تحریم کاربران ایرانی از سوی GitHub و Slack : مصائب کسب و کار بیت کوین در ایران

کاربران ایرانی بیت کوین معنای حقیقی مقاومت در برابر تحریم و سانسور را به دنیا نشان دادند. بر اساس محدودیت‌های تجاری اعمال شده از سوی ایالات متحده، در اواخر هفته گذشته سایت GitHub که زیر مجموعه شرکت مایکروسافت است، شروع به شناسایی و مسدود سازی حساب کاربران ایرانی نمود. بنابراین از حضور و مشارکت توسعه دهندگان بلاک چین در پروژه‌های نرم افزاری که شامل مخزن‌های مالی خصوصی یا خدمات پرداختی عمومی برای سرمایه گذاری‌های تجاری می‌شود، جلوگیری بعمل می‌آید.

0 124

تحریم کاربران ایرانی از سوی GitHub و Slack

بهراد خدایار، مدیر ارشد استارت‌آپ بلاک چین ایرانی بهکامه و یکی از بنیان گذاران یک صرافی رمز ارز در حال توسعه، در مصاحبه با سایت CoinDesk گفت:

اکثر پروژه‌های رمز ارز/بلاک چین مهم که توسط شرکت‌های مختلفی در سراسر دنیا تاسیس شده‌اند، بر مخزن‌های مالی خصوصی میزبانی و راه اندازی می‌شوند. بنابراین ، وقتی صحبت از تحریم توسعه دهندگان ایرانی مانند محدودیت اخیر GitHub می‌شود باید دو نکته را در نظر داشت: نخست تأثیرات منفی عمده ای که بر کسب و کار آنها می‌گذارد و سپس اینکه آیا آنها می‌توانند به چنین شرکت‌های مهمی در سطح جهان بپیوندند یا خیر.

تعدادی از این تحریمات، به اشتباه بر علیه ایرانیان مهاجری که اکنون در اروپا یا آمریکای شمالی سکونت دارند، اعمال شده است. شبکه کاری و ارتباط از راه دور Slack نیز دچار اشتباهی مشابه شد و از ابتدای دسامبر سال ۲۰۱۸ به محدود کردن دسترسی توسعه دهندگان ایرانی برای مشارکت در شبکه‌های جهانی اقدام نمود.

سخنگوی سایت GitHub به CoinDesk گفت:

برخی از سرویس‌های ما برای افراد حقیقی و سازمان‌های موجود در کشورهای تحریم شده هنوز هم در دسترس است، اما صرفا فقط برای ارتباطات شخصی و نه برای اهداف تجاری.

محدودیت‌های اعمال شده در رابطه با قابلیت‌های GitHub ، پروژه‌های رمز ارز را تحت تأثیر قرار داده است. برای نمونه خدایار گفت تیم وی دسترسی به کد TradingView را برای ترسیم نمودارها و شاخص‌های فنی مربوط به صرافی در دست احداثش از دست داده است.

وی همچنین گفت:

ما به اسناد جدیدی که توسط تیم (TradingView) ایجاد شده است دسترسی نداریم، بنابراین سعی می‌کنیم مشکلاتمان را از طریق خواندن مستقیم کد و استفاده از یک روش آزمون و خطا برطرف کنیم.

در گذشته خدایار از مبادله ی همتا-به-همتای LocalBitcoins برای خرید و فروش رمز ارزها استفاده می‌کرد. در ماه مه، این سرویس شروع به تحریم کاربران ایرانی نمود. در این رابطه منابع موجود در تهران به سایت CoinDesk گفتند که برخی از معامله گران بیت کوین هنوز با ارسال پیشنهادات خود در صفحات کشورهای دیگر از خدمات این سایت استفاده می‌کنند، گرچه امادگی این را دارند که هر لحظه ارتباطشان را با سایت از دست بدهند. با این وجود آنها به CoinDesk گفتند که علاقه به بیت کوین نه تنها افت نکرده بلکه با افزایش روبرو شده است.

یکی از کاربران ایرانی بیت کوین که از ما خواست تنها به ذکر اسم کوچکش “امیرحسین” اکتفا کنیم، گفت که از چندین ماه پیش دسترسی خود را به سایت و خدمات Slack از دست داده است، اما سایت GitHub هنوز حساب وی را مسدود نکرده است. استفاده وی از این سایت در جهت ایجاد یک صرافی بیت کوین ایرانی (برای پر کردن جای خالی LocalBitcoin) و ارائه پاداش‌های بیت کوین در یک بازی ویدیویی به عنوان یک استودیوی مستقل توسعه دهنده بازی است. (او برای حفظ این مشاغل درخواست کرد که نامش فاش نشود.)

امیرحسین به CoinDesk گفت که نگران سانسور سایت‌های عمومی برای مردم نیست، زیرا او از قبل خودش را برای چنین سناریوهایی آماده کرده است، او افزود:

من برای ناشناس ماندن معمولاً از نام‌های مستعار و اسم پروفایل تصادفی استفاده می‌کنم، بهرحال اگر سانسور شدن عملی شود کاری نمی‌توان کرد.

تجربیات جهانی

فضای توییتر پر از کاربرانی است که درباره احتمال محدود شدن دسترسی به بیت کوین و خدمات اولیه اینترنت توسط دولت‌ها نظریه پردازی می‌کنند. در حال حاضر مردم ایران با این چالش‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

تعدادی از منابع ایرانی به CoinDesk گفتند “از آنجایی که این محدودیت‌ها فقط بروی توافقنامه بازخرید خصوصی و خدمات پرداخت شده تأثیر دارند، آنها هنوز قادرند در پروژه‌های عمومی بیت کوین در سایت GitHub نظر بدهند و مشارکت کنند.

در همین زمینه، ولادمیر ون در لان (Wladimir van der Laan)، توسعه دهنده اصلی مهمترین نرم افزار مورد استفاده بیت کوین، مخازن git مربوط به بیت کوین را در یک سرویس مخفی Tor پخش می‌کند تا برای همه قابل مشاهده باشند. توسعه دهندگان ایرانی در حال حاضر گواه این امر هستند که چگونه با وجود محدودیت دسترسی به برخی از پایگاه‌های معروف داده، توانسته اند به جامعه جهانی بپوندند.

خدایار گفت برای شروع قانونی شدن ماینینگ بیت کوین به تازگی باعث افزایش و سهولت دسترسی شرکت‌های استخراج گر بیت کوین شده است. البته این اتفاق در شرایط عادی تحقق پذیر نبوده است، زیرا به گفته منابعی در تهران به CoinDesk بسیاری از اعضای جامعه داخلی بیت کوین برای رسیدن به این هدف ماه‌ها با قانون گذاران در تعامل بوده‌اند. با اینکه درحال حاضر روش‌های قانونی برای استفاده از بیت کوین در پرداخت‌های داخلی وجود دارد، هنوز کمبود اقدامات بسیاری از جمله امتناع بانک مرکزی ایران حس می‌شود. امیرحسین گفت:

ما بعنوان جامعه توسعه دهندگان ایرانی که به بیت کوین علاقه داریم، تمام تلاش خود را برای تقویت این فناوری انجام خواهیم داد.

جان‌ سخت‌های ایرانی

یکی دیگر از توسعه دهندگان ایرانی به نام Jadi که دسترسی محدود به صفحات مربوط به حقوق فمینیستی و ترجمه های ادبی GitHub دارد، به CoinDesk گفت تحریمات جدید به مشکلات زیر ساختی سیستم‌های متمرکز اشاره دارد.

Jadi ادامه داد:

حتی یک جامعه دوستانه طرفدار آزادی مانند GitHub نیز مجبور می‌شود دسترسی برخی را مسدود کند، اتفاقی که در یک سیستم غیر متمرکز رخ نخواهد داد.

وی افزود:

فشارهای نظارتی برای محدودیت استفاده از بیت کوین ، بیش از پیش عموم ایرانیان را به استفاده از بیت کوین برای پرداخت‌های بین مرزی و ذخیره داده‌ها تشویق کرده است. به گفته وی تازه کاران با خود فکر می‌کنند اگر دولت وقت زیادی را به تنظیم صنعت نوظهور بیت کوین اختصاص داده است، پس قطعا چیز ارزشمندی است.

وی افزود:

در حال حاضر قیمت دستگاه‌های ماینر در ایران دو برابر قیمت بین المللی است، با این حال هنوز بسیاری از مردم این دستگاه‌ها را خریداری کرده و حتی در خانه شروع به استخراج می‌کنند.

اگرچه در چند سال گذشته دسترسی ارزان به برق موجب تقویت صنعت استخراج بیت کوین در ایران شده است، اما حالا سازمان‌های دولتی در حال تنظیم بخشنامه جدید برای محاسبه برق مصرفی در این حوزه هستند.

با این حال، چندین سرویس غیر متمرکز مانند اپلیکیشن DECS BlockStack و پروژه‌های ConsenSys وجود دارند که با هدف ارائه پلتفرم‌های مشابه GitHub ، امکان درخواست توزیع، جوایز و تأیید هویت را ارائه می‌دهند. اما GitHub و Slack از ویژگی‌های گسترده شبکه بهره می‌برند که این سرویس‌های جدید فاقد آن هستند.

Jadi و خدایار گفتند “تا هنگامی که هیچ یک از این گزینه‌های غیرمتمرکز، قابلیت مقاومت در برابر سانسور را به پلتفرم‌های اجتماعی عرضه نکنند، ایرانی‌ها به استفاده از ترکیب VPN ، سرویس‌های Tor و شبکه‌های جهانی دوستانی که از طرف آنها پیام ارسال می‌کنند، ادامه خواهند داد.

Jadi اشاره کرد:

در نهایت اینترنت داده‌ها همواره مسیر خود را پیدا می‌کند، بنابراین ما همچنان به همکاری و استفاده از فناوری‌های جدید ادامه خواهیم داد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.