تر بازبینی داخلی برسند. بر اساس گفته‌‌های چنگ‌‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیرعامل صرافی بایننس، هیچ شرط چندان سختی برای پروژه‌‌های مختلف وجود ندارد: “ما تنها کوین‌‌های مناسب را می‌‌خواهیم. چنین چیزی ساده است و تمامی کوین‌‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. در کل به کوین‌‌هایی علاقه داریم که دارای تیمی اثبات‌‌شده، محصولات قابل قبول و پایگاه کاربری بزرگ هستند.” همچنین هیچ کارمزد ثابتی وجود ندارد: تمامی هزینه‌‌های لیست بندی به صورت جداگانه مورد بحث قرار می‌‌گیرند و درآمدهای حاصله به حساب انجمن خیریه بایننس (BCF) واریز می‌‌شوند.

کوین بیس (Coinbase)

کوین بیس از بزرگ‌‌ترین پلتفرم‌‌های تجارت دارایی‌‌های دیجیتال در آمریکا بوده و استانداردهای آن تا حدودی واضح‌‌تر هستند. چارچوب این صرافی به شش دسته – سازگاری با ارزش‌‌های اصلی پلتفرم، فناوری، پیروی از قانون، عرضه بازاری، تقاضای بازاری و اقتصاد کریپتو (Crypto-economics) – تقسیم می‌‌شوند و جزئیات زیادی را در مورد فرآیند بررسی فراهم می‌‌آورند؛ برای مثال، “ارزیابی تیم مهندسی و پیشینه آنها در مورد تعیین و انجام دادن ضرب‌‌الاجل‌‌ها”، یا اینکه پروژه‌‌ مورد نظر “سابقه‌‌ای قابل قبول در مورد ارائه واکنش مناسب و بهبود مشکلات مشاهده شده، برنامه پاداش‌‌دهی به یافتن باگ‌‌های موجود یا حسابرسی امنیتی توسط اشخاص ثالث” را در دستور کار خود قرار داده است.

کوین بیس در ابتدا کارمزدی را از پروژه‌‌ها دریافت نمی‌‌کند، اگرچه این حق را برای خود نگه داشته است که هزینه‌‌هایی را بابت پوشش مخارج مربوط به خدمات ارزیابی و فرآیند لیست بندی دریافت کند. این پلتفرم در سال جاری بیشترین تعداد دارایی‌‌های جدید را به سیستم خود افزوده است. آنها همچنین اپلیکیشن‌‌های مربوط به پروژه‌‌های بلاک چینی را پذیرش و کوین‌‌های فعلی را به طور مستمر ارزیابی می‌‌کنند، حتی اگر مدیران پروژه به دنبال پذیرش در این صرافی نباشند.

بیت فاینکس (Bitfinex)

پائولو آردوینو (Paolo Ardiono)، مدیر ارشد فناوری صرافی رمز ارز هنگ‌‌کنگی بیت فاینکس، سیاست‌‌های لیست بندی پلتفرم خود را این گونه توصیف می‌کند:

بیت فاینکس دسته‌‌ای از شاخص‌‌ها را برای تصمیم‌‌گیری در مورد لیست بندی بلاک چین‌‌ها و توکن‌‌ها به کار می‌‌گیرد. این معیارها شامل کیفیت پروژه، حسابرسی‌‌های امنیتی قراردادهای هوشمند یا خود بلاک چین، دسترسی و وضعیت نگهداری کد منبع می‌‌باشند. فراتر از تمامی شاخص‌‌های ذکر شده، مسائل قانونی بیش از هر چیزی برای ما اهمیت دارند.

بیت‌‌رکس (Bittrex)

بیت‌‌رکس، صرافی رمز ارز واقع در سیاتل، فاکتورهایی مانند نوآوری راه‌‌حل‌‌های بلاک چینی، موارد کاربردی، تجربه و شهرت توسعه‌‌دهندگان اصلی پروژه و همچنین شاخص‌‌های بازاری را مد نظر قرار می‌‌دهد. فرآیندی که به لیست بندی کوین‌‌های جدید در پلتفرم Bittrex و Bittrex International ختم می‌‌شود از دو مرحله بررسی تشکیل شده است: مقدماتی و کامل.

مورد دومی شامل بررسی کامل کوین از لحاظ سازگاری با مقررات موجود می‌‌باشد که توسط یادداشت تاییدیه یکی از مشاورین قانونی مورد اعتماد قانون‌‌گذاران ایالات متحده برای لیست بندی در پلتفرم داخلی به دست می‌‌آید یا اینکه مدیران هر پروژه در صورت تمایل به لیست بندی توکن خود در پلتفرم Bittrex International باید مدرکی را از جانب قانون‌‌گذاران کشور مالت مبنی بر صلاحیت آن جهت قرارگیری در رده‌‌بندی دارایی‌‌های مالی مجازی (VFA) ارائه دهند. بیت‌‌رکس هیچ کارمزدی را بابت لیست بندی دریافت نمی‌‌کند.

این صرافی همچنین در مورد سیاست‌‌های خارج کردن رمز ارزها از لیست خود بسیار شفاف است. یکی از معیارهای کلیدی که بیت‌‌رکس برای برداشتن یک توکن یا بازار از پلتفرم خود لحاظ می‌‌کند عدم علاقه از جانب کاربران کریپتو می‌‌باشد و نمونه‌‌های آن را می‌‌توان در حجم معاملاتی پایین و ارتباطات مبهم مشاهده کرد. از دلایل احتمالی دیگر می‌‌توان به مشکلات قانونی، نبود نوآوری‌‌های فناورانه، عدم پاسخگویی از جانب تیم توسعه‌‌دهنده کوین و ناتوانی در حل نگرانی‌‌های به وجود آمده اشاره کرد.

پولونیکس (Poloniex)

پولونیکس از صرافی‌‌های رمز ارز آمریکایی و تحت مالکیت شرکت فینتک Circle است که استانداردهایی مشابه با کوین بیس دارد. معیار اصلی در لیست بندی احتمالی کوین‌‌ها با توجه به اصول بنیادی صنعت کریپتو (مانند ساختن زیرساختی جدید و حل مشکلات بر مبنای غیرمتمرکزسازی)، پایداری فناوری بنیادی، تجربه و اعتبار تیم اصلی پروژه، ظرفیت ایجاد ارزش واقعی و همچنین شاخص‌‌های مربوط به نقدینگی و جنبه‌‌های دیگر سلامت بازار تعیین می‌‌شود. همچنین این شرط وجود دارد که هر دارایی باید تحت بررسی‌‌های قانونی مربوط به حوزه‌‌ قضایی محل داد و ستد قرار گیرد.

هوبی (Huobi)

صرافی رمز ارز هوبی، پلتفرم معاملاتی دارایی‌‌های دیجیتالی در آسیا، از مدل‌‌سازی آماری برای تصمیم‌‌گیری در مورد کوین‌‌های علاقه‌‌مند استفاده می‌‌کند. سخنگوی این صرافی در گفتگو با کوین‌‌تلگراف اذعان داشت:

“سه راه وجود دارد که یک پروژه می‌‌تواند در پلتفرم Huobi Global لیست بندی شود – لیست بندی عمومی، Huobi Prime و FastTrack – که تمامی آنها توسط SMARTChain هوبی ارزیابی می‌‌شوند. Houbi SMARTChain یکی از مدل‌‌های کمی است که فاکتورها را بر اساس پنج جنبه استراتژی (سرمایه گذاری استراتژیک)، مدیریت (مدیریت پروژه)، فعالیت (فعالیت بازاری)، قابلیت اطمینان (اعتبار تیم) و فناوری (فناوری پیشرفته) ارزیابی می‌‌کند و می‌‌توان پتانسیل سرمایه گذاری و ریسک را نیز به آن اضافه کرد.

علاوه بر لیست بندی معمولی، اخیرا دو برنامه لیست بندی برای توکن‌‌های ویژه معرفی شد – Huobi Prime و Huobi FastTrack. مدل کمی ارتقاءیافته SMART Chain 2.0 برای ارزیابی پروژه‌‌های Prime و FastTrack به کار می‌‌رود. این مدل از حدود ۱۰۰ فاکتور دیگر استفاده می‌‌کند که مواردی مانند ارزش‌‌گذاری منطقی پروژه، ایجاد ارزش در بلندمدت، شهرت تیم، عوامل اقتصادی مناسب توکن و حمایت انجمن را دربر گرفته‌‌ است.”

نماینده هوبی اضافه کرد که این پلتفرم بررسی‌‌های مداومی را بر روی دارایی‌‌های لیست‌‌شده در صرافی خود انجام می‌‌دهد. بر اساس بررسی‌‌های صورت گرفته، تیم توسعه‌‌دهنده پروژه‌‌های ضعیف ممکن است هشدارهایی را به دلیل مشکلاتی مانند تبلیغات و رفتار بازاری ناشایست، کلاهبرداری یا دستکاری بازار، رفتار غیردوستانه تیم اصلی، رخنه‌‌های امنیتی، حجم معاملاتی پایین و غیره دریافت کنند.

eToro

گای هیرش (Guy Hirsch)، مدیر کل پلتفرم معاملاتی دارایی‌‌های دیجیتالی eToro واقع در ایالات متحده، در یادداشتی به کوین‌‌تلگراف عنوان کرد:

فاکتورهای زیادی وجود دارند که eToro هنگام تصمیم‌‌گیری در مورد لیست بندی دارایی‌‌های رمز ارزی برتر در پلتفرم خود لحاظ می‌‌کند. ارزش بازاری کل و نقدینگی از مهم‌‌ترین فاکتورهای مورد نظر هستند. سپس این نکته را ارزیابی می‌‌کنیم که آیا پروژه مورد نظر در میان توکن‌‌های کاربردی (Utility Token) یا اوراق بهادار توکن‌‌شده (Tokenized Securities) قرار دارد و بر اساس تحلیل‌‌های قانونی انجام شده تصمیم‌‌ می‌‌گیریم که توکن را در کدام حوزه قضایی لیست بندی کنیم و همچنین کدام روش مقرراتی را برای آن به کار ببریم. علاوه بر تمامی اینها، در مواقع نگاهی به موارد استفاده، تیم اصلی و برنامه‌‌ کاری محصول خواهیم انداخت.

هیرش اضافه کرد که eToro هیچوقت توکنی را از لیست خود خارج نکرده است. برای رخ دادن چنین اتفاقی، “باید مشکلات نقدینگی بزرگ و دائمی گریبانگیر توکن شده باشند یا اینکه تغییراتی اساسی در قوانین و مقررات فعلی به وجود آیند.”

OKEx

اندی چیونگ (Andy Cheung)، مدیر عملیاتی صرافی رمز ارز OKEx واقع در کشور مالت، در یادداشتی به کوین‌‌تلگراف دیدگاه خود را در مورد فرآیندهای لیست بندی این شرکت روشن ساخت:

به منظور فراهم آوردن گزینه‌‌های سرمایه گذاری باکیفیت‌‌تر و در همان حال حفاظت از منافع مشتریان، روشی جدید را برای لیست بندی ارائه داده‌‌ایم که شامل سه مولفه است: رای‌‌دهی، همکاری و ساختن انجمن.

 

تمامی درخواست‌‌ها برای رای‌‌دهی به لیست بندی توکن از یک فرآیند بررسی مقدماتی عبور خواهند کرد که توسط کمیته بازبینی لیست بندی‌‌ها انجام می‌‌گیرند. این بررسی مقدماتی ۵۰% از کل فرآیند را دربر می‌‌گیرد. ما درخواست‌‌ها را بر اساس معیارهای لیست بندی زیر وارسی می‌‌کنیم.

کراکن (Kraken)

بابی زاگوتا (Bobby Zagotta)، مدیر ارشد تبلیغات صرافی رمز ارز کراکن، در گفتگو با کوین‌‌تلگراف اذعان داشت:

ما اطمینان حاصل می‌‌کنیم که فرآیند تطابق و سازگاری با مقررات موجود و همچنین فرآیندهای امنیتی برای هر توکن انجام می‌‌شوند. ایمن‌‌سازی صرافی و امنیت شخصی مشتریان از اولویت‌‌های اصلی ما هستند و تمامی فعالیت‌‌های ما را جهت‌‌دهی می‌‌کنند.

تمامی توکن‌‌های لیست‌‌شده را به دقت بررسی می‌‌کنیم تا مطمئن شویم که با معیارهای امنیتی سفت و سخت صرافی و همچنین دستورالعمل‌‌های تعیین‌‌شده برای کوین‌‌ها سازگار می‌‌باشند. تاکنون تاثیر لیست بندی و از لیست خارج کردن دارایی‌‌های خاص به دلیل غلبه بازارهای بیت‌‌کوین و اتریوم محدود بوده است. این رمز ارزها در حال حاضر بیشترین سهم ارزش و حجم معاملاتی در صنعت کریپتو را به خود اختصاص داده‌‌اند.

 

از سیستم‌‌های پرداختی تا دارایی‌‌های بهتر

با توسعه بهتر استانداردها و فعالیت‌‌های بازاری توسط صنعت روبه‌‌رشد کریپتو، صرافی‌‌های رمز ارز و کوین‌‌هایی که زمانی برای کلاهبرداری طراحی شده‌‌ بودند رفته رفته در حال ناپدید شدن هستند. بزرگ‌‌ترین صرافی‌‌های رمز ارز در حال پذیرفتن نقش خود به عنوان نگهبانان جدید فضای کریپتو می‌‌باشند و می‌‌توان آن را در فرآیندهای بهتری مشاهده کرد که برای لیست بندی دارایی‌‌های جدید در نظر می‌‌گیرند.

بررسی این سیاست‌‌ها و استانداردها نشان می‌‌دهد که ناآگاهی قابل ملاحظه‌‌ای در مورد الزامات پذیرش تعیین شده توسط پلتفرم‌‌های رمز ارز وجود دارد. رووان استون (Rowan Stone)، مدیر توسعه تجاری اکوسیستم رمز ارزی Horizen، دیدگاه خود را بدین صورت ابراز داشت:

زمانی که حرف لیست بندی دارایی‌‌های رمز ارزی در میان است، صرافی‌‌ها معمولا می‌‌خواهند بدانند که دارایی‌‌ مورد نظر ایمن است، به شیوه‌‌ای فعالانه توسط تیمی متشکل از افراد حرفه‌‌ای و ماهر توسعه پیدا می‌‌کند، از کارآیی واقعی برخوردار است و همچنین دارای انجمنی فعال و صبور است تا از تقاضای بازاری مناسب اطمینان حاصل کنند.اگرچه در ابتدا همه‌‌چیز به‌‌ هم ریخته بود، اما حالا بیشتر صرافی‌‌ها از لحاظ امنیت و قدرت تجاری با سرعتی زیاد در حال بالغ شدن هستند. بسیاری از صرافی‌‌ها دریافته‌‌اند که فراهم آوردن دارایی‌‌های قدرتمند و مشهور برای کاربران خود یک مدل تجاری بسیار بهتر نسبت به تحمیل کردن یک سیستم پول بپرداز تا وارد بازی شوی به کاربران است که اغلب با کارمزدهای مضحک همراه هستند.

درست همانند حوزه‌‌های دیگر مالی، اعتماد و شهرت مهم‌‌ترین فاکتورها برای بازیگران موفق هستند. تحمیل کردن الزامات شدید برای دارایی‌‌ها یک مکانیزم طبیعی برای محافظت از شهرت صرافی‌‌های رمز ارز است، کاری که در نهایت، ریسک‌‌ معامله را برای کاربران کاهش می‌‌دهد. شاید این بهترین راه برای محافظت از معامله‌‌کنندگان و سرمایه‌‌گذاران در اکوسیستمی باشد که بر مبنای تراکنش‌‌های برگشت‌‌ناپذیر و حداقل فضا برای جبران در مواقع بروز اشتباه طراحی شده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.