پلیس فرانسه هزاران کامپیوتر آلوده به برنامه سرقت رمز ارز را متوقف کرد

پلیس فرانسه موفق به متوقف کردن شبکه بزرگی از کامپیوترهای آلوده در بیش از 100 کشور شد که برای سرقت رمز ارز مونرو (XMR) استفاده می‌شدند.

0 85

متوقف کردن کامپیوتر های آلوده برای سرقت رمز ارز

رمز ارز ها به کمک یک “قدرت محاسباتی عظیم” به سرقت می‌رفتند

سایت خبری BBC در 27 آگوست بر اساس گزارشات پلیس نوشت، این botnet (شبکه بزرگی از کامپیوترهای تحت حمله سایبری) در ابتدا با ارسال ایمیل های آلوده تبلیغاتی برای دریافت تصاویر برهنه یا کسب درآمد گسترش یافت و سپس از طریق درایوهای USB آلوده به سیستم های دیگر نیز نفوذ پیدا کرد. این ویروس که به نام Retadup خوانده می‌شود، توانسته است 850,000 رایانه شخصی را در بیش از 100 کشور دنیا آلوده کند و یک botnet گسترده ایجاد کند.

ژان-دومنیک نولت (Jean-Dominique Nollet) رئیس بخش سایبری پلیس فرانسه موسوم به C3N، درباره قدرت این بات‌نت عظیم با رادیو فرانسه مصاحبه ای انجام داد و گفت:

شاید مردم از این موضوع آگاه نباشند، اما بات‌نتی با تعداد 850،000 رایانه قدرت کافی برای از بین بردن تمام وب سایت‌های (غیرنظامی) بر روی کره زمین را دارد.

هکرهای ناشناس از این شبکه بزرگ برای نصب برنامه ای بر روی سیستم افراد استفاده کرده‌اند که قادر است بدون اطلاع کاربر به استخراج رمز ارز مونرو بپردازد.

پیامدهای این حمله سایبری

پلیس فرانسه با کمک FBI موفق شد سرور مرکزی این بات‌نت را که در پاریس قرار داشت ردیابی کرده و با انتقال ویروس به یک مکان قرنطینه شده در اینترنت، صدها هزار رایانه آلوده را پاکسازی کند.

با این وجود اپراتورهای این بات‌نت هنوز دستگیر نشده‌اند. طبق گزارشات از سال 2016 تاکنون این افراد توانسته‌اند از راه فعالیت‌های غیر قانونی میلیون‌ها دلار ثروت کسب کنند.

یک بد افزار دیگر برای سرقت مونرو

شرکت امنیت سایبری وارونیس (Varonis) بتازگی یک برنامه عجیب برای استخراج مونرو را شناسایی کرده است. این برنامه هربار که کاربر اقدام به باز کردن task manager نماید بطور خودکار و بلافاصله مخفی می‌شود. با توجه به اصطلاحات و کامنت‌های فرانسوی استفاده شده در بخش کد نویسی و بایگانی‌های فایل این برنامه، شرکت Varonis معتقد است که منشا این ماینر نیز به فرانسه یا یک کشور فرانسوی زبان برمی‌گردد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.