چگونه قیمت رمز ارزها را پیش بینی کنیم

هر یک از ما حداقل یک بار سعی کرده‌ایم قیمت رمز ارز‌‌ها را حدس بزنیم. مهم نیست که چه قدر موفق بوده ایم، مهم این است که در این راه تجربه کسب کنیم. این مقاله به شما کمک می‌‌کند حدس‌‌های علمی بزنید. اما همیشه نباید انتظار جواب صحیحی داشته باشید، چراکه تجربه و آگاهی از نتیجه پایانی مهمتر است.

0 145

پیش بینی قیمت رمز ارزها : اگر وارد فضای رمز ارز‌‌ها شده باشید، حتما سوالاتی مثل «آیا XRP به ۱۰۰ دلار می‌رسد؟ یا آیا بیت کوین به یک میلیون دلار می‌رسد؟» به گوشتان خورده است.

انگار همه در مورد قیمت رمز ارزها و پیش بینی آن صاحب‌نظر شده اند! جان مکافی یک چیزی می‌گوید، مایک نووگرتز چیز دیگری، توماس لی حرف متفاوتی می‌زند و یوتیوبرهای رندم هم هر چیزی که می‌خواهند می‌گویند. آنها داده، سند و مدرک دارند و به نظر معتبرند. و آنها مجهز به قدرتمندترین سلاح در اینترنت هستند: نظر!

چگونه قیمت رمز ارزها را پیش بینی کنیم

تصویری از یک میمون در حال حل مسائل ریاضی.

اعداد و ارقامی که مردم از خودشان درمی‌آورند بی اهمیت است. هیچ کس نمی‌تواند آینده را پیشبینی کند. البته به غیر از او:

چگونه قیمت رمز ارزها را پیش بینی کنیم

نظر مرا می‌خواهید!؟

درست است که نمی‌توانید از الان آینده را ببینید ولی میتوانید به صورت بررسی شده، حدس بزنید که قیمت چقدر بالا خواهد رفت. حتی اگر حدس شما درست از آب درنیاید، حداقل در مورد رمز ارز بیشتر می آموزید و در مورد مشکلاتی که با رمز ارز‌‌ قابل حل هستند، بیشتر یاد می‌گیرید.

هیچ راه قابل اعتمادی برای ارزشگذاری روی رمز ارز‌‌ها وجود ندارد

رمز ارز‌‌ یک بازار کاملا احتکارآمیز است که هیچ نشانه و تاریخچه‌ عملکردی ندارد.

بسیاری از تحلیلگران رمز ارز‌‌ از معیارهای سهامی مثل ارزش بازار، که به اختصار cap بازار نامیده می‌شود، یا ارزش بازار یا بتای آن و یا دیگر مفاهیم و زبان‌ها استفاده می‌کنند. من این روش را به شکلی عمیق در مورد سرمایه گذاری در رمز ارز‌‌ توضیح می‌دهم، زیرا این ابزار برای مقایسه یک رمز ارز‌‌ با دیگری مفید است.

مشکل اینجاست که این روش هیچ کمکی به ارزیابی اینکه آیا یک رمز ارز‌‌ بیشتر یا کمتر از ارزش خود ارزشگذاری شده، ارائه نمی‌دهد. پس نباید انتظار یک نتیجه‌ی محتمل را داشته باشید.

مطمئن نیستم مفاهیم بازار سهام برای قیمت رمز ارز‌‌ها نیز صادق باشد، زیرا تحلیلگران سهام چند اصل واقعی دارند که پس از دهه‌ها تحقیق به سودمندی و کاربردپذیری آنها پی برده اند. و رمز ارز‌‌ از چنین واقعیتی بهره‌مند نیست.

پس چه باید کرد؟

چگونه قیمت رمز ارزها را پیش بینی کنیم

هممم

یک حدس علمی را امتحان کنید!

حدس‌های علمی بهترین نوع حدس هستند. حتی اگر حدستان اشتباه باشد، حداقل به شکلی تخصصی به قضیه فکر کرده اید.

چگونه می‌توانید به صورت علمی حدس بزنید؟

کمی در مورد این پروژه مطالعه کنید. با ارزش بازار کوین (coinmarketcap) شروع کنید. این آدرس اطلاعات قیمتی مفیدی به شما نشان می‌دهد و شما را به دیگر اطلاعات مفید هدایت می‌کند. من از اطلاعات موجود در رسانه‌های رمز ارز‌‌ی و افرادی که بهشان اعتماد داشتم نیز استفاده می‌کنم.

سپس به عرضه‌ی توکن، توزیع توکن، بازار هدف توکن و اجرای آن بر روی نقشه‌ی راه، نگاهی بیندازید.

  • وقتی توکن‌های کمتری دارید، قیمت بالاتر خواهد رفت. برای مثال WAVES سه دلار است، در حالی که XLM تنها یک دهم دلار است. این به این معنی نیست که WAVES لزوما ارزش بیشتری دارد، بلکه یعنی توکن های WAVES بسیار کمتری نسبت به توکن‌هایXLM موجود است. WAVES قیمت بالاتری دارد و دلیل آن ریاضیات است. اعداد را رها کنید و به ارزش بیندیشید.
  • هر وقت که تیم توسعه توکن‌های زیادی را ذخیره کرد یا رمز ارز‌‌ توکنامیک تورم‌زا داشت (یعنی شبکه به طور پیوسته توکن‌های جدید تولید می‌کند)، انتظار رشد خفیفتر را داشته باشید. به محض اینکه توکن‌های جدید در بازار عرضه شد، رشد سریع قیمت آهسته می‌شود، حتی اگر ارزش کلی شبکه بالا برود.
  • اندازه‌ی بازاری که می‌بایست از توکن استفاده کند را در نظر بگیرید. بازار بیت کوین بسیار بزرگ است، یعنی هر کسی می‌تواند برای انتقال ارزش به دیگران، از بیت کوین استفاده کند. بازار Quantstamp کوچک است، یعنی مخصوص افرادی است که با قرارداد هوشمند سروکار دارند. نمی‌توانید انتظار داشته باشید QSF حتی نزدیک به ۵۰ دلار برسد. قیمت بیت کوین می‌تواند به طرز واقع‌بینانه‌ای مرز ۱ میلیون دلار را رد کند، بدون اینکه حتی قسمت زیادی از ثروت جهان را قبضه کرده باشد. واقع بین باشید!
  • وقتی توسعه‌‌دهندگان نقشه راه خود را به اجرا می‌‌گذارند، باید به کار آن‌‌ها و اینکه برای رسیدن به نتایج مورد نظر، منابع و مدیریت لازم را در اختیار دارند، اطمینان داشته باشید. عملکرد قبلی، موفقیت آینده را تضمین نمی‌‌کند ولی بهتر از این است که منتظر شوید یک تیم با عملکرد ضعیف خودش را پیدا کند.

چگونه از اطلاعات خود به بهترین نحو استفاده کنید؟

چگونه قیمت رمز ارزها را پیش بینی کنیم

بیایید کمی جلوتر برویم…

مغزتان را به کار بگیرید!

برای مثال، طبق گفته‌‌ coinmarketcap ، در حال حاضر رمز ارز‌‌ DENT ، 80 میلیون دلار ارزش دارد. کاربرد بدیهی آن در خرید و فروش داده‌‌های استفاده‌‌نشده‌‌ موبایل است.

(برای خوانندگانی که در ایالات متحده زندگی می‌‌کنند، احتمالا این بخش قابل درک نیست زیرا بسیاری از شما بسته‌‌های بی‌‌سیم نامحدود دارید. در بسیاری از کشور‌‌ها، مردم بسته‌‌ی داده‌‌ی موبایل را باید خریداری کنند؛ مثلا برای هر ماه یک بسته‌‌ی 4 گیگابایتی می‌‌خرند. DENT برای این انسان‌‌ها کاربرد دارد نه برای شما!)

تا آن‌‌جا که من فهمیده ام، این بازار ارزشی بین 5 تا 10 میلیارد دلار دارد. این بازه مطمئنا بسیار بزرگ است ولی من فقط از اینترنت تحقیق کرده ام و اطلاعات دقیق‌‌تر ندارم. به همین خاطر رقم 8 میلیارد دلار را به طور تقریبی می‌‌پذیریم.

تا زمان انتشار این پست، DENT فقط 1 درصد از این بازار را در اختیار دارد؛ به علاوه‌‌ی توکن‌‌هایی که برای سودآوری نگه‌‌داری شده‌‌اند. اگر DENT موفق شود، در آینده سهم بیشتری از این بازار را در اختیار می‌‌گیرد. حتی یک افزایش به 4 درصد نیز باعث می‌‌شود ارزش پولتان 4 برابر شود. که سودی سرسام‌‌آور است.

عرضه‌‌ی DENT در 100 میلیارد ثابت است. بنابراین لازم نیست نگران تورم باشید. ولی DENT صندوق توسعه‌‌ی قوی‌‌ دارد و حدود 40 درصد از عرضه‌‌ی کل را پوشش می‌‌دهد. وقتی توسعه‌‌دهندگان توکن‌‌های زیادی را نگهداری کنند، توکن‌‌های قابل فروش و معاوضه کم می‌‌شوند و در نتیجه قیمت بالا می‌‌رود. همین که به فروش برسند، قیمت‌‌ها پایین می‌‌آید. پس با ورود توکن‌‌های توسعه‌‌دهندگان به چرخه‌‌ی جهانی، شما نیز متاثر خواهید شد. از قضا، DENT به تازگی تعدادی توکن را وارد بازار کرد و در نتیجه، قیمت آن پایین آمد، در حالی که در باقی بازار قیمت‌‌ها بالا بود.

تیم DENT برنامه‌‌هایی برای پرداخت، تماس تلفنی و چت ویدئویی در اپلیکیشن خود دارد. در آینده همین ویژگی‌‌ها شبکه‌‌ی DENT را مجهز می‌‌کنند و افق‌‌های روشنی به سمت بازارهای تجاری با ارزش 1 میلیارد دلار را باز می‌‌کنند.

میلیون‌‌ها نفر اپلیکیشن DENT را دانلود کرده اند و طبق گزارش از آن استفاده می‌‌کنند. این یعنی این پروژه تا کنون توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. در نتیجه می‌‌توان انتظار داشت که بازار بالقوه‌‌ی آن به مرور زمان گسترش یابد. علاوه بر این، پتانسیل‌‌های بیشتری نیز وجود دارد، اگر برخی از مردم به بسته‌‌های داده‌‌ی با نرخ ثابت روی بیاورند تا از فرصت‌‌های آربیتراژ (arbitrage opportunities) که قبل از ایجاد DENT از آن بهره‌‌مند نبودند، استفاده کنند.

و البته، احتکارگران توکن می‌‌خرند تا در زمان گرانی آن را بفروشند.

همیشه انتظاراتتان را پایین نگه دارید

اگر توجه کرده باشید من هنوز حرفی از قیمت DENT نزده ام. این همه عدد، این همه متغیر، بدون هیچ قیمتی.

چرا؟

به این دلیل که شما باید واقعیت را در نظر بگیرید. DENT از یک فناوری اثبات‌‌نشده استفاده می‌‌کند تا مشکلی که هیچ کس تا کنون آن را حل نکرده را اصلاح کند. حتی اگر در این کار موفق شود، معلوم نیست چند رقیب پیدا می‌‌کند. حتی اگر موفق شود و رقیب‌‌هایش را کنار بزند، باز هم ممکن است مردم پولشان را از DENT خارج کنند یا حتی قیمت را دستکاری کنند. این اتفاق برای همه‌‌ی ارزها رخ می‌‌دهد، حتی برای ارزهای واقعی مثل دلار، یورو، ین و پزوس.

همچنین اطلاعاتی درمورد شرایط و داینامیک تیم توسعه آن نداریم. چه می‌‌شود اگر توسعه‌‌دهندگان اصلی آن عصبانی شوند و تیم را ترک کنند؟ چه می‌‌شود اگر تیم از هم بپاشد؟ یا اگر معلوم شود که مدیرانی بی‌‌کفایت هستند؟ یا اگر کاملا شایسته‌‌ی این مقام باشند ولی با هم به توافق نرسند؟ ممکن است کل پروژه از بین برود.

پس از همه‌‌ی این تحلیل‌‌ها، که حتی خطر بزرگ شکست خود پتلفرم را درنظر نمی‌گیرند، می‌‌توانید یک حدس علمی در مورد قیمت احتمالی ارائه کنید.

در مورد DENT اگر برای پرداخت از آن استفاده کنید، قیمت هر توکن 15 سنت است.

با این قیمت، DENT از 15 میلیارد دلار ارزش تجاری برخوردار خواهد شد. در آینده، دنیا برای هر کاری از DENT 15 میلیارد دلاری استفاده می‌‌کند: احتکارگران برای پول درآوردن، کاربران برای مبادله‌‌ی دقیقه‌‌ها یا ارسال پول به یکدیگر، شرکت‌‌های بی‌‌سیم برای خرید DENT برای صندوق پوشش ریسک در مقابله با زیان مالی و DENT برای ذخیره‌‌ی اندوخته در خزانه‌‌ی خود.

این قیمت چقدر دقیق است؟

هیچ کس نمی‌‌داند!

این بهترین بخش مربوط به حدس‌‌های علمی است: حتما نباید جوابتان درست باشد، بلکه با کمک این حدس‌‌ها می‌‌توانید تصمیمات بهتری داشته باشید.

دوایت آیزنهاور، رئیس جمهور ایالات متحده و فرمانده عالی نیروهای متفقین می‌‌گوید: “برنامه‌‌ها بی‌‌فایده‌‌اند و برنامه‌‌ریزی‌‌ها ضروری.”

شما چه تجربیاتی در زمینه پیش بینی قیمت بازار و رمز ارزها داشته‌اید؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.