رشد دوباره فروش کوین‌های رمز ارز پس از ترکیدن حباب ICO

با وجود این که عرضه‌های اولیه‌ توکن در سال ۲۰۱۷ موفق به جذب سرمایه هنگفتی شدند، اما بازار پر تب و تاب این سیستم خیلی زود فرو نشست و دیگر از آن رونق اولیه خبری نبود. اکنون سازوکار جدیدی به نام عرضه‌ی اولیه‌ی صرافی به وجود آمده که در حال جذب حجم بزرگی از سرمایه است.

0 88

سرمایه‌گذاران رمز ارزها با کمک روش جدیدی به نام عرضه اولیه صرافی (IEO)، در حال جذب حجم عظیمی از سرمایه هستند که با سرعت بالا در حال افزایش است. این روش که به جای عرضه اولیه‌ی کوین (ICO) معرفی شده، آمده تا فشارهای قانونی را کنترل کرده و تقاضای سیری‌ناپذیر موجود برای این طلای دیجیتالی را پاسخ دهد. بر اساس اطلاعات وبسایت CoinSchedule.com و به گزارش بلومبرگ، در طول ماه‌های گذشته، حدود ۱۸۰ میلیون دلار سرمایه در ۲۳ عرضه مختلف گردآوری شده است.

عرضه اولیه صرافی

  • ۱۸۰ میلیون دلار سرمایه‌ی جذب‌شده
  • ۲۳ عرضه
  • تقاضای بالا از سوی کاربران و تیم‌های توکنی

منبع: بلومبرگ

ترکیدن حباب ICO

برخلاف عرضه‌های اولیه کوین که توکن‌های دیجیتالی را مستقیما به سرمایه‌گذاران منتقل می‌کردند، در IEO یک صرافی رمز ارز وجود دارد که به عنوان واسطه عمل می‌کند. صرافی‌های رمز ارزی در این‌جا مثل پذیره‌نویسی عمل می‌کنند که می‌توانند ۱۰ درصد از مجموع عایدات حاصل از فروش را دریافت کنند. بیل شیهارا، مدیر ارشد اجرایی صرافی Bittrex، که اخیرا اولین IEO را برگزار کرده می‌گوید: «این روش پتانسیل این را دارد که از عرضه‌های اولیه سال ۲۰۱۷ بزرگ‌تر باشد. ما شاهد تقاضای بسیار زیادی از سوی کاربران و تیم‌های توکنی هستیم.» این در حالی است که وضعیت برای ICO ها در مسیر مناسبی قرار نگرفته و ارزش آن از ۵.۸ میلیارد دلار در ماه ژوئن سال گذشته به ۲۰۸.۶ میلیون دلار در ماه مارس رسیده است.

ریسک‌های IEO

عرضه‌های اولیه صرافی به بازگشت سرمایه به فضای کوین‌های دیجیتال کمک کرده است. این فضا در طول سال‌های گذشته و به‌خصوص پس از ریزش بیت کوین در سال ۲۰۱۸ نوسانات زیادی داشته است. اما IEOها به خاطر مؤلفه‌هایی نظیر ناتوانی در استانداردسازی صرافی‌ها و تداوم ابهامات قانونی همچنان ریسک‌های بسیار زیادی دارند.

زک فالون، وکیل سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، هشدار می‌دهد که راهکار جدید و محبوب جذب سرمایه در حوزه‌ی دارایی‌های دیجیتالی همه‌ی ویژگی‌های ICO را گرفته و آن‌ها را بدتر کرده است. او در مصاحبه با بلومبرگ گفته که ماهیت IEOها، از آن جهت که بسیاری از صرافی‌ها عرضه‌کنندگان را مجبور به جذب سرمایه از طریق توکن‌های خاص می‌کنند، باعث می‌شود این نوع جذب سرمایه در برابر سخت‌گیری‌های قانونی آسیب‌پذیرتر شود. مشکلات دیگری از جمله کلاهبرداری و فقدان پشتکار باعث شده تا سرمایه‌گذاران IEO بیشتر در معرض خطر قرار بگیرند.

با این وجود توکن‌هایی که توسط خود صرافی‌ها عرضه شده‌اند در شرایط صعودی قرار دارند. جف دورمن، مشاور و مدیر سبد سرمایه‌گذاری شرکت Arca Funds، می‌گوید توکن‌هایی که در IEOها عرضه می‌شوند به طور متوسط ۲۰۰ درصد رشد می‌کنند.

نگاهی به آینده

طبق اطلاعات شاخص گلکسی کریپتوی بلومبرگ، رشد IEOها زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت رمز ارزها خیلی بالا رفته باشد. این شاخص در حال حاضر فعلا با بالاترین رکورد خود حدود ۸۰ درصد فاصله دارد هرچند از ابتدای ماه اپریل تاکنون حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.