افشای پروژه مخفیانه گوگل : جمع آوری سوابق پزشکی میلیون ها آمریکایی

گزارش تازه ای منتشر شده که نشان می‌دهد گوگل در قالب برنامه ای به نام «پروژه بلبل» (Project Nightingale) سوابق پزشکی میلیون ها بیمار از ۲۱ ایالت آمریکا را بدون اطلاع ایشان و پزشکان آنها جمع آوری کرده است.

0 99

طبق گزارشی که به تازگی منتشر شده، شرکت گوگل در قالب برنامه ای به نام Project Nightingale سوابق پزشکی میلیون ها بیمار آمریکایی را به طور مخفیانه جمع آوری کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، داده های جمع آوری شده در این پروژه شامل نتایج آزمایش، سوابق معاینات پزشکی، بستری شدن و اطلاعات دیگر بوده است و در میان آنها سوابق کامل وضعیت سلامتی با نام و تاریخ تولید بیماران نیز به چشم می خورند. طبق این گزارش حداکثر ۱۵۰ نفر از کارکنان گوگل به این داده ها دسترسی داشته اند. این مسئله نگرانی هایی را در مورد درز اطلاعات خصوصی بیماران به وجود آورده است. در ادامه نوشته شده که گوگل از داده های بیماران برای طراحی یک نرم افزار جدید مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کرده است.

پروژه گوگل در ظاهر نقض حریم خصوصی تلقی می‌شود ولی مطابق قانون قابلیت حمل و پاسخگویی بیمه بهداشت و درمان (HIPAA)، بیمارستان ها برای ارائه خدمات درمانی می‌توانند سوابق پزشکی بیماران را بدون اجازه گرفتن از آنها با شرکای تجاری خود به اشتراک بگذارند.

گوگل از مدت ها قبل وارد حوزه خدمات درمانی شده و در طول چند سال گذشته فعالیت های خود را در این حوزه افزایش داده است. این کمپانی اخیراً برای مبارزه با آمازون و اپل، که به دنبال ورود به حوزه پول ساز خدمات درمانی هستند، فعالیت های خود را افزایش داده است.

غول موتورهای جستجو سال قبل «David Feinberg»، مدیرعامل موسسه Geisinger Health را استخدام کرد تا بر فعالیت های درمانی این شرکت نظارت کند. این شرکت در همان سال از برنامه های خود برای تصاحب بخش خدمات درمانی شرکت دیپ مایند (DeepMind) پرده برداشت و هدف از این کار را «ایجاد یک دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی برای پزشکان و پرستاران» اعلام کرد.

در کنار گوگل، شرکت هایی همچون آمازون، اپل و مایکروسافت نیز در تلاشند تا وارد حوزه خدمات درمانی شوند؛ بنابراین احتمال دارد در آینده باز هم اخباری از این دست منتشر شوند.

فناوری بلاک چین و ایمن‌‌سازی داده‌‌های شخصی

در این سال‌ها شاهد اخبار گوناگونی در مورد سو استفاده از اطلاعات شخصی شهروندان به اهداف گوناگون در کشورهای مختلف بوده‌ایم. این در حالیست که توسعه فناوری بلاک چین در سال‌های اخیر، این امکان را فراهم می‌سازد که داده‌ها و سوابق پزشکی افراد، به صورت ایمن تحت کنترل خود این اشخاص قرار گیرد. استفاده از بلاک چین‌‌ در زمینه داده‌‌ها یک هدف ساده دارد: قرار دادن داده در دست کسانی که آنها را به وجود آورده‌‌اند. تمرکز زدایی و رمزنگاری نقشی اساسی در ایمن‌‌سازی داده‌‌های شخصی در بلاک چین‌‌ ایفاء می‌‌کنند. از طریق ذخیره کردن داده‌‌های شخصی در شبکه‌‌های رمزنگاری‌‌شده و غیرمتمرکز، کاربران قادر خواهند بود با استفاده از کلیدهای خصوصی دسترسی اشخاص ثالث به داده‌‌های خود را محدود سازند، درست مانند فرآیندی که در ارسال رمز ارزها شاهد هستیم.

جالب ترین ویژگی بلاک چین در بخش سلامت، توانایی بیماران برای کنترل و حفظ اطلاعات پزشکی خودشان است اگر همه اطلاعات به یکدیگر متصل باشند و یک بیمار به آنها نظارت داشته باشد، همان فرد تصمیم می‌گیرد که چه کسی داده هایش را مشاهده کند. شاید نخواهید یک متخصص مشتاق اطلاعات زندگی جنسی شما را مطالعه کند. بلاک چین تا این حد برای شما حریم خصوصی قائل است. حتی بیماران می‌توانند اطلاعات سلامت خود را به تیم های تحقیقاتی سلامت یا دارو به فروش برسانند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.