افزایش ۳ برابری هزینه برق برای استخراج کنندگان رمز ارز در ازبکستان

جمهوری ازبکستان طی دستوری هزینه محاسباتی برق استخراج کنندگان رمز ارز را تا ۳۰۰ درصد افزایش داده است.

0 99

بر اساس اطلاعیه ای که در ۲۷ سپتامبر منتشر شد، هیئت وزیران جمهوری ازبکستان با صدور حکمی استخراج کنندگان رمز ارز را مستلزم پرداخت ۳ برابری هزینه تعرفه برق کرده‌اند.

این قانون در چارچوب حکمی صادر شد که رییس جمهور شوکت میرضیایف (Shavkat Mirziyoyev) در ۲۲ آگوست ۲۰۱۹ با عنوان “اقدامات تسریع کننده بهره وری انرژی در بخش‌های اقتصادی و حوزه اجتماعی، اجرای راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی و توسعه منابع تجدید پذیر انرژی” تصویب شد و هدف از آن افزایش انگیزه مصرف گنندگان در استفاده بهینه از انرژی برق عنوان شده است.

رویکرد ازبکستان نسبت به رمز ارز ها و فناوری بلاک چین

میرضیایف در سپتامبر گذشته دستور داد تا یک صندوق توسعه بلاک چین به نام “ائتلاف دیجیتال (Digital Trust)” ایجاد شود. هدف اصلی این پروژه ادغام و بکارگیری این فناوری در پروژه‌های مختلف دولتی از جمله بهداشتی، آموزشی و فرهنگی است. بعلاوه مسئولیت سرمایه گذاری‌های بین المللی در بخش اقتصاد دیجیتال بانک مرکزی ازبکستان نیز از دیگر وظایف Digital Trust است.

در نخستین روزهای ماه سپتامبر، با صدور و اجرای حکمی، تجارت بدون مالیات رمز ارز و استخراج آن در ازبکستان بطور قانونی عملی شد که طبق آن، افراد بیگانه و خارجی تنها تحت نظارت و وجود یک شرکت تابعه در ازبکستان حق تجارت در حوزه رمز ارز ها را خواهند داشت.

در این قانون حداقل سرمایه لازم برای تاسیس یک صرافی رمز ارز ، ۷۱۰۰۰۰ دلار ذکر شده است. این صرافی‌ها تحت مقررات بازار سهام و بورس ازبکستان نبوده و بنابراین از پرداخت مالیات برای تجارت رمز ارز ها معاف هستند.

در همین زمینه، دولت ایران نیز در ماه ژوئن اعلام کرد تا زمان تصویب هزینه جدید برق برای استخراج رمز ارز ، تمامی فعالیت‌های موجود در این زمینه را متوقف خواهد کرد. بنا بر گزارش وزارت نیرو، در یک دوره یکماهه که در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹ خاتمه یافت، در مصرف برق کشور افزایش ۷ درصدی مشاهده شده است که به اعتقاد این وزارت دلیل آن رشد چشمگیر استخراج رمز ارز از سوی مردم بوده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.