سویفت مجوز دسترسی به پرداخت‎های GPI آنی را برای پلتفرم ‎های بلاک چین صادر کرد

غول جهانی پیامرسانی بین بانکی سویفت (SWIFT) به دنبال آزمایش موفقیت آمیز اثبات مفهوم (proof-of-concept) پلتفرم کوردای R3، اعلام کرد که به شرکت‎های بلاک چین اجازه خواهد داد تا به منظور پرداخت‏های تقریباً آنی، به پلتفرم نوآوری جهانی پرداخت‎ها (GPI) دسترسی داشته باشند.

0 78

سویفت طی گزارشی که در اواخر هفته گذشته منتشر شد، اظهار داشت که به دنبال آزمایش موفقیت آمیز اثبات مفهوم (proof-of-concept) پلتفرم کوردای R3، «به زودی امکان دسترسی به پرداخت‎های GPI را در پلتفرم‎های تجاری مبتنی بر DLT (تکنولوژی دفتر کل توزیع شده) فراهم خواهد کرد.»

این شرکت با بیان این که GPI «چالش‎های پرداخت» موجود بر سر راه پلتفرم‎های DLT را حل خواهد کرد، توضیح داد که پرداخت‎ها با استفاده از این سیستم از طریق روند تجاری آغاز شده و به طور خودکار به سیستم‎های بانکی ارسال می‎گردند.

GPI به عنوان مجموعه‎ای از قوانین تجاری رمزنگاری شده، به منظور افزایش سرعت، شفافیت و ردیابی تراکنش‌ها، در اوایل سال ۲۰۱۷ بر بستر زیرساخت فعلی شرکت سویفت ایجاد شد.

سویفت در این گزارش اظهار داشته است که ۵۵ درصد از پرداخت‎های بین‎المللی این شرکت با جریان پرداختی به ارزش ۴۰ تریلیون دلار، اکنون از طریق GPI انجام می‌پذیرد. در این گزارش آمده است که، «نیمی از این پرداخت‎ها در عرض چند دقیقه به دست ذینفعان رسیده و عملاً تمامی آن‎ها طی ۲۴ ساعت انجام می‎گیرند.» علاوه بر این در این گزارش پیش‎بینی شده است که «تا دو سال آینده»، تمامی پرداخت‎های بین‌المللی سویفت از طریق GPI انجام خواهد شد.

سویفت در جریان راه‌اندازی آزمایش اثبات مفهوم در ماه ژانویه، توضیح داد که در این آزمایش درگاه ارتباطی GPI به پلتفرم کوردای R3 متصل خواهد شد تا از این طریق جریان پرداخت‎ها مورد نظارت قرار گرفته و از رابط کاربری برنامه نویسی اپلیکیشن‎ها (APIs) نیز علاوه بر استانداردهای SWIFT و ISO پشتیبانی شود.

دیوید روتر (David E. Rutter) مدیرعامل R3 در آن زمان گفته بود:

به دنبال راه‎اندازی اخیر پلتفرم Corda Settler که امکان انجام پرداخت‎ها را از طریق پلتفرم کوردا فراهم می‎سازد، تصمیم ما برای گسترش کاربرد این پلتفرم و اتصال آن به GPI سویفت، امری منطقی‎ست. GPI سویفت به سرعت تبدیل به استاندارد جدیدی برای تصفیه پرداخت‎ها در سراسر جهان شده است. بنابراین تمامی اپلیکیشن‎های بلاک چینی که بر روی کوردا اجرا می‎شوند، از راهکار تصفیه سریع، امن و شفاف فراهم شده توسط بانک‎های GPI سویفت، بهره مند خواهند شد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.