چرا هنوز بیت کوین به یک ارز جهانی تبدیل نشده است؟

در یک گفتگوی صورت گرفته در نمایشگاه بیت کوین 2019 دانشگاهMIT ، موانع کلیدی پیش‌ روی فراگیر شدن بیت کوین و شبکه پرداخت لایتنینگ (Lightning Network) مطرح شد. از نظر برخی از افراد فعال در این صنعت، دلیل اصلی آن یک مسئله روانشناختی است و بیت کوین به زمان بیشتر و آموزش بیشتر برای تاثیرگذاری بر اذهان عمومی نیاز دارد.

0 86

چرا هنوز بیت کوین به یک ارز جهانی تبدیل نشده است؟

علت اصلی جنبه روانی دارد نه فنی

جک مالرز (Jack Mallers) که خالق کیف پول زپ (Zap) است، نخستین عضو هیئت تحریریه بود که نظرخود را در مورد این موضوع به اشتراک گذاشت. او خاطر نشان کرد که مسائل مربوط به پذیرش این فناوری در دنیای غرب، بیشتر جنبه روانی دارد تا فنی. در حالی که کشورهای شرقی مانند چین با کدهای QR و پرداخت‌های دیجیتال بسیار آشنا بوده، اما این امر در جایی مانند ایالات متحده صدق نمی‌کند.

مالرز گفت:

من فکر می‌کنم در اینجا (آمریکا)، مانع روحی جدی وجود دارد و این مانع که ارتباط مردم با بیت کوین را قطع کرده باید از میان برداشته شود.

او همچنین اشاره کرد که تصویب یک صندوق (سهام) سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین و شفافیت قانونی بیشتر می‌تواند در آشنایی بیشتر مردم با این دارایی جدید مفید باشد.”

این موضوع که این صنعت و دیدگاه ما نسبت به آن موازی باهم به بلوغ برسند، مانع بسیار بزرگتری نسبت به تکنولوژی ساخت آن است، چرا که این تکنولوژی به‌ خودی خود با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت است.

اثر لیندی (The Lindy Effect)

پیر روشارد ( Pierre Rochard)، موسس شبکه پرداخت لایتنینگ، با نظر مالرز موافقت کرد.

روشار گفت:

به عقیده من زمان تنها متغیر مهم در این فرایند است. هرچقدر که بیت کوین مدت زمان بیشتری به کار خود در تولید یک بلاک جدید در هر ده دقیقه ادامه دهد، از نظر روانشناختی، باور مردم را نسبت به ماندگاری آن و کاربردش در زندگی روزمره تقویت خواهد کرد. این فرایند به ما می‌گوید این فناوری قرار است آینده را شکل دهد و من از آن به صورت روزمره استفاده خواهم کرد.

روشارد با این توضیحات در واقع همان اثر لیندی (The Lindy Effect) را توصیف کرد.

جاستین مون (Justin Moon)، مدرس دوره برنامه‌نویسی آنلاین بیت کوین، BUIDL Bootcamp، افزود:

اکثر مردم وقتی بارها اسم چیزی را می‌شوند آن را جدی می‌گیرند. هنگامی که افراد برای اولین نام چیزی را می‌شنوند آنرا جدی نمی‌گیرند. این امر طبیعی است چراکه در زندگی روزمره خویش درگیر چیزهای مختلفی هستند و طبیعتا ظرفیت مواجه با چنین موضوعاتی را نخواهند داشت.

روشارد این پدیده را با صنعت تبلیغاتی که در آن مصرف کنندگان باید چندین بار در معرض آگهی قرار بگیرند تا تاثیری بر آنها داشته باشد مقایسه می‌کند.

مون در پاسخ به اینکه چرا بیت کوین برای جهانی شدن به زمان طولانی نیاز دارد، گفت:

به عقیده من موضوع تا حد زیادی به آموزش مربوط است. مردم درک درستی از آن ندارند. آنها ارزش بیت کوین را نمی‌فهمند و نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند، بنابراین فکر می‌کنم ما به آموزش بیشتری در این زمینه نیاز داریم.

وی همچنین افزود که ممکن است بیت کوین واقعا ایده خوبی نباشد. ما هنوز نمی‌دانیم.

نظر شما چیست؟ بیت کوین برای تبدیل شدن به یک ارز جهانی از چه موانعی باید عبور کند؟

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.