موافقت G7 با شبکه پرداخت رمز ارز ژاپنی برای جایگزینی سوئیفت

دولت ژاپن در تلاش است تا در ایجاد یک شبکه پرداخت جهانی جدید مبتنی بر رمز ارز، که شباهت‌هایی با سوئیفت (SWIFT) دارد، پیش قدم شود.

0 99

جایگزین کردن سوئیفت با شبکه پرداخت جهانی رمز ارز

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع ناشناس، طی گزارشی در تاریخ ۱۸ جولای مدعی شد که تلاش ژاپن برای راه‎اندازی این شبکه، با هدف مقابله مؤثر با پولشویی صورت می‌پذیرد.

در حالی که برنامه‌ریزی ها هنوز به طور دقیق اعلام شده، این منبع مدعی‎ست که توکیو امیدوار است طی چند سال آینده این شبکه را تأسیس نماید.

طرح‎های اولیه برای چنین شبکه‎ای، در ابتدا توسط وزارت دارائی ژاپن و قانون‎گذار ملی این کشور یعنی آژانس خدمات مالی (FSA) مطرح شد.

این شبکه آتی به عنوان چشم‎اندازی برای کارگروه ویژه اقدام مالی (یک سازمان بین دولتی که ابتدا توسط G7 راه‎اندازی شد و ترویج دهنده اقدامات قانونی، نظارتی و عملیاتی با هدف مبارزه جهانی با پدیده پولشویی است) مورد تأیید قرار گرفت.

طبق گزارش رویترز، پیروی از سیاست‎های مبارزه با پوشویی (AML)، به مهم‎ترین اولویت قانون گذاران، بانک‎های مرکزی و دولت‎ها در بررسی طرح راه‎اندازی استیبل کوین فیسبوک (تحت عنوان لیبرا) تبدیل شده است.

پیش از برگزاری اجلاس وزرای دارائی و اقتصاد گروه G7 پاریس در هفته اخیر، مقامات ژاپن جلسه ملی مشترکی (با شرکت بانک مرکزی ژاپن، وزارت دارایی و سازمان FSA) با هدف بررسی تأثیر لیبرا بر سیاست‎های پولی و ثبات مالی برگزار نمودند.

گروه G7، رمز ارزها، و مبارزه با پولشویی

پیشتر دولت فرانسه با ایجاد کارگروه ویژه G7، که چگونگی عملکرد بانک‎های مرکزی در قانون گذاری رمز ارزهایی همچون لیبرا را تعیین می‎کند، از دولت ژاپن پیش‎دستی کرده بود.

FATF در ماه ژوئن برنامه‎های خود را برای تقویت نظارت بر صرافی‎های رمز ارز، به منظور جلوگیری از استفاده آن در پولشویی و فعالیت‎های مالی مجرمانه، اعلام کرد.

در بهار سال جاری، نمایندگان مجلس ژاپن لایحه‎ جدیدی را به منظور اصلاح قوانین ملی نظارت بر رمز ارزها تصویب کردند. این قوانین اصلاحی (که تمرکز اصلی آن‎ها بر اقدامات مبارزه با پولشویی در کوین های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی‎ست)، در آوریل ۲۰۲۰ اجرایی خواهند شد.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.