اولین حساب امانی یا اسکرو (Escrow): تاریخچه بیت کوین (بخش ۲۳)

پیش از ظهور صرافی‌های رمز ارز و امضاهای چندگانه، کاربران اولیه بیت کوین نیازمند یک حساب امانی یا اسکرو بودند که بتواند نقش واسطه را برای افراد غریبه ای که تراکنش آنلاین داشتند ایفا کند. امروزه با توجه به میزان امکانات و گزینه‌های موجود شاید تصورش سخت باشد که نخستین بار حساب‌های امانی توسط تنها چند کاربر و با هدف اعتمادسازی دوطرفه بین فروشنده و خریدار شکل گرفته است. بیایید با هم مروری بر نخستین اسکروی بیت کوین داشته باشیم.

0 1,678

اولین حساب امانی یا اسکرو (Escrow)

سال ۲۰۱۰ از اهمیت زیادی برای بیت کوین برخوردار بود. در آن زمان امکان استخراج بیت کوین از طریق یک کامپیوتر معمولی خانگی نیز وجود داشت، اولین بحث پیرامون سایز بلاک بیت کوین شکل گرفت، لوگوی معروف بیت کوین بوجود آمد، لسلو هنیاکس (Laszlo Hanyecz) با بیت کوین خود چند پیتزا خرید، اولین استخر استخراج بیت کوین به نام اسلاش (Slush) رسما شکل گرفت و ویکی لیکس (Wikileaks) با جمع آوری سرمایه برای صنعت نوپای رمز ارز موجب هیاهوی بسیاری شد. فردای آن روز یعنی ۱۲ دسامبر، آخرین پیام ساتوشی ناکاماتو نیز در فروم bitcointalk.org منتشر شد.

ظهور سرویس موقت حساب های امانی بیت کوین نیز به تنهایی به اندازه هریک از رویدادهای فوق حائز اهمیت است. این موضوع طبق روال عادی ابتدا در انجمن bitcointalk توسط شخصی ناشناس مطرح شد که پرسیده بود: “آیا در حال حاضر شخصی این سرویس را ارائه می‌دهد؟ من می‌خواهم حساب های امانی را به گزینه‌های پرداخت بیت کوین اضافه کنم.”

در فاصله زمانی کوتاهی دیگر اعضای انجمن نیز در این کار مشارکت کرده و در ازای دریافت حق الزحمه ۵۰ بیت کوینی حاضر شدند نقش یک واسطه بی طرف را در تراکنش‌ها ایفا نمایند. یکی از کاربران به نام ژونی (Xunie) گفت: “کسی نمی‌داند ولی بنظر من این کار بازار خودش را خواهد داشت”. اما خبر نداشت چه بازار بزرگی در انتظار این کار است!

اولین حساب امانی یا اسکرو (Escrow): تاریخچه بیت کوین (بخش 23)
اولین حساب امانی یا اسکرو (Escrow): تاریخچه بیت کوین (بخش ۲۳)

کاربر دیگری بنام دیموس (Theymos)، که آن زمان از سوی ساتوشی بعنوان واسطه و ناظر منصوب شده بود، پیشنهاد دیگری در این زمینه داشت. دیموس حاضر بود در ازای دریافت ۱% از بیت کوین‌های جابجا شده نقش میانجی و داور تراکنش‌ها را بر عهده بگیرد. وی در توضیح پیشنهادش اینگونه نوشت:

در صورت وجود یک مناقشه که قادر به حل نباشم، هر یک از طرفین که بتواند جزییات و اطلاعات شخصی دقیق تری که قابل تایید باشد ارائه دهد، از حمایت من برخوردار خواهد بود (در چنین مواقعی گواهی امضا شده توسط یک مرجع صدور گواهی دیجیتال ایده آل است). سپس این اطلاعات را به طرف دیگر تراکنش خواهم داد تا بتوانند شخص دیگر را پیدا کنند و از سیستم قانونی استفاده کنند.

اولین حساب امانی یا اسکرو (Escrow): تاریخچه بیت کوین (بخش 23)
اولین حساب امانی یا اسکرو (Escrow): تاریخچه بیت کوین (بخش ۲۳)

اهمیت اسکرو قبل از بوجود آمدن صرافی های رمز ارز

در دورانی که خبری از صرافی‌های رمز ارز نبود، اسکرو ها عنصری بشدت کمیاب در تراکنش‌های روزانه رمز ارز بحساب می‌آمدند. در چنین شرایطی تبادل بیت کوین با چیزهای دیگر غیر معمول نبود، با اینحال انجام چنین کاری بطور آنلاین با کسی که در دنیای واقعی نمی‌شناختیم نیازمند اعتمادسازی کامل بود. در آن زمان تنها ۲ یا ۳ کیف پول رمز ارز وجود داشت و کاربران به یک شخص واسطه اجازه دسترسی به قسمتی از کلیدهای شخصی خود را می‌داند. امروزه نیز این کار در سایت‌هایی همچون Localbitcoin و local.Bitcoin.com کاربرد دارد.

در حقیقت استقبال یکی از چهره های شناخته شده bitcointalk مانند دیموس (Theymos) از پیشنهاد مطرح شده در این سایت، گواهی بر اهمیت سیستم اسکرو در مسیر پیشرفت بیت کوین است. با اینکه فاکتورهای متعددی، بیت کوین (و بطور کلی رمز ارزها) را از سیستم‌های سنتی مالی متمایز می‌کند، وجود یک اسکروی مطمئن کاملا ضروری است چراکه با توجه به برگشت ناپذیر بودن تراکنش‌های بیت کوین، بدون این سیستم طرفین یک تراکنش هرگز به امنیت معاملات اعتماد نخواهند داشت.

با اینکه بسیاری از اعضای این انجمن برای ایفای نقش اسکرو به میدان آمدند اما مشکل اصلی یعنی اعتماد طرفین تراکنش به فردی غریبه همچنان پابرجا بود. با این وجود در آن زمان کلاهبرداری و سو استفاده کمتر بود و حس اتحاد و صمیمیت در بین اعضای آن انجمن کاملا به چشم می‌خورد. همچنین از آنجایی که هیچ سرویس معتبری برای ارائه خدمات اسکروی بیت کوین تا سال ۲۰۱۰ ایجاد نشده بود، استفاده از یک شخص واسطه و گاها آشنا از نظر بسیاری از کاربران بهترین گزینه بود. اگرچه بیت کوین سیستمی بدون نیاز به واسطه دارد اما در روزهای اولیه شکل گیری جامعه آن، اعتماد متقابل عنصری حیاتی برای رشد آن بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.