گرین (Grin) : نسخه سریع‌‌تر و خصوصی‌‌تری از بیت کوین‌‌

داستان بیت کوین‌‌ بخشی از جذابیت آن است: یک سازنده ناشناس ارزی را طراحی می‌‌کند و سپس ناپدید می‌‌شود و کوهی از طلای دیجیتال و بکر را به جا می‌‌گذارد. این اقدام، بیت کوین‌‌ را به یک مکتب تبدیل و آن را از بسیاری از رمز ارزهای دیگری که از آن زمان تاکنون متولد شده‌‌اند، جدا کرد. Grin، یکی از رمز ارزهای تازه اجراشده نیز داستان مشابهی دارد.

0 470

تکنولوژی زیرساختی رمز ارز Grin، در وایت پیپر آن که توسط تام الویس جدوسور (Tom Elvis Jedusor) (نام فرانسوی شخصیت شرور والدرموت در هری پاتر) در چت Bitcoin Wizards IRC ارسال شده بود، آمده است و جدوسور پس از آن ناپدید شد. پیشنهادشان چه بود؟ پروتکلی به نام میمبل‌‌ویمبل (MimbleWimble) که به یاد طلسم بستن زبان در هری پاتر نام‌‌گذاری شده است.

پس از آن، یک توسعه دهنده دیگر با نامی گرفته شده از هری پاتر، Ignotus Peverell، اولین رمز ارز مبتنی بر این فناوری یعنی Grin را معرفی کرد.

Grin : نسخه سریع‌‌تر و خصوصی‌‌تری از بیت کوین‌‌

رمز ارز Grin

Grin که در ماه ژانویه اجرا شد و تا جایی که ممکن بود در عرضه اولیه خود شبیه به بیت کوین‌‌ عمل کرد. این رمز ارز در آن زمان برای توسعه‌‌دهندگان خود هیچ توکنی اختصاص نداد و از پیش استخراج نشده بود. دنیل لنبرگ (Daniel Lehnberg) یکی از اعضای تیم آن در یکی از قسمت‌‌های جدید Unchained گفت این فلسفه همچون «نفسی تازه» بود.

او گفت:

این یک پروژه کاملا متن باز توسط جامعه این ارز بوده و تامین مالی آن هم توسط جامعه آن شکل گرفته است. هرگونه تامین مالی دریافت شده برای توسعه بر اساس کمک‌‌ها بوده است. هیچ ICO، پیش ‌‌استخراج، مالیات و هیچ چیزی که از طریق لایه پروتکل به تیم توسعه اختصاص داده شده باشد وجود ندارد. در عوض بسیار عادلانه اجرا شد، طوری که همه بتوانند آن را استخراج کنند و استفاده از آن برای همه رایگان است چون هیچ سیستم تشویقی یا شرایط خاصی ندارد که به دارندگان یا حامیان اولیه بیشتر از دیگران سود برساند.

هدف این سکه مانند بیت کوین‌‌ این است که به پول دیجیتال یا ابزاری برای تبادل تبدیل شود. مایکل کوردنر (Michael Cordner)، عضو دیگر تیم گفت در حالی که همه درمورد این صحبت می‌کنند که بیت کوین‌‌ طلای دیجیتال است، اما تلاش Grin در راستای همان هدف اصلی بیت کوین‌‌ است. یکی از راه‌‌های انجام این کار تولید دائمی Grin است، به جای اینکه مانند بیت کوین یک hard cap (میزان حداکثر) برای تعداد کل کوین ها تعیین کند. با این حال، نرخ صدور دائمی Grin، 1 Grin بر ثانیه و مانند نرخ صدور بیت کوین‌‌ خواهند بود: در ابتدا با توجه به عرضه در گردش، بالا است و با گذر زمان با کم شدن عرضه در گردش، کم می‌شود. هنوز مشخص نیست که آیا مردم با آن به عنوان نوعی از پول دیجیتال رفتار خواهند کرد که ارزش آن در بلندمدت بالا نمی‌‌رود یا خیر.

کوردنر گفت:

ما همچنین راهبردهای متنوعی برای تضمین خصوصی بودن Grin را مورد بحث قرار می‌‌دهیم. مقادیر در بلاک چین کاملا مبهم است. ساختار تراکنش مبهم و فشرده است. و وقتی از Grin استفاده می‌‌کنید حتی آدرسی برای سکه‌‌هایتان ندارید»

لنبرگ گفت:

بخش بزرگی از حریم خصوصی، مخفی شدن در جمعیت در میان همتایان خودتان است. از آنجایی که این ویژگی به طور پیش‌‌فرض در پروتکل قرار دارد، هر کس که از Grin استفاده کند نفوذ به حریم خصوصی را دشوارتر می‌‌کند»

ما همچنین درباره اینکه چطور Grin مشکل بسیاری از بلاک چین‌‌های دیگر از جمله بیت کوین‌‌ را حل کرده است، صحبت می‌‌کنیم: مشکل تورم. برای بلاک چین‌‌هایی مانند بیت کوین‌‌ که همه داده‌‌ها را روی خود دفترکل نگه می‌‌دارند، دانلود این اطلاعات برای شرکت‌‌کنندگان جدید سخت و سخت‌‌تر می‌‌شود. بلاک چین Grin دائما بخش‌‌های انحرافی را با تکنیکی به نام برش حذف می‌‌کند. پس برای مثال اگر من 10 Grin برای مایکل بفرستم و مایکل هم 10 Grin برای دنیل، بلاک چین تنها داده‌‌ای را نگه می‌‌دارد که می‌‌گوید که 10 Grin از من به دنیل رسیده است.

درحالی که این تکنولوژی، جامعه کریپتو را مشتاق کرده است، اما توسعه‌‌دهندگان آن برای جمع آوری کمک‌‌های مالی که برای کار بر پروژه نیاز داشتند، مسیر سختی را پیموده‌اند. وقتی درباره چگونگی توقف یکی از دوره‌های تامین سرمایه صحبت می‌‌کردیم، از آنها پرسیدم که آیا بهتر نیست به جای تکیه بر خیرخواهی مردم برای کمک رسانی، مانند دیگر پروژه‌ها از تکنیک های تشویقی استفاده کنند. لنبرگ گفت: من را دیوانه یا ساده‌‌لوح می‌‌خوانند. به نظر من روش‌‌های دیگر انجام این کار درست نیست. در آن روش‌ها، وقتی مشکلی را حل می‌‌کنید مشکل دیگری به وجود می‌‌آید: چطور سرمایه را اختصاص می‌‌دهید؟ چطور آن را مدیریت می‌‌کنید؟ وقتی از آن روش ها استفاده میکنی، وارد یک بازی دیگری میشوی و تاکنون در این فضا اثبات نشده است که این روش‌های تامین مالی نتایج بهتری به دنبال دارند».

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.